Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 12, 2024, 15:37:32

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 25 26 [27] 28 29 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 122325 пъти)
 
tsvetentse1
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 183



« Отговор #390 -: март 01, 2010, 21:44:26 »

А защо модераторите не прибавят към темата следната анкета:

Как променихте фамилията си/ще промените фамилията си?:

а) и двамата носим само неговото фамилно име
б) и двамата носим само нейното фамилно име
в) тя  добави неговото фамилно име с тиренце
г) той добави моето фамилно име с тиренце
д) и двамата са си останали със старите имена

Аз лично още не съм решила за моята, клоня към тиренцето.
Още един въпрос - възможно ли е да добавя неговата фамилия по следния начин:

Негова фамилия - Моя фамилия


?? Имам предвид по закон, възможно ли е?
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #391 -: март 02, 2010, 09:02:12 »

не, по закон не е възможно, може само да се добави неговата към твоето име с тире.
 респективно, той може да добваи твоята фамилия към неговата с тире.
Активен
Iwka
Любопитен
*
Публикации: 47


« Отговор #392 -: март 16, 2010, 14:00:15 »

Аз мисля да добавя името на половинката с тиренце, макар че той беше много мил и ми каза, ако искам да си запазя изцяло моята (това в разрез на общоприетото мнение, че мъжете държат жена им да вземе тяхната фамилия, но май при него това се получи, защото моята фамилия се предава от много поколения, докато в тяхното семейство родителите му са с различни фамилии, майка му не си е сменила нейната на времето, а той носи има съвсем различна фамилия - от името на дядо си и само той си е с нея).
Активен
curly_Sue
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 14



« Отговор #393 -: март 18, 2010, 13:49:20 »

Аз никога не съм предполагала,че дори ще имам съмнения относно фамилията. Винаги съм смятала,че ще си запазя моминското име, защото съм свикнала с него и за да не сменям документи. В моето семейство всички сме с различни фамилии. Майка ми не е приела фамилията на баща ми, защото не я харесала, моята фамилия пък (както е традицията в Северна България)е името на дядо ми.Когато се е налагало да се подписваме някъде като семейство използвахме моята фамилия - сем.Маринови. Това никога не ни е създавало никакви проблеми.
След като прочетох темата и разбрах, че ако сме с различни фамилии с децата ми, има вероятност по летищата да се налага да доказвам,че съм им майка, много започвам да се замислям дали да не приема тази на съпруга си. Предполагам,че и на него ще му стане приятно, той засега знае,че съм категорична и оставам с моминското си име, може да го изненадам smile
Активен
roxanne
Професор
****
Публикации: 329


Моят сватбен албум

« Отговор #394 -: март 18, 2010, 18:12:08 »

Моят бъдещ съпруг ме изненада много неприятно с настояването си да приема неговото име. И при положение, че откак се помня, винаги съм тръбяла, че заженя ли се, най-много да добавя името на съпруга си към своето sad Напомних му го - реакцията беше "Аз не помня някога да си споменавала нещо подобно"  angry
Смятам изобщо да не правя проблем, избягвам темата и толкова. И без това аз ще движа всичко - просто в документа си пиша каквото съм си наумила и толкова  smile
Но ми е безкрайно странно какво им става на тези мъже...  angry
Активен
Anita81
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 719



Моят сватбен албум

« Отговор #395 -: март 19, 2010, 05:50:25 »

Аз никога не съм се колебала дали да взема фамилията на съпруга ми. С гордост нося неговата фамилия и никога не съм съжалявала че съм го направила. Надявам се да не обидя никой, но аз съм на мнение, че в едно семейство всички трябва да са с еднаква фамилия, все пак след време идват децата, а и на табелката на вратата искам да пише Семейство еди кое си, а не примерно Иванка еди коя си и Иван еди кой си, все едно са съквартиранти, а не семейство. Имаме приятели, които като се оженили момичето не е сменило фамилията си, сега имат дете, което е с фамилията на момчето,  е някак странно ми звучи тя да е с една фамилия, а те с друга, а уж са едно семейство. Поне тире да има. Разбирам го до някаква степен само ако момичето е направило кариера и е известно в професията си с нейната фамилия, както докторите, например и т.н. Разбира се това е лично мое мнение smile
« Последна редакция: март 19, 2010, 05:53:01 от anita81 » Активен
ornella
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 12


« Отговор #396 -: март 23, 2010, 16:08:36 »

охххх на мен ми е много трудно това решение особено откакто баща ми почина го приемам направо за отказ или предателство от бащиното ми има  angry колкото и глупаво да звучи. Аз май бих заложила на тирето за да не се сърди никой. Но от Христова трябва да стана Мътнова - не мога!!!! Затова - и двете - примерно... blum
Активен
roxanne
Професор
****
Публикации: 329


Моят сватбен албум

« Отговор #397 -: март 24, 2010, 12:50:12 »

Ох, и на мен ми е чуждо неговото име... Още повече, че съм обременена - фамилията ми е доста рядка, едва ли има и 20 души с нея в страната. А майка ми, преди време, като се заженила, баща и и казал: "Името си няма да сменяш! Който иска доктор, да го изучи и да го отгледа!". Майка ми има два брака и и при двата е била с тире. Да, малко трудно ми беше да смествам всичките и имена в бележници и документи (те и четирите са доста дълги  blum), но винаги са ми харесвали. Искам и моите да са толкова - четири, като символ на принадлежност към моето рождено семейство и към новото, което съм създала.
Ако можеше и половинката да го приеме без цупене... sad Знам, че ще свикне, но защо трябва да е така?! Що за мъжка глупост е това "ще ми вземеш името"?
Активен
Vlinder
Новак
*
Публикации: 11



« Отговор #398 -: март 24, 2010, 13:34:34 »

Аз си бях решила да съм с тире, но бъдещият ми съпруг е холандец а там правилото е наопаки  angry
Демек слагам неговото име и с тире след него добавям моята си фамилия.
Ми безумно ми е, та сега умуваме как точно да стане...
Активен
ornella
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 12


« Отговор #399 -: април 13, 2010, 14:32:24 »

 blum понякога май се налага просто да отстъпиш... cray Не че това е моето решение, не знам какво ще правя с тирета и без ама се чувствам толкова щастлива, че може би ставам все по-склонна да отстъпя и да се примиря. weddingday
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #400 -: април 13, 2010, 14:49:17 »

Ornella, моят баща също е починал. Знаеш ли, паметта не е в името, а в теб самата. В спомените, в сърцето ти. Там винаги ще има място за татко ти. Не е никакво предателство (ако разбира се само това те спира да вземеш фамилията на мъжа си). Това че не си го забравила и никога няма да го забравиш, не се вижда, то се усеща и го носиш вътре в себе си. Не се вторачвай в това.
Активен
roxanne
Професор
****
Публикации: 329


Моят сватбен албум

« Отговор #401 -: април 13, 2010, 17:12:22 »

Аз да се похваля, моят мъж като че ли разбра, че това е въпрос, по който няма да преговарям и спря да се цупи. Вчера като платих гражданския брак ми дадоха декларациите, показах му ги, думичка не каза. Вече няколко пъти ни питат познати дали ще си сменям името и аз казвам - с тире, без той да се нацупи или да покаже раздразнение. Ще видим, има доста време до сватбата, но сега-засега като че ли свикна  Bravo
Активен
Iwka
Любопитен
*
Публикации: 47


« Отговор #402 -: април 14, 2010, 02:38:13 »

Аз пък, за мое учудване, като дойде моментът да попълвам документите, реших категорично, че искам да съм изцяло с фамилията на съпруга си smile. Някак от вътре ми дойде, въпреки че той ми беше дал пълна свобода за името, а аз първоначално даже обмислях изцяло да си запазя моята фамилия... Преди ме спираше и това, че само милото носи тази фамилия в семейството им, а сега ми се струва като хубаво ново начало за нашето ново семейство smile Не мога да си обясня как така си промених мнението от едната крайност изцяло в другата, но съм много доволна от избора си smile
« Последна редакция: април 14, 2010, 02:39:54 от Iwka » Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #403 -: април 14, 2010, 09:00:06 »

Iwka, roxanne, не е важно какво ще изберете, а да се чувствате добре с избора си, без притеснения.

Някой ми беше казал (или четох), че може да се приеме фамилията му без да се слага тире, а с интервал след третото име. Това има ли го в декларациите, които сте попълвали? Някакво тикче ли се отмята за избран вариант или саморъчно се изписва как ще изглежда новото име? pardon
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #404 -: април 14, 2010, 09:07:58 »

няма вариант без тире
Активен
Страници: 1 ... 25 26 [27] 28 29 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines