Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 12, 2024, 17:57:19

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 122377 пъти)
 
Дидето
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1523


Моят сватбен албум

« Отговор #135 -: януари 15, 2009, 11:21:28 »

Това е най добрия вариянт все пак едно искренно уважение от това че ще си негова съпруга вече но ако няма нищо против останете си с вашата ама нали ги знаете мажете Wink
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #136 -: януари 15, 2009, 11:26:25 »

При мен момента с това да ми е кофти да си сменя фамилията няма да го има. Поради следните причини:
1. Определено предпочитам да сме с еднакви фамилии - все пак сме семейство.
2. Аз и без това навсякъде си се подписвам с презимето, а не с фамилията - включително служебните ми мейли и т.н. (много хора дори не знаят, че това не ми е фамилията) - така, че ще продължа да си бъда неофициално с презимето, а само за официалните неща - с новата обща фамилия  good
Активен
mmagi
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 703



« Отговор #137 -: януари 15, 2009, 11:31:24 »

За мен името ми е моята идентификация, нещо изключително важно и константно. Никога, абсолютно никога съпругът ми не ми е правил намеци, нито ме е питал дали ще приемам неговата фамилия. Навремето никога не съм страдала, че майка не е с моята. Още повече когато си направил кариера и си познат с някакво име, е много неудачно да си го промениш в един момент.
Аз добавих неговата с тире,защото ми харесват такива комбинации, но си се представям с моята си и така ще е занапред.
Не мисля, че уважението към съпруга се изразява в това дали съм приела неговото име или не. В Индия, в едно общество много по-консервативно от нашето, жените си сменят дори собственото име, правят им хороскоп и каквото покаже... Имам една позната, която е била Мария, сега е Пушпа, ами не е много доволна от традициите им... Така че всеки си решава сам за себе си, за мен да си сменям фамилията с някаква нова, би означавало абсолютно обезличаване. Мое мнение, не искам да обиждам никого...
Активен
Su_to
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 723


Съселчето на Магаренцето.


« Отговор #138 -: януари 15, 2009, 11:35:23 »

Дидето Ами не знам. Той вероятно няма да се обиди, защото знае, че си го взимам, ако ще и Питко Попитков да се казва  blum. Все пак не се женим за някого, защото се казва еди как си, а заради човекът, който е до нас. Ако ще има озадачени, по - скоро ще са родителите му.

Аз и без това накрая реших да съм с неговата фамилия. Но много мразя да се моткам по канцеларии, в които хора, чудещи се как да си загубят своето време, губят моето. Не знам. Има време за мислене. Може да го натоваря с оправянето на документацията, а аз да се занимавам с приятната част от сватбата. Той и без това по цял ден е сред документи. Хихихи!  blum

inaxastra  Всъщност при мен мотивацията в това отношение е точно нулева и в двете посоки. Сегашната ми фамилия си е съвсем обикновена и не мога да кажа, че имам някаква си мотивация (освен по - доброто звучене), да не я сменям. Също така ми е малко все тая и това, че ще я сменям. Изобщо, специално на този момент, гледам като на нещо малко поизмислено и изживяло времето си. По - скоро е някакъв си повод евентуално за четка на мъжа и неговите хора. Както каза Дидето, нали ги знаете мъжете.  Wink Пък щом е само паспорта, не е толкова зле. Една опашка чакане ще се преживее.

mmagi Мда, съгласна съм, че това няма връзка с уважението към съпруга. Но, за мен фамилията няма такова значение, каквото има първото ми име. Приемам настоящата си по малко по - различен начин, някак си за мен тя си отиде заедно с баща ми и не ми е толкова ценна, като се има пред вид останалите роднини с тази фамилия колко са ми "ценни". (Освен майка ми и брат ми, естествено.  Wink )
Активен
Дидето
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1523


Моят сватбен албум

« Отговор #139 -: януари 15, 2009, 11:38:29 »

Мила ти оправянето на документи ще се занимаваш след сватбата няма за какво да се тревожиш сега до един месец трябва да си сменила лична карта и малко по малако след това ще си оправяш и другите абееее ще исхабите малко нерви  :)всеки ден го правите за нещо
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #140 -: януари 15, 2009, 11:48:18 »

Абсолютно съм съгласна с mmagi.И при мен името и то фамилията е името по което ме познават.Аз имам вече изградено име и не мога тепърва д ауча хората на новата фамилия.За него никога не е било проблем това и се радвам много дори той си ме пиша само със старата навсякъде  pardon .Все пак не името е водещо за взаимоотношенията в едно семейство.
Активен
Mila_
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 382



Моят сватбен албум

« Отговор #141 -: януари 15, 2009, 11:51:31 »

Аз си смених фамилията и още се бъркам и казвам старата по инерция smile  и .....
ми е мъчно понякога но...... когато подписвах коледните картички сем. Атанасови twohearts yahoo
Оправянето на документите наистина е само смяна на личната карта, в банките не са ми правели проблем
само представих удостоверението за граждански брак да ми смянат данните и това беше, дипломата ми е със старата фамилия, но и това не е проблем никаде не са ме питали защо  pardon
Активен
Дидето
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1523


Моят сватбен албум

« Отговор #142 -: януари 15, 2009, 11:54:24 »

За това наистина не се замислих ако трябва да се испраща нещо от вас картичка или нещо друго как ще се подпишете отдоло
Активен
23
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 376



Моят сватбен албум

« Отговор #143 -: януари 15, 2009, 11:57:58 »

Преди всичко след сватбата ставаме семейство и сме си с една фамилия, аз просто ще съм с две!  blum
Всичко си е въпрос на виждане!  good
Активен
Дидето
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1523


Моят сватбен албум

« Отговор #144 -: януари 15, 2009, 11:59:44 »

Иамх предвид ако с останеш само с твоето
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #145 -: януари 15, 2009, 12:09:04 »

Не му мислете толкова, момичета. С тире, без тире, вие сте си семейство. Имате си общ живот, общ дом, децата знаят кои са родителите им. Щом вие сте си решили така, няма никакъв проблем. Както каза някой не се жените за името, а за човека.
Аз каква конфузна ситуация имах....щях да умра направо. Отиваме двамата да подаваме данъчна декларация за общ имот. Да обаче декларацията я попълвах аз и по енерция съм си написала старата фамилия. Седим ние пред жената, тя трака на компа и в един момент аз се зачитам какво пише на декларатор и почти извиках...чак жената се стресна. Е удари един коректор, написах си новата фамилия, а милото ме погледна засмя се и каза: "Ееее не свикнали още, бе пиле, една година мина вече!" Аз цялата се  blush blush blush blush стана ми гадно, но..........навика си е навик. Е ще свикна, а и не съм я взела насила фамилията все пак, аз го исках.
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #146 -: януари 15, 2009, 13:38:17 »

bubka, твоя пост все едно аз съм го написала. Аз също се водя в работата си по презимето си и доскоро всички си мислеха, че това е фамилията ми. Смених си фамилията с чиста съвест без да се замислям, не само, защото името ми щеше да стане много дълго с тире, а защото фамилията ми винаги беше сгрешавана. Преди да се омъжа бях Анастасова и редовно в документите си бях писана Атанасова. Задграничен паспорт ми сменяха два дни преди едно пътуване, защото ми бяха обърали фамилията. Добре, че ми го направиха за тяхна сметка. Според мен е всичко е въпрос на вътрешно усещане.
Активен
Crystal
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 189



Моят сватбен албум

« Отговор #147 -: януари 22, 2009, 22:58:10 »

И аз малко се чудих дали да си сменям името и когато споделих на милото, той се намръщи леко и каза "е как иначе..." но в крайна сметка ме оставя аз да си реша.
Майка ми и баща ми винаги са били с различна фамилия, на мен това никога не ми е пречило, даже ми се е струвало интересно.
Но аз реших все пак да си сменя фамилията, от чисто практична гледна точка, настоящата ми е много банална, а тази на милото е много интересна и красива smile Пък и друго си е като се представяме с Мr & Mrs D.....  yahoo
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #148 -: февруари 01, 2009, 19:06:57 »

Аз съм с тире. Забавното е, че и моята фамилия, и на мъжа ми са дълги и увъртяни, с "ш"-та, "дж"-та и абсолютно винаги ни ги бъркат, а пък двете наведнъж - не е истина по разни институции или на летище как ми гледат паспорта  funnytooth...
Активен
vanessssa
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 548


Когато сме двамата всичко е по- хубаво!


Моят сватбен албум

« Отговор #149 -: февруари 02, 2009, 16:17:39 »

Аз си смених фамилията! Той ме помоли и явно държеше на това, но дори и да не ме беше молил пак щях да я си. Не защото не си харесвам моминското име, ами просто държах да сме с една фамилия, като семейство. Dance любов заедно
Активен
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines