Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 18:25:24

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Колко време бихте искали/е приемливо за вас да кърмите?
Не бих искала да кърмя изобщо - 3 (2.4%)
До 1-2 месеца - 5 (4.1%)
До 2-4 месеца - 9 (7.3%)
До 4-6 месеца - 16 (13%)
До 6-8 месеца - 17 (13.8%)
До 8-10 месеца - 10 (8.1%)
До 10-12 месеца - 11 (8.9%)
До годинка - годинка и малко - 17 (13.8%)
До 1,2 - 1,6 години - 4 (3.3%)
До 1,6 - 2 години - 2 (1.6%)
До 2 - 2,5 години - 0 (0%)
До 2,5 - 3 години - 0 (0%)
Над 3 години - 0 (0%)
Колкото мога по-дълго - 29 (23.6%)
Общ брой гласове: 122

Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Всичко около кърменето  (Прочетена 167393 пъти)
 
seny
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 643


щастлива мама на двама


Моят сватбен албум

« Отговор #135 -: април 19, 2008, 00:48:51 »

Момичета и на мен ми бяха казали приятелки, че било добре да разтривам зърната, за да ги подготвия за кърменето, но по-добре първо се консултирайте с лекар girl_wink /става въпрос за бременните мами/. Разтривките може да предизвикат контракции. По принцип е добре да мажете зърната с кремче - попитайте си доктора и той ще ви преоръча какво . Поздрави на всички и успешно кърмене!
Активен
didi_vla1983
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 808


най-прекрасния син на света!!!!!!!!!!!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #136 -: април 19, 2008, 10:29:08 »

Ето ме и мен най-после мамита!
Искам да ви питам дали мога и дали трябва предварително да започна да се мажа с нещо, защото в момента много силно ме сърбят зърната  crazy crazy crazy(а до скоро ме боляха).....На някой случвало ли му се е?И дали да се мажа с нещо - понякога е направо ужасно нетърпим този сърбеж за няколко минути и после спира.... :girl_impossible:Не мога да разбера какво е това..
Активен
digita
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 715



Моят сватбен албум

« Отговор #137 -: април 19, 2008, 13:05:47 »

На мен ми бяха препоръчали гармастан, с който да се мажа от началото на 9-тия. Той по принцип е за да не ти се разраняват зърната и, за да са готови за кърменето.
Активен
Данитка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2117



Моят сватбен албум

« Отговор #138 -: април 21, 2008, 14:59:47 »

Мойта зълва имаше страхотни проблеми с кърменето,първата една седмица ревеше от болка когато детето сучеше,нищо не и помагаше,зърната и се бяха нацепили,ужасна гледка,но сега вече всичко е наред.... Bravo
Активен
Stenin
Професор
****
Публикации: 353



« Отговор #139 -: април 22, 2008, 19:09:16 »

През първата седмица докато кърмех и аз се мазах с Гармастан, защото бяха започнали да ми се разраняват зърната, но с този мехлем се оправиха за нула време. Сега слава богу всичко е наред  yahoo
Активен
pbizart
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 53


http://kadesdete.bg/bg/contest/pagenum:2 Прегръдка


« Отговор #140 -: април 24, 2008, 09:33:10 »

Съгласна съм , че никой не може да каже, аз докато кърмех се е случвало и по 40 минути да суче с леки прекъсвания, чвно се изморявашеи се унасяше.Доколкото знам на бебета кърменето им доставя удоволствие и затова се унасят, но е хубаво дасе щипкат по нослетата дза да не заспиват. Независимо колко време е сукала, никога не са ми излизали рани. Както споменавах някъде в темата, ако правилно захваща зърното не би трябвало да има проблеми, но всичко е строго индивидуално.
Азвинаги преди да кърмя си измивах гърдите с топла вода и леко ги подсушавах, защото така ни беше казала една акушерка от родилния дом.
Успех!



мисля,че никой не може да ти каже с точност колко време да държиш бебето на гърдата! моят Дани след 5 мин. сукане започва да се унася и аз прекъсвам кърменето ! пампитата доста често ги пълни  с аки,което означава,че за тези 5 мин. успява да се нахрани!
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #141 -: април 30, 2008, 12:42:36 »

И аз си мажеш първите 3 дена в болницата зърната с Лансинокс,защото много ме боляха ,но сега всичко е ОК и бебка когато суче няма проблем .И аз с това кърмене направо незнам Габито понякога суче по 20мин.,някога по 5-6 мин. и сама си пуска зърното  и все се чудя дали и е било достатъчно папкането,и ние много често заспиване на гърдата ,но аз си я оставям без да я насилвам щом неиска неиска.
Мамита вие пропускате ли кърменето в 3.00 през ноща ,и тогава давате ли им нещо водичка например ?
Активен
сиска
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2533


Така ми е добре...


Моят сватбен албум

« Отговор #142 -: април 30, 2008, 13:13:00 »

Цитат
Мамита вие пропускате ли кърменето в 3.00 през ноща ,и тогава давате ли им нещо водичка например ?

Ние не се храним по часове,а на поискване! Това неговото поискване обикновено е на 3 часа....3 часа и половина!  Вечер по същия начин! Само след баня ми прави впечатление,че се буди да яде чак след 4-5 часа (спи като къпан както се казва)  blum За нас ден и нощ нямат значение.....давам му цицата когато той поиска blum (мъж с характер)
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #143 -: май 05, 2008, 14:36:46 »

Как да разбирам дали бебка се е нахранила,тя като започне да суче и след 10 -тина минути  вече е заспала на гърдата ми  sad Вие редуватели гърдите на всяко хранене или давате и от двете . Не искам да допусна спиране на кърмата, но не знам как да постъпя. Чувала съм, че при подобни проблеми по-честото слагане на гърда може да регулира производството на кърма,защото напоследък забелязвам че кърмата ми намалява  sad след като се напапка се опитвам да се цедя за да стимулирам гърдите за повече мялко ,но пак нищо нестава  sad
Активен
silverarrow
Професор
****
Публикации: 476



« Отговор #144 -: май 06, 2008, 01:47:39 »

Маги, как разбра, че намалява?
Иначе на въпроса ти - аз имах кантар, с който теглех дечко преди и след хранене - така виждах колко е изял. За мене това си остава най-добрия начин, но наблюденията ми показват, че повечето майки само се шашкат с кантара (ако не показва това, което очакват)...
Активен
PetraShili
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #145 -: май 06, 2008, 10:54:11 »

И аз имам същия проблем, но ме посъветваха да си взема чай "hipp" за кърмачки и наистина помага. Проверих в Интернет, имате го и в България: http://www.hipp.bg/index.php?p=products&c=16&id=7



Пробвай го, има успех!  good
Активен
PetraShili
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #146 -: май 06, 2008, 11:13:10 »

Вчера бях на контролен преглед. Лекарката прегледа Ребека и каза че е добре напреднала 900гр. Пита ме с какво я храня, казах й че я кърмя и тя ме попита на колко часа, казах й на 1, 2. а тя ми каза че не е правилно  nea  и че трябва да й давам чай или вода, а мляко строго на 3 часа...  crazy
А въпросът е, че доста лекари въобще не обновяват знанията си спрямо най-новите изследвания и я карат на стари знания...  girl_impossible Поне в родилното, където раждах, сестрите и докторите редовно ходят на обучения и са информирани с най-новите изследвания, а те показват, че храносмилателната система на бебето до 6 месец не е завършена и даването на вода или чай само предизвиква объркване и проблеми в бебешкия стомах, от там идват и коликите.
Ето още една статия за кърменето, което ме убеждава да съм на прав път! :

"МИТОВЕ ЗА КЪРМЕНЕТО

Повечето майки нямат достатъчно кърма.
Само кърма не е достатъчна за Вашето бебе.
Може да имате много кърма, но тя да не е хранителна.


Това са трите най-често срещани причини за преустановявяне на кърменето или за дохранване на бебетата с адаптирано мляко. Основна причина за това е въведената у нас погрешна система на хранене и захранване на бебетата, която е била стандарт в бившия Съветски съюз и в голяма част от бившия комунистически блок. В ОНД тази система вече е отхвърлена и не се прилага.

Системата на хранене в определени часове с интервали от 3 - 3 1/2 часа е създадена за бебетата, хранени с адаптирано мляко (формула). За усвояването на адаптираното мляко са необходими поне 3 часа. Кърмата обаче се смила от бебешкото стомахче само за 1 1/2 - 2 часа и затова кърмените бебета трябва да бъдат хранени по-често – на всеки 1 1/2 - 2 часа. Повечето майки обаче не знаят това и когато бебето се буди по-рано от определения час и е гладно, започват приказките от страна на роднини и здравни работници, че майката няма достатъчно кърма, че кърмата не стига на бебето или че не е хранителна. Нито едно от трите не е вярно.

Рядкост са случаите, в които майката няма достатъчно кърма. Обикновено притесненията започват, когато гърдите вече не са напрегнати. Това обаче не означава, че количеството кърма в тях е намаляло, а само, че процесът на производство на кърма се е регулирал.

Повечето майки започват да са притесняват за количеството кърма, когато са подложени на стресови ситуации. Проучванията обаче показват, че почти винаги притесненията се оказват неоснователни и бебето получава достатъчно кърма.

Единственото, от което се нуждае Вашето бебе през първите шест месеца от живота си, е майчината кърма. Никоя друга храна или напитка не е така добре създадена, не съдържа всички необходими за растежа на бебето вещества и не се променя с времето в съответствие с нуждите на бебето.

Бебетата, които са изключително кърмени (т.е., не са получавали никакви други храни и напитки, освен кърма) през първите месеци от живота си, много по-рядко се разболяват от диабет, болести на храносмилателната и дихателната система.

Активен
PetraShili
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #147 -: май 06, 2008, 11:13:37 »

Такива са и препоръките за кърмене на Световната здравна организация ( СЗО ), УНИЦЕФ, Американската академия по педиатрия ( ААП ), Канадското Педиатрично Общество, лигата La Leche и др.
Погрешно е също така даването на вода и чай през първите месеци от живота на бебето, особено през нощта. То е въведено по две причини – бебето се буди, не са минали 3 часа, не би могло да е гладно и следователно е жадно; и поради това, че при някои бебета, кърмени на прекалено големи интервали с 6 часа почивка през нощта, се наблюдава дехидратация.

Всички съставки на майчиното мляко са разтворени във вода. От кърмата бебето получава достатъчно вода и не се нуждае от допълнително. А желанието на майките и техните близки, бебето да спи по цяла нощ и да яде само през деня, е просто нереално. Това е особено вредно за бебето – то расте с 1/2 - 1 милиметър на ден и се нуждае от много храна, дори и през нощта. Опитайте Вие някой път, когато сте гладни, да пиете само вода, и вижте как ще се чувствате след това. При това, Вашият организъм не расте, а само покрива нуждите си от енергия.

Водата или чаят запълват бебешкото стомахче и създават лъжливо чувство за ситост. Освен това, допълнително даваните вода или чай против колики разреждат кърмата в стомаха на бебето и причиняват колики. Майките, в старанието си да облекчат коликите на своето дете, му дават още чай, и така се образува порочен кръг. Полза от това имат само производителите на чай против колики, които успешно продават продукцията си и я адаптират за все по-малки бебета – дори на 1 седмица.

Даването на плодови сокове още от втория месец също е погрешно. Обяснението на лекарите е, че соковете съдържат много полезни витамини. Същите витамини се съдържат обаче и в майчиното мляко, в по-лесно усвоим вид, но, за разлика от соковете, кърмата съдържа и минерали (калций, желязо и др.), белтъчини, въглехидрати, мазнини и т.н. Точно по тази причина, ако вместо 50-100 мл сок на ден бебето получава същото количество кърма, то ще се чувства и развива много по-добре. Друг недостатък на плодовите сокове е високото им съдържание на карбохидрати, вариращо от 11 гр на 100 мл (0,44 ккал/мл) до над 16 гр на 100 мл (0,64 ккал/мл). Кърмата съдържа 7 гр карбохидрати на 100 мл. Част от карбохидратите в плодовите сокове не могат да се усвоят от организма (дори на възрастен човек, а какво остава за бебе) и причиняват разстройство, метеоризъм, подуване и коремни болки. Повече за соковете можете да прочетете тук.

Много често след въвеждане на соковете от средата на втория месец, бебетата започват да наддават по-малко или въобще спират да наддават. Причина за това е именно лъжливото чувство за ситост, създавано от соковете – на следващото кърмене бебето поема по-малко кърма. А може вместо сок да получава още веднъж или два пъти на ден кърма и да се избегнат евентуални проблеми.

Не е възможно кърмата Ви да не е достатъчно хранителна и да не задоволява нуждите на Вашето бебе. Кърмата съдържа всички вещества, от които се нуждае Вашето бебе. Ето един пример: Проучване, проведено паралелно в град Кеймбридж, Англия, и в беден африкански фермерски град в Гамбия, показва, че калциевите концентрации в кърмата не са свързани с калциевия внос в организма и допълнителния прием на калций под формата на таблетки. Оказва се, че няма съществени разлики в нивата на калций в кърмата при жените от Кеймбридж и тези от феремерския град в Гамбия, независимо от големите разлики на калциевия внос в организма на двете групи. Допълнителният прием на калциеви таблетки не повишава нивата на калций в кърмата. Причината е, че организмът се грижи, бебето да получи всичко необходимо, дори когато това става за сметка на организма на майката. Затова много важно е майката да се храни добре и, ако желае, да приема витамини, за да не се лишава нейният организъм от важни витамини, минерали и микроелементи.

Проблем може да възникне само при бебетата на кърмачки, които не поемат месо, яйца, риба и млечни продукти и не взимат редовно таблетки с витамин В 12, тъй като тогава се наблюдават смущения в обмяната на белтъчините."
Активен
PetraShili
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #148 -: май 06, 2008, 11:16:43 »

Така, че мами не се доверявайте много, много на лекарите, а и вие потърсете някоя книга издадена наскоро, последните 2,3 години, или разговаряйте с педиятър който знаете че редовно следи новите изследвания и открития около здравето на бебето.  good

Много добра информация има на този сайт: http://karmene.greatnow.com/
« Последна редакция: май 06, 2008, 11:26:11 от PetraShili » Активен
milenium80
Сватбар
***
Публикации: 293


Buongiorno Principessa!


« Отговор #149 -: май 06, 2008, 15:28:31 »

Аз от опит бих споделила, че и най-добре информираният лекар не е по-добър от майчиния инстинкт. Преди да родя бях изчела всевъзможна литература около отглеждането на детето, не съм свикнала да съм неинформрана. Но когато се сблъсках с реалността...просто се научих да разбирам какво иска детето ми и кога го иска. Много просто е, когато спинка значи е сито, дали е яло преди 2, 3 или четири часа, щом спи значи нищо не му трябва. Относно чая и водата, аз също кърмех моя син и постоянно му давах водичка между храненията, естествено в съвсем малки количества. Изобщо не е имал колики и проблеми със стомаха. И на мен ми казваха да не му давам вода, че кърмата била достатъчна, но аз не ги послушах, за мен тя е много важна част. Естествено всичко трябва да си има мярка.  За мене майката е тази която знае най-добре кое е нужно за детето и относно храненето.
Активен
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines