Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 30, 2024, 07:53:22

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Лични карти  (Прочетена 178615 пъти)
 
HeYkpoTuMa
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 40


обичана!


« Отговор #195 -: май 03, 2008, 10:47:28 »

Ами аз да попитам - какво се прави при положение, че няма да взема фамилията на мъжа ми ( и двамата сме с еднакви по принцип). Аз съм от Пловдив, там ми е постоянния адрес, във Варна съм регистрирана на настоящ адрес. Трябва ли да подавам някакви документи и къде? По принцип не виждам смисъл да сменям личната си карта, само трябва някъде да отбележат, че съм омъжена в техните си регистри.
Активен
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #196 -: май 03, 2008, 11:01:27 »



МИНИСТЕРСТВО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ

 

ДИРЕКЦИЯ “КОНСУЛСКИ ОТНОШЕНИЯ”

 

Сектор “Заверки и легализации“

 
ОБЩИ РАЗЯСНЕНИЯ ОТНОСНО ОФОРМЯНЕТО НА ДОКУМЕНТИ ОТ И ЗА ЧУЖБИНА

 

1. Конвенцията предвижда унифициран способ за оформяне на определена категория документи

                     /публични актове/, предназначени за ползване в чужбина - чрез поставяне върху самия документ или в приложение към него на специално удостоверение /apostille/. По своята същност и съдържание заверката с “апостил” представлява легализиране на документа от компетентния орган в държавата, където той е издаден. Специфичното е това, че снабдените с оригинален “апостил” документи се освобождават от всякакви следващи форми на заверка и  легализация /от други, висшестоящи местни органи в страната на издаване, както и от дипломатическото или консулско представителство на държавата-страна по конвенцията, на чиято територия трябва да се представят/.

 Повече информация тук - http://adaptbg.com/info1.htm
Активен
veselyshko
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1013


красота :)


« Отговор #197 -: май 03, 2008, 12:07:14 »

Неукротима отбелязването, че си омъжена в техните регистри си става автоматично. Но ако си сменяш постоянния адрес т.е. този който се вписва в личната карта тогава трябва да си я смениш. Тук доколкото знам се подават документи за смяна на адреса в Общината и след това се сменя и личната карта. Обаче ако адреса ти т.е. постоянния остава непроменен няма нужда да сменяш нищо. Аз не съм си сменяла адреса, но тъй като си смених фамилията трябваше да си сменя документите.
Активен
HeYkpoTuMa
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 40


обичана!


« Отговор #198 -: май 03, 2008, 12:26:53 »

Благодаря ти!
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #199 -: май 03, 2008, 12:28:46 »

Ако адреса остава същият няма нужда да се ходи в общината!Но аз бях свидетел на един случай в районното-момиче се беше омъжило и преместило да живее в съседния апартамент!Адреса е същият(квартал блок вход етаж) просто се местиш от апартамент 13 в ап. 14 примерно!Не се съгласиха да и приемат документите и я пратиха в общината за смяна на адрес girl_impossible :girl_impossible:А тя беше бременна милата накрая на бременността и никой не и е казал че трябва и в нейния случай да ходи в общината!За това ако сменяте дори само едно номерче в ядреса си трябва да подадете в общината молба за смяна на адреса good
Активен
ками
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 518


Алекс


Моят сватбен албум

« Отговор #200 -: май 03, 2008, 23:02:05 »

Простете невежеството ми, но какво е апостил ? И аз съм в чужбина и имам притеснения по въпроса за смяната на документите ?
Някой знае ли при смяна дали номерът на паспорта остава същия? Да не вземе да се окаже, че на билета ми за връщане има съвсем друг номер от този на новия ми, току що сменен в България паспорт?? crazy
inaxastra не се притеснявай, както е казала kopche ще доказваш че си ти със старият си паспорт, но задължително искай да ти го дадат защото на мен не искаха имах малко ядове дори и дупчен не искаха да ми го дадат... а при мен беше още по забавно, 1во бях с нова фамилия и 2ро бяха решили да ме напишат Каmelia a не както в стария KameliYa и трябваше не само на летището ами и тук в Англия да доказвам не само че фамилията е друга ами и друго име... забавно беше
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #201 -: май 03, 2008, 23:06:42 »

Ужас да. Аз ще сменям име и постоянен адрес, щото по паспорт още съм жител на София. За границите предполагам няма да имам проблем с френския брак да се върна във Франция. Българите ме притесняват дали ще ми признаят чуждото свидетелство за брак, за да ми сменят документите и да ме заведат като омъжена. По-горе четох за някакви дела, които трябвало да се водят ако... Въобще стресът е пълен. Но и да го мисля от сега....  girl_impossible
Активен
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #202 -: май 03, 2008, 23:09:37 »

inaxastra, абсолютно излишно е да се настройваш на вълна "проблеми" предварително. На твое място бих попитала в българското посолство в Париж какви точно документи да приготвя и каква е процедурата по признаването на брака в България. Така ще знаеш точно какво да очакваш и точно какви са ти правата. Можеш да попиташ и за срокове smile
Активен
ками
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 518


Алекс


Моят сватбен албум

« Отговор #203 -: май 03, 2008, 23:11:09 »

превеждаш и легализираш и не мисля че ще имаш проблем...
при мен беше така и тук навсякъде ми искаха копие от легализирания и преведен граждански брак
успех  Good luck
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #204 -: май 03, 2008, 23:15:24 »

Да бе, kopche елементарно, ама кой да се сети !!! Мерси много, ще го направя !! Това е, отстрани как по-добре виждат хората.
Kami превод и легализация е ясно. Колко пъти сме минали по тоя път...  girl_wink
Активен
didibaby
Баш Майстор
**
Публикации: 1881



« Отговор #205 -: май 03, 2008, 23:15:53 »

Та didibaby, може би и на тебе би ти се спестило време, щом като се чака 1 месец, ако изпратиш документите на майка ти да ти ги оправя. Направо като си помисля какъв купон ще е по тези гишета и опашкииииии, и направо ми се приплаква.  beating

Аз точно така и направих. Заверих брачното свидетелство с апостил и го изпратих на майка ми, за да успее поне да ми смени името докато се върна в БГ през юни. Оттам нататък аз ще си подам документите за новия паспорт. Сигурно и личната карта и шофьорската книжка ще трябва да сменям, но за тях не ме е грижа тъй като не съм ги използвала никъде от години.
Активен
korona
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 53



« Отговор #206 -: май 04, 2008, 05:41:02 »

Едно уточнение...след като в БГ се преведе и легализира брачното свидетелство от чужбина,
тогава БГ общината ИЗДАВА БГ СВИДЕТЕЛСТВО за граждански брак и чак след това въз основа на издаденото в БГ свидетелство за брак може вече да се смени името....лудост до побъркване insane insane
« Последна редакция: май 04, 2008, 05:43:34 от korona » Активен
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #207 -: май 04, 2008, 07:01:20 »

корона, така ще си имаш 2 свидетелства за брак  pleasantry Иначе да ви дам един съвет на всички, на които им предстои тази процедура с признаването на брака - НИКОГА и НИКЪДЕ не си оставяйте оригиналното свидетелство за брак. Имам предвид в никоя институция в България нямат право да ви задържат оригиналния документ. В работата ми съм се сблъсквала с жени, които чистосърдечно са ми казвали "Ами в общината казаха, че трябва да си оставя свидетелството там и сега имам само българското свидетелство, но не и другото". Не се връзвайте на такива некомпетентни служителки, които ви лъжат, че оригиналът трябва да е при тях. Те си нямат никаква работа с вашите оригинални документи. Показвате го и си го прибирате. В тоя дух се сетих още нещо, което се спестява на всички.  Offtopic Издаването на документи за самоличност на деца до 14 (или 16, за това не съм абсолютно сигурна) години е БЕЗПЛАТНО. Колко много родители са си плащали чинно таксите и кой знае кой е прибирал тези пари, но не и държавата.
Активен
Regina94
Професор
****
Публикации: 476



« Отговор #208 -: май 04, 2008, 09:02:06 »

Аз точно така и направих. Заверих брачното свидетелство с апостил
didibaby, и аз не живея в БГ и ми предстои смяна на документи
как и къде се прави заверка с апостил?
Активен
Rou
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 273



« Отговор #209 -: май 07, 2008, 17:05:34 »

Аз да споделя че имахме доста проблеми но ние се женихме в България, и мъжа ми не е българин и от там дойдоха проблемите, иначе не е чак толкова трудно. Ако ви предстои брак в БГ може да си поискате и платите за още едно свидетелство за брак. Това е много удобно когато трябва да се изпраща на някъде да речем да се преведе а пък в това време трябва да си изкарвате паспорт.

Regina един документ да ти бъде признат в чужда държава тоест в държава в която не е изваден документа, трябва да мине през апостил, апостила е печат на Министерството на Външните работи. В Англия например се казва Foreign Office, забравих ти къде беше. Ако ти трябва апостил на документ в БГ и не си от София, най-лесно е да го дадеш да ти го преведат в някоя агенция за преводи и те имат "екстра" услуга да го занесат за апостил в Министерството в София.  Иначе трябва да ходиш до София и да се редиш на опашки да купуваш някакви марки и т.н. а екстрата услуга май че беше 20 лв.
Активен
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines