Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 06, 2024, 16:23:17

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 29   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Октомври идво с песен- време е за есен!  (Прочетена 80660 пъти)
 
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #120 -: октомври 09, 2020, 13:19:33 »

Виви, то за личните отношения имаше подобен лаф, да не ползваш емоционални фрази и обиди, примерно- вместо ужасен си, дразниш ме, да кажеш: поведението ти ме кара да се чувствам зле.
Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #121 -: октомври 09, 2020, 13:25:49 »

Привет!

 Аз също мразя да ми говорят на ти, особено персонал в сферата на услугите. Последно ми направи смесено впечатление във Велинград в едно много хубаво заведение, сервитьорката.Беше много мила, но на всяко мое благодаря получавах отговор Нищо! Не с лошо, според мен или българският не й беше съвсем майчин, или явно вкъщи така са си казвали. Сърбеше ме езика да й дам добронамерен съвет, ама не стигнах до там.
Панди, а това си е народопсихология. Балканците дори и обрани сме по-директни от най-откритите западняци. Американците в тая лента са направо в крайността на сервилниченето и лицемерието за мен, но когато те обслужват няма за какво да им се хванеш. На обучението в супермаркета имаха и на колко квадрата от нас като плочки, ако видим клиент и изглежда, че търси нещо да предложим помощ. Тук бягат с 300, ако си поемеш дъх и се насочиш към тях. beating

Рат, не е ли студено за колела. Аз вече съм да си седя в хралупата и да не мърдам.biggrin Е, дано има слънчеви дни, ама ми е студено в момента. Иначе в неделя ще идват свекърите. Оженихме се и детето порасна те още не са идвали да видят от къде се е пръкнала снахата. Просто колата е на ремонт и съчетаваме 2та повода. Трябва и подарък да измисля, че свекървата на 13 е рожденичка и иска да взима торта, та не върви да я подминем. Сега ММ ми сервира, че и за него да измисля...

 Булка, аз също съм в дилема. Черното кожено яке го изхвърлих, а за кафявото нямам обувки и се чудя сега яке ли или обувки да купувам.biggrin Чудя се и от къде по-семпли и вталени тънки блузи с дълъг ръкав да си набавя, че все едни асиметрии и изчанчени неща обичам, но после трудно съчетавам. Всяка година съм на лов за тънки блузи и все нямам... дано въобще ми трябват де, ама ги нямам и да искам.Сега уж се стремя към минимализъм и изчистен стил да видим до къде ще го докарам!
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #122 -: октомври 09, 2020, 13:30:13 »

Няма да се задълбавам каква част на речта е, мисля че който искаше ме разбра.

Киви, аз все тичам при него, той е много дипломатичен и го слушам много за работни въпроси, много ме и бута, да съм по-отворена и по-нахална, аз като цяло съм от тия дето си вършат работата без много шум, ама той разправя, че такива не се тачат и трябва да вдигаш повече шум, та излизам от зоната на комфорт и действам.

Еми, точно това е смисъла на това, което исках да кажа. И в личния живот и в работата трябва да казваш нещата, така че да има резултат и да постигаш нещо ефективно, без да афектираш.

Същото й с подхода, където даваш идеи и решения, вместо да критикуваш само. Щото всички могат да се оплакват, обаче въпроса е как може да се подобри положението.

В сряда междудругото бях на фокус група с други жени от компанията на тема как можем да увеличим броя на жените на мениджърски позиции, казаха ни там, че на най-високите нива имаме само 13% жени ... извинявам се ако писах за това вече, част от дискусията ни беше, че мъжете се познават и са приятелчета и се дърпат един друг. Едната мацка пита защо не е така при жените и си замълчахме, ама всички знаем, че жените сме много по-добри в бутането, не дърпането ... говорихме си и за майчинството и как като те няма 1 година после те третират все едно сега започваш, а ти си в крайна сметка същия човек. Съветът на една от жените, беше дори като съм в майчинство да се появавявам тук там да не ме забравят хората и да не си изпускам мястото от поглед общо взето. smile
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #123 -: октомври 09, 2020, 13:34:13 »

Аз не обичам в магазини да ме питат- с какво да ви помогна?
Ако имам нужда от помощ, ще си кажа. pardon
Адиктед, виж във фешъндейс и в Гомез сайта. В Трендо също пускат промота. За Трендо са пуснали адското промо на едни боти Пинко в каубойски стил, още им се чудя че май номерът ще ми е леко малък.  pardon
Някой има ли реален опит с номерацията им?
https://trendo.bg/p/damski-boti-na-tok-pinko_1208159
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #124 -: октомври 09, 2020, 13:42:00 »

Ех, Виви каква си докачлива.  Аз за мен си искам да изясня и предположих, че свекърва може да удари рамо. Сега като уча пак немски и си нищя и такива неща. Не е като да си имам друга работа.
Рат, със сигурност не е допълнение. Допълнение е част на изречението и като част на речта е съществително име.

Аз не обичам да ме питат с какво да помогна от вратата.  Ако първо са ме оставили да огледам  и да се ориентирам, по ми се вижда логично.
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #125 -: октомври 09, 2020, 14:41:35 »

Не съм докачлива, но не мога да го измисля, защото превеждах примера от английски, а на английски нямам идея дори какви са частите на речта ... за това казах, че важното е да са ме разбрали ... то аз и частите на речта и на български вече съм забравила, те се учат в 3-4 клас, само 20 години са минали оттогава. biggrin

Еми ... мен ме дразнят като вървят след мен, иначе ако само ме питат и се дръпнат, не ми пречат. Аз пък се дразня като изобщо не те отразяват и това не е много учтиво.

Междудругото, за гаража го решихме. Няма да е на 2 нива, щото е много сложно откъм документи и разрешителни. Обаче ще е трапецовиден таван с 2 прозореца от двете страни на тавана и висок таван, ще показвам снимки, ако стане тази година ... че мaйсторите едно казват, ама говорих с брат ми дето всяка година правят ремонти и каза да утроя времето дето са казали строителите...

« Последна редакция: октомври 09, 2020, 14:50:00 от Vivi20 » Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #126 -: октомври 09, 2020, 14:48:40 »

Еми, фешъна нещо не ме нацелват този път. Какъв е този Гомез, сега ще търся.

 Аз за това казвам, че са в крайност хамериканците. То беше в случай, че няма клиенти на каса и трябва да застанеш отпред на лентата и да поздравяваш или помагаш, ако хората се редят на друга да привикваш при теб. Въобще там да седиш и да си чоплиш носа не се позволяваше, ще чистиш лента, ще подреждаш дъвки около нея, ще поздравяваш, но не да седиш и да се подпираш. Тук в България няма как да стане тоя филм. Там са си свикнали, че така се действа и масово са ме питали за всякакви неща. Една баба се беше оплакала, че машината за сушене на ръце в тоалетните е много слаба. На следващия ден я смениха. Бабата може и втори път да не е влязла в тоалетната, но всички касиери спечелихме невероятно бръмчене за цяло лято. За това казвам народопсихология е. На нашето сме свикнали, но не е приятно, тяхното беше приятно, ако си клиент и адски дразнещо, ако си балканец и работещ в услугите biggrin
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #127 -: октомври 09, 2020, 15:06:31 »

Ей разписахте се!

Мен ме ядосаха днес в химическото, не знам по конкурс ли ги избират. Реших че ще ползвам едно малко до офиса, нали криза, малкия бизнес да подкрепим. Занесох две сака в сряда, казаха петък ще са готови.Отивам днес и палтата да занеса и саката да взема, не били готови саката, казвам нали петък казахте? Е петък ама след 14:00, вие сигурно за първи път идвате, не знаете ли че след 14:00, ама спори и сопнато все едно аз съм виновна  crazy.На косъм бях да не си оставя палтата ама нямах много избор че ми трябват, ама сопната лелка... В бгмол имаше също една такава нон стоп.

Виви, знам го това, емоцията в мейлите отдавна ми е премахната, аз пиша по цял ден и съм тренирана отдавна какво и как да пиша, като бях млад меринджей шефката ме караше да и изпратя мейла и ми го връщаше със забележки. Отделно работя с англичанин и страшно много съм научила от него, подход, мисъл, структура всичко идва от него. Англичаните са ми еталон за сдържаност, на един конферентен едната клиентка повтори няколко пъти "quite frankly", той предупреди че това е British way of saying I am very pissed!  laugh. За жените в мениджмънта, при нас в България е обратното, бяха дошли да ни правят една презентация за равенството между половете и всеки път казваха, е то при вас не е така, но иначе в другите ни локации... Та там един от съветите беше че трябва да си имаш buddy, човек на който имаш доверие че ще те подкрепя и ще говори за теб хубави неща. Та тогава с една колежка се зарекохме във ВНЛ и си действаме и наистина много помага. Лошото е че жените сме малко закачливи, сръдливи, колко и да се стараем да сме емоционално интелигентни, един ПМС ни такова всичко, пък една бременност не връща в каменната ера...
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #128 -: октомври 09, 2020, 15:19:24 »

Някои жени са си прекрасно емоционално интелигенти и такива номера могат да ти врътнат, че да не знаеш къде се намираш.  smoke Хубаво е, че имате такъв хубав екип, и жените, и мъжете си имат особености и просто трябва да свикнеш, щото жените са сръдливи, обаче пък някои мъже имат толкова излишно его и самочувствие, че е по-трудно с тях, отколкото с някоя дето е на настроения.

Тва quite frankly не съм го чувала отдавна ... обаче е много British израз със сигурност.

Права си за корекциите, така се учи човек, с времето се учиш ... особено като има кой да ти помага.
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #129 -: октомври 09, 2020, 17:03:42 »

Булче, аз грам не съм фен на "малките бизнеси" в моя квартал. Не мисля че с това дългогодишно лошо отношение към клиентите си, сега заслужават моето внимание. Когато пазарът пращеще от хора, те се държаха все едно са царе, а не обслужващ персонал. За мен такива си заслужават съдбата. Подкрепям само един сервиз за телефони, разкошен е пичът там, че и е готин не стига другото  pardon  lol
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #130 -: октомври 09, 2020, 17:21:17 »

ПС
Интересни размисли могат да възникнат тук lol
https://ponichka.com/20-%d0%b4%d1%8a%d1%89%d0%b5%d1%80%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d1%82%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%b8%d1%82%d0%be-%d0%bd%d0%b5-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%bb/?fbclid=IwAR0UHhAUu_tWyxY2b-LhSNj0Xb_EIDtU36dtMdK8yIdmfWspGIXHm_gfB8k
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #131 -: октомври 09, 2020, 17:41:05 »

Значи не знам за частите на речта, но големият Змей е на практика двуезичен... ето преди малко идва при мен и търси "хартиено пакетче за съобщения"... ем пликза писмо се оказа, писал човекът на дядо Коледа smile
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #132 -: октомври 10, 2020, 10:01:09 »

Не съм отваряла вчера тук
Допълнение е съвсем друго. Пр. Давам ти книгата. Книгата е допълнение, подлогът липсва.
Не е определение, защото ако беше, трябва да е съгласувано с процес /м.р./ тоест да е ужасен.
Мисля, че е обстоятелствено пояснение за количество и степен crazy
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%8F%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BE_%D0%BF%D0%BE%D1%8F%D1%81%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5
В случая /ужасно неефективен процес/ наистина натоварва речта с лично отношение и емоция. Да, в служебни мейли е добре да е без него, но.... Имаше проучвания преди много години, още в началото на този вид общуване, че написаното отегчава четящия, че след определено време късите, ясни и точни изречения започват да звучат като готови клиширани фрази и има опасност да бъдат пропуснати или да не се осъзнаят. Тогава психолозите препоръчаха въвеждането на емотикони, първо бяха само скоби и точки, после и картинки. Да, ама не върви да набуташ стотици картинки, дето също не описват точната емоция. Wink Между колеги, след по- дълги писмени контакти, официално се допуска и даже се препоръчва да има по- разчупена реч, малко за разнообразие и доказателство, че сме приятели, че не сме стегнати и разни подобни. Въпрос на лична преценка е.
« Последна редакция: октомври 10, 2020, 10:17:24 от svekarva » Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #133 -: октомври 10, 2020, 11:16:44 »

Продължавам с нов пост за ужасно неефективния процес. Да, може да остане само с неефективен процес, но пък не го определя количествено колко е неефективен и пак не е ясно. Вероятно много или малко би свършило по- добра работа. Wink
Не се препоръчва употребата на страхотно, ужасно, стряскащо, потресаващо и разни подобни, носещи  негативна сила, но според мен, почти никой не ги възприема така. Даже често казваме "ужасно хубава снимка" или "страхотна новина", макар да е пълен оксиморон.  Wink
Навсякъде, където е работил НИ2 извън Америка, казва, че му дават да преглежда и поправя важните мейли. Има някаква американска култура явно, която е по- специфична и трябва да се тренира още от университета и се придобива с опит.  pardon Ама много задълбахме.
Панди, просто ми е интересно всичко, свързано с българския език. Запомням по- лесно, когато намирам някаква логика, може и лично моя да си е, права си. good
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #134 -: октомври 11, 2020, 14:52:21 »

Ами то си каза астроложката да не бързаме, особено овните Wink Ама кой да слуша и да спазва волево нещата diablo
Вчера, без да се замислям и проверявам, написах, че ужасен е наречие. Докато превъртах останалите възможности какво може да е, в главата ми се появи обстоятелствено пояснение и рекох да чукна и да си припомня какво беше това, защото бях сигурна, че има такова за количество и степен. И естествено, на бърза ръка намерих потвърждение, че даже и линк пуснах. Изтрих наречие и постът остана в сегашния вид.
Обаче нещо ме човъркаше непрекъснато, че греша с това пусто обстоятелствено пояснение. Та сега отварям пак линка и какво да видя - ами то си е написано, че пояснява действието /глагол, сказуемо/, но съм го пропуснала от припряност. blush  Ужасно пояснява в случая неефективен процес, а това в никакъв случай не са действия. Върнах се на първото си предположение за наречие и този път проверих като хората, без да бързам.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%B5%D1%87%D0%B8%D0%B5
Ужасен е наречие, определително наречие за количество и степен, като пояснява многократната проява на даден признак. Според мен pardon Утре ще питам приятелка от детството, филоложка и тогава ще кажа със сигурност.
Активен
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 29   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines