Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 26, 2024, 21:36:26

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Цветята-красиви и обичани!  (Прочетена 182085 пъти)
 
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #195 -: май 09, 2010, 21:28:43 »

Аз днес започнах с пресаждането на цветята, но нито саксиите, нито пръстта ми стигна  sarcastic така, че ще има продължение pardon

Имам две цветя(може и един вид да са), които не знам как се гледат. Избуяха страшно много. Връзвах ги, какво ли не ги правих, а то като плевел расте. Дайте съвет какво да ги правя, защото вече си мисля, дали да не ги накълцам на малки парчета и като пуснат коренчета да засадя в една саксия 10/15 pardon

В галерията съм качила снимки и на останалите пресадени цветя. Когато приведа всички в ред, пак ще качвам снимки  blum
Едното проблемно
Другото проблемно
Когато въведа и другите в ред, пак ще качвам снимки  blum
« Последна редакция: май 09, 2010, 21:32:39 от lionelsa » Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #196 -: май 09, 2010, 21:38:59 »

И аз днеска се занимавах с цветарство  danceg Допльвах саксиите с прьст, поливах, торих и прочие....

Гледам, Нинка и твоя спатифулум цьфти  good Само моят листи, та се кьса, ма не пуска жив цвят  crazy crazy crazy Много ме яд значи !!!  angry Ще видя сега с тора дали ще цьфне. А на твоя що така надолу са му листата?  blush Моите и двата стьрчат нагоре  pardon

Я за тора някой да ми каже моля ви, как се използва?

Аз знаех, че се разтваря вьв водата за поливане, но цветарката ми каза да го слагам на предварително полити цветя и сьвсем се обьрках  huhhuh.gif

И вьобще вие вашите цветя как ги поливате ? Отгоре ли им сипвате или ги топите?

Аз ги слагам в леген. Сипвам водата отгоре в прьстта, тя отдолу изтича в легена, оставям ги малко да покиснат, да се напоят хубаво, изцеждам и слагам по местата. Преди спатифилумите ги оставях цялата нощ, но по сьвет на Гостенка ськратих значително времето на топене.

Ще се радвам много да узная вие как действате  give_rose


Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #197 -: май 09, 2010, 21:44:50 »

inaxastra, нагоре са му листата, но саксията му е по-голяма и не съм я пълнила до горе и така изглежда от снимката явно  pardon

Доколкото четох, щом не иска да цъфти твоя, значи му е много топло. Обича да му е хладно и да е на шарена сянка.

Прочети ето тук

Аз моите цветя отгоре ги поливам. Само тези тип "водолази", както им казвам аз поливам и отгоре и отдолу, че да пият до насита. По мой наблюдения загниват, ако ги поливаш отдолу. А и като изсъхне почвата разбирам, че им е време за нова баня good Пръскам ги често с вода, да им е по-влажно и не се налага да ги кисна.

Окастрих си хлорофитума и за това не го снимах. Такъв хубав беше станал  girl_in_love, но вече е огромен и реших да пробвам, дали ще се захванат чепките. стискайте палци.
« Последна редакция: май 09, 2010, 21:52:07 от lionelsa » Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #198 -: май 09, 2010, 23:22:58 »

Не мисля от топлина да страдат, казано честно. Имам ги от 4 години и все някога ще да им се е погодило на топлина  pardon Пьк и тук климатьт е доста по-хладен и влажен от Бьлгария  crazy

Ако поливам отгоре, водата веднага изтича и прьстта остава суха. На теб влажна ли ти се задьржа?
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #199 -: май 10, 2010, 07:43:35 »

Лионелса, това цвете, за което питаш се казва каланхое.



Ина, мила, по принцип цветята искат редовно торене. Моите орхидеи, за да ми цъфтят, ги торя веднъж седмично с кафяв кристалон от края на лятото, до пролетта. След това само балансирана тор, за да пускат корени и листа (т.е. в различните им периоди ги торя с различна тор). Хубаво е да прочетеш някъде конкретното цвете от кои елементи се нуждае за цъфтеж, както и в кои периоди на годината цъфти и да вземеш такъв тор. Относно въпроса ти, не знам във Франция как са продавачките, но аз тук никога не ги слушам. Винаги си пресаждам цветята веднага в нова, избрана от мен пръст, торя си според това, което аз съм прочела или си знам. През пролетта и лятото цветята се торят много по-често, отколкото през зимата. Аз моите ги торя веднъж седмично или веднъж на 2 седмици, но гледам торта да е по-лека, в смисъл, повечко вода от препоръчаното, да е по-лек разтвор.

Виж тук, защото аз не съм гледала спатифилум.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #200 -: май 10, 2010, 08:25:19 »

gostenka_82, благодаря за информацията.
Прочетох малко из нета за него и сега не знам как да постъпя. Моля за съвет. Този с дългите клони да го отрежа ли, за да развива листа отдолу или това няма да помогне? pardon
Или да си прихвана от връхчетата нови чепки и да изхвърля това избуялото, щом било по-добре да се гледа като едногодишно? nea

Вчера ме хвана много яд на една плама. Късно ми казаха, че трябвало да й отрежа стеблото, за да се разклони върха й на две. Направих го, но пак тръгна само от едната страна. Сега стеблото е ужасно високо и тя милата една грозна. Ядосах се и отрязах горната част с надеждата да се разклони този път. Въпросът ми е това отгоре как ще се захване? Като го потопя във вода или веданга в почвата да го бодна? pardon
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #201 -: май 10, 2010, 09:12:38 »

Лионелса, не знам за палмата. Аз не гледам много палми, всъщност, само една.

За каланхоето, аз не съм подрязвала и пр., но моите не са избуяли, напротив, едното си стои, както миналата година. Сега ще ги вадя навън, на балкона, да видим как ще им се отрази  Wink Честно казано, даже спрях да ги торя, милите, доста ги позанимарих, но ще видим какво ще стане. Едното го държах в неотопляема стая през зимата и го поливах много оскъдно. Другото - в отопляема и си го поливах редовно. Честно казано, първото изглежда много по-добре. Другото оредя, направо си оплешивя и ще видя какво ще стане от него.

За каква палма става дума, че ми стана интересно?
Активен
Мименце
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 455


Искам всичко!!!


« Отговор #202 -: май 10, 2010, 09:24:53 »

Здравейте и от мен smile
Много обичам цветя, но не успявам да се грижа добре за тях. Имам 7-8 саксии в нас, искам и още да си зема, но зимата с тези климатици в стаята обикновено окапват. sad
С милото сега си гледаме и 3 бонзая, единият е от магазин, адругите два са от нашите разходки в гората. Захванаха се един широколистен и един иглолистен.
Нина и аз имам една такава палма. Захванах я точно от върха, но кисна дълго време във вода, може  би 2 месеца. Трябва да пусне коренчета. И моята като я отрязох, отгоре върха и залях с разтопен восък. Един вид да спра растенето нагоре, трябваше да се разклони на две, обаче и при мен тръгна на една страна. Незнам защо така се получава pardon
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #203 -: май 10, 2010, 09:47:42 »

inaxastra, поливам го постоянно - и отгоре и отдолу =]Не го торя. Не разбирам нищо от тор huhhuh.gif
Хубаво би било gostenka_82 да ни изнесе една лекция. Стои на хладно и сенчесто в спалнята. Северна стая е и зимата само вечер за кратко пускам радиатора.

gostenka_82, не се сетих да я снимам преди да я резна тази палма, но Мимката добре ме е разбрала за коя говоря. Тя, ако има информация за името, би било добре. Гледах снимки в нета, но не  я намерих. Заела съм се да извадя най-важната инфо за цветята в къщи - име, поливане, светлина, пресаждане, температура и си го бодвам в саксията. danceg

Мимка, ще изкчакам коренчетата, защото много ми харесва. Пък да видим чекора, дето остана какво ще направи. blush
А бонзая как го гледаш? Моя го купих вчера.  yahoo
« Последна редакция: май 10, 2010, 09:49:25 от lionelsa » Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #204 -: май 10, 2010, 09:50:48 »

Момичета, аз има една палма, мисля че е арека. Поне по картинките на такава прилича. Поливам си я редовно, няма сухи листа и всичко си изглежда наред. Обаче вади все повече нови листа и имам чувството, че им е вече тясно в саксията. Листата се заплитат едно в друго и няма въздух между тях. Чудя се дали да не ги поокастря, обаче пък не смея, за да не и направя нещо?

Може би е добре да я снимам и да ви покажа. Може пък изобщо да не е арека тази палма.  crazy И да не се грижа добре за нея...

Забравих да кажа, че и теменужката ми не цъфти изобщо. Може би трябва да я подсиля с нещо. Има много хубави свежи листа, вади си нови, но само листа, цвят няма...
« Последна редакция: май 10, 2010, 09:52:32 от Капризче » Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #205 -: май 10, 2010, 09:56:20 »

Хихих, Лионелса, разсмя ме. Каква лекция да изчета, аз мога да говоря само за моите цветя. И понеже най-много винмавам с орхидеите, всички ги торя с тяхната тор  Wink Разбира се, внимавам кои са цъфтящи и кои не  Wink.

Аз се ориенитрам от тук.

Още за Каланхоето 

И още полезна информация

Капризче, тор й липсва, да знаеш  Wink.
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #206 -: май 10, 2010, 09:58:50 »

Гостенка и Лионелса, благодаря ви за информацията  give_rose

От всичко, което изчетох си направих извода, че на моите китки им е твьрдо широко в саксиите, та затова не цьфтят. Всички казват, че спатифилума, колкото му е по-тясно, толкова повече цвят пуска  pardon За всеки случай ще видя с тора и ще ви кажа.

Гостенка, тази вьпросната цветарка е една вьзрастна жена, която има награда за най-добьр цветар за миналата година. Цветарският й магазин е нещо разкошно - тя озеленява и оцветява целия площад пред цьрквата и когато мина е все отворено, дори и в 10 вечерта, от което сьдя, че цветята са целия й живот. Обаче за обяснения не беше много любезна и многословна. Май-май обича цветята повече от хората  pardon

Та ако можеш да ми обясниш как точно употребяваш течния тор, ще сьм ти много признателна  give_rose

И все още чакам други да споделят методите си на поливане  blush

ПП. Ще снимам цветарския магазин и ще ви го покажа, определено си струва  good

Внимание - нов отговор бе публикуван докато ти пишеше.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #207 -: май 10, 2010, 10:03:53 »

Капризче, моите теменужки не цъфтяха 4 години nea Пресаждах, торих, противозачатъчни им давах, рязах най-долния ред листа....нищо не помогна. Като се преместих тук във Варна не има правих нищо на цветята, че и без това се стресираха достатъчно от местенето и смяната на климата. А теменужките като се разцъфтяха, та не се сещат да спрат милите (пу пу пу).

А за палмата - дай снимка и ще дадем съвет, доколкото можем pardon

inaxastra, с нетърпение чакам снимките.

gostenka_82  give_rose
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #208 -: май 10, 2010, 10:11:14 »

Ина, разтварям определено количество във вода. Аз понеже винаги първо поливам орхидеите (по-точно ги кисна в леген с вода и разтворен тор), а после поливам цветята отгоре с остатъка, в саксията. Винаги обаче количеството тор, което разтварям е по-малко от посоченото на самата опаковка (защото поливам и орхидеи, но пак помага и на другите ми цветя, т.к. се презастраховам от преторяване).

Не пише ли някъде по шишето???

Ако ли не, порбвай с малко количество, максимум 1/3 от капачката (при течните торове обикновено капачката е мерилка). Аз съм си купила едни малки чашки, приличат на тези за сироп за кашлица, като имат деления. Друг вариант е да мериш с лъжичка или спринцовка. Освен това е важно и с какъв тор ториш, дали в сегашния период конкретното цвете има нужда от повече калий или от повече фосфор или пък се тори с балансирана тор. За цъфтеж аз ползвам кафяв кристалон (мисля холандска е фирмата кристалон), като в него има повече калий, който е добър за цъфтеж. Но далеч не знам дали това важи за всички цветя. Но с кафяв кристало поливам вскички цъфтящи вщкъщи и има ефект (фаленопсиси, амарилиси, каланхое). Чакам едни пафилопедилуми да видя дали ще цъфнат с кафяв кристалон, пъщк да видим. Нецъфтящите си ги поливам с тор за зелени растения, най-обикновен тор на лактофол. Мисля, че е балансирана формула, но трябва да видя.
Зор са ми бромелиевите да ми цъфнат пак (новите растения де) и пафчетата. С това се изчерпва моя опит с торенето  pleasantry

Голяма саксия при малка и слаба коренова система води до загниване на корените, стигне ли се до силно гниене, растенията загиват!!!

Лионелсче, важно е не просто да ториш, а с правилния тор, не че аз знам за всяко цвете де. Освен това за цъфтеж важни са също необходимите условия за образуване на пъпки, цветоноси и пр. Затова е добре да се черпи опит от хора, гледащи такива цветя.

Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #209 -: май 10, 2010, 10:20:34 »

Саксиите ми не са чак огромни спрямо растенията. Просто са нормални. Но там в цветния форум четох, че спатифилумьт трябва да е едва ли не сьвсем сгьчкан, за да цьфти.

Трябва да го потьрся тук тоя фамозен Кристалон  crazy

Иначе на моя тор има мерилка да. И аз точно това направих вчера като торях, от страх да не ги изгоря - сложих повечко вода от мярката написана на шишето. Всьщност вьпросьт ми беше не толкова за количеството, колкото за самата техника - отгоре, отдолу или и двете  scratch one-s head Щото нали ти казвам имам чувството, че като поливам отгоре водата преминава директно и не се задьржа. Затова топя. Пьк жената като ми каза, че трябва да мокра прьст да се тори сьвсем се обьрках. Ако пьрво полея с чиста вода и после сипя вода с тор и тя изтече отдолу (точно както се получва) тора ще влезе ли все пак в прьстта? Или да сипя малко вода, да изцедя и после да покисна вьв вода с тор.... Не знам...

Иначе аз поливам както ти поливаш твоите орхидеи. Дали е добре и за другите не знам. Аз нямам много цветя и нямам нито опит, нито "зелена рька"  pardon
Активен
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines