Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 11:33:36

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 4 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ВЕЛИКДЕН  (Прочетена 80105 пъти)
 
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« -: март 21, 2011, 14:48:26 »

Момичета, остава около месец до Великден, за това пускам тази тема. Опитала съм се да я направя обобщена за всичко, което е свързано с празника. Знам че има отделни теми за повечето неща, но мисля че ще е по-лесно ако имаме една обща такава.


През 2011 г. - Великден ще бъде на 24 април

А почивните дни тази година са 22-23-24-25 април

Великден (Възкресение Христово, Пасха) е денят, в който християните празнуват възкресението на сина Божи Иисус Христос.
Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се три дни. Вечерта преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, като точно в полунощ свещеникът обявява Възкресението с думите „Христос Воскресе“. При обявяването на Възкресението, свещеникът изнася запалена свещ, от която всички присъстващи палят своите свещи, които носят по домовете си. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън.

Страстна седмица
Така се наричат дните на Христовите страдания използва се старобългарската дума Йерусалим за песах до смъртта му. Ето защо, всеки от дните от понеделник до събота е наречен Велик.
Велики понеделник — Иисус Христос влязъл в Йерусалимския храм и го намира пълен с търговци. Божият син изгонил търговците, защото храмът е дом за молитва, а не тържище. В Евангелието се говори за проповедта на Иисус в храма и изреченото от него проклятие над безплодната смокиня - символ на човешката душа, която не познава молитвата, покаянието и не носи духовни плодове.
Велики вторник — Христос проповядва в храма и дава своите последни нравствени наставления; разказва притчата за десетте мъдри девици, очакващи идването на Господа и притчата за талантите; Христос прави пророчества за съдбата на град Йерусалим.
Велика сряда — Христос е посетен от покаяла се грешница, която в притеснението си счупва съда с драгоценното миро; провежда се Тайната вечеря на Божия син с Апостолите, по време на която той им казва, че един от тях ще го предаде; Юда излиза и го предава, а през нощта срещу четвъртък Христос се моли в Гетсиманската градина до идването на предателя и залавянето му.
Велики четвъртък — Произнасена е смъртната присъда над Иисус Христос и е потвърдена от Пилат Понтийски.
Велики (Разпети) петък — ден на великите страдания на Иисус; Христос приел смирено съдбата си да бъде унижаван, обруган, бичуван, бит с плесници, накичен с венец от тръни на главата, нарамен и принуден да носи при изкачването към лобното си място тежкия кръст, на който ще бъде разпънат; разпънат е на Голгота между двама разбойници и издъхва в мъки при слънчево затъмнение и земетресение.
Велика събота — ден на оплакването и погребението на Иисус Христос от майка му Света Богородица и жени, носещи миро; гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.

В българската православна традиция всеки от дните на Страстната седмица се отбелязва по особен начин:
Първите три (Велики понеделник, Велики вторник и Велика сряда) са отредени за разтребване вкъщи, като на рутинната дейност се придава и символично пречистващ характер — прави се за здраве.
На Велики четвъртък се спазва строга забрана за работа (за предпазване от градушка), боядисват се великденските яйца.
На Велики петък (наричан още Разпети петък) в Западна България се украсяват боядисаните яйца с различни мотиви (против болести и смърт). Ходи се на църква и се минава под масата три пъти за здраве.
На Велика събота жените посещават гробищата, преливат и прекадяват гробовете, раздават боядисани яйца и хляб за душите на мъртвите. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове.

« Последна редакция: март 21, 2011, 20:06:33 от Капризче » Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: март 21, 2011, 14:51:36 »

Боядисаните яйца:

В България традиция е яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, а после на всички останали от семейството. След този ритуал боядисването се поема от младите жени в къщата.
До появата на изкуствени оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. С отвара от риган се получавала червена багра, със смрадлика — оранжева, зелено — с коприва, жълто — с орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук.
Винаги, когато са се боядисвали яйца, се приготвяла и отделна кошничка и за кумовете. Яйце се дарявало и на всеки гост, прекрачил прага. За допълнителна украса се ползвали отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък или с цветни моливи. Според поверието този, чието яйце остане здраво след чукането (пиливан), ще е най-здрав през годината.

Методи за боядисване на яйца:
 *Осем начина за боядисване на Великденски яйца
  *Техники за боядисване на яйца
 *Нашата тема за боядисване на яйца

Козунакът:

Козунак може да се приготвя всеки ден, но на Великден аромата на домашноизпечения козунак е част от магията на най-светлия празник – парче козунак и червеното яйце са символ на христовото възкресение
По колко начина може да бъде приготвен и изпечен козунака зависи от нашето желание и фантазия. Нека съберем в тази тема любимите си рецепти за козунак.

Всичко за Великден от Розали

Рецепти за празника
« Последна редакция: март 21, 2011, 15:01:16 от Капризче » Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: март 21, 2011, 15:03:37 »

Надявам се, че темата ще ви хареса и ще можем да я запълним с липсващата информация smile Мисля, че можем да напишем доста за украсата за празника, празничната трапеза, боядисването на яйцата и т.н. А момичета, които живеят извън Бг могат да споделят как се посреща празника при тях!
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: март 21, 2011, 15:34:37 »

Ел,мерси за темата blum Тази година освен стандартното боядисване на яйца съм решила да правя и козуначени кифлички /мини козунаци/ . Украси на дома няма да има,понеже ще сме на гости и 4-те дни,но ми се иска да вложа малко лично творчество в украсата на подаръците/яйца и кифлички/.  Offtopic Имам някакви идеи,но не намирам от кой блог свалих снимките и по нататък ще споделя какво съм харесала.
 
Offtopic Така как е ? На мен понеже ми е добре и забравям,че може да ви е малък шрифта  Flower
« Последна редакция: март 21, 2011, 16:05:28 от miss™ » Активен
Gery79
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 974


На най-важните житейски пътища няма пътни знаци


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: март 21, 2011, 15:46:07 »

Ел,мерси за темата blum Тази година освен стандартното боядисване на яйца съм решила да правя и козуначени кифлички /мини козунаци/ . Украси на дома няма да има,понеже ще сме на гости и 4-те дни,но ми се иска да вложа малко лично творчество в украсата на подаръците/яйца и кифлички/.  Offtopic Имам някакви идеи,но не намирам от кой блог свалих снимките и по нататък ще споделя какво съм харесала.

  Offtopic
Абе Наде,

много искам да ти чета постовете мацко, ама увеличи си  малко шрифта.Направо очи не ми останаха smile
« Последна редакция: март 21, 2011, 15:52:19 от Gery79 » Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #5 -: март 21, 2011, 16:02:03 »

Ели, невероятна тема си направила. Искрени комплименти за нея! Толкова е красива и уютна (и полезна), че чак ми хареса мисълта за Великден и ме ентусиазира.  Bravo Bravo Bravo


Аз съм решила да садя трева за празника тая година (добре че в темата за цветята се обсъди тоя въпрос) и ще меся козунак за първи път по рецептата на баба - това е най-хубавият козунак на света. Ама да видим моят ще се получи ли.  pardon


( OfftopicНаде, правдива забележка за шрифта, и аз обичам да те чета, винаги ми е полезно, но ме съсипва това упражнение с плюсовете и минусите).
Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: март 21, 2011, 16:13:47 »

Радвам се че темата ви харесва. Наистина се надявам да стане събирателна за Великден. Така няма да се налага да се пуска нова всяка година и тя седи с по няколко страници, а ще можем да си запълним тази. А и освен това ще е и полезна.

 Offtopic Направи ми впечатление, че в други форуми като се пусна тема по някакъв повод, било то празник, нещо за дома, готвене, бебета, покупки и т.н. в началото на темата има доста полезно инфо, което помага на човек да се ориентира в обстановката. Докато при нас се пуска нова тема и не се слага никакво обобщение в началото. Мисля, че ако имаме повече теми, подобни на тази форума ще е по-полезен и по-подреден. Това май другаде трябваше да го напиша, но карай. Отново сори за  Offtopic
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: март 21, 2011, 16:20:25 »

Ето това съм харесала като идея за тревата
 
Offtopic снимките са взети от http://natalyna.multiply.com/photos/album/43/43#


Внимание - нов отговор бе публикуван докато ти пишеше.
Активен
once_upon_a_time
Професор
****
Публикации: 421


« Отговор #8 -: март 21, 2011, 16:24:32 »

Реших - тази година ще правя предложените от Miss козуначени кифлички  danceg Украса имам и всяка година си я слагам нея. Миналата година кумците бяха за малко вкъщи, тази година ще стягам кошничка и за нашите бъдещи кумове smile. После - на гости на нашите, след това и при кандидат-свекърите  yahoo Много обичам всякакви празници.
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #9 -: март 21, 2011, 16:27:39 »

Мен ме няма много по украсите. Както и по тия малките пластмасови пиленца, дето са ми красивички и милички, ама после ми идва да ги изхвърля, че джунджурии не обичам. Но тая година си викам - поне по-натурална обстановка да имат шарените яйца, та затова тревата... Дано оттук повече се вдъхновя. И за яйцата имам един грандиозни идеи, ама аз съм повече по идеите, по-малко по изпълнението, та да видим. Решила съм тая година да ги рисувам с темперни бои отгоре, за по-ясни картинки (какъвто съм художник, мани-мани). На изложението в НДК виждах такива и направо ми останаха очите в тях.
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: март 21, 2011, 16:39:50 »

Браво, Капризче,  Bravo
 Страхотна тема си направила, толкова добре офермена, стилизирана и полезна и най- хубавото е че ме зареди с великденско настроение, по-скоро даже го създаде в задрамалия ми следобед.
Подсети ме за хубавите пролетни празници и е добре и аз да почна да се подготвям, че явно тази година ще посрещам гости аз и пред мен стоят отговорните задачи освен яйца, сладкиши да направя и дроб сърма и агнешко, за първи път ще ми е.
 Ще следя темата с интерес, за да се заредя с добри и идеи и настроение
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: март 21, 2011, 16:46:43 »

Aз мисля да купя бели яйца/понеже цветовете стават по-красиви/ и пъдпъдъчи за украсата  blum
Дени ме подсети,някой да има предпочитана и изпитана боя за яйца,да ми препоръча. blush
Моята украса ще се изчерпа с някоя кошница за масата с трева и яйца. Дребните детайли-патенца,пиленца,калинки и т.н. ще са за подаръците за роднините.
Дени,успех с козунака. Аз реших да заложа на нещо лесно,баба ми прави много хубави козунаци,но не се имам за  cook и ще оставя трудните рецепти за другата година.


Внимание - нов отговор бе публикуван докато ти пишеше.
Активен
alo_madona
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 204



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: март 21, 2011, 16:56:01 »

http://www.bravacasa.bg/?article=104 

Великденски венци е моето предложение за празника. На мен ми допадат за украса на дома smile
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #13 -: март 21, 2011, 16:56:26 »

Miss-че, аз тия кифлички ги пробвах у нас преди половин година още и не ми се получиха, та затова сега си вдигам летвата. Хихихихиих. Понеже напоследък съм задобряла в месенето, затова така се нахъсвам сега за козунак, ама да видим. Какви подаръци за близките ще правиш ти? Виж ,каква идея само...  good
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: март 21, 2011, 17:05:38 »

Дени,ти ме 'уби'  mega_chok blum Май ще взема да ги пробвам преди Великден ,дали ще ми се получат  blum Хич ме няма в месенето,след 5 минута ми омръзва и ме хващат лудите, накара да се замисля дали да не го меся във машината за хляб.
А за подаръците,по нагоре писах-ще е кифли с яйца,още нямам ясна представа как ще изглеждат-до сега яйцата ми все бяха в някакви купени украсени кошници,тази година съм решила да е лично творчество. И затова и кифлички ще добавя и истинска трева/ако порасне crazyblum
« Последна редакция: март 21, 2011, 17:12:12 от miss™ » Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #15 -: март 21, 2011, 17:11:51 »

Miss, а как ще сложиш тревата в кошниците? Няма ли да остане място отстрани, ако слагаш саксия с трева? Или ти директно в кошницата ще садиш? Сори за въпросите, ама идеята ти е много хубава, а и на мен ми се искаше някакво творчество да вложа тая година.  girl_wink

За кифличките - аз бях избрала след не знам си колко четене 5 рецепти, пробвах една и ми станаха някакви твърди и лепкави. Но аз тогава хич нямах търпение да оставям да втасвам. Сега пък нямам търпение да разточвам. Та пробвай една предварителна доза, да не се ядосаш накрая.  girl_wink
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: март 21, 2011, 17:29:33 »

Още го обмислям,виждала съм в Бриколаж едни като кофички за разсад/и се надявам да има квадратни или кръгли във формата на кошничките/ и мисля в тях и после с почвата в кошничките. Май първо ще взема кошниците и после ще засаждам,защото ми се иска да има навсякъде трева,и да няма дупки/възможно по реално да изглежда/.... този момент още го изяснявам,дано се включи някой който вече го е правил Xixixi

Кофичките са подобни са на тези Тази седмица мисля да направя един експеримент с една кошница и отделно разсад,за да придобия някаква представа как ще стане.
Активен
BeRa
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1454


Мечтите се сбъдват!


Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: март 23, 2011, 00:53:02 »

Ехааа...страхотна темичка...Капризче, поздравления  give_rose
аз тъкмо се чудех кога се пада Великден тази година. Тук въобще не сме в час с празниците и ако не ни подсеща някой кога какво е...може и да си го подминем  pardon
Аз много обичам Великден, но някак си ми се губи празника, след като никой наоколо не празнува и няма много хора на които можеш да приготвиш торбички, но пък си боядисваме яйчица всяка година. Тази реших да направя и великденски сладки, а за козунак съм чувала че било много сложно да се нацели и да стане и не съм си и поставяла за цел да замесвам и да събирам ядове после...
замислили сте много хубави украси  Bravo
miss™ ще ми е интересно да видя снимчици после  smile

ето да ви споделя моите любими модели за яйчица, които бях намерила в нета, ама...на дали ще успея да сътворя  sad


Тез двете последните особено, не знам какви ръце трябва да има човек за да ги сътвори  Bravo
Активен
van4ii
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: март 23, 2011, 09:06:45 »

Много обичам Великден и боядисването на яйца ми доставя огромно удоволствие!
Чакам с нетърпение да дойде *INLOVE*Надявам се тук да споделяме интересни идеи за украса и за начини на боядисване на яйцата.


* 2018396250100083380nIzEYH_fs.jpg (71.76 KB, 600x450 - видяно 1070 пъти.)
Активен
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: март 23, 2011, 10:10:57 »

Както всички и аз харесвам Великден. От 3г не съм го празнувала в БГ и сега ще ми е интересно. Там го празнувахме и може би дори се усещаше повече, защото в едното училище в което работех беше бг и боядисвахме яйца и правихме конкурси за най-хубаво украсено. На децата им беше много забавано. Уìхме разни басни и така минаваше празника. А в американското се организираше лов на яйца, предварително сме скрили яйца в парка и децата трябва да ги открият, естествено всеки получава разни награди (пластмасови яйца), а този който събере най-много ставаше победител.
Веднъж с едни приятели се опитахме да направим козунак. Е козунакът явно е най-сложният сладък десерт:) Взехме от една баба рецептата, но явно при преписа не е дописана правилно от приятелката ми и правихме козунаци и постоянно добавяхме брашно, защото млякото явно е било много . Сигурно 10кг брашно изхабихме, голям смях беше, не излезна един козунак, а няколко. След това почнах да си купувам готов:)

Аз за украса в дома си слагах и една кошница с изкуствени яйца като тези :




Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: март 23, 2011, 11:45:29 »

Дени ме подсети,някой да има предпочитана и изпитана боя за яйца,да ми препоръча. blush

Миналата година купих 4 различни вида бои нито един не ми хареса. Аби беше боядисала нейните с някаква немска боя - едни наситени лъскави цветове. heart Ще я изтормозя да се сети как се казва или поне от къде я е купувала.

Аз още не съм решила на каква украса ще се спра. Тревичка определено ще имам - минлата година се получи много добре.
Активен
plamak_
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 880



Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: март 23, 2011, 11:46:39 »

Страхотна тема , тъкмо бях позабравила колко малко време остава до този прекрасен празник.Спомените ми от малка още са как сме го прекарвали заедно цялото семейство , беше весело .Тази година обаче ми е първият Великден, като семейна жена , така че съм решила и аз да направя нещо домашно , освен курабийките , които правя почети всяка година , ще правя и козунаци и може и кифлички.Ама да не се каня много че все като си правя планове нещо става  pardon.Обожавам да боядисвам яйца , дори доста често ги рисувам след това и така стават още по красиви, жалко че под ръка имам само тази снимка и не мога да ви покажа други по интересни яйчица.
Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: март 23, 2011, 12:21:51 »

Миналата година купих 4 различни вида бои нито един не ми хареса. Аби беше боядисала нейните с някаква немска боя - едни наситени лъскави цветове. heart Ще я изтормозя да се сети как се казва или поне от къде я е купувала.

Аз още не съм решила на каква украса ще се спра. Тревичка определено ще имам - минлата година се получи много добре.

Аз четох за някаква немска седефена боя, обаче така и не рзбрах каква марка е. Дано Аби каже марката наистина.

Аз за украса мисля да купя изкуствени яйца и да сложа няколко кошници из стаята, освен това да взема фигурки на зайче и пате и да сложа и тях. Имам и едни калинки много сладки и винаги ги вадя за празника. Мислех и дърво да правя, но не знам какви материали да използвам. В смисъл изкуствени клонки или естествени и ако са естествени от какво дърво да са... Някакви идеи?

Нещо такова ми се иска да направя:

Извинявайте за огромната снимка, но нещо не успях да я смаля и за това е такава...
Активен
plamak_
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 880



Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: март 23, 2011, 12:43:25 »

Седефената боя е наистина страхотна , по скъпичка е и за по малко бройки , но стават невероятни цветове.Миналата година сестра ми си я беше взела и бях удивена от ефекта.
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: март 23, 2011, 12:56:20 »

 Offtopic Ел,към кода  {img} добавяш height=200/300/400(цифрата зависи от снимката ) и става  {img height=200}....jpg {/img} и снимката се смалява  blum


И аз вчера гледах една кристална,беше в капсулки,ползвала съм я преди година-две и бяха много наситени и красиви . Но ще изчакам да кажете името на седефената боя и тогава ще я купувам.
« Последна редакция: март 23, 2011, 12:58:32 от miss™ » Активен
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: март 23, 2011, 14:10:02 »

Капризче , тук дават как се прави, обаче трябва да издухаш" яйцата, за да станат по-леки за дървото, ще трябва бая яйца да развалиш, освен ако не направиш нещо от тях. Другия вариант е да си накичиш с изкуствени.
http://www.youtube.com/watch?v=yWW_BKyxeUs
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #26 -: март 23, 2011, 15:30:36 »

Наденце, хрумна ми идея за допълването на пространството около саксията с трева в кошницата. Мисля, че ще се получи, но ще пиша повече като намеря подходяща картинка за илюстрация и имам време да пиша.  girl_wink

Момичета, много интересни неща показвате.  good
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: март 23, 2011, 17:06:17 »

Дени,ще чакам идеята ти  blum
Ел,може да направиш дървото от цъфнали клонки,края на април със сигурност ще има избор по парковете. Даже може и в някаква декоративна саксия да ги сложиш ,нещо подобно .
Активен
van4ii
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: март 29, 2011, 10:25:40 »

А ей тези са много красиви


* imagesCAOHS8YJ.jpg (9.8 KB, 259x194 - видяно 12056 пъти.)
Активен
angel4e
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1058


Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: април 05, 2011, 13:40:15 »

Дени, тестото за кузунак е много капризно- трябва хубаво да втаса и му трябва много време. Аз миналата година навивах козунаци след църква ( в 1.00h), защото не бях преценила колко време ще ми трябва. Освен това трябва да му е много топло. Като бях малка, баба ми ставаше в 4.00 и включваше печка, за да стопли помещението и никой не можеше да влиза, защото се изстудява стаята. Бабини работи, ама с нейните съвети по телефона, направих най-вкусните козунаци, а ми беше за първи път.
Активен
matsinka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 571



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: април 06, 2011, 23:10:53 »

angel4e, goodpost
права си и моята баба ги правеше цяла нощ,но ставаха върха!!Много са капризни и наистина трябва много топло помещение!Аз ще пробвамна фурната за печене на хляб има рецепти и за козунак.А относно немската боя ,незнам дали за същата  става дума,но тук ги има на всякъде,може да проверите в Дм ,Кауфланд,LIDL, Penny,  или  някоя друга немска верига,която има магазин и в България вече.Тук са около 2-3 евро.Утре ще потърся снимки да ви покажа какви видове съм ползвала.Намерих една ,но има и други видове.


И аз съм правила такива козуначени  кифлички,но също ми станаха много твърди sad  Искренно се възхищавам на всяка от вас,която е решила да прави козунаци.Успех!! Имам чуството,че е най-трудното нещо в готварството.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: април 06, 2011, 23:28:22 »

Аз съм от практичните домакини - ще си поръчам козунаците от изпитана фурна. blum

В голяма чуденка съм за менюто тази година. Миналата попаднах на много вкусна рецепта за агнешкото със зеленчуци. Тази година ми се иска да е нещо по-различно. Дори нямам идея за украсата, а празника наближава  Girl_hide
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: април 15, 2011, 12:07:11 »

Ехо-о-о-о подготвяте ли се за празника ???? Аз от 6 саксии имам 3 с трева/1 с хубава,1 средна работа и 1 с много малко -от всичко по малко  focus /,имам проверена рецепта за кифлички,но понеже предишния път направих около 50,за Великден съм решила да са рулца или венци,за по бързо /ми хич не ми се седи 3 часа около печката Girl_sing/ . И остана боята и яйцата-яйцата ще ги купя уикенда,че после ще останат само кафяви и пъдпъдъчите ще се свършат,а боята-никой нищо не каза за марката на седефената и ще купя тази която ми се стори по-добра на картинка  blum
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #33 -: април 15, 2011, 13:11:22 »

Аз онзи ден като видях на стелажите по магазините 20 вида бои и се хванах за главата!  girl_impossible Викам си, ще чета и ще избирам по-късно. На другия ден в DM бяха пуснали боички на промоция по 0,50лв., купих две пакетчета и каквото стане. Така и така не са ми за изложба, да не говорим, че истински красивите яйца са тези, които някой си играе да ги рисува, което аз точно по никакъв начин няма да намеря време да го наравя.

За козунак, много се чудих дали да пробвам, но ние май в крайна сметка ще пътуваме и отпада заради липса на време. Все ще ядем някакви готови. Аз на Великден най-много му харесвам писаните яйца и зелената салата.  pardon

За украсата на кошничките с яйцата измислих два начина: лесен и труден. Лесният е с готовите нарязани хартиени треви (подобни) от магазина - сега са напускали навсякъде и някои от тях са в страхотни цветове и добре нарязани, макар и твърде малко като количество в пликовете. Вече видях една такава аранжировка и ми хареса.



Трудният начин, който видях в едно цветарско ателие, е за тези като Miss, които ще ползват истинска трева и се чудят с какво да запълнят празното пространство около сакията вътре в кошницата: (подобна)зелена мрежа за аранжиране на букети, която се нагъва във всякакви форми и обеми. Звучи странно, но го видях направено вече и стои много ефектно, защото мрежата може да се навие на масури или просто като оплетка отстрани и хем е подобен цвят, хем е интересна, хем не е много плътна, за да си помисли човек, че е ползвана само за запълване. Намира се във всички цветарски магазини или просто павилиони, в които се продават букети.
Активен
Vessi
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #34 -: април 15, 2011, 23:41:14 »

Хайде и аз в кюпа !!! Не знам дали ще се навия да правя козунак със всяка година задобрявам но ....и децата ми се увеличават  Bravo така че може и време да не остане smile Намерих интересна идея за боядисването на яйца и ряших да споделя с приятели smile

Омотаваме с ластик сварените яйца като е много важно да се стегне ластика.За да станат по-красиви и по-шарени яйцата може да оцветим белите черти с лак за нокти или с прахообразен брокат. Също така може вече боядисаното яйце да превържем с ластик и получилите се карета да оцветим.

Ще следя редовно вече темата може и друга щуротия да изникне:)
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: април 16, 2011, 19:30:10 »

Тази година ми прави впечатление, че сме много неактивни  beating
Хайде момичете, споделете какво мислите да готвите и какви украси ще правите. Какви бои ще ползвате?
Къде ще празнувате? На Великден се ходи в кумувете и ние мислим да спазим традицията един от двата дни да им погостуваме  girl_wink
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: април 16, 2011, 23:40:56 »

Момичета, аз имам идея да сложа в кошницата с яйцата мъх. От този зеления, живия, който го продават в цветарските магазини. За съжаление не във всеки. Кумата ми си беше взела за украса на новия офис и се сетих, че за Великден ще е супер да си ползва! good
Активен
plamak_
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 880



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: април 17, 2011, 23:22:34 »

Аз да споделя поне какво за момента мисля че ще правя , но естествено може да се промени в последствие.Смятам да направя козунак  и курабийки с пълнеж.Боите са ми от обикновените на капсулки , но миналата година ми станаха страхотни цветовете и за това реших да взема пак от тях.А що се отнася до менюто определено няма да сме на агнешко , но още не съм решила точно какво ще е.Чакам да прочета други постове ,че да си открадна някоя идейка  Girl_hide girl_wink,ако разрешите де. blum
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: април 18, 2011, 10:29:09 »

plamak_, и ние няма да сме на агнешко. За разнообразие, че предната бяхме. Ако на някой му трябва рецепта за агнешкото, ще я споделя. Работата е там, че още не съм измислила какво да е това друго нещо.
Единят ден ще спазим традицията и ще ходим при кумувете, но още не знаем кой ден точно. Въобще имаме някакви планове за пранзика, но са много неконкретизирани и това ми пречи да си подредя нещата в главата.
Тези дни ще ходя да поръчвам козунаците. Не ми се иска да си губя времето и средставата за нещо, което може и да не стане. Миналата година имах голям мерак да правя, но нямах времето. Сега имам време, ама въобще не ми се занимава.  sarcastic
Активен
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #39 -: април 18, 2011, 11:30:08 »

И аз се чудя защо никой не пуска нищо, явно в последния момент ще се напълнио темичката.
Аз направих няколко държача за яйца, ей така набързо, защото патето ми купи вчера много хубави кошнички за празника и мисля там да си слагам яйцата. Тази седмица имам много деца, с които ще правим такива неща и направих примерни за тях и затова ще ви ги покажа. Децата обичат да се занимават с това и въпреки че нямат труд и техника с мен, ще го направим, за да им е по-весело, пък и ще ги разпитвам, ще вкарам учебния предмет в играта и така няма да усетят, че става въпрос за учебен процес.
Тази седмица у нас ще бъде много разхвърляно, мръсно, с камъни, пайети, цветна хартия и т.н. след всеки ученик, но поне ще им е забавно.
http://prikachi.com/images/955/3237955w.jpg
http://prikachi.com/images/961/3237961K.jpg
http://prikachi.com/images/959/3237959w.jpg
http://prikachi.com/images/967/3237967X.jpg
http://prikachi.com/images/970/3237970v.jpg

П.п. само да допълня, че една съфорумка ми писа за надписа, това е готова лепенка, не съм я писала аз и според мен правилно изписана дума е ВЪЗКРЕСЕНИЕ , а не със С.
« Последна редакция: април 18, 2011, 12:15:38 от tweety bird » Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: април 22, 2011, 09:45:22 »

Цоп и аз сред празнуващите.. тази година доста мързеливо го дадох заради бебето. Но има няколко неща, които много ме улесниха и искам да споделя.

Наложи се да сваря и боядисам яйца и за майка ми и развъртях всички тенджери..



Освен писаните с восък, тази година за по-бързо опитах една идея на Марта Стюарт, като използвах ластична дантела, за да обхване хубаво яйцата





Ето как станаха накрая



Още не съм съвсем решила как ще декорирам и ще имам ли сила изобщо. Ако направя нещо, ще споделя smile

И пекох козунака върху хартия за печене, за да мога да го изваждам лесно и да гледам колко е опечен отдолу. Голяма леснина!



Леле, колко години наред съм се мъчила с печенето на тия ми ти козунаци с гадните соц-печки ... до среднощ съм им висяла! С горещия въздух станаха за 50 минути. Втасването отнемаше около час - час и половина с помощта на ел.радиатор. Стана много-много по-лесно отколкото когато сме ги правили с моите родители. Според мен има някаква мистификация относно това, коло трудно се правят козунаци. Тази година ми беше много лесно.

Успешни приготовления на всички и чакам с нетърпение да видя кой-какво!  girl_wink
Активен
BeRa
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1454


Мечтите се сбъдват!


Моят сватбен албум

« Отговор #41 -: април 22, 2011, 16:28:44 »

BASTET невероятни са станали...не си личи че си го дала по мързеливо...яйцата са невероятни  Bravo

На мен ми се опукаха всичките яйца тази година...освен 3  diablo Много ме хвана яд и дори се бях отказала да боядисвам. Ако не бе милото да ме навие, бях ги направила на салата вместо на великденски  beating


и сладки правихме вместо курабии  Girl_hide

Стават много вкусни и сполучливи и се ръсят с пудра захар, само дето шприцоването им ееее....кошмарно angry
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: април 22, 2011, 18:17:04 »

BASTET, тези с дантелата са станали много сполучливи.  good
Аз тази година ще ги направя едноцветни моите - някак нямам настроение за шарене и рисуване. А и са от домашни кокошки, а не бели.
За родата направих в-у бели яйца декупаж - за Катерина, за баба и за свекървата - това са комплектчета от кошница, опаковка за козунак и две яйчица, всички в тон  blum Да похваля български пощи - доставиха ги за около 12 часа без да счупят яйцата  Yes

В къщи нищо не съм украсявала - май ще си мина само с тревичката, букет цветя и боядисаните яйца.  blush
BeRa, тези пръсканите яйца как ги прави? И не се ядосвай - имате 3 бияча - за всеки по един  Wink

Да ви кажа хитринки за варенет:
1. извадете от предната вечер яйцата от хладилника да добият стайна температура
2.сложете ги в тенджерата още преди да я поставите на котлона
3. варете ги в солена вода
4. пуснете котлона на бавен огън - става бавно, но пък не бълбука водата и не ги чупи

« Последна редакция: април 22, 2011, 18:19:50 от lionelsa » Активен
merilen
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 745



Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: април 22, 2011, 21:46:09 »

Момичета, много са ви красиви яйчицата и много интересни начини за шарене smile

А от на Бастет козунака ми потекоха слюнките smile

Аз покрай мойта беба нямах много време да се заигравам с боядисването - повечето яйчица са едноцветни и няколко шарени smile Спазих и аз всички съвети, които lionelsa е написала и от 30 бройки 4 пукнати, които станаха на салатка smile

Нещо и за украсата не се впрегнах много, пък и на самия Великден няма да сме си вкъщи - венец на вратата, 2-3 пеперуди и здравец, няколко станиолени пиленца и яйчица бонбончета на Линд smile
Ето малко снимки:




Активен
matsinka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 571



Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: април 23, 2011, 15:48:03 »

lionelsa,  Oh my ... какви красоти си спретнала само.А мотивите с C 200  ли си ги лепила или с обикновенно лепило?Много са оригинални чантичките  good И още нещо да тепитам,дали ако яйцето е боядисано с боя отдолу пак ще се получи?
Аз сега се мятам да правя мойте  blum
Активен
vilenceto
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: април 23, 2011, 17:20:44 »

bastet  Bravo !!! много са нежни яйчицата с дантелата smile
bera начупени-неначупени , яйчицата са станали много красиви smile
merilen много ми хареса венеца - аз съм фенка на венците - коледни, великденски, че даже и за първи март имах венче на вратата smile
lionelsa невероятни подаръчета

и нашите яйца се изпонапукаха - от 30 имаме счупени десетина. Обаче пък ги настъргах, омесих ги с майонеза и станаха мноого вкусни сандвичи - спестих си приготвянето на обяда  blum

п.п. в галерията качвам снимки от нашите яйчица и декорацийките.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: април 23, 2011, 18:12:41 »

А мотивите с C 200  ли си ги лепила или с обикновенно лепило?...... И още нещо да тепитам,дали ако яйцето е боядисано с боя отдолу пак ще се получи?
Да, С 200 използвах, но става с всяко течно лепило. Но задължително се прави в-у бяла основа.
Благодаря за милите думи, момичета! heart
И нашите яйца са готови. Имам едно пукнато, защото го изпуснах  GROAN Аз изпозлвах домашния яйца, явно това дава голямо значени на здравината им, а и ги варих както ви писах по-рано.
Метнаха ни с козунаците - цяла седмица доставят невроятни и точно днес - някакви други. И те не са лоши. Вече ометохме единя уж за проба sarcastic
Ще правим за утре зелена салата и гнезда. Все още умувам, дали ще ни стигне и дали да прибавя и нещо картофено към гнездата. От друга страна, ако не преядем, ще има място за козунаците с яйца. girl_wink

Пускам ви линк към великденския албум във ФБ, за да ги видите. Качих и снимки на още една кошничка за две малки принцеси, пълна с шоколадови яйца.ЕТО ТУК
Активен
minalina
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 734



Моят сватбен албум

« Отговор #47 -: април 23, 2011, 19:16:37 »

Лионелса, първо едно огромно благодаря за съветите при варенето give_rose. С тази техника "артисаха" точно само 3 яйчица, което за човек с прякор "поразяващата ръка" си е направо лична гордост pardon.
И второ - страшно ми хареса декупажната техника и мога да си представя само колко ще се зарадват хората, на които ще подариш тези прекрасни кошнички.  smile
Бастет, това с дантелата също е много идейно! Бера, ти направо рисуваш с хранителни бои върху яйцата ли? Или аз нещо не съм разбрала. Много красиво, но и много сложно ми се струва.

Момичета, на всички и украсите и яйцата ви са прекрасни. Пожелавам ви и настроението да е на ниво в този светъл празник!

Аз намерих сили с този корем и при тези жеги само да боядисам яйчица и да се дотътря до басейна да се тонизирам малко, че и за това сили нямаше да стигнат. heat
Но за догодина, когато ще сме трима си записвам всичките ви прекрасни идейки! good
Активен
cherry_dream
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: април 23, 2011, 22:23:35 »

И аз боядисах яйцата, но изобщо не ми е празнично. Ужасно е да си сам на празниците
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: април 24, 2011, 09:20:00 »

Христос воскресе,момичета!
Направо ви се възхищавам на красотите,дето сте сътворили.
BASTET,BeRa,lionelsa едно голямо  Bravo

Аз тази година боядисах едноцветни яйчица.Миналата доста се потрудих и бях направила перлени,рисувани и какви ли още не.
Курабийки си купих.Козунаци също.От една пекарна до нас изкарваха топли топли,та реших да се възползвам.Взех със стафиди и локум. good
За празничният обяд ще бъдем само аз и съпругът ми,но въпреки това си взехме агнешко.Предвидила съм агнешки ребърца с картофки.Мариноват се от вчера и след малко ще ги слагам да се пекат  girl_wink
Ще направя и една салатка от домати и краставици,че от марулята ми излизат киселини  give_rose
Това е от мен!Желая ви приятно изкарване на празника и много здраве  give_rose
Черпя ви с по едно яйце,пък дано да хванете бореца  tease
 


* qica.jpg (19.28 KB, 160x120 - видяно 10452 пъти.)
« Последна редакция: април 24, 2011, 10:48:05 от carlyangel » Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #50 -: април 24, 2011, 14:09:29 »

И аз боядисвах яйчица вчера:



И козунаци правих - 6 козунака направих, но тях не съм ги снимала - леко безформени са, но за сметка на това супер вкусни!  girl_wink
Активен
plamak_
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 880



Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: април 24, 2011, 15:24:10 »

Eто ги и нашите яйца и козунаци.


Активен
BeRa
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1454


Мечтите се сбъдват!


Моят сватбен албум

« Отговор #52 -: април 24, 2011, 15:25:57 »

Христос воскресе!
...с пожелание за много здраже, късмет и благополучие  give_rose

ние днес ще отбележим празника с 13 часов работен ден и ще пропуснем празничния обяд, но по някога нещеата не зависят от нас  pardon
След като боядисахме яицата ми доиде музата за Великден и пак ми се боядисват  pardon та нямам търпение да доиде следващия за да се развихрим хихихихихи....

minalina рисувахме ги директно с маркери за дискове  girl_wink ,като съответно са само за украса,...за ядене не стават, но пък прежалихме 4 яйца за да си поиграем малко  girl_wink

Весел празник на всички и хайде и аз да почерпя с яйчица  smile


Внимание - нов отговор бе публикуван докато ти преглеждаше тази тема.

menyanthe
прекрасни яйца... Bravo Bravo Bravo
Плами браво мила...супер са , а по козунака от кога ми тейкат лигитееее...  Bravo Bravo Bravo
Активен
vilenceto
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: април 24, 2011, 15:43:02 »

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ !!!! Бъдете живи, здрави и много щастливи !!!!
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #54 -: април 24, 2011, 21:31:27 »

Христос воскресе!
Колко хубави и шарени яйчица  good Как да не му се вдигне на човек настроението?!
Моето яйце беше победено, да ви се оплача  Girl_hide

cherry_dream, дано повече не си сама по празниците. Знам колко е гадно gu6

Аз съм много щастлива, защото моите гнезда станаха много сполучливи и всичко се изяде.



Спокоен празничен утрешен ден! Заредете се за сили за новата седмица!

Активен
Страници: 1 2 3 4 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines