Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 26, 2024, 19:17:38

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 4  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ВЕЛИКДЕН  (Прочетена 80287 пъти)
 
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« -: март 21, 2011, 14:48:26 »

Момичета, остава около месец до Великден, за това пускам тази тема. Опитала съм се да я направя обобщена за всичко, което е свързано с празника. Знам че има отделни теми за повечето неща, но мисля че ще е по-лесно ако имаме една обща такава.


През 2011 г. - Великден ще бъде на 24 април

А почивните дни тази година са 22-23-24-25 април

Великден (Възкресение Христово, Пасха) е денят, в който християните празнуват възкресението на сина Божи Иисус Христос.
Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се три дни. Вечерта преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, като точно в полунощ свещеникът обявява Възкресението с думите „Христос Воскресе“. При обявяването на Възкресението, свещеникът изнася запалена свещ, от която всички присъстващи палят своите свещи, които носят по домовете си. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън.

Страстна седмица
Така се наричат дните на Христовите страдания използва се старобългарската дума Йерусалим за песах до смъртта му. Ето защо, всеки от дните от понеделник до събота е наречен Велик.
Велики понеделник — Иисус Христос влязъл в Йерусалимския храм и го намира пълен с търговци. Божият син изгонил търговците, защото храмът е дом за молитва, а не тържище. В Евангелието се говори за проповедта на Иисус в храма и изреченото от него проклятие над безплодната смокиня - символ на човешката душа, която не познава молитвата, покаянието и не носи духовни плодове.
Велики вторник — Христос проповядва в храма и дава своите последни нравствени наставления; разказва притчата за десетте мъдри девици, очакващи идването на Господа и притчата за талантите; Христос прави пророчества за съдбата на град Йерусалим.
Велика сряда — Христос е посетен от покаяла се грешница, която в притеснението си счупва съда с драгоценното миро; провежда се Тайната вечеря на Божия син с Апостолите, по време на която той им казва, че един от тях ще го предаде; Юда излиза и го предава, а през нощта срещу четвъртък Христос се моли в Гетсиманската градина до идването на предателя и залавянето му.
Велики четвъртък — Произнасена е смъртната присъда над Иисус Христос и е потвърдена от Пилат Понтийски.
Велики (Разпети) петък — ден на великите страдания на Иисус; Христос приел смирено съдбата си да бъде унижаван, обруган, бичуван, бит с плесници, накичен с венец от тръни на главата, нарамен и принуден да носи при изкачването към лобното си място тежкия кръст, на който ще бъде разпънат; разпънат е на Голгота между двама разбойници и издъхва в мъки при слънчево затъмнение и земетресение.
Велика събота — ден на оплакването и погребението на Иисус Христос от майка му Света Богородица и жени, носещи миро; гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.

В българската православна традиция всеки от дните на Страстната седмица се отбелязва по особен начин:
Първите три (Велики понеделник, Велики вторник и Велика сряда) са отредени за разтребване вкъщи, като на рутинната дейност се придава и символично пречистващ характер — прави се за здраве.
На Велики четвъртък се спазва строга забрана за работа (за предпазване от градушка), боядисват се великденските яйца.
На Велики петък (наричан още Разпети петък) в Западна България се украсяват боядисаните яйца с различни мотиви (против болести и смърт). Ходи се на църква и се минава под масата три пъти за здраве.
На Велика събота жените посещават гробищата, преливат и прекадяват гробовете, раздават боядисани яйца и хляб за душите на мъртвите. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове.

« Последна редакция: март 21, 2011, 20:06:33 от Капризче » Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: март 21, 2011, 14:51:36 »

Боядисаните яйца:

В България традиция е яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, а после на всички останали от семейството. След този ритуал боядисването се поема от младите жени в къщата.
До появата на изкуствени оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. С отвара от риган се получавала червена багра, със смрадлика — оранжева, зелено — с коприва, жълто — с орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук.
Винаги, когато са се боядисвали яйца, се приготвяла и отделна кошничка и за кумовете. Яйце се дарявало и на всеки гост, прекрачил прага. За допълнителна украса се ползвали отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък или с цветни моливи. Според поверието този, чието яйце остане здраво след чукането (пиливан), ще е най-здрав през годината.

Методи за боядисване на яйца:
 *Осем начина за боядисване на Великденски яйца
  *Техники за боядисване на яйца
 *Нашата тема за боядисване на яйца

Козунакът:

Козунак може да се приготвя всеки ден, но на Великден аромата на домашноизпечения козунак е част от магията на най-светлия празник – парче козунак и червеното яйце са символ на христовото възкресение
По колко начина може да бъде приготвен и изпечен козунака зависи от нашето желание и фантазия. Нека съберем в тази тема любимите си рецепти за козунак.

Всичко за Великден от Розали

Рецепти за празника
« Последна редакция: март 21, 2011, 15:01:16 от Капризче » Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: март 21, 2011, 15:03:37 »

Надявам се, че темата ще ви хареса и ще можем да я запълним с липсващата информация smile Мисля, че можем да напишем доста за украсата за празника, празничната трапеза, боядисването на яйцата и т.н. А момичета, които живеят извън Бг могат да споделят как се посреща празника при тях!
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: март 21, 2011, 15:34:37 »

Ел,мерси за темата blum Тази година освен стандартното боядисване на яйца съм решила да правя и козуначени кифлички /мини козунаци/ . Украси на дома няма да има,понеже ще сме на гости и 4-те дни,но ми се иска да вложа малко лично творчество в украсата на подаръците/яйца и кифлички/.  Offtopic Имам някакви идеи,но не намирам от кой блог свалих снимките и по нататък ще споделя какво съм харесала.
 
Offtopic Така как е ? На мен понеже ми е добре и забравям,че може да ви е малък шрифта  Flower
« Последна редакция: март 21, 2011, 16:05:28 от miss™ » Активен
Gery79
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 974


На най-важните житейски пътища няма пътни знаци


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: март 21, 2011, 15:46:07 »

Ел,мерси за темата blum Тази година освен стандартното боядисване на яйца съм решила да правя и козуначени кифлички /мини козунаци/ . Украси на дома няма да има,понеже ще сме на гости и 4-те дни,но ми се иска да вложа малко лично творчество в украсата на подаръците/яйца и кифлички/.  Offtopic Имам някакви идеи,но не намирам от кой блог свалих снимките и по нататък ще споделя какво съм харесала.

  Offtopic
Абе Наде,

много искам да ти чета постовете мацко, ама увеличи си  малко шрифта.Направо очи не ми останаха smile
« Последна редакция: март 21, 2011, 15:52:19 от Gery79 » Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #5 -: март 21, 2011, 16:02:03 »

Ели, невероятна тема си направила. Искрени комплименти за нея! Толкова е красива и уютна (и полезна), че чак ми хареса мисълта за Великден и ме ентусиазира.  Bravo Bravo Bravo


Аз съм решила да садя трева за празника тая година (добре че в темата за цветята се обсъди тоя въпрос) и ще меся козунак за първи път по рецептата на баба - това е най-хубавият козунак на света. Ама да видим моят ще се получи ли.  pardon


( OfftopicНаде, правдива забележка за шрифта, и аз обичам да те чета, винаги ми е полезно, но ме съсипва това упражнение с плюсовете и минусите).
Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: март 21, 2011, 16:13:47 »

Радвам се че темата ви харесва. Наистина се надявам да стане събирателна за Великден. Така няма да се налага да се пуска нова всяка година и тя седи с по няколко страници, а ще можем да си запълним тази. А и освен това ще е и полезна.

 Offtopic Направи ми впечатление, че в други форуми като се пусна тема по някакъв повод, било то празник, нещо за дома, готвене, бебета, покупки и т.н. в началото на темата има доста полезно инфо, което помага на човек да се ориентира в обстановката. Докато при нас се пуска нова тема и не се слага никакво обобщение в началото. Мисля, че ако имаме повече теми, подобни на тази форума ще е по-полезен и по-подреден. Това май другаде трябваше да го напиша, но карай. Отново сори за  Offtopic
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: март 21, 2011, 16:20:25 »

Ето това съм харесала като идея за тревата
 
Offtopic снимките са взети от http://natalyna.multiply.com/photos/album/43/43#


Внимание - нов отговор бе публикуван докато ти пишеше.
Активен
once_upon_a_time
Професор
****
Публикации: 421


« Отговор #8 -: март 21, 2011, 16:24:32 »

Реших - тази година ще правя предложените от Miss козуначени кифлички  danceg Украса имам и всяка година си я слагам нея. Миналата година кумците бяха за малко вкъщи, тази година ще стягам кошничка и за нашите бъдещи кумове smile. После - на гости на нашите, след това и при кандидат-свекърите  yahoo Много обичам всякакви празници.
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #9 -: март 21, 2011, 16:27:39 »

Мен ме няма много по украсите. Както и по тия малките пластмасови пиленца, дето са ми красивички и милички, ама после ми идва да ги изхвърля, че джунджурии не обичам. Но тая година си викам - поне по-натурална обстановка да имат шарените яйца, та затова тревата... Дано оттук повече се вдъхновя. И за яйцата имам един грандиозни идеи, ама аз съм повече по идеите, по-малко по изпълнението, та да видим. Решила съм тая година да ги рисувам с темперни бои отгоре, за по-ясни картинки (какъвто съм художник, мани-мани). На изложението в НДК виждах такива и направо ми останаха очите в тях.
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: март 21, 2011, 16:39:50 »

Браво, Капризче,  Bravo
 Страхотна тема си направила, толкова добре офермена, стилизирана и полезна и най- хубавото е че ме зареди с великденско настроение, по-скоро даже го създаде в задрамалия ми следобед.
Подсети ме за хубавите пролетни празници и е добре и аз да почна да се подготвям, че явно тази година ще посрещам гости аз и пред мен стоят отговорните задачи освен яйца, сладкиши да направя и дроб сърма и агнешко, за първи път ще ми е.
 Ще следя темата с интерес, за да се заредя с добри и идеи и настроение
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: март 21, 2011, 16:46:43 »

Aз мисля да купя бели яйца/понеже цветовете стават по-красиви/ и пъдпъдъчи за украсата  blum
Дени ме подсети,някой да има предпочитана и изпитана боя за яйца,да ми препоръча. blush
Моята украса ще се изчерпа с някоя кошница за масата с трева и яйца. Дребните детайли-патенца,пиленца,калинки и т.н. ще са за подаръците за роднините.
Дени,успех с козунака. Аз реших да заложа на нещо лесно,баба ми прави много хубави козунаци,но не се имам за  cook и ще оставя трудните рецепти за другата година.


Внимание - нов отговор бе публикуван докато ти пишеше.
Активен
alo_madona
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 204



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: март 21, 2011, 16:56:01 »

http://www.bravacasa.bg/?article=104 

Великденски венци е моето предложение за празника. На мен ми допадат за украса на дома smile
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #13 -: март 21, 2011, 16:56:26 »

Miss-че, аз тия кифлички ги пробвах у нас преди половин година още и не ми се получиха, та затова сега си вдигам летвата. Хихихихиих. Понеже напоследък съм задобряла в месенето, затова така се нахъсвам сега за козунак, ама да видим. Какви подаръци за близките ще правиш ти? Виж ,каква идея само...  good
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: март 21, 2011, 17:05:38 »

Дени,ти ме 'уби'  mega_chok blum Май ще взема да ги пробвам преди Великден ,дали ще ми се получат  blum Хич ме няма в месенето,след 5 минута ми омръзва и ме хващат лудите, накара да се замисля дали да не го меся във машината за хляб.
А за подаръците,по нагоре писах-ще е кифли с яйца,още нямам ясна представа как ще изглеждат-до сега яйцата ми все бяха в някакви купени украсени кошници,тази година съм решила да е лично творчество. И затова и кифлички ще добавя и истинска трева/ако порасне crazyblum
« Последна редакция: март 21, 2011, 17:12:12 от miss™ » Активен
Страници: [1] 2 3 4  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines