Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 17, 2024, 01:16:13

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За и против секциото.  (Прочетена 185996 пъти)
 
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #420 -: октомври 08, 2011, 17:18:19 »

.. в крайна сметка ние отиваме да раждаме, не съветниците и разбирачите около нас

Принципно си права, но човек трябва да е информиран. А много жени не са. Има все още ужасно много табута върху "женските" въпроси и периодично се изненадвам колко "прост народ" има. Едно от култовите исказвания е "аз не сикам да чета за раждането, за да не се плаша" - според вас такава жена може ли да вземе правилно решение за себе си? Има и мнение, че пред нераждали жени не трябва да се говори за раждането, също "за да не се изплашат". И пред бременни, макар, че е очевидно, че им предстои, защото пак можело "да се изплашат", че чак да има последствия за бебето това "изплашване". Бре, бре бреее... голям страх било това то раждането.. И отгоре като турим култовите сериали за болници, пълни със страхотии, пищящи родилки, които мрат като мухи, или получават страховити, неописани в медицинската литература усложнения, от които ги спасяват красивите доктори... А на каква тема попаднах тези дни в някаква българска пародия на социален сайт, не е истина просто - и коментарите бяха - "естествено раждат само циганките", "има разни организации (и изброени всичките, които се борят за правата на родилката и за спазването на препоръките на световната здравна организация по болниците), които агитират жените да раждат сами вкъщи", "а вие знаете ли, колко усложнения стават при естественото раждане (а дали коментиращото лице знае колко лекарски грешки има и колко рискове носи намесата, не става ясно)". Наблюдаващият бременността лекар няма да пропусне 9 месеца да информира за рисковете и страхотиите, само дето за ползите няма кой да каже, освен ако бременната сама не направи усилие да се информира, дори с риск "да се уплаши" (колко ли повече може да се уплаши от видяното във филмите не е ясно). Така че с рогИте напред.. на дали е печелившият подход при избора на раждане.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #421 -: октомври 08, 2011, 17:23:59 »

Абсолютно съгласна, ние трябва да се осведомим и да изберем по-малкия риск според нас, а не да вярваме на врели не кипели.Всеки има право на избор, но моля ви не с рогите.В България за съжаление повечето лекари искат родилките им да раждат секцио, защото не ги следят, идват свършват си работата и си тръгват, не е като да седят 10-12 часа до жената и да я подкрепят.Доста сме назад от към ограмотяване, избиране на най-правилното в зависимост от женатата стояща срещу теб и всичките особенности на нейната бременност, структура и т.н.
Активен
tedy87dani
Новак
*
Публикации: 13


« Отговор #422 -: февруари 11, 2012, 15:49:10 »

Винаги съм била по - така настроена за секциото. Ще раждам нормално, защото няма по - хубав момент от този, в който срещаш малкото и ти го подават. А и възстановяването е по - лесно.
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #423 -: февруари 11, 2012, 19:28:17 »

Един страхотен разказ за първия контакт след секцио : http://firstcontact.rodilnitza.com/stories/first-contact-c-section/ Напълно възможен, а и задължителен, според мен!  good Просто в нашата държава нещата не са така, за огромно мое съжаление. Така че това не е аргумент против секциото. У нас и естественото раждане в болшинството случаи също не се случва така, както би трябвало да бъде и то въобще!
Възстановяването е субективно и индивидуално за всеки!  good
Активен
Лилияя
Новак
*
Публикации: 14



« Отговор #424 -: февруари 11, 2012, 22:12:24 »

Раждала съм и секцио и нормално и мога да кажа, че няма нищо по - хубаво от нормалното раждане! Само една раждала нормално жена знае за какво говоря smile И сега ми предстои за трети път и пак ще избера нормалното раждане! smile
Активен
matsinka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 571



Моят сватбен албум

« Отговор #425 -: февруари 12, 2012, 01:43:51 »

lili83, кога ражда нормално-първият или вторият път?
Питам понеже аз бях със спешно секцио (което е коренно различно от плановото) и понеже имах 10 см разкритие акушерката ми каза,че следващи пъти може и да успея по нормален начин,без  секцио.Но много често се казва,че жените раждали веднъж чрез секцио ,после няма как да родят нормално.
И според мен по -хубаво от нормалното раждане няма.В болницата в която раждах майките ,които бяха раждали нормално си излязоха с бебчетата на ръце от родилна зала (две немкини на по 25 и 28 г.),а другата 5 часа след това вече се разхождаше из коридорите.А аз имах абокати по рацете 5 дни,колко време с едната рака си държах корема с другата бебето girl_impossible .
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #426 -: февруари 12, 2012, 02:40:53 »

Подкрепям секцио само в случай, че е необходимо и неизбежно поради медицински причини. Ама истински, а не съчинени от докторите, за да си направят удобен график nea Ако жената е била създадена, за да ражда секцио, сигурно щеше да е устроена по съвсем различен начин, нали smile Не съм твърдо против цезаровото сечение, защото наистина си има случаи, които го налагат - сериозни проблеми със зрението, твърде голям плод и по-дребна мама и още много...
Но не одобрявам, не подкрепям и не разбирам жените, които САМИ решават да родят секцио, защото "било по-лесно, по-бързо" и т.н. Операция не бива да се извършва по желание. Тя си остава операция и носи своите сериозни рискове. Да, секциото вече стана рутинна процедура, но и не съвсем. Това не е естествения ход на едно раждане. Ако беше, нямаше жената да има родов канал, контракции и прочие. Природата е създала един съвършен свят, в който за да станеш майка се иска много. Има и физическа болка, има умора, има от всичко.
И въобще не го казвам от позицията на майка, имала съвършеното раждане blum Тоест, моето беше "средна хубост". Родих естествено (започнаха да ми изтичат водите, но разкритието оставаше 1 см, поради което се наложи система с окситоцин), имах вътрешни и външни шевове. Не можех да сядам на стол дълго време, не само в болницата. Сядах на възглавничка. И въпреки, че родилния процес започна в 8.30 сутринта, а аз родих в 16.25 следобед, пак нямам лоши спомени за раждането си. Може и подсъзнателно да съм ги изтикала назад, но нямам нищо против blum Помня хубавото, помня съпруга си до себе си, докато раждах, помня прегръдката с нашето бебче. И, живот и здраве, при второ, пак бих раждала естествено. Ако няма противопоказания.
Не се хваля, не се чувствам мъченица, но искрено се гордея със себе си и силния си дух. Може ли някой да ме обвини? smile

Не разбунвам духовете. Това е моята позиция.
« Последна редакция: февруари 12, 2012, 02:42:43 от sunray » Активен
prety
Сватбар
***
Публикации: 208



« Отговор #427 -: февруари 12, 2012, 07:50:31 »

Това решение, кой как да ражда е строго индивидуално,както са писали по-назад трябва да се информираме какви са рисковете и ползите при едното и другото, да познаваме себе си и тогава да вземем решение. Не да слушаме,че било "модерно" да раждаме в къщи или със секцио. Аз родих с планово секцио. Преди да взема това решение бях изчела каъде що има статий, разговори с Моята Док и няколко други Акушери. Моята Док ми разказа в проценти какви са рисковете при норамлно раждане и секцио.Също така колко от нормалните раждания завършват с спешно секцио. Док ме увери че който и вариянт да избера ще ме подкрепи,зашото това е МОЕТО Раждане. Изживяването беше почти както е описано в тази статия
Един страхотен разказ за първия контакт след секцио : http://firstcontact.rodilnitza.com/stories/first-contact-c-section/...
Cлад като извадиха бебка я прегледаха и ми я сложиха на гърдите докато приключи операцияата,засука почти веднага. За възтановяването след това на 12час след операцята бях на крака. Трудно беше като тръгна да сядам или ставам от леглото.Мъжът ми беше с мен през цялото време и по време на раждането и след това в болницата спеше при нас.Бебка е била неотлъчно с нас. Аз съм щастлива с избора си. Успех  на всички бъдещи мамчета Good luck
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #428 -: февруари 12, 2012, 11:14:16 »

Аз избрах да родя планово секцио и не съжалявам нито за миг.Възстанових се много бързо и всичко мина като по вода.Живот и здраве,следващият път пак ще родя така. smile
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #429 -: февруари 12, 2012, 20:01:44 »

Въобще не мога да се съглася с всички изказвания от рода "Така е определила природата". Ако трябваше да се подчиняваме сляпо на всичко, което природата е определила трябваше да НЕ лекуваме болестите, да няма трансплантации на органи, да няма изкуствено оплождане и още куп други неща, които са свързани с човешкия прогрес и развитие. Природата (Бог) съвсем не ни е направила съвършени, но ни е дала разум и свободен избор и ние сме длъжни да го упражняваме и използваме. Природата ни е "предопределила" да имаме два крака и да вървим пеша, но ние избираме да се придвижваме по друг начин, нали? Природата не ни е "предопределила" да летим, но ние сме избрали друго. Така трябва да е и с раждането - трябва да има избор! Дали ще е домашно, под вода, с дула, в болницата, секцио - това трябва да е избор на всяка майка и той трябва да бъде уважен! Да не говорим, че никой не избира вместо вас, нали? Защо тогава да избираме вместо другите?  nea
Всички знаем, че всички видове раждания крият своите рискове и това е неоспоримо, така че този вечен спор за мен е основан просто на спора "естествено - противоестествено". Аз обаче не мога да подкрепям всичко естествено сляпо, просто защото съм си отворила очите и знам, че човешкият род преди хиляди години се е разделил с естествеността, така да се каже. И въобще не съжалявам за това.
« Последна редакция: февруари 12, 2012, 20:03:49 от Monikamaria » Активен
lipolino
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 26



« Отговор #430 -: февруари 12, 2012, 20:52:16 »

Да се разпиша и аз,първият път родих нормално и мога да ви кажа че не беше от най-приятните ми моменти,от долу ме срязаха 15см. и съм с 40 шева,е да станах веднага след раждането,но по-простата причина че неможех да си седна на задните части и това в продължение на 2 месеца.Вторият път ,който беше преди 50 дни,родих планово секцио и не съжалявам изобщо,въпреки че имах доста тежка и слажна операция,продължила час и полувина,поради заглавяне на бебка,7 часа след операцията дойде физиотерапевт да ме раздвижи и 1 час след това аз вече се разхождах,а на другата сутрин даже слезнах да пия кафе.Така че според мен при всяка жена е различно ,независимо дали е нормално или секцио,и при едното и при другото има доста рискове,мисля че сами трябва да взимаме решението за това как ще раждаме и при всяка протича различно.Аз определено съм с две ръце за секциото.
Пожелавам успех на всички бъдещи мами,и знайте че независимо как ще родите детето си,няма по-хубаво чуство от това да прегърнеш рожбата си. good
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #431 -: февруари 12, 2012, 21:31:40 »

Въобще не мога да се съглася с всички изказвания от рода "Така е определила природата". Ако трябваше да се подчиняваме сляпо на всичко, което природата е определила трябваше да НЕ лекуваме болестите, да няма трансплантации на органи, да няма изкуствено оплождане и още куп други неща, които са свързани с човешкия прогрес и развитие.

Тук доста изместваш темата и изопачаваш думите ми. Не съм казала дай да раждаме в пещера, без медицинска помощ и т.н. Нищо не е черно или бяло. Има основателни причини за секцио - тогава съм ЗА. Дори и на мен, ако ми бяха казали, че поради еди какво си, е наложително да родя със секцио, не бих се противопоставила на лекаря си. Първо, защото той е лекаря, второ, защото е преценил реалните рискове.
Ти как би искала да раждаш?
« Последна редакция: февруари 12, 2012, 22:20:30 от sunray » Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #432 -: февруари 12, 2012, 22:12:57 »

Човек трябва да е информиран. А много жени не са. Има все още ужасно много табута върху "женските" въпроси и периодично се изненадвам колко "прост народ" има. Едно от култовите исказвания е "аз не сикам да чета за раждането, за да не се плаша" - според вас такава жена може ли да вземе правилно решение за себе си? Има и мнение, че пред нераждали жени не трябва да се говори за раждането, също "за да не се изплашат". И пред бременни, макар, че е очевидно, че им предстои, защото пак можело "да се изплашат", че чак да има последствия за бебето това "изплашване". Бре, бре бреее... вшият подход при избора на раждане.

Не бих могла да го кажа по-добре. За много неща, включително и за раждането българите все още сме си супер обременени с поверия и глупави суеверия. Много, много голям процент... Вместо да се учим, да четем и ограмотяваме, за да можем да вземем най-дорото решение за себе си и за децата си сме повече склонни да вярваме на приказки и чули-недочули напред с рогата. Жените четат повече в днешно време за това какви дрехи да си купят, отколкото за самото раждане. И тази мания в последно време да се назначава секцио по желание без да има истинска причина за него ми е супер странна. По модел на западните родилки и онези в Холивуд - "too posh to push"...

Напълно съм съгласна с това, което е казала sunray - секцио, когато е необходимо и неизбежно поради истински медицински причини, а не за удобство.
Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #433 -: февруари 12, 2012, 22:36:25 »

Преди време съм писала, че съм за нормалното раждане, всичко да става по естествен начин и т.н., но вижданията ми се промениха след като родих, тоест избрах секцио в хода на раждането. Не може преди да си го изпитал да кажеш аз съм за или против. Колкото и да четеш, е друго като ти дойде до главата. И аз си мислех, че имам огромен праг на търпимост, но не се оказ така, дали, защото плодът беше голям или за друго, бяха ме включили на системи макар да бях с изтекли води, така бяха преценили явно, да стане по-бързо, не знам, но губех съзнание и казах на акушерката няколко пъти.

При всеки е различно, жената в стаята с мен роди с два напъна, заведаха я в родилна и след 10 мин я връщат, преди това беше легнала да поспи, че нямала силни болки, после изохка два пъти и това беше. Наистина е постижение на духа и изпитание да родиш естествено!

Макар че родих секцио, това не ми отне от щастието на първите ни мигове с мъжа ми като родители на малко съкровище! И не бих си представила този момент по друг начин!
« Последна редакция: февруари 12, 2012, 22:42:55 от uliaulia » Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #434 -: февруари 12, 2012, 23:04:24 »


При всеки е различно, жената в стаята с мен роди с два напъна, заведаха я в родилна и след 10 мин я връщат, преди това беше легнала да поспи, че нямала силни болки, после изохка два пъти и това беше.

И при мен в предродилно имаше такова момиче. Дойде с мен, а роди 2-3 часа преди мен, какво да се прави. Всеки организъм "работи" по свой си механизъм.
А система са ти сложили именно защото са ти изтекли водите, а най-вероятно разкритие не си имала достатъчно. Опасно е когато изтичат водите, а други признаци за раждане няма. Затова обикновено ускоряват процеса.
Активен
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines