Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 29, 2024, 09:30:24

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 101220 пъти)
 
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #405 -: февруари 26, 2010, 18:58:09 »

Аз пък знам, че с един и същи крак трябва да излязат от бащиния на булката дом и пак така да влязат в църквата  pardon
Активен
Vaqq
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 25



« Отговор #406 -: февруари 26, 2010, 19:48:29 »

Момичета,някой знае ли какво представлява обичая семеен огън и защо се прави?   smile
Иавинете ме,ако някой е питал преди мен. give_rose
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #407 -: февруари 26, 2010, 21:47:22 »

Семейния огън в някой от случаите е купичка със спирт(горящ),която тъщата предава на младото семейство.Символично светлината и топлината се предава на новото семейство.

При друга интерпретация,младоженците държейки по една свещ,палят друга по-голяма,като смисълът е в това,че ако до сега са "горели" по самостоятелно вече стават едно.

Много ми харесва,но тъй като в нашия край е малко познат обичай реших да не го спазя.
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #408 -: февруари 26, 2010, 22:28:47 »

Момичета, трябва ми помощ!
Някой ходил ли е на сватба, на която булката/младоженеца е украинец?
Или просто, ако някой познава техните сватбени традиции, обичаи и т.н. - каквато и да е информация ще ми е от полза.
Активен
Vaqq
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 25



« Отговор #409 -: февруари 28, 2010, 22:23:48 »

Благодаря,за разяснението dodo23 give_rose,за първи път чувам за такъв обичай и сигурно е интересно да се види!
Активен
pepche
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 250



« Отговор #410 -: март 02, 2010, 12:09:32 »

bubka виж в този сайт, може да намериш нещо полезно  smile
http://www.mfa.gov.ua/bulgaria/bl/publication/content/291.htm
Активен
kakareni
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 19



« Отговор #411 -: март 28, 2010, 00:08:54 »

asseto, и аз съм чувала, че перлите са на сълзи.

На братовчед ми булката беше с перли на сватбата. За сега си живеят много добре (пу пу пу) danceg

Лично аз по-скоро бих спазила някое поверие, защото ми харесва символиката му, не защото някоя баба така била казала crazy Ако ти харесват перлите, бъди с тях. Не във всяка мида има перла - така и вашият брак ще е късметлийски  girl_wink (примерно тълкуване на перлите)


Здравей, знаеш ли ако перлите са фалшиви дали пак е така, защото мойте не са истенски, те са просто камъчета оцветени, защото истинските перли бая парички са.Много се притеснявам защото много ми харесват искам да съм с тях, но съм много суеверна.Благодаря ти!
Активен
roxanne
Професор
****
Публикации: 329


Моят сватбен албум

« Отговор #412 -: март 28, 2010, 11:01:40 »

Никога не съм чувала това поверие, че перлите са на сълзи. Това са любимите ми бижута и не смятам да се откажа от тях заради нещо подобно. Пък и се предполага, че ще се разплача smile - от вълнение.
Дори смятам това да е нещото "на заем" - вуйна ми има едно изключително колие с много красива гривна от огромни, естествени перли, които по ред причини в момента са у нас и смятам да я помоля да ги нося на сватбата.
Носи си смело перлите и бъди кралица този единствен ден! Не мога да измисля по-елегантно и женствено бижу от една красива перлена огърлица. 
Активен
veninceto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 150



Моят сватбен албум

« Отговор #413 -: март 28, 2010, 11:11:55 »

roxanne    ,значи няма да съм единствената ,която строго ще се придържа към обичая ,че булката трябва да има по нея : Нещо Ново ,Нещо старо и нещо на заем , аз на заем ще вземя обувките на една приятелка ,обаче освен това разбрах и че към обичая се добавя и нещо синичко да има  Xixixi ти знаеш ли за такова нещо  smile
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #414 -: март 28, 2010, 15:55:48 »

veninceto, правилно са ти го казали - ново,с таро, на заем и синьо Wink

kakareni, ако перлите са фалшиви, защо се притесняваш от поверието? pardon
Активен
Рубин
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2491



« Отговор #415 -: март 28, 2010, 16:00:16 »

И аз ги спазих тези 4 неща!
Новото-всичко ново-рокля,воал....
Старо-годежния пръстен
На заем-бижуто
А синьото беше часата от жартиера!Той беше бял със синя панделка! good
Активен
roxanne
Професор
****
Публикации: 329


Моят сватбен албум

« Отговор #416 -: март 28, 2010, 16:47:29 »

И аз знам за синьото smile. И при мен ще е двъчката на жартиера good
Активен
veninceto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 150



Моят сватбен албум

« Отговор #417 -: март 28, 2010, 20:29:42 »

Значи и аз ще го изпълня и синичкото ще ми е на жартиера smile Иначе Новото е -роклята ми ; старо- бикини и на заем-обувките  Sunshine
Активен
Рубин
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2491



« Отговор #418 -: март 28, 2010, 21:16:25 »

Aко не намираш син жартиер можеш да си пришиеш просто едно синьо конче!А като казах конче и се сетих,че майка ми приши червено конче отвътре на роклята,да ме пази от уроки! *THUMBS*Нищо не ти пречи да направиш и това,нали не се вижда,а и да си спокойна! good
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #419 -: април 20, 2010, 09:52:12 »

От известно време си се ровя за различни сватбени обичаи и традиции  smile Останах много приятно изненадана колко красиви са българските. И съжалих, че голяма част  от тях са отпаднали sad Поставям два линка за информация за различни(не само български) сватбени обичаи и традиции:

http://www.bocreations.com/index.php?option=com_content&view=article&id=64&Itemid=80
http://www.referati.org/svatbeni-obichai-u-bylgarite/0/ref

И като една малка закачка ще копирам част от текста от първия линк за сватбите в Полинезия  blum
"Няма съмнение, че Френска Полинезия е едно от най-романтичните места по света, а вече и предпочитано място за сватбени церемонии на плажа на островите Таити, Моореа и Бора Бора.
Редица младоженци, които искат да прибавят щипка екзотичен привкус към своя сватбен ден, прибягват до таитянска сватбена церемония в автентичното селище Tiki Village. При него двойката пристига с кану и е посрещната на брега от местни музиканти и празнично облечени таитяни, които танцуват под звуците на музиката. Местните жители отвеждат булката до церемониална къщичка, където я приготвят за сватбата – масажират тялото и с маной ( уханно масло от кокос) и я обличат като таитянска принцеса. В същото време младоженецът е пременен като таитянски вожд и е татуиран. След това в селцето започва церемонията , на която присъстват местния жрец и жителите на селцето и която е обгърната с редица магически ритуали и заклинания. Накрая жрецът благославя младоженците под съпровода на нежни песни за влюбените, изпети от таитянките.     Вълшебно, нали!"
Активен
Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines