Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 27, 2024, 05:27:13

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ГОТВЕНЕТО - част 5  (Прочетена 195955 пъти)
 
Luv4e
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675


Нашето сладурче Алекс :))


Моят сватбен албум

« Отговор #150 -: декември 29, 2008, 13:46:06 »

Давам тогава рецептата за моя кекс!

Продукти:

3 яйца
2 ч.ч. брашно
1 -1/2 ч.ч захар
1 ч.ч. кисело мляко
1/2 ч.ч. олио
1 пакетче бакпулвер
1 ч.л. сода бикарбонат
3-4 с.л. какао
1 есенция ванилия
1/2 есенция ром ( или няколко лъжички пинаколада )
1-2 настъргани портокалови кори
50-100 гр смлени орехи

Начин на приготвяне:

Брашното се смесва с бакпулвера , а содата се разтваря в киселото мляко.
С миксер  се разбиват първо яйцата и захарта. След това се прибавя олиото, киселото мляко, заедно със содата, ванилията, а след това и брашното, смесено с бакпулвера. Прибавят се и орехите и малка част от сместа се отделя в друг съд. В останалата смес се настъргват портокаловите корички , разбърква се и се изсипва в предварително намазана с мазнина формичка за кекс . Към отделената смес се прибавя есенцията ром и какаото , разбърква се добре с миксер. Какаовата смес се изсипва към останалото количество в тавичката за кекс. Пече се на 180 С към 40-50 мин. След като кекса е готов и поизстинал се изважда от формичката и се поръсва  с пудра захар.
Дано да ви хареса!


Активен
Ble6tu4ka
Професор
****
Публикации: 463



Моят сватбен албум

« Отговор #151 -: декември 30, 2008, 10:37:54 »

Ами, Инка, там е работата, че го покрих, както ти беше обяснила, че правиш. Фурната уж не беше много силна, само леко топла  crazy , но явно не е в това проблемът, защото хич, ама хич не се надигна.
Може би се е дезактивирала маята, както обясняваш и се чудя къде ми е грешката.

Ползвах мая на прах на "Д-р Йоткер", ама я разтворих във вода, а сега като се замисля не прочетох отзад какво пише, може би не е трябвало да я разтварям във вода, след като е на прах  crazy 
Освен това сложих солта предварително в брашното, после направих кладенче и налях водата с маята в него и почнах да меся. Да не би тука да съм сбъркала нещо?
Ох, така искам да мога да правя питка, ама явно няма да се науча sad


Миличка, сухата мая не се разтваря във вода. Това по принцип се прави с живата мая, като за питки специално знам, че трябва предварително в малко топличка вода разбъркана с 2-3 лъжици брашно, да се разтвори маята и да постои да бухне за 10-тина минутки и след това това да се прибави към останалата част от нещата.

Особеността при правенето на хляб, а и на питки също, когато вместо жива се ползва суха мая, е че правилото за това е: Сухи продукти отделно, течни - отделно.
Това ще рече, че когато има брашно, мая, мляко, яйца,олио, вода, сол, захар... например..
1-в се разбъркват  мляко, вода, яйца, олио....Отделно се смесват - мая на прах(без да се мокри),брашно, сол, захар.. И едва на края сухите се смесват с течните.

Проблемът определено не е бил в това, че си ползвала суха мая, а в начинът по който си я сложила. Ама това е нормално! Просто реших да напиша тези неща, за следващия път ако решиш да правиш питка - да опиташ по този начин. Ще видиш, че ще стане. smile

Аз зная тези неща, защото преди време си взехме пекарна за хляб и всичкия хляб, който печем там го правим със суха мая. Никога не съм имала проблеми с това, че е суха. Просто трябва да се обръща внимание в какъв ред се слагат продуктите, за да се омеси хляба.

Момичета.. и аз имам една молба..
За Коледа милото ми купи прекрасен шприц, обаче... не мога да си намеря вкусна рецепта за сладки.
Някой може ли да помогне? blush
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #152 -: януари 03, 2009, 18:12:43 »

Ble6tu4ka  ,съветите са ти просто един път!  judges
Много ти благодаря за тях, защото честно казано, въобще не разбирам нищо от месене на тесто, за такива принципи при месенето въобще не бях и чувала, така че съм ти страшно благодарна за съветите.  give_rose Още сега си ги копирам на сигурно място, за да не ги търся, когато пак реша да се изявявам.  Wink Благодаря ти още веднъж!  good
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #153 -: януари 03, 2009, 18:45:17 »

Взех една рецепта за пандишпанено руло няколко страници по назад и сега го почвам ,после снимки
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #154 -: януари 03, 2009, 19:15:35 »

Днес сме на пататник в тава.Получи се невероятен защото го готвихме заедно с милото и с мн любов.
Активен
Ел
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 999


Консултант по кърмене към НКК


Моят сватбен албум

« Отговор #155 -: януари 03, 2009, 20:20:41 »

 Здравейте, разглеждах рецептите, но не успях да открия такава за баклава. Някой има ли изпитана smile
 
Активен
Ел
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 999


Консултант по кърмене към НКК


Моят сватбен албум

« Отговор #156 -: януари 04, 2009, 13:17:49 »

 Направих баклавата, стана хубава smile
Активен
maria_lakova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4170



Моят сватбен албум

« Отговор #157 -: януари 04, 2009, 13:26:05 »

Направих баклавата, стана хубава smile
Е какво е това сега? Стана хубава - ами кажи как я направи, де! Не само да ни дразниш!  diablo
Активен
tea_75
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 230



Моят сватбен албум

« Отговор #158 -: януари 04, 2009, 13:35:35 »

Аз сега варя телешкото за Варено телешко (какво изказване само направих), обаче да попитам има ли някой изпитан метод за лесно отпенване.  Казаха ми, че се чуквал един белтък от яйце и то обирало цялата пяна. Обаче аз миналият път като го направих белтъка се пръсна на милярд тънки пръчки в супата и обърка всичко.

Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #159 -: януари 04, 2009, 14:36:04 »

Ами припенваш с лъжица.Друг метод аз незнам.И другото е прецеждане на бульона.
Активен
radinka
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 221


Няма невъзможни неща,има пропуснати възможности


Моят сватбен албум

« Отговор #160 -: януари 04, 2009, 15:48:24 »

Ето ви една рецепта за баклава от моята свекърва.Аз я правих за Коледа и стана много хубава good
Пр;
1п кори,захар.галета,орехи и локум
1ч.ч олио
Взимат се по две кори и се поръсват с галета,захар орехи и локум.Навиват се на роло-(по-стегнато).И така докато свършат корите.Напязва се на ромбчета и се залива с 1ч.ч олио,порасва се и с захар.Фурната се загрява предварителни и поне 10мин. се пече на силна фурна и след това се намаля(Примерно аз я загрях на 200гр и след 10  мин я намалих на 100гр,оставих я дасе пече окло 30мн).Оставя се да се пече докато почервенее отгоре .Като стане готова се оставя да истине много хубаво за да мойе да се сиропира.
Необходимия сироп за 1 пк кори е 2ч.ч захар и 2ч.ч вода,слагат се на колтола на заврят хубаво и като стане готово се залива баницата.Винаги едното трябва да е студено,а др топло(ПР;баницата студена,а сиропа топъл)
Ако правите по-голяма баница всичко се удвоява 2пак.кори 2 ч ч олио и така са заливката -тя е винаги едно към едно 1 кг вода към 1кг захар
дано съм обяснила правилно blush
Активен
maria_lakova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4170



Моят сватбен албум

« Отговор #161 -: януари 04, 2009, 16:55:50 »

Да се отчета в тази тема какво готвих за Нова година.  Girl_hide
Вече ни е станало като традиция в семейството да правим салата "часовник", т.е. украсяваме млечната салата като часовник. Ето как:
Часовете се правят от маслини, които се режат на лентички и се "пишат" римските числа, а стрелките по принцип ги правим с морков или червена чушка от трушия, но тази година нямах под ръка и използвах кисела краставичка pardon като винаги ги нагласяме за 11,55 ч., но на една нова година сменяхме през 5 минути часа, че едно момиче много се кефеше  laugh
Имаше и друга салата от извара, майонеза, кисело мляко, царевица, печени чушки и маслини, нарязани на ситно.
За основно бях правила таралежи от кайма като каймата се размесва с яйца, хляб и подправки, каквито обичате, разделя се на няколко топки, които се разстилат и във всяка се завива половин сварено яйце. Оформя се във формата на таралеж, за очички се слагат зрънца черен пипер, а за бодлички фиде или спагети. Аз ги поднесох върху картофено пюре, но може и върху лист зелена салата примерно. Ето как изглеждаха моите таралежчета:
Активен
maria_lakova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4170



Моят сватбен албум

« Отговор #162 -: януари 04, 2009, 17:09:40 »

За десерт познайте какво имахме - пак таралеж  Girl_hide но сладък, разбира се. Без да искам направих тематична вечеря  tease Този таралеж майка ми го прави от много години и винаги сме помагали, но тази година само аз го правих, че да не изневеряваме на традициите.  Girl_hide
А ето и рецептата за него:
Продукти: 2 пакета обикновени бисквити, 250 гр. прясно мляко, 2 ванилии, 1 ч.ч. смлени орехи, марципан (или черен шоколад), 10-15 сурови бадема; За крема: 2 яйца, 250 гр. пудра захар, 2 пак. масло, како.
Бисквитите се начупват с ръце на палки парчета (не се мелят) и се смесват с прясното мляко, орехите и малко повече от 2/3 от крема. Бърка се хубаво и се оформя във формата на таралеж. Отгоре се маже с останалия крем, върху който се настъргва марципана (без главичката). За очички се слага или черен пипер или малки парченца шоколад. Накрая се украсява с бадемите нарязани на иглички (по-лесно става като бадемите се попарят за малко в гореща вода, обелват се, разделят се на две и тогава се режат на иглички, като най-хубаво става с бръснарско ножче). А, за муцунка също се слага един цял бадем!
Ето как изглежда като този е направен с около доза и половина (малко действах на око):

А ето и нарязан как се виждат парченцата бисквити:
Активен
Ел
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 999


Консултант по кърмене към НКК


Моят сватбен албум

« Отговор #163 -: януари 04, 2009, 17:12:18 »

 Ще ви кажа как направих баклавата, но с поправката за сиропа от моята свекърва blush
 
 Продукти:
 1. пакет кори "Фамилия"
 2. орехи 500 грама
 3. канела - на вкус
 4. 1 пакет масло 250грама
 
 за сиропа:
 1. 1кг. захар
 2. 700 мл вода
 3. сокът на 1/3 лимон + кората

  Разделих корите на 3 части. Между тях сложих орехите, като с канелата само поръсих. Разрязах баклавата на ромбчета и накрая залях с разтопеното масло. Между корите не сложих масло, иначе няма да се изпече добре междинния слой.
 Сиропът кипи около 20 мин и се залива хладък, а баклавата трябва да е изстинала. Стои поне 12часа преди консумация. Кората на лимона се слага цялата, докато се вари сиропа, после я изхвърлям. Лимон се слага, за да се олекоти сладкия вкус на сиропа.
Активен
dorina79
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1476



Моят сватбен албум

« Отговор #164 -: януари 04, 2009, 21:04:55 »

Утре ще опитам този сладък таралеж, че отдавна си търсих рецепта с бисквити! good
Активен
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines