Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 04, 2024, 09:03:05

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 24   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име?  (Прочетена 121941 пъти)
 
ivaiva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1750



Моят сватбен албум

« Отговор #165 -: април 05, 2007, 13:05:44 »

аз съм на мнение, че с тире е добрия компромис
все пак не мога изведнъж да изтрия всичко, с което ме свързва довегашната фамилия

Активен
alli
Новак
*
Публикации: 18



« Отговор #166 -: април 06, 2007, 17:27:22 »

Личната карта е ясно как ще сменя,но има направо стотици документи в които фигурирам като Димитрова,а са важни.
Поради същата причина аз се записвам Чернева-Димитрова. Занимавам се с енергийни анализи и на всеки мой доклад задължително се пише номера на дипломата и от кой университет. Освен това в Сертификата издаден ми от агенцията за енергийна ефективност съм записана Чернева.  Този документ не може да се преиздаде, защото си е със специфичен номер и в крайна сметка се оказа, че към доклада трябва да прибавям всеки път НОТАРИАЛНО заверен докумет, който да доказва, че Анастасия Симеонова Чернева и Анастасия Симеонова Димитрова са едно и също лице. А това си разправия ама от всякъде. А честно казано дори и да не беше така пак не съм сигурна, че бих си сменила фамилията.  В нашия род се оказа, че последно поколение сме само жени и фамилията ни ще изчезне. И ми се иска поне докато съм жива да нося и фамилията на татко.
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #167 -: април 10, 2007, 15:43:39 »

Според мен чертичкат не е решение.Аз съм или запазваш своята или взимаш на мъжа си.Това с чертичките хич не ми харесва.Аз ще взема на мъжа си въпреки че адски много си харесвам моята.Мисля че това е въпрос на уважение а и нали сте семейство еди кое си а не семейство Елеви-Николови.Според мен е редно да сте с една фамилия а и вече има вариант да сте с трета фамилия каквато си измислите.Това също е вариант .Да кажем той е Елев аз Николова и можем да станем Караиванови ако искаме.Ама всеки си решава сам
Активен
maria_lakova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4170



Моят сватбен албум

« Отговор #168 -: април 10, 2007, 15:52:14 »

Според мен чертичкат не е решение.Аз съм или запазваш своята или взимаш на мъжа си.Това с чертичките хич не ми харесва.Аз ще взема на мъжа си въпреки че адски много си харесвам моята.Мисля че това е въпрос на уважение а и нали сте семейство еди кое си а не семейство Елеви-Николови.Според мен е редно да сте с една фамилия а и вече има вариант да сте с трета фамилия каквато си измислите.Това също е вариант .Да кажем той е Елев аз Николова и можем да станем Караиванови ако искаме.Ама всеки си решава сам

Как така трета фамилия, която си измислят  Oh my ...
Активен
maslinka
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 3663



Моят сватбен албум

« Отговор #169 -: април 10, 2007, 15:54:17 »

ама защо всички си мислят че новата фамилия е  Елеви-Николови,според мен фамилия е Николови.
аз ще съм Балева-Симеонова и ще сме си сем.Симеонови.
а на мен ми се струва неуважително пък да захварлям фамилята на баща си
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #170 -: април 10, 2007, 16:08:32 »

Според мен чертичкат не е решение.Аз съм или запазваш своята или взимаш на мъжа си.Това с чертичките хич не ми харесва.Аз ще взема на мъжа си въпреки че адски много си харесвам моята.Мисля че това е въпрос на уважение а и нали сте семейство еди кое си а не семейство Елеви-Николови.Според мен е редно да сте с една фамилия а и вече има вариант да сте с трета фамилия каквато си измислите.Това също е вариант .Да кажем той е Елев аз Николова и можем да станем Караиванови ако искаме.Ама всеки си решава сам

Как така трета фамилия, която си измислят  Oh my ...

ами да това е новото поне така ни казаха в съвета че имаме тези варианти да си запазя моята да взема на съпруга си да бъда с чертичка и да си изберем наша.
Активен
сиска
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2533


Така ми е добре...


Моят сватбен албум

« Отговор #171 -: април 10, 2007, 17:06:19 »

и аз не го знаех този вариант с друга фамилия-каквато си измислиш good
Активен
katia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



« Отговор #172 -: април 10, 2007, 17:45:04 »

тва за фамилията ,която можеш сам да си избереш  е интересно,но аз не бих го направила nea
Активен
сиска
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2533


Така ми е добре...


Моят сватбен албум

« Отговор #173 -: април 10, 2007, 18:04:10 »

както и аз stop stop
Активен
didibaby
Баш Майстор
**
Публикации: 1881



« Отговор #174 -: април 10, 2007, 19:20:10 »

Приемането на фамилията на съпруга не е просто прищявка, а традиция която е просъществувала не само в БГ с целта да се продължи семейството. Не само на единици, но на вскички ще ни е кофти в първите няколко месеца след сватбата да свикнем с нова фамилия. Но за мен е чест да приема неговата фамилия--можете ли да си представите ако мъжът каже: Подписваме, обаче аз съм против ти да ми носиш фамилията?! Oh my ... А в същото време ние жените се противим на тяхната фамилия--какво лошо има в една фамилия--всяко име си идва с традиция и не разбирам как едно име може да е по-хубаво от другото--звученето не е важно, а е важна причината, поради която приемаш неговата фамилия--а това създаването на едно семейство. Животът не ни съди по имената, а по това какви хора сме.
А причината за еманципираните жени въобще не минава като обяснение--аз съм достатъчно самостоятелна и по различен начин мога да го докажа пред съпруга си и пред обществото. Отказването на неговото име не е белег на независимост.
« Последна редакция: април 10, 2007, 19:23:02 от didibaby » Активен
katia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



« Отговор #175 -: април 10, 2007, 22:35:49 »

didibaby_и аз съм съгласна с теб!а пък и това да носиш фамилията на мъжа си е решение на всекиго.т.е.всеки решава сам за себе си! girl_wink
Активен
сиска
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2533


Така ми е добре...


Моят сватбен албум

« Отговор #176 -: април 10, 2007, 22:40:16 »

така си е good
Активен
Marina
Професор
****
Публикации: 489



« Отговор #177 -: април 11, 2007, 01:41:26 »

Животът не ни съди по имената, а по това какви хора сме.
А причината за еманципираните жени въобще не минава като обяснение--аз съм достатъчно самостоятелна и по различен начин мога да го докажа пред съпруга си и пред обществото. Отказването на неговото име не е белег на независимост.

Много точно казано. Истината е, че хората са различни, и всички по различен начин изживяват промените, които бракът като институция налага. Някои така и не събират сили за този простичък, уж ненужен подпис. И е разбираемо, защото хората възприемат и самата институция по различен начин, някои надценяват ролята и и заради това и не стигат до брак. В основата на всичко е желанието да споделиш живота си с друг човек, и аз лично не смятам, че подписът е задължителен за тази цел, но и уважавам силата на традицията и значението на самата церемония. И според мен тя не се обезмисля, ако имената ни си останат същите дори не и заради друго, а защото са важни за нашата идентичност, оправдано или не; навик; носталгия по собственото семейство; криво разбран феминизъм, всякакви може да са причините... Но никои не може да вземе това решение вместо някой друг. Традицията не винаги е хубаво нещо. Ако се замисли човек, името си сменя жената точно като поклон пред вековна патриархална традиция, тази, която е очаквала от нея да се отдаде в служба, душевна и физическа, на новия си господар. И ако нещата не се получат, пак тя е тази, която "връща" името му при развод и се среща с още една криза на идентичността. Не е нужно да сме луди феминистки, за да отчетем несправедливостта в това.

С извинения за дългия пост, идеята е тази: всеки решава за себе си, и няма грешно решение тук, и при една истинска връзка не би трябвало да има никакво значение с какво име излизаме от гражданското.  CHEERS
« Последна редакция: април 11, 2007, 07:33:37 от Marina » Активен
Rossistela
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1863



Моят сватбен албум

« Отговор #178 -: април 11, 2007, 07:29:26 »

Поздравления,didibaby,Marina!Вие отразихте идеята на двете противоположни гледни точки възможно най-добре и така казано аз се съгласявам и с двете ви!
А моето решение е да взема фамилията на бъдещият си съпруг,като това няма нищо общо с това хубава ли е или не.В момента той и дъщеря ни носят една фамилия,а аз съм си с бащината.Това никога,по никакъв начин не ме е притеснило,напротив-гордея се,че дъщеря ми е потомка точно на този любим мъж,с когото от доста години споделяме живота си и носи неговото име!И съм щастлива,че скоро и аз ще се присъединя към тяхната дружинка pleasantry Wink  LOVING и всички ще бъдем семейство Павлови!
Активен
Marina
Професор
****
Публикации: 489



« Отговор #179 -: април 14, 2007, 04:13:01 »

Наистина, много мило!!  girl_in_love

Диди, и твоята нова фамилия е страхотна, Mrs. Ross, много елегантно звучи (като оставим настрана факта, че каква е фамилията е без значение - все пак, хубав бонус!)  good  CHEERS

(Аз съм пристрастна, защото имах една голяма любов на име Ross  sarcastic)
Активен
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 24   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines