Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 04, 2024, 08:28:58

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име?  (Прочетена 121884 пъти)
 
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #330 -: януари 30, 2008, 17:21:46 »

момичета, аз с удоволствие ще приема фамилията на моя годеник.. но се чудя дали мога да се представям с новата фамилия преди сватбата.. Ashamed
какво имам предвид - наскоро почнах нова работа, с моминското си име, а скоро ще трябват визитки, да се представям на клиенти, с които ще имам отношения и по-нататък, и прочее... какво се прави в тези случаи, за да няма неловки ситуации и обяснения от личен характер..?  scratch one-s head
Активен
d_petrovska
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1723



Моят сватбен албум

« Отговор #331 -: януари 30, 2008, 17:53:58 »

Аз по принцип исках да съм с тиренце, но и на двамата фамилиите са много дълги и специфични, затова предпочитам да приема неговата.
zvezdiche, по твоя въпрос не знам как е правилно да се постъпи. Аз лично бих си дала новата  pardon все пак създаваш нови контакти и връзки и ще е странно да обясняваш, че до вчера си била Петрова например, а днес си Димитрова  pardon
Активен
Agent T
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 611



Моят сватбен албум

« Отговор #332 -: февруари 03, 2008, 01:42:56 »

Аз също мисля да приема неговата фамилия.Смятам че с тиренце става прекалено дълго цялото име.Особено когато се запознавате с някой или имате делова среща съм сигурна, че след като си кажете името никой няма да го запомни.
Активен
d_petrovska
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1723



Моят сватбен албум

« Отговор #333 -: февруари 04, 2008, 09:24:16 »

И все пак от момента на сватбата вече сте семейство. Хубаво е да сте и с еднакви фамилии. Аз в началото се колебаех дали да приема неговата, но се замислих и разбрах, че това е правилното решение. А и той много се зарадва  yahoo
Активен
ani4ka1710
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 871


Никога не е късно да постъпиш правилно!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #334 -: февруари 04, 2008, 11:09:04 »

Оф да ви призная на мен хич не ми се иска да се прощавам с фамилното си име, 26г. съм свикнала с него и сега изведнъж ново, абе криво ми е, обаче и аз мисля че като семейство е хубаво да сме с еднакво име, за това ще приема неговата фамилия, колоко и да не ми се иска.
Като не съм против да я приема , а съм против това че изобщо точно такава е традицията да се вземе на мъжа името. Но какво да се прави...
Активен
PetraShili
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #335 -: февруари 04, 2008, 13:04:36 »

Аз също страшно много си харесвах моята фамилия Теофилова, рядка и запомняща се фамилия, обаче когато дойдох тук в Сърбия тя не означава нищо, в смисъл чужда е. На милото фамилията също е рядка,  но свекърът ми е доста известен в средите в които се движим, и само като кажа да съм Шили Петра, буквално ми се отварят вратите пред мен, само заради фамилията, защото всички знаят да съм снахата на "Шилия".
 Само, че като се върна в България, вече ми се случи няколко пъти да си казвам фамилията на някое гише и служителката по няколко пъти ме пита мога ли да я повторя  laugh чак се наложи да я пиша. Но в България съм само за няколко дена с "чужда" фамилия, което е много по-добрия вариант отколкото тук в Сърбия да ми се чудят на фамилията постоянно. А и още нещо, за мене наистина е гордост да мога да нося фамилията на мъжа си, защото родителите му са наистина уважавани хора и когато спомена фамилията им, хората веднага ме свързват с тяхното семейство.
« Последна редакция: февруари 04, 2008, 13:06:11 от PetraShili » Активен
Diavolinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725


В очакване на празниците :)


« Отговор #336 -: февруари 04, 2008, 13:24:12 »

Аз много харесвам имената с тире,освен ако не са много дълги  фамилиите pardon Името на майка ми е такова и звучи много добре  good Но за себе си не знам изобщо какво ще правя,не мога да реша  Oh my ... Добре че имам доста време за размисъл  tease
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #337 -: февруари 05, 2008, 10:46:23 »

Аз не бих си запазила моминското име, тъй като ми се повтаря на квадрат  funnytooth, а и е съвсем обикновена фамилия. Иначе съм правила анализи на поведението на хората и се оказва, че до голяма степен фамилията отговаря на самия човек. Разбира се тези фамилии, които показват някакво действие или характеристика.
Активен
ina_lemon
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2310


Моят сватбен албум

« Отговор #338 -: февруари 05, 2008, 14:04:56 »

Аз добавих с тире неговата фамилия. Да, стана дълго.... Да,няма място на повечето документи да се изписват четирите имена от дълги по дълги всяко от тях.... Да,може и да са направили физиономии техните като са разбрали.... Да ама не. Моето име си е мое, едно семейство сме и без да носим еднакви имена а нали все пак неговото присъства в моето пък било то и накрая. Не мога така с лека ръка да зачеркна името на моето семейство изцяло. Кой ме е отгледал, кой ми е плащал сто години и половина образованието..... със сигурност не е някой, който да не заслужава да нося името му винаги.А и след като с Петър нямах никакви ,ама грам никакви проблеми по този въпрос, на всички останали просто го съобщихме,дори не съм сигурна , че го направихме преди сватбата.
Активен
Jessika
Новак
*
Публикации: 17



Моят сватбен албум

« Отговор #339 -: февруари 05, 2008, 14:33:25 »

И аз имах доста колебания по този въпрос, но в крайна сметка реших, че ще приема неговата фамилия. Смятам, че така е редно, все пак ще сме едно семейство, въпреки че ми е доста трудно да се откажа от моята  nea
Активен
nina_nikole
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 517



Моят сватбен албум

« Отговор #340 -: февруари 06, 2008, 14:19:54 »

На съвременната жена май не и се иска да си сменя името. Според мен това е същото като със смяната на обръщението от г-ца на г-жа.
Г-ца еди коя си показва, че си неомъжена и т.н. а г-жа Нова фамилия показва, че вече си към семейните, което неминуемо се натрапва на клиенти и партньори в бизнеса. Аз не съм мислила кой знае колко, някак си приемам се с неговата фамилия. Нали все пак той е моето семейство занапред.
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #341 -: февруари 06, 2008, 15:53:23 »

да ви кажа, мен това г-це/г-жо не ме притеснява. Мен си ме госпожосват от както съм постъпила на сегашната си работа (а тогава дори нямахме идея, че ще се женим). Не ме притеснява и това как ще се представям на хората (напр. Камелия Й. Которова-Христовска) - Камелия Которова или Камелия Христовска, зависи от хората и от случая. Проблема е, че и двете фамилии са дълги и незнам дали няма да имам проблем от чисто административен характер. Събират ми се общо.... 37 символа с интервалите и тирето на кирилица и 38 на латиница  pardon
а иначе за табелката на вратата - задължително сем. Христовски smile
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #342 -: февруари 06, 2008, 16:28:05 »

Аз и секунда не съм се съмнявала и бях направила своя избор - с тире. Всички в службата ме знаят с моята си фамилия, а и тя си ми харесва, даже и сега се представям с нея, неговата я сложих просто, защото ставаме семейство. И аз като Ина не мога да зачеркна с лека ръка името на моето семейство, а още повече не понасям неговите родители, така че всеки сам си решава. Нямаше никакъв проблем от страна на мъжа ми, каза че изобщо не го бърка дали ще съм тире. Пък и в крайна сметка като е искал да съм с неговата фамиля да ми я е предложил доста по-рано, а не да чакам осем години предложение за брак, вече захитрях beating
Активен
mileto_stoianova
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 82



Моят сватбен албум

« Отговор #343 -: февруари 06, 2008, 16:59:04 »

И аз с голяма радост и гордост ще приема фамилията на милото.Много си го обичкам,а и той е с много нестандарта и непопулярна фамилия,и става интересно.Макар че много пъти съм се дразнила в разни институций как го карат да диктува буква по буква angry.Но нищо,ще диктувам и аз като трябва  blum
Активен
d_petrovska
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1723



Моят сватбен албум

« Отговор #344 -: февруари 07, 2008, 09:22:37 »

И аз с голяма радост и гордост ще приема фамилията на милото.Много си го обичкам,а и той е с много нестандарта и непопулярна фамилия,и става интересно.Макар че много пъти съм се дразнила в разни институций как го карат да диктува буква по буква angry.Но нищо,ще диктувам и аз като трябва  blum
При моето мило е същото положение  smile Но точно това ми харесва.. фамилията е по-запомняща се  danceg
Активен
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines