Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 02, 2024, 22:18:55

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност, майчинство и закони - 5"  (Прочетена 234235 пъти)
 
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #75 -: юли 26, 2012, 10:51:16 »

При записване на детето на ясла, занималня или каквото и да е детско заведение (без значение частно или държавно) се губи майчинството! Ако направят проверка и съответно ти съставят акт, се връща майчинството за времето, през което детето е било на детското заведение, а майката го е ползвала, заедно с лихвите! Ако се стигне до връщане на тези суми, има вариант за разсрочено плащане и някакъв вариант за опрощаване на лихвите, но не мога да кажа с точност за второто какъв е реда.
Аз пък мисля, че се губи майчинството, защото то е за гледане на дете, а на за да си стоиш в къщи и да се чудиш какво да правиш! Даже мисля, че ако те усетят си искат парите обратно с лихви!

Ако детето тръгне на държавна ясла - майчинството се спира. Но ако е на частна - не. Държавата ли ми плаща 400-те лева които давам за да ми гледат детето , след като няма място за моето дете  в държавната ясла ???

 lawyer , има ли някъде такава наредба, или нещо друго, което мога да прочета със сигурност, че е така ? Защото аз малко спонтанно реагирам, но съм права за себе си мисля  blush
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #76 -: юли 26, 2012, 11:11:15 »

Лени, парите втората година се дават за гледане на дете в къщи.Ако то почне на градина, каквато и да е, а ти на работа, държавата не трябва да ти изплаща парите, защото де факто ти работиш, изкарваш и не го гледаш в къщо.Проблема с градините сега се говори, дали ако няма за твоето дете място в държавната субсидията за него да не се дава на частната ако е записано в такава.Нещата са различни просто.Майчинстовото е за отглеждане на дете в къщи.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #77 -: юли 26, 2012, 11:23:49 »

http://www.noi.bg/forusers/forms/239-maternity
Наистина е нелогично, но за съжаление законотворецът не прави изключения за вида /частно или държавно/ заведение, което посещава детето. Когато попълваш Приложение 3 от горния линк, ти се подписваш за верността на т.5 Детето не е настанено в детско заведение, включително детска ясла.. Не се сещам за точна наредба или тълкуване на казуса. По телевизията миналата година много се говореше на тази тема, но единственото, което май извоюваха майките за минал период беше, че ги освободиха от лихвите. За да си сигурна, нищо не пречи да попиташ в НОИ. Детските ясли, макар и частни, пак ползват някакви облекчения от държавата и по тази причина не се делят от другите. Така ми обясниха преди време, когато питах за наша служителка.
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #78 -: юли 26, 2012, 12:07:08 »

Не знам , много е нечестно всичко  sad
Аз се върнах на работа , когато Никола беше на 1г и 1 м . След навършване на годинката бях в платен отпуск, съответно от тогава получавам половината майчинство 120 лв , които  облекчаваха таксата за яслата. Но това беше до миналия месец .
Може би съм в административно нарушение според т 5.   Детето не е настанено в детско заведение, включително детска ясла.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #79 -: юли 26, 2012, 12:42:03 »

Не, не - това е друго. Ти си се върнала на работа и си попълнила друго приложение /да не отварям пак сайта на НОИ за точния номер/, където има изискване, детето да не е в заведение на пълна държавна издръжка. Можеш да ползваш отпуска и детето пак да е на ясла - да не го отглеждаш вкъщи. След отпуската върна ли се на работа?
Сетих се и за още нещо - неплатен отпуск за гледане на дете до 8г. Понеже го отпуска работодателят /държавата не е ангажирана с нищо, освен с признаването на трудов стаж за съответния период/ от НОИ отговориха, че не сме в нарушение, ако детето е на детска ясла или градина.
« Последна редакция: юли 26, 2012, 12:53:31 от svekarva » Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #80 -: юли 26, 2012, 13:19:05 »

Да - върнах се . Преди да започна работа трябваше да си взема отпуската, която  беше за предната година. След това започнах на пълен работен ден.
Не съм много сигурна какво беше , но попълвах нещо като се върнах на работа.

Сетих се и за още нещо - неплатен отпуск за гледане на дете до 8г. Понеже го отпуска работодателят /държавата не е ангажирана с нищо, освен с признаването на трудов стаж за съответния период/ от НОИ отговориха, че не сме в нарушение, ако детето е на детска ясла или градина.
Значи мога да изляза в неплатен отпуск, детето да е на ясла/градина и като стане първи клас и се върна на работа, ще имам трудов стаж за тези 4-5 год (примерно) ? Това не го знаех  smile
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #81 -: юли 26, 2012, 13:34:53 »

Този отпуск е 6 месеца за майката и 6 месеца за бащата. Може да се преотстъпят 5 месеца.
Името му по Кодекса е така  Wink, но се има предвид, че можеш да ползваш тези месеци на един път или на части /но не по- малко от 5 дни/ до навършване на 8 години на детето. Не е толкова хубаво.........но все пак е нещо, ако детето трябва да свиква с нова градина или през лятото, когато много градини освобождават децата за някой друг месец.
Не се притеснявай, попълнила си точно каквото трябва и не си в нарушение. Щеше да си в нарушение, ако не се беше върнала на работа и получаваше 240лв., а детето беше настанено в детско заведение, вкл. ясла.
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #82 -: юли 26, 2012, 14:11:58 »

leni, напълно съм съгласна с твоята логика и логиката на законодателството ни допреди известно време беше същата. Нарочно се зарових да намеря стария текст на закона и сега ще ви го цитирам, за да видите разликата:

"чл. 53(3) Изплащането на паричното обезщетение по ал. 1 и 2 се прекратява при смърт на детето, при даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка."

Това беше действащият текст до 2006г., когато тихомълком махнаха "пълна държавна издръжка" и остана само "детско заведение".
Сега текстът е още по-гаден:
Чл.53, "(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 01.07.2010 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детски заведения, включително и детски ясли, както и при отглеждането му от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството."

Вече е уточнено изрично, че се включват и детските ясли. Пропуснали са тактично да уточнят дали държавни или частни, за да може да се разбира и двете.

И още нещо - случаят, когато майката се върне на работа е съвсем различен. Тогава изискването е за "заведение на пълна държавна издръжка". За завръщане на работа се брои всичко, без значение, че майката би могла без нито един действително работен ден да излезе в платен отпуск, болничен, неплатен отпуск или неплатен отпуск за гледане на дете до 8г. Тогава се полага обезщетение в размер на половината майчинство.
Активен
ellimink
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 850



Моят сватбен албум

« Отговор #83 -: юли 28, 2012, 18:35:51 »

Момичета да ви питам, при взимане на акта за раждане и подаване на документи към социалното за голямата помощ от 250 лв, за първо дете,иска ли са ви удостоверение за родственост.Защото ми се вижда безумно да ми дадът акта за раждане и в него да пише ,че съм майка на Алекс, а след това да ме карат да си издавам документ в които да пише ,че дефакто той ми е син.Това ми го искаха в община Красно село/София.За детските какви документи се подават?
И отделно да питам,имам 45 дневен болничен,сега от болницата ми издадоха за 42 дена, термина ми беше на 30.07, а родих на 14.07- от кога НОИ ще започне да ми превежда нещо и как ще изравни дните които са разлика оот раждането до термина.
Къде мога да си изчисля, горе долу парите които ще ми дават?
Активен
malinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 921


Моят най-голям трумф:) ; Чакам те Нати


« Отговор #84 -: август 04, 2012, 07:40:21 »

Момичета, има ли максимум на броя дни болничен, които майката има право да ползва за детето докато са в болница?
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #85 -: август 06, 2012, 09:44:31 »

elimink Удостоверението за родствени връзки се изисква, за да се види дали детето е първо, второ и т.н. То е ясно, че си му майка, но другото обстоятелство, от което зависи размерът на помощта не може да се разбере от акта за раждане.
Изравняване на болничните на практика се прави с третия болничен лист, който се издава от личния лекар на детето. Броят дни в него зависи от вече ползваните дни и ги допълва до 135. За да ти бъдат точно нещата е добре да предоставиш на личния лекар точна информация за датите на първите два болнични  - 45 дневния и 42 дневния. Следи си кога ти изтича 42дневния и иди на време при личния лекар за третия болничен.
Ако имаш ПИН за сайта на НОИ можеш да си видиш там осигурителния доход и да смяташ колко биха ти превели, но няма голям смисъл, те си ги изчисляват и като ти платят ще видиш колко е. Ако през последните две години си била с почти еднаква заплата е ясно, но при повечето хора е малко вероятно да е така. Така или иначе би трябвало до средата на този месец да получиш първото плащане.

malinkata мисля, че за болничен престой няма ограничение в дните, но не съм достатъчно запозната.
Активен
wanting
Професор
****
Публикации: 314



Моят сватбен албум

« Отговор #86 -: август 28, 2012, 16:58:31 »

здравейте smile
имам едно въпросче:
На 24 август ми изтече майчинството и тъй като няма да се връщам на работа се разбрахме с работодателите да ми изплатят отпуските и да си прекратим взаимоотношенията...
Искам да разбера на каква база ще изчислят сумата, която трябва да ми изплатят ?
Благодаря предварително smile
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #87 -: август 28, 2012, 18:04:53 »

На база трудово възнаграждение за  предходен месец, в който има отработени поне 10 работни дни.
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #88 -: септември 04, 2012, 15:07:32 »

Здравейте и аз имам една питанка...като се върна, най-вероятно ще ме съкратят.  Мисля да се запиша в бюрото по труда и да ползвам обезщетение ( тъй-като имам около 9 год. трудов стаж) и искам да знам на каква база ще ми изчислят обезщетението...влиза ли годината с 240-те лева майчинство и колко назад се взимат доходите -18 месеца или 2 години?
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #89 -: септември 09, 2012, 17:18:10 »

 Здравейте момичета  smile Днес открих калкулатор за изчисляване на майчинството, който се надявам да бъде от полза за бъдещите майки.

http://osigurovki.info/MaternityCalculator.aspx
Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines