Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 07, 2024, 01:17:30

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 6  (Прочетена 206013 пъти)
 
shantall
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 765



Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: март 19, 2013, 20:10:24 »

ratatui, благодаря, мисля, че сега мога да се успокоя за седмица или две. утре ще отида да внеса капарото и да говоря с отеца какво да носим smile
Активен
ra4e1
Сватбар
***
Публикации: 177


« Отговор #46 -: март 19, 2013, 20:10:40 »

AIVEN, и по-назад съм чела как нападаш хората. Исках Семинарията, защото ми харесва. Останах очарована от отеца от двата телефонни разговора с него. Самия факт, че дори и не попитах за цената на венчавката трябва да ти говори, че е нещо на което съм държала.

Напълно те подкрепям,
Още преди много години си бях харесала това място, така че парите нямаха значение.
Относно таксите- обясниха ми че всяка църква сама си определя цените и затова венчавка в крайна квартална църква може да е 60 лв, а в центъра на Сф - 250. Само една друга църква проверих преди това-в кв.Бояна ми поискаха 230 лв(!!!) като там няма ценоразпис, което ми навява мисълта че за всеки се променя цената.
Активен
cherry_lady1984
Сватбар
***
Публикации: 278


28.07.2013 е датата на нашата лилава приказка


Моят сватбен албум

« Отговор #47 -: март 19, 2013, 23:58:46 »

избрахме този манастир по 2 причини-първо че свети мина е закрилник на семейството и второ че е 2 пъти по-евтино от другите места.иначе и ние много го харесваме. smile
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #48 -: март 20, 2013, 11:01:48 »

Не разбирам, защо някой се е почуствал засегнат от моите думи. Не съм нападал никой. Просто споделих информация за цените и изказах мнение, което не беше насочено към никой. Единствената ми забележка беше, че Венчанието е Св. Тайнство а не церемония. От това може само да се извадят ползи вместо да се обиждате. Не разбирам защо ме нападате по този начин. Ако не Ви е приятно някой друг да се намесва в разговора Ви, използвайте чат или ЛС. Освен това обиденият тук беше единствено Църквата, на чиято страна застанах и защитих. Не мисля че Св. Българска Православна Църква може да бъде оприличена на някакво грозно място в което стои един пиян поп, който гледа само да ти вземе парите, и видите ли това не е така само в семинарията, и за това там таксата е 250лв. Точно това е смисъла от контекста на следните думи:
поне обстановката е по-хубава и градината е плюс smile ако пиян поп ми иска 160 по-добре да дам 250 но за по-хубава церемония!
Съжалявам че има толкова засегнати от моя пост въпреки че беше насочен само към едно изказване. Може би това нямаше да е така ако Църковният брак представляваше нещо повече за Вас, а не просто придатък към сватбеното Ви тържество, който само придава по-голяма помпозност и красота.
Съгласете се, че не е нормално Църквата да бъде обиждана именно от бъдещи булки, на които им предстои Цъковен брак. give_rose
« Последна редакция: март 20, 2013, 11:10:05 от AIVEN » Активен
shantall
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 765



Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: март 20, 2013, 11:24:03 »

AIVEN ще ме прощаваш, но аз съм вярваща. Ходя редовно на черква и пала свещи, понякога просто си седя за успокоение вътре, не защото е помпозно, а защото ми действа добре. И честичко ми се случва да видя пияни попове. Колкото до това церемония или не, да ме поправяш просто за спорта не го намирам за правилно. Ако беше тайнство, щеше да е за двама. Църквата отдавна се чуди от къде само да изкара пари, така, че на всички бъдещи булки, които искат да сключат църковен брак им е ясно, че трябва да си платят. Ако не исках апросто да ти вземат парите нямаше да ти определят такса, а щяха да кажат направете дарение в определената за това сметка, кутия, място и т.н. и всеки да сложи колкото прецени.

Няма да разводнявам темата с повече коментари към Вас!
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #50 -: март 20, 2013, 12:23:41 »

AIVEN ще ме прощаваш, но аз съм вярваща. Ходя редовно на черква и пала свещи, понякога просто си седя за успокоение вътре, не защото е помпозно, а защото ми действа добре. И честичко ми се случва да видя пияни попове. Колкото до това церемония или не, да ме поправяш просто за спорта не го намирам за правилно. Ако беше тайнство, щеше да е за двама. Църквата отдавна се чуди от къде само да изкара пари, така, че на всички бъдещи булки, които искат да сключат църковен брак им е ясно, че трябва да си платят. Ако не исках апросто да ти вземат парите нямаше да ти определят такса, а щяха да кажат направете дарение в определената за това сметка, кутия, място и т.н. и всеки да сложи колкото прецени.

Няма да разводнявам темата с повече коментари към Вас!
Щом настояваш, прощавам ти.  give_rose
Немисля обаче,че разводняваме темата. Това което коментираме са изключително важни неща и са точно по темата.
Не знам къде ги виждаш тези пияни Свещеници, но аз до сега не съм видял нито един. Освен това, ако църквата "се чуди от къде да изкара пари" то това е защото няма, а няма защото никой не дава. Повечето влизат в църква изключително рядко, на кръщене и на сватба, и почти никой не дарява пари за църквата. Виж стенописите на Св.Ал.Невски се рушат. След като някой се чудят колко по пищна сватба да направят, а не дават за Църквата, защо тя да не си поиска сама. Още повече, че тези хора ще ги дадат от излишъка си а не от немотия. Тези такси са точно за такива като тях. За съжаление те са мнозинството от младоженците, които отиват да се венчаят в тези църкви и по край тях страдат и бедните които искат, не искат ще трябва да търсят друга по-отдалечена Църква. А такива определено има. Имам в предвид, както казах, далеч по ниска цена и много други, където пускаш в кутията колкото прецениш. Списъка е прекалено дълъг, за да го поместя тук. Освен това няма да го направя, за да не се възползват повечето от онези, които не заслужават. Който търси намира. В София и околностите има няколко такива църкви. Една от тях дори е катедрален храм (много голяма, с много красив иконостас и олтар, както и много красива градинка, подходяща за снимки). В цялата страна е пълно с такива църкви. Освен това, дори и да отидеш в църква като тези, където таксите са прекалено големи за твоите възможности, ако подходиш с вяра и споделиш със Свещеника своя недоимък, и ако той е истински вярващ, може да ви Венчае дори без пари. В повечето случай обаче се късае за хора, които влизат в църква за първи път и гледат само как да минат по евтино, като Църковния брак за тях е само защото така е модерно, и така правят другите. Надявам се разбирате, че Свещеника няма право да им откаже да ги венчае, и за това таксите и отношението към тях е такова. По отношението към такива хора обаче, не може да се съди глобално за Църквата и нейните Служители, както често се случва тук в тази тема. Това е обида към тях която аз не мога на подмина.
Съжалявам ако съм засегнал някой но не е била такава целта ми.
Пожелавам успех на всички в Църковния брак give_rose give_rose give_rose
Активен
Favorite
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 19



« Отговор #51 -: март 21, 2013, 13:37:54 »

Здравейте, момичета  give_rose аз имам малко по-различно отношение към църквата и църковния брак. Не ме разбирайте грешно, аз съм вярваща, но вярата ми се изразява в това да спазвам 10-те Божий заповеди, а не да ходя всяка неделя на църква. Дразня се на алчността на самите служители и на това, че масово се претупват церемониите. Като цяло не исках църковен брак, но годеникът ми настоява за такъв, за това преценихме да извършим церемонията няколко дни след подписването и празненството. Църковният брак ще го направим в църквата в град Ахтопол, незнам дали сте ходили там, но мястото наистина е невероятно. Самата църква е много малка, изцяло направена от дърво и се намира на скалите, точно над самото море. Мястото е вълшебно  smile
Активен
cherry_lady1984
Сватбар
***
Публикации: 278


28.07.2013 е датата на нашата лилава приказка


Моят сватбен албум

« Отговор #52 -: март 21, 2013, 14:05:03 »

не знам дали тук е мястото да споделя,но ще разкажа какво ми се случи.доживях в моя живот поп да откаже да ме кръсти. angry
все още не съм кръстена и реших преди време да разпитам какво е нужно.моя мъж е от едно село до кюстендил-копиловци.решихме да попитаме там в храма какво е необходимо да се направи и бяхме много щастливи че ще го съчетаем с обичайното ходене до село.е да ама не!става въпрос за храма който го даваха преди време в "такъв е животът" по битиви.и така отвън храма е като палат,а отвътре като цигански катун,но както и да е.отидохме с мъжа ми и свекърва ми за да питаме дали тя може да ме кръсти.отчето ни покани вътре.обясних за какво сме там и той ме попита къде ще се венчаем,след като отговорих ми каза че там трябва и да ме кръстят.след като казах че не ми е удобно се започна с тирадата от глупости-попа който бил кръстил моя мъж го направил така че кръщенето било невалидно,трябвало и него да кръсти-съгласих се.можело свекърва ми да ме кръсти,нямало такса,каквото му оставим и............черешката на тортата-ако той ме кръстил трябвало сватбата да ни е там Oh my ....обясних му че няма как да си доведа гостите от софия и той ми отговори че това бил единствения вариант.те се били отлъчили от църквата,така каза. ohmyмоя мъж побесня и си тръгнахме.нямам думи!
а относно алчните свещенници-не мога да си представя божий служител който се държи като мутра,вози се в скъпи лимузини и го охраняват 10 бабаита да е смирен.но както казах и след този случай-тези хора ще отговарят пред господ!но пък всяко зло за добро-явно че документите които издават са невалидни!
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: март 21, 2013, 15:33:03 »

Леле, много неприятно се е получило, как така са се отлъчли от църквата? И кръщелното на мъжа ти не е валидно, това защо не са го казали, когато са го кръстили него? Не се ядосвай ще намерите по-хубаво място, което не са се отлъчили  good smile
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #54 -: март 21, 2013, 16:00:10 »

Здравейте, момичета  give_rose аз имам малко по-различно отношение към църквата и църковния брак. Не ме разбирайте грешно, аз съм вярваща, но вярата ми се изразява в това да спазвам 10-те Божий заповеди, а не да ходя всяка неделя на църква. Дразня се на алчността на самите служители и на това, че масово се претупват церемониите. Като цяло не исках църковен брак, но годеникът ми настоява за такъв, за това преценихме да извършим церемонията няколко дни след подписването и празненството. Църковният брак ще го направим в църквата в град Ахтопол, незнам дали сте ходили там, но мястото наистина е невероятно. Самата църква е много малка, изцяло направена от дърво и се намира на скалите, точно над самото море. Мястото е вълшебно  smile

Мнението ми напълно съвпада с твоето!!! Ще проверя какъв е този храм, защото точно си търсим нещо по морето! Благодаря за идеята!
Активен
ra_di
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 367



Моят сватбен албум

« Отговор #55 -: март 21, 2013, 16:02:15 »

cherry_lady1984 ако ти трябва църква в този край ще ти препоръчам църквата "Св.Мина" в Кюстендил.Нашата венчавка беше там и аз съм доволна,не сме имали никакви проблеми нито със служителите,нито с поповете.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #56 -: март 21, 2013, 16:09:55 »

Понеже имахме проблеми с кръщелното на мъжа ми знам със сигурност, че втори път не се кръщава! Това си е направо грях и никой "нормален" свещеник няма да ви го направи. Подайте молба, ако сте изгубили неговото, но не се съгласявайте на второ кръщаване. Ние изкарахме късмет и накрая го намерихме, но доста нерви потруших...
Активен
silver_f
Професор
****
Публикации: 477


Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: март 21, 2013, 16:31:53 »

Аз пък се притеснявам, че на кръщелното ми свидетелство пише Невяна ( въпреки, че майка ми е повторила няколко пъти , че съм Невена ), да не би да е проблем
Активен
cherry_lady1984
Сватбар
***
Публикации: 278


28.07.2013 е датата на нашата лилава приказка


Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: март 21, 2013, 19:04:08 »

сватбата ще е категорично в софия,тоя искаше да каже че ако той ме кръсти той трябва и да ме венчае.100% техните документи са невалидни и ако се бях съгласила на това щях да пия една студена вода!не понасям рекетьори! smile
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #59 -: март 21, 2013, 19:09:30 »

Добре че си се усетила навреме! Какво ли си е казал сега ще изкарам пари и от кръщене и от сватба.
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines