Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 09, 2024, 20:11:19

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Всичко за кумовете 8-ма част  (Прочетена 173436 пъти)
 
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #330 -: март 09, 2016, 09:06:28 »

Точно! Ето, ако някой ми каже, че за да кумувам ще трябва да си отделя едни 2 хиляди, ами съжалявам. Причината си е основателна за отказа.  nea Ако знаеш, че ги нямаш тия пари и в по-малко ще се вместиш. Всичко струва толкова, колкото си готов да платиш за него. Може да кумуваш за 500, явно и за 2000лв. Въпрос на приоритети.  pardon
Активен
Bube
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 487



Моят сватбен албум

« Отговор #331 -: март 09, 2016, 09:12:55 »

Според мен въпросът не опира само до парите, а и до цялата отговорност, която поемаш като кум. Някои хора просто не желаят това.

Както бях писала преди, аз не бях сигурна, че нашите кумове ще приемат. За да не поставям в неловка ситуация и тях, и нас, първо ги подпитах неофициално и чак, когато усетих настроението ги поканихме на ресторант. Надявам се, че няма да им излезе толкова скъпо, колкото казвате...

Още един пример, вече с мен самата. Тази година съм кума. Историята е дълга и не дотам приятна. Още преди година и половина, моя добра приятелка се сгоди. В последствие разбрах, че за кумове сме избрани ние с милото. Не ни е канила официално, дори не ме беше питала   nea "то се подразбирало" - според нейните думи. Като оставим това настрана - на мен не ми се кумуваше! Първо, защото по това време не работех, второ, защото аз съм малко суеверна, а в нашия край се вярва, че не трябва да кумуваш с приятеля си неженен  crazy Преодолях всичките си тези задръжки и се съгласих. Дано всичко е за добро и да мине гладко, но влизам в положението на хора, които отказват кумуване...
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #332 -: март 09, 2016, 09:25:58 »

Да ви кажа и аз влизам в положението на отказващите, защото при нас пък тръгна една мода да кумуват едно определено семейство - станаха вече няколко сватби. Айде 1,2, 3 пъти иди дойди, но от 2009 г., когато ние кумувахме "горкото" семейство са кумували едно 5-6 пъти сигурно, хайде да не чупят хатъра на никого! Добре, че мъжа ми дава вид на строг и сериозен та не се котираме много много в приятелския ни кръг. Тогава още /2009 г./ ни излезе към 800 лв при все че мъжо имаше костюм и му купихме само ризи и вратовръзка. Ами извинявайте ама хора, с които не сме се виждали от години да им кумувам щото не намират друга по-подходяща двойка /каквито случаи също съм срещала/????!!!!.... Или на ин-лоу пак по същата причина...
Млади сте още, като понатрупате 10-ина години съпружески стаж пак ще ви питам как се приема/отказва кумуване?  girl_wink
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #333 -: март 09, 2016, 12:03:12 »

Аз честно казано това с официално канене с ракия , питка и т.н.не го разбирам много 3 пъти са ни канили за кумове и никога не е било така. Ние също нашите кумове не сме ги канил и по този начин. Въпрос на разбиране. Един път сме отказвали , беше по няколко причини. Тогава бяхме студенти още и баща ми беше починал преди месец. Не мислех че е редно да кумуване , а и чисто финансово не можех да си го позволя в този момент.
Колкото до стойността на подаръците , много зависи от финансовото положение и на двете двойки. Преди десет години примерно бих могла да дам 200, 300 лева.  Но тогава и всичките ни приятели бяха горе долу в същото финансово положение. Наскоро завършили , без високи доходи. Сега на последната сватба , на която кумувахме дадах ме 2000. Като преди това разпитах приятели , които са кумували  и те ми казаха същата сума, даже някои и повече.зависи и колко са ви близки младоженците.
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #334 -: март 09, 2016, 12:40:37 »


Всеки отделя толкова средства,колкото може. Ако са в затруднено финансово състояние, няма как,има си разходи. Дали ще са 500лв общо или 2000, или 10 000- всичко зависи от желанието на самите кумове да участват в сватбата и дали изобщо имат средствата за това.
Пример:
На сватбата на моя братовчедка кумовете платиха цялата сватба с подаръка си, накрая и кола им подариха. Ама кумът им има голям и добре развит бизнес.

На нашата сватба кумата ни подари икона, защото това беше нашето желание. Останалите разходи писах назад какви са. НО! Тези хора първо не живеят заедно, второ не живеят в България и трето са ни като брат и сестра. В случая беше по-важно,че ни уважиха и дойдоха от другия край на Европа.
Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #335 -: март 09, 2016, 12:53:56 »

Аз също напълно разбирам отказващите,дори бях 50 на 50 дали нашите кумове ще приемат. Първо имат 2 деца като едното ще бъде на година,когато ние се женим, а другото е на 5, тоест те нямат време да ни помагат в организацията,но и ние не искаме това от тях. Второ,когато човек решава да прави сватба,то той си съобразява разходите предварително,но кумовете не знаят,че ще има такова събитие и може да са си предвидили други разходи. На трето място кумът е много важен в самия ден,ако е отговорен,но свит човек ще изпадне в притеснение.
При нас много добре съвпада това ,че те са ни наистина най-близката двойка,една от малкото със семеен стаж и в същото време са много контактни,весели и купонджии. За нас е най-важно да си останем толкова близки с тях колкото и допреди това и отговорихме точно така,когато кумът ни пита как си представяме кумството и какви са очакванията ни от него.
Относно каненето ние веднъж ги питахме в началото на организацията,а сега ще ги поканим с тяхната си покана, ще купим бъклица за кума и ще им занесем може би една питка.Искам просто да е по-паметно за тях,да им доставим малко емоция smile
Активен
Silvia_90
Любопитен
*
Публикации: 43


Моят сватбен албум

« Отговор #336 -: март 09, 2016, 16:38:47 »

Момичета , благодаря за отговорите и мненията ви. Напълно съм съгласна , че всяко нещо свързано със предстоящата сватба си е разход. Дори един най - обикновен гост малко или много ще се бръкне за сватбата. Например - за дрехи, за транспорт, за букети, за подарък. Ясно ми е. А пък да не говорим за кумувете, те наистина си се изръсват доста. Но ако много мислим за финансите, тогава избора на кумуве е абсолютно минимален. Защото наистина на днешно време малко са хората, които ще си позволят такъв разход:
1. За дрехи - една добро рокля е над  100 лв. и може да стигне до 300-400. Един костюм с всичко е около 200-300-400 лв. И примерно 100-200 за обувки, чанти аксесоари.
2. Прическа и грим за кумата - 200 лв.
3. Подарък около 100-200
4. Транспорт -
И това е ако не искаме нищо от тях, като да купуват воали, букети и прочие. А в днешно време кумата организира момински партита и всякакви други неща.
А те трябва и да са весели, готини хора, танцувални, майтапчии smile Абе изобщо не е лека задача!!! Не знам аз мноого се отчаях , защото ние напрактика сме почти готови с важните неща, а тия кумуве ни спъват адски много.
Активен
nejla
Любопитен
*
Публикации: 43


« Отговор #337 -: март 10, 2016, 14:18:22 »

Не се отчавай ! Може да ти кумуват твой брат / сестра , или пък брат / сестра на бъдещия ти съпруг .Това също вече доста често  се среща . В краен случай твоята най- добра приятелка да ти стане кума , а най- добрият приятел на младоженеца да ви стане кум и готово smile Нека просто да бъдат добри и сърдечни хора, за да ви донесат късмет   smile
Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #338 -: март 10, 2016, 14:24:28 »

За този вариант с брат/сестра трябва да се пита в църквата, в която ще се венчаете,защото може да не позволят. За едно кръщене едвам се нави попа кръстници на децата да са братята на родителите,та е хубаво да се провери. Wink
Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #339 -: март 10, 2016, 14:50:49 »

Според мен е време да ги подпитате какво са решили. В крайна сметка всеки си прави някакви планове. Вас времето ви притиска и ако откажат, трябва да търсите друга двойка. За изборът на брат/сестра за кумове на мен не ми допада, но всеки си решава. Разбира се, най-добре да се пита дали църквата позволява, защото не навсякъде дават.  Wink Успех!
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #340 -: март 10, 2016, 16:19:52 »

За кумуването между близки роднини и аз не го разбирам. Не ми допада, но все пак го има като вариант.
Ние поканихме нашите кумове на вечеря - имаше пиле, питка, ракия... Попитахме ги, но им дадохме време, за да си изяснят нещата между тях. Още същата вечер им обяснихме, че не очакваме крупни суми от тях, не искаме да купуват неща за нас. Трябваше да са наясно какво очакваме от тях. В последствие те приеха и на съвсем отделно събиране (поредното от многото преди сватбата) ние им подарихме поканата.
Кумците ни са от София. Попитаха ни по телефона. Моят мъж каза, че тая работа така не ставала Wink и ги поканихме да дойдат в Пловдив. Събрахме се, говорихме, обсъждахме нещата кое как те си го представят. После се съгласихме. Мъжът ми държеше на това кумството да ни сближи и да поддържаме тази връзка занапред. Точно това ги е притеснявало и кумците ни. Преди нас са канили други двойки, които са отказвали по една или друга причина.
Финансовият ангажимант в момента не ни е голям. Във времето обаче нещата са такива, че кумците подаряват подарък на дъщеричката ни. Ние пък живот и здраве, като дойде такъв момент, ще подаряваме нещо по-запомнящо се на техните деца. Ангажимент е не само сватбата, а и последващи кръщенки, събирания с повод и без, рожденни дни...
Активен
Silvia_90
Любопитен
*
Публикации: 43


Моят сватбен албум

« Отговор #341 -: март 10, 2016, 16:40:52 »

Дам, съгласна съм с вас момичета, ами стискайте палци да си намерим кумуве по бързо, че бройката на хората ни е огромна и трябва доста време да се раздадат поканите, хората да отговорят...
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #342 -: март 10, 2016, 23:42:27 »

Али, те и без да са ви кумци,ако сте близки и се уважавате, винаги ще си правите разни подаръци за поводите през годините.
Активен
nejla
Любопитен
*
Публикации: 43


« Отговор #343 -: март 11, 2016, 16:28:08 »

Попитайте ги какво са решили , вярно е , че кумуването има своите отговорностти , но нека и вие сте наясно какво ще става . Ако не са мераклии , трябва да се отправи покана към други хора .
 При нас първата двойка , на които предложихме да ни кумуват отклониха въпроса. Смъмриха , че били млади и не били за пример, нямали деца и други подобни и не съм ги карала да ми кажат "НЕ". То се подразбираше.Пък и само като усетих нежеланието им , дори да се бяха приели нямаше да съм удовлетворена.Ако ще е гарга ,  да е рошава . blum
  Второто семейство ,на която предложихме полудяха от радост щом чуха и без да умуват веднага  се съгласиха да кумуват. Радвам се, че така се получи . Съдбата си знае работата . Ами така де ...Голяма чест е някой да те покани за подобно нещо според мен  . (В този ред на мисли мъжа ми сме кумове още от преди да се оженим на три двойки  give_rose Явно изглеждаме благонадеждно  yahoo)
Активен
ilonka_bonbonka
Любопитен
*
Публикации: 36



« Отговор #344 -: март 14, 2016, 10:12:30 »

Здравейте! smile
Искам да попитам някой от вас имал ли е едни кумуве за гражданския брак и други за църковния (по една или друга причина) и какво мислите за този вариант?
Двойката, която поканихме за кумуве в последствие се оказа, че не могат да ни венчаят в църквата, но тъй като ние с моя годеник много, много държим на тях, защото са ни най-добрите приятели в момента се чудим какво да правим - да поканим други хора за кумуве (което изобщо не ни се иска) или да изберем просто други хора, които да ни венчаят и така да си имаме още едни кумуве.
Моля тези от вас, които са били в такава или подобна ситуация да изкажат мнение. smile
Активен
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines