Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

декември 04, 2024, 21:49:51

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Хранене по време на бременност  (Прочетена 102952 пъти)
 
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: октомври 07, 2008, 11:51:57 »

Да не забравяме и фолиевата киселина

Фолиевата киселина е от съществено значение за образуването на червени кръвни клетки. Освен това играе важна роля за произвеждането на нуклеинови киселини (ДНК и РНК), както и за клетъчното делене.
Тежката фолиева хиповитаминоза (недостиг на фолиева киселина) може да предизвика състояние, наречено мегалобластна анемия и това състояние най-често възниква през последния триместър от бременността. Настъпва увеличаване на черния дроб, сърцето и далака и плодът може да бъде под заплаха.
Навременното лечение на мегалоблостната анемия предотвратява появата на спина бифида (spina bifida) у новороденото. Това е вродена генетична малформация, която се изразява в дефект в гръбначния стълб.
Във връзка с нормалното протичане на бременността и намаляването на риска от развитие на spina bifida у новороденото се препоръчва приемането на фолиева киселина да започне поне 1 месец преди забременяването и да продължи през първите 3 месеца от бременността. В случай, че бременността не е планирана, започнете приемането на фолиева киселина веднага след установяването й. Тъй като е трудно да предвидите началото на бременността, се препоръчва на всяка жена, която има вероятност да забременее да приема по 0,4 милиграма фолиева киселина дневно.
Естествени източници на фолиева киселина са тъмнозелените листни зеленчуци, морковите, маята, черения дроб, жълтъка, пъпеша, кайсиите, тиквата, авокадото, фасулът, пълнозърнестото и ръженото брашно. Жените в детеродна възраст (в т.ч. бременност) трябва да консумират завишени количества от тези храни.
Разбира се, няма универсални препоръки какво количество фолиева киселина да се приема по време на бременността. Повечето доктори препоръчват допълнителни количества главно на пушачки, алкохолички, наркоманки или стриктни вегетарианки.

Въздържане от алкохолните напитки

Запомнете, че храната и напитките, които консумирате се отразяват на вашето бебе. Въздържайте се от алкохолни напитки по време на бременността, тъй като те могат да са причина за появата на Фета алкохол синдром (Fetal Alcohol Syndrome - FAS). Това е състояние, което оказва влияние на детето за цял живот. FAS е причината за появата на вродените дефекти и умственото изоставане у детето.

Кофеинът

Кофеинът е стимулант в храни и напитки като кока кола, кафе, чай, шоколад, какао, както и в някои медикаменти. Ако се консумира в големи количества, може да породи раздразнителност, нервност, безсъние у бременната, а детето може да се роди с по-малко от нормалното телесно тегло. Кофеинът освен всичко е и диуретик, водещ до обезводняване на организма, а водата е много ценна по време на бременността.
Повечето научни статии предупреждават за вредата на кофеина върху плода. Преди да разберете повече за него, добре е да ограничите консумацията му.
Кофеинът е съставка и на много лекарства, така че преди да приемате каквито и да било, прочетете внимателно листовките им и се консултирайте с вашия лекуващ лекар.
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #61 -: октомври 07, 2008, 11:53:19 »

Какво още трябва да включите в диетата си

По време на бременността вие се нуждаете от повече нутриенти, които помагат на плода да расте и да бъде здрав.
Ето от какво още се нуждае вашият организъм (освен желязото и фолиевата киселина, за които вече споменахме):

Калций: Бременни жени и кърмачки трябва да увеличат приема на калций с 40% на ден (1200-1500 мг на ден). Това допълнително количество почти "отива" за развитие на костите на плода. За да се набави калцият са необходими около 3 порции (чаши) мляко или млечни продукти. Ако имате лактозна непоносимост, разбира се това не се отнася за вас. Но вече на пазара има достатъчно много продукти, които са с ниско съдържание на лактоза или пък със заместители. В подобни случаи, вашият лекуващ лекар може да ви предпише добавка калций.
Натрий: От 2000 до 8000 мг натрий на ден се препоръчва по време на бременността. В една чаена лъжица сол се съдържат около 2325 милиграма натрий, а освен това повечето храни съдържат сол (натрий). Поради тази причини не е много трудно да се набавят така необходимите количества от минерала. Натрият играе важна роля за нормалния растеж и помага да се регулира нивото на вода в организма.
Течности: Консумирайте течности в изобилие, особено вода. Пиенето на 8 чаши вода на ден ще помогнат да преодолеете проблеми като дехидратация и запек.
За да разберете какво още ви е необходимо за правилното хранене по време на бременността - обърнете се към лекуващия ви лекар.

Защо бременните жени "жадуват" за определени храни

Засиленото желание за консумиране на определени храни (например туршия или сладолед) могат да се свържат с промените в хранителните нужди. Поради хранителните нужди на плода тялото на майката започва да усвоява веществата по различен начин. Тези промени помагат да се осигури нормалното развитие на плода и да се допълнят специфичните нужди в периода на лактация, когато се роди бебето.

Трябва ли да се храните като за двама

По време на бременност вие се нуждаете от допълнителни нутриенти, които да осигурят вашето здраве и здравето на бебето. Това обаче не означава, че трябва да консумирате двойно по-голямо количество храна. Препоръчително е да увеличите хрантелния прием само с около 300 Ккал. Например, средно голям печен картоф съдържа 120 Ккал, така че не би следвало режима ви да е коренно различен. Уверете се, че не ограничавате хранителния прием през бременността, защото се нуждаете от определени количества протеини, витамини, минерали, жизнено необходими за правилното хранене на плода. Нискокалорийния прием може да доведе до засилено производство на кетони в организма. Те се съдържат в кръвта и урината на майката и са знак за гладуването на организма и недостига на хранителни вещества. Увеличеното производство на кетони може да доведе до умствено изоставане на плода/ детето.
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #62 -: октомври 07, 2008, 11:54:51 »

Диабет и бременност

Бременните жени с диабет задължително трябва да следят нивото на кръвната си захар да е в нормални или близки до нормалните граници. Ако кръвната захар е значително по-висока, тя преминава през плацентата и това може да доведе до голям и свръх развит плод с дефекти или бебе с много високо нива на кръвната захар. Диабетичките стриктно трябва да следят и калорийните стойности (и гликемичния индекс) на храните, които консумират преди и по време на бременността.
Гестационния диабет е форма на захарния диабет, проявяваща се при бременните жени, която обикновено изчезва след раждането. В такива случаи обаче се повишава риска от по-късно развитие на захарен диабет. Лекува се с правилно хранене, физическа активност и медикаменти. Ако не се обърне достатъчно внимание на високите нива на кръвна захар, гестационния диабет може да причини здравни проблеми за майката и бебето.

Колко килограма е нормално да се "добавят" към теглото по време на бременност

Качването на килограми през бременността е индивидуално. Бременните наддават средно между 8 и 16 килограма. Добавянето на килограми започва още в началото, но най-същественото между 27 и 36 гестационна седмица. Най-общо килограмите се разпределят по следния начин: 1 - 2 кг през първите 3 месеца, около 4 кг през второто тримесечие и около 6 кг през последните 3 месеца. От 5-та гестационна седмица теглото на бременната се увеличава с около 300 г на седмица. От 21-ва до 27-ма гестационна седмица то трябва да се увеличава с не повече от 500 г на седмица. През последните две седмици преди раждането теглото на бъдещата майка може да спадне.

Допълнителените килограми зависят от телесното тегло на бъдещата майка преди бременността, а именно:

- тегло под нормата: 13 - 17 кг
- нормално тегло: 14 - 16 кг
- тегло над нормата: 6 - 14 кг
- свръхнаднормено тегло: 6 кг
- бременна с близнаци: 16 - 18 кг

Теглото на бременната се разпределя по следния начин:

- тегло на бебето - от 3 до 4 кг
- тегло на плацентата - от 500 до 700 г
- тегло на амниотичната течност - от 700 до 900 г
- тегло на матката - от 800 г до 1 кг
- тегло на гърдите - от 400 до 800 г
- тегло на допълн. кръвна маса - от 1 кг до 1,8 кг
- тегло на водата - около 1 кг
- тегло на тлъстините - около 3 кг

Статията е взета от www.zdravoslovno.com
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #63 -: октомври 07, 2008, 12:05:57 »

Хранене по време на кърмене

Промени по време на кърмене, които определят специфичните хранителни потребности

Кърменето поставя специални изисквания пред организма на жената. За да може да посрещне тези изисквания, тя трябва да мисли какво да яде и да пие. Чрез кърмата майката осигурява най-доброто хранене за своето бебе. Значителна част от хранителните вещества в кърмата, обаче се повлияват от храненето на майката и затова нейната хранителна консумация в голяма степен повлиява не само собственото й здраве и жизнен тонус, но е от голямо значение за нормалното развитие и здравето на бебето, на което е дала живот.
Хранителните потребности на жената по време на кърмене са значително по-големи от тези при бременност. Основният фактор, който ги определя е количеството на секретираната кърма. През първите 4-6 месеца отделяната кърма е 750-800 мл средно дневно, а през следващите 6 месеца намалява до около 600 мл. Енергийното съдържание на майчиното мляко е 70 ккал на 100 мл, а ефективността на трансформиране на енергията на майката като енергийна стойност на кърмата е средно 80%. Това означава, че кърмещата жена се нуждае от около 700 ккал дневно през първите 6 месеца и 525 ккал през вторите 6 месеца за секретирането на нормално количество кърма. Мазнините, натрупани в мастните депа по време на бременността се използват от организма за покриване на част от увеличените при кърменето енергийни потребности. През първите 6 месеца на кърменето ежедневно 100-150 ккал се осигуряват за сметка на разграждането на мастите в организма на майката, поради което кърмещата жена успешно и бързо намалява теглото си, увеличено по време на бременността. Няма по-ефикасен начин от кърменето за достигане първоначалното преди забременяването тегло.
По време на бременността, в резултат на отделяните хормони, млечните жлези се увеличават и се подготвят за кърмене. Настъпилите непосредствено след раждането хормонални промени водят до започване на млечната секреция. Сукането на детето не е необходимо за започване секрецията на млечните жлези, но е задължително условие за нейното поддържане.

Хранителни вещества в кърмата, зависими от майчиния прием

Количеството на някои витамини и минерали в кърмата се повлиява от приема им с храната на майката и от запасите им в нейния организъм и така въздействат върху развитието и здравето на кърмачето. Хранителните вещества в кърмата, зависими от майчиния прием включват: йод, селен, витамин В1, В2, В6, В12, А и С. Техният нисък или недостатъчен прием от страна на майката, предизвиква ниски концентрации на тези хранителни вещества в кърмата, а запасите на кърмачето от тях са ниски и много лесно се изчерпват. Увеличаването на майчиния прием на тези хранителни вещества обаче, може лесно да възстанови концентрациите им в кърмата.

Хранителни вещества в кърмата, които не зависят от майчиния прием

Енергийната стойност на храната на майката, както и приемът или дефицитът на някои хранителни вещества като белтък, калций, желязо, цинк, мед, фолиева киселина и витамин Д, оказват малко влияние или нямат ефект върху концентрациите им в кърмата. Майките с дефицит от тези хранителни вещества са с риск при кърмене за по-нататъшно изчерпване в организма им. Обогатяването на диетата на майката с тези хранителни вещества или приемът им като хранителни добавки оказва благоприятен ефект, по-скоро върху организма на майката, отколкото върху кърмачето. Повишаващите се с възрастта хранителни потребности на кърмачето от енергия и хранителни вещества трябва да се задоволят чрез захранване на бебето допълнително със зърнени храни, зеленчуци, месо, жълтък, сирене и други храни.

 
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: октомври 07, 2008, 12:06:42 »

Практически препоръки за хранене по време на кърмене

След бременността Вие вероятно сте натрупали 3-4 кг повече към Вашето тегло преди забременяването. Чрез кърменето и при положение, че се храните правилно, Вие ще намалите натрупаните мазнини по време на бременността бързо и сигурно - по 0.6-1 кг месечно. Не се опитвайте да ускорите този естествен процес на отслабване чрез специални диети. По-бързото спадане на тегло, над 2 кг месечно, може да доведе не само до намаляване на количеството на кърмата, но и до Вашето изтощение и по-голяма уморяемост, намаляване на имунитета или обобщено няма да се отрази добре върху здравето Ви.
Храната трябва да е по-богата на енергия, в сравнение с периода преди забременяването с около 600 ккал средно дневно и с около 400 ккал в сравнение с последните месеци на бременността.
Принципите на здравословното хранене са валидни и важни за кърмещата жена: разнообразие на храните, което се постига чрез ежедневна консумация на поне един представител от основните групи храни ( зърнени, зеленчуци, плодове, мляко и млечни продукти, риба, яйца, месо, бобови храни и ядки); ограничаване на мазнините, особено на животинските; достатъчна консумация на плодове и зеленчуци; достатъчна консумация на храни, източници на калций - мляко и млечни продукти, за предпочитане по-ниско маслени; достатъчен прием на продукти, източници на белтъци – риба, яйца, месо (постно), бобови храни и ядки.
Необходимо е да се пият много течности – от 6 до 8 чаши дневно. Кърмещата жена трябва да приема достатъчно течности за утоляване на жаждата, която се появява поради големия разход на вода при образуването на кърмата. Вода, айрян и неподсладени плодови сокове са най-добрият избор. Избягвайте напитките със захар, особено ако сте наддали много на тегло.
Алкохолът може да премине в кърмата. Затова не пийте или силно ограничавайте консумацията на алкохолни напитки в периода на кърмене.
Не пушете в периода на кърмене! Тютюнопушенето намалява способността да образувате кърма, както и съдържанието на витамин С в кърмата.
Кофеинът може да премине в кърмата и да предизвика хиперактивност и проблеми със заспиването на бебето ви. Избягвайте да пиете големи количества кафе, чай и кола съдържащи напитки.
Бъдете много внимателни по отношение безопасността на хранителните продукти: използвайте винаги пресни храни от проверени и сигурни източници, мийте ги добре, съхранявайте ги в хладилник, при приготвяне на ястията използвайте достатъчно високи температури за достатъчно дълго време.
 
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #65 -: октомври 07, 2008, 12:33:42 »

Храни и напитки, които да избягваме през бременността



Вероятно Вие знаете кои храни са полезни за Вашето бебе – мляко и млечни произведения, плодове и зеленчуци и други. Но знаете ли кои храни и напитки трябва да избягвате? Те са няколко основни вида:

Морска храна

Морската храна е богат източник на протеини и желязо. Но някои видове риба и други морски деликатеси съдържат опасни нива на живак, който е опасен за развитието на нервната система на бебето. Колкото по-голяма и по възрастна е рибата, толкова повече живак съдържа тя. Затова не яжте:

Риба меч
Акула
Есетра
Все пак има и безопасни видове, които можете да употребявате в неголеми количества, като например:

Скариди
Консервирана риба тон
Херинга
Избягвайте яденето на миди, тъй като е възможно те да са отглеждани в замърсена вода. Не се препоръчва да ядете и пушени риби.

Месо и месни произведения

По време на бременността промените в метаболизма Ви могат да увеличат риска от хранително натравяне. Реакцията на организма Ви може да бъде по-остра, в сравнение с времето, когато не сте бременна. За да се предпазите от натравяне, винаги яжте напълно приготвено (сварено, печено) месо. Избягвайте полусурови меса и месни продукти.

Млечни продукти

Някои млечни продукти като прясно и кисело мляко, моцарела, обикновено сирене са полезни за Вас и бебето. Но всеки продукт, който съдържа или се приготвя от непастьоризирано мляко трябва да се избягва. Избягвайте следните видове храни, освен ако на опаковката не е изрично упоменато, че са приготвени от пастьоризирано мляко:

Фета
Камебер
Синьо сирене
Кафе



Какво да ядем при сутрешно гадене



Статистиката показва, че над 70 % от всички бременни жени имат гадене и повръщане по време на първия триместър на бременността. Добрата новина е, че има няколко храни, които намаляват симптомите на гадене и правят бременността по-поносима.

Джинджифил

Жени, страдащи от сутрешно гадене могат да подтиснат чувството на повдигане с чаша чай направен от свеж джинджифил, мед и лимон.
Гаденето и чувството за повръщане при всяка жена е различно, за да избегнете това чувство се придържайте към следните съвети:

Стойте далеч от силни миризми и храни, които дразнят вашия стомах. Когато готвите, отваряйте прозорец или използвайте абсорбатор.
Водете си записки от кои храни ви става лошо и не ги консумирайте.
Яжте малки порции по 5 - 6 пъти на ден.
Приемайте повече течности през деня.
Проучванията показват, че изброените по-долу храни допринасят бременните да се чувстват по-добре и намаляват гаденето.

Обикновени бисквити
Чипс
Лимони
Вода с резенче лимон
Прясно изцедени сокове
Лимонада
Желатин
Диня
Чай с екстракт от малина, лимон
Авокадо
Сладолед
Грахамов хляб или сухар
Кисело мляко
Печени картофи
Бонбони на ментова основа
Ориз
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #66 -: октомври 07, 2008, 12:35:54 »

Витамините през бременността




Витамин Е подпомага кръвообращението. Някои проучвания показват, че витамин Е намалява симптомите на предменструалният синдром и определени видове заболявания на гърдите.
Почти невъзможно е да имате недостиг на витамин Е. Продължителното приемане и предозиране може да причини токсичност и други здравни проблеми, затова ако сте бременна или кърмите се препоръчва да се консултирате с лекаря си преди да взимате този витамин под капсулирана форма.
Източници на витамин Е са растителни масла, зърнените храни, зелените листни зеленчуци, кълнове и ядки, жълтъкът на яйцата, говежди черен дроб, фъстъчено масло, манго, бадеми, фъстъци, броколи, карфиол, киви и нерафинирани продукти.



Витамин D подпомага образуването на костите, съдейства за доброто кръвообращение. Допринася за здравината на зъбите, предотвратява появата на рахит у децата, подържа доброто ниво на мускулната и нервната системи. Проучванията показват, че той помага при предотвратяването от остеропороза.
Препоръчва се на бременни и кърмачки. Приема се чрез храната, но организмът сам си го произвежда с помощта на слънчевите лъчи. Недостигът на витамин D може да причини костна недостатъчност и да увеличи риска от счупвания, но предозирането с витамин D може да причини гадене, повръщане, липса на апетит, запек.
Източници на витамин D са млякото и зърнените храни, яйца, риба - скумрия, риба тон, сьомга, сардини, черен дроб, рафинирано олио, краве масло.



Витамин К допринася за нормалното развитие на костите, зъбите и хрущялите при бебето. Витамин К е съществен за нормалното оформяне на лицевите части, както и за подсилване на кръвоносните съдове и нормално съсирване на кръвта. Според изследвания съдържанието на Витамин К в кърмата е недостатъчно за бебетата до 6 месечна възраст, но ако майката приема Витамин К1 по време на бременността, това увеличава нивата на Витамин К1 к К2 в кърмата.
Източници на витамин К са зеленчуците -  зеле, карфиол, спанак, както и в соята.

Витамин А е необходим за растежа и за зрението. Недостигът му предизвиква смущения в зрението.
Източници на витамин А са прясното мляко, млечните продукти, зелените зеленчуци – магданоз, спанак, марули, домати, морковите, плодове като манго, папая, дроб, рибните масла, хайвер.

Витамин С действа противовъзпалително и ободряващо. Този витамин влива жизненост, подпомага растежа на костите, зъбите, кръвоносните съдове.
Източници на витамин С са лимони, ябълки, зеле, домати, пиперки, ягодоплодни, портокали, и др.

Витамините от В група:  В-1 и В-2  те са необходими за изграждането на организма на вашето бебе и по-специално за нервната му система, кожата и очите. 
Източници на витамини от група В са сушените зеленчуци, картофите, плодовете, зърнените храни, ориз. 

Източник: www.mamaibebe.com
Активен
Ели .
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4472


имаме си Теди - най-сладкото дребси


Моят сватбен албум

« Отговор #67 -: октомври 07, 2008, 13:07:20 »

За храненето, специално гледам аз да ям повече плодове, но с моето гадене това е невъзможно, освен банани и грейпфрут друго не мога, пия фрешчета от портокал !!!

Иначе срещу самото гадене единственото което можех да пия това беше компот от праскови и кола, знам че е вредна че съдържа хинин и т.н., но така бях намразила водата, че драйфах и от нея, а трябваше да пия течности !!! и солетки !! Тези които нямат моето неразположение са щастливки, тъй като решах ли драйфам нищо не ме спираше и лошото при мен относно храната, че не повтарям някоя храна , която вече съм върнала и все още изпитвам погнуса, дано да се оправя, че доста неща съм зачеркнала от храните.  Колкото и да се старае човек, не  е ли водил здравословен начин на живот, една бременост не може да го промени !!! smile
Активен
no4ko24
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 971



Моят сватбен албум

« Отговор #68 -: януари 22, 2009, 11:57:35 »

Много хубава тема и много полезна информация на едно място  good
Активен
Rodi
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1384



Моят сватбен албум

« Отговор #69 -: януари 30, 2009, 16:37:20 »

И аз да се запиша тука  -  в началото като разбрах че съм бремена не пиех нито кафе нито кола, но на последък пийвам по едно кафе с мляко сутрин иначе ме боли зверски главата а и по едно не пречи. Цигарите ги изхвърлих в момента в които видя двете черти на теста и приключих с тях а и не ме блазнят. Горе долу не съм си променила вкусовете само дето ако ям грейпфрути се изприщвам цялата и вече не ги хапвам. За сега съм качила 3-4 килграма кото по статийте който Вики е дала съм в нормата дано и така си остане. Лекаря не и е казвал какво да ям или да не ям.
Активен
KlaraFina
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1620



« Отговор #70 -: януари 30, 2009, 16:55:08 »

Аз пък, когато се регистрирах при акушерката, получих една книжка с инструкций и препоръки за храна и бла, бла... Тука бременните и без друго само тая "грижа" получават, не ги изследват за нищо, не ги преглеждат... раздават готови материали и се надяват всичко да мине добре.

Първите три месеца бях психясала с тая храна, нищо не смеех да хапвам от страх от бактерий в храната, нитрати в плодовете и зеленчуците... Добре, че се поосъзнах малко.

За кафето, се разписвам с двете ръце, дори мога да го подкрепя с научни статий, че не представлява никакъв риск за плода, при прием до 300 мг кофейн на ден, което е 3 чаши кафе (150 мл) или 6 чаши черен чай (200 мл) на ден. И мисля, че става въпрос за шварц кафе, еспресото май е малко по-силничко.

По-големите количества кофейн повишават риска от спонтаннен аборт в началото на бременността и водят до раждането на бебета с тегло под нормата.

Само като пието кафе не го комбинирайте с желязото (ако взимата такова), защото то и без друго трудно се усвоява, а пък с кафето съвсем. Двете трябва да се приемат с 4-6 часа разлика (желязото след кафето).
Активен
maj4eto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2067



Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: февруари 02, 2009, 12:37:19 »

И аз да си ризная-първите месеци кафе,черен чай и кола не кусвах blushно сега вечевсичкоси пийвам pardon
А и си хапвам всичко и то добре-което малко ме притеснява вече girl_impossible
Активен
Дидето
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1523


Моят сватбен албум

« Отговор #72 -: февруари 02, 2009, 12:39:06 »

И аз съм така всичко ям не се щадя  :Pно и се отразява
А вечер шоколадовата вафла е като ритуал преди лягане tease
Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #73 -: февруари 05, 2009, 08:24:09 »

Аз за кафето съм чела, че не е вредно до 200 мг на ден. Всъщност, Кларафина, шварц кафето е с по-високо съдържание на кофеин от еспресо. В 1 чаша шварц има 145 мг, а в 1 еспресо 77 мг, 1 кола - 34.5 мг. Причината за шварц кафето да има повече кофеин е, че при еспресото процесът на преминаване на водата през кафето е доста по-кратък, докато при шварц кафето водата стои в цедката по-дълго време.
Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #74 -: февруари 05, 2009, 13:23:43 »

Аз пък днес съм решила да се отдам на любимата ми храна, макар да не я препоръчват - суши. Обаче и без това толкова малко неща ям с удоволствие, че не мога да устоя само на няколко хапки.
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines