Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 22:36:05

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Традиции и обичаи след появата на бебето  (Прочетена 117727 пъти)
 
Rossistela
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1863



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: юни 23, 2009, 21:30:35 »

Ако си с подарък сумата е символична,да,дори по обичай трябва да оставиш метална паричка за здраве,ами например...10-ина лв на монети smile
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: юни 23, 2009, 22:42:17 »

Благодаря, Роси за бързия отговор.  give_rose

За съжаление аз не живея в БГ и тук монетите, които имат по-разпространени са 1, 2, 5, 10, 25.

Супер съм доволна на мъжът ми в банка са му дали по $1 монети  danceg
« Последна редакция: юни 24, 2009, 04:34:37 от Anichka » Активен
max_mara
Ентусиаст
**
Публикации: 86



« Отговор #32 -: юли 06, 2009, 23:52:53 »

Погачата на Даниел беше на 37 ден! на 40 -тия го водихме на църква!В различните краища на България по различен начин го правят,а някъде пък въобще нямат такъв обичай...така,че си я направете когато и както си искате....Прави се събиране за здраве на бебето,а не толкова да спазим с точност обичаите good

Да и аз така си мисля, но баба ми каза, че имало поверие, че колкото по-късно се направи погачата толкова по-късно щяло да се ожени детето crazy
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: февруари 14, 2011, 11:26:42 »

Гледам темата за погачата на бебето предизвиква интерес напоследък, затова реших да "изтупам от праха" тази тема и да разкажа за нашата погача (нещо, което отдавна се каня да направя, а все не ми остава време). Може за някой да е от полза.  Wink

Погачата обикновено се прави на 40-тия ден от раждането на бебето и е един вид повод за "представяне на бебето в обществото".
Обикновено на същия ден свекървата води майката и бебето на църква, за да им бъде прочетена "чиста молитва".
При нас двете събития съвпаднаха, но някои мами водят детето на 40-тия ден на "чиста молитва", а погачата я правят известно време след това, в удобен за всички съботен ден примерно.

Събирането е само за жени, които "орисват" бебето с пожелания.
(Ние мъжете ги изпратихме в кухнята  blum )

Погачата е добре да се направи сладка, за да е сладък животът на детето. Но и да не е, може да е придружена от купичка мед и замисълът пак е същия.

Ето нашата:

Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: февруари 14, 2011, 11:29:15 »

Освен погачата бяхме приготвили и сито, в което бяхме сложили орехи, за да е детето весело и игриво и чушки и лук, за да е здраво и да не го хващат болестите. smile

Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: февруари 14, 2011, 11:33:16 »

Преди разчупването на погачата, сложих върху нея бяла кърпа, върху която всяка от жените сложи пари, като същевременно изричаше своето пожелание към детето.

Изрично помолих сумите да са малки, тъй като по традиция на погачата се носят и подаръци и не ми беше удобно да "изнудвам" гостите и за пари. Пък и монетите, оставени за бебето, обикновено имат и друга символика - да е здраво детето като желязото.  smile

Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: февруари 14, 2011, 11:34:56 »

Кърпата се завързва нито много стегнато, нито много хлабаво, за да не бъде детето стиснато или с прекалено "широки пръсти":

Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: февруари 14, 2011, 11:36:17 »

Кърпата с паричките вътре се поставя на високо, за постигне детето високи успехи в живота:



Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: февруари 14, 2011, 11:37:59 »

Погачата се разчупва над главите на майката и бебето:

В някои краища се смята, че това трябва да стане от жени с живи родители.

Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #39 -: февруари 14, 2011, 11:40:50 »

Първото парче се поставя в ситото за майката и бебето (свекървата може да ги захрани символично, но не е задължително  Wink ), а останалите парчета се раздават на гостенките, които ги потапят в мед.
В някои краища на България се смята, че жена, която хапне от парчето погача в ситото, ще бъде плодовита:



Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: февруари 14, 2011, 11:43:29 »

Така направих аз погачата на Малена след прочетено оттук-оттам.
Варианти много, но тези май са основните моменти.

Нещо, което ние пропуснахме, но на някой може да му хареса е обичаят на тръгване всяка гостенка да остави конец от дрехата си под възглавничката на бебето, за да спи детето спокойно и да не му откраднат съня, когато излизат от дома.  smile

Дано съм била полезна. give_rose
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #41 -: февруари 14, 2011, 12:04:15 »

Kiksi много полезна информация си ни споделила,и снимките са много хубави!
Аз лично не мисля да правя погача,но ме интересува дали има някаква традиция кой какво да носи в деня на изписването?  good
Благодаря предварително за отговора  give_rose
Активен
ina_lemon
Наблюдаващ
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2310


Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: февруари 14, 2011, 12:12:58 »

Кикс, сори за въпроса, ама след като по нашия край изобщо няма подобен вид традиция, ти защо реши да я правиш тази погача?!?
Тук се прави чиста молитва на 40 - тия ден и толкова.
Активен
Рубин
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2491



« Отговор #43 -: февруари 14, 2011, 15:57:49 »

В нашия краи не се прави погача,но аз реших и исках да направя!Има символика и ми допадна!
И ние го направихме както Кикси е написала,с малко изключения защото аз също събирах инфо от нета.Само,че ние оставихме първото късче пита зая Богородица.Оставихме я до една икона и след това я оставихме в църквата където беше чистата молитва.Така ми каза една майка от нашия край която също правила.
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: февруари 14, 2011, 15:59:43 »

Kiksi,  Bravo за онагледените подробности. при нас го има този обичай но пак ми беше интересно. нещо което разбрах на последната погача на която ходих е че първата мома която си тръгне тя ще е следващата бременна. друго което знам е че нищо не се изнася от дома в този ден.
carlyangel , аз незнам да има някаква традиция около изписването.
Активен
Страници: 1 2 [3] 4  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines