Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 13:37:50

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Традиции и обичаи след появата на бебето  (Прочетена 117723 пъти)
 
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: май 16, 2008, 23:06:40 »


М/у другото и 3-те погачи са след навършване на 40ден,Роска защо трябва да е преди това?
В миналото

Времето, в което се извършва този обред не е случайно. Счита се, че до 40-ия ден на детето „родилката е нечиста“. Тоест до този момент и майката, и бебето се намират между живота и смъртта, те са още в света на хаотичното, неподреденото. В миналото например точно на 40-ия ден свекървата е водила родилката „на чиста молитва“ в църквата. По този начин се е слагало край на „нечистия период“ от раждането на детето. При завръщането си у дома младата майка задължително е сядала на трапеза. Около нея са присъствали само жени и то такива, които не са в месечен цикъл. Изключение се е правело само за най-близките роднини. Те обаче е трябвало да признаят, че са „нечисти“ и да изтърсят полите си над детето.
Считало се е, че по този начин жените не могат да навредят на новороденото. Заедно с това обичаят е имал още един елемент, който днес не се практикува. Детето е трябвало да бъде закърмено от всяка от присъстващите жени, след което всяка от тях му е плюела в устата. Тези действия са имали предпазна сила, на практика те са създавали имунитет на малкото създание.

http://spisania.rozali.com/ot-moeto-dete/p4397.html
И аз от бабите знам,че трябва да е преди 40 ден,но не и на самият 40-ти защото повечето го свързват с мъртвите,нали се изнася на 40 ден след смъртта blush както и 40 години не се празнуват nea
Активен
сиска
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2533


Така ми е добре...


Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: май 17, 2008, 11:18:13 »

Погачата на Даниел беше на 37 ден! на 40 -тия го водихме на църква!В различните краища на България по различен начин го правят,а някъде пък въобще нямат такъв обичай...така,че си я направете когато и както си искате....Прави се събиране за здраве на бебето,а не толкова да спазим с точност обичаите good
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: юни 06, 2008, 19:05:10 »

И нашата погача вече мина направих ме я на 39 тия ден събрах приятелки почерпихме се за здравето на Габи и ходихме на църква
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: юни 06, 2008, 19:05:41 »

ето още една снимка
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: юни 06, 2008, 19:12:15 »

ето завързвам паричките в кърпа нито много стегнато нито много  разхлабено
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: юни 06, 2008, 19:13:03 »

и сега ги слагаме много на високо  Wink
Активен
dgudge
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1007


Щастлива съпруга и майка


Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: юли 28, 2008, 18:45:22 »

Ето го и този забавен обичай tease

Прощъпулката е чудесен обичай свързан с прохождането на малкото човече. Добре е да се направи, когато детето вече ходи стабилно, а не прави просто няколко крачки. Така ще си спестите разочарованието то да откаже да тръгне в уреченият ден или пък просто да излази след питката.
По стар обичай в този ден майката замесва питка. Когато тестото е готово и се постави в тавата, детенцето стъпва върху нея, за да остави отпечатък от своето краче. Събират се роднини и дечица приятелчета на детето. Подготвят се предмети, които да се наредят пред прохождащото човече и то да избере сред тях символа на своята бъдеща професия.
Може да се сложат например спринцовка или слушалка за лекар, портфейл за банкер, ножици, молив, калкулатор и каквото още подскаже въображението ви. Важното е всеки предмет да се нарече с определено занимание. Хубаво е сред предметите да няма познати или любими на детето, защото това предопределя донякъде избора му. Добре е също да се избягват много шарените и ярки, които веднага биха привлекли погледа на детето.
Когато всички гости се съберат майката търкулва питката върху бяла постелка и детето я подгонва към мястото с наредените предмети. Каквото хване първо, това ще е неговата бъдеща професия. Често се случва детенцето да хваща най-напред самата питка, защото всички деца обичат хляба. Затова е добре то да е нахранено предварително.

После всички сядат на трапезата да се почерпят за здравето на детето.

Някои казват, че децата или пък всички присъстващи гости трябва да обиколят масата тичешком, за да му върви по пътя напред и то да ходи гладко. Но все пак ритуалът е символичен, така че няма нужда да се спазват определени правила при избора на предметите. Нека е весело за всички, за да се отбележи деня по най-добрият и забавен начин. give_rose
Активен
dgudge
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1007


Щастлива съпруга и майка


Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: юли 28, 2008, 18:49:03 »

Ето малко информация за бъдещите мами, тъй като от опит знаем, че се започва едно чудене и търсене на информация за най-важния момент за новороденото и майката give_rose

Православната традиция повелява спазването на няколко обичая при завръщането на майката и новороденото у дома от Родилния дом. В деня преди изписването майката на майката или на момчето, т.е. бабата следва да отиде в черква и да помоли за светена вода. Добре е да извести свещеника, че водата е за навородено. Той ще прочете т.н. Бабина молитва над водата, ще даде и свещ.
В деня за изписването, преди майката и бебето да влязат в къщата бабата поръсва - спалня и бебешко креватче, кухня, баня, навсякъде от светената вода и запалва свещичката, дадена в черквата. След това майката и бебето могат да влязат. Свещта трябва да се остави да догори до край. С останалата светена вода се капва по няколко капки във водата за къпане на бебето ежедневно, до 40-тия ден. Ако се извежда навън, виждат го чужди хора и има страх от уроки е добре очичките на бебето да се измият след това отново със светена вода.
Обикновено в деня на изписването бабите замесват и погача. Тя трябва да е сладка, също да е внесена в черквата предния ден. Тази погача трябва да се изяде цялата у дома, от присъстващите, без да се раздава, за да остане целия късмет с детето. По стар български обичай поднася се с мед и шарена сол, за да е сладък и шарен живота на малкото.
На 40-тия ден от раждането следва майката, бебето и бащата да отидат на черква. Ако има по-големи деца те също ги придружават. Свещеникът чете т. нар. Чиста молитва. Това трябва да е първото влизане в черква на бебето, а и на майката след раждането.
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: август 16, 2008, 14:49:38 »

Леле каква полезна информация момичета браво на вас,аз чак сега вижадм тази темичка.Някои от нещата ги знам и аз така,както сте ги описали,но и доста неща научих  girl_wink

Аз знам за прощъпулника,че в деня в който детето направи първите си стабилни и самостоятелни крачки само,майка трябва да омеси питка и да я разнесе до комшии или познати на близо там където живеетя,като бяга и внимава да не се спъне,за да не е спънято и детето.И на когото даде питката трябва непременно да я изяде.Аз това знам от моята майка.
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: януари 11, 2009, 19:15:09 »

Според прабългарските представи прощъпулникът се прави след като детето е направило стабилно своите първи стъпки.
Ритуал. Подходящи дни за извършването на този ритуал са понеделник, сряда и неделя, защото тези дни са добрите дни според християнските религиозни представи. В наши дни това се счита за отживелица и прощъпулникът се прави в който и да е ден от седмицата.  Ритуалът отбелязва следващ етап от развитието на детето, неговото прохождане.
Според традициите майката на детенцeто замесва обредната питката или питката се замесва от човек с родители. Традицията е такава че на земята се постила бяла пътека или бял чаршаф. В края на пътеката се поставя малка масичка или столче, подреждат се различни предмети по избор на родителите. В миналото най-често са слагали бяла макара (не черна), молив, чукче, длето и други.  Днес родителите избират да поставят по-актуални предмети -   химикал, книга, телефон, пари, парфюм, отвертка и други. При нареждането на предметите те се наричат от родителите, като всеки от тях символизира бъдещата професия на детенцето. След това майката търкулва питката по бялата пътека към предметите и детенцето трябва да тръгне след нея, да отиде до масичката и да си избере предмет. Според поверието първият предмет, който детето вземе определя професията му.  Накрая питката се яде с мед и сирене като първото отчупено залче се дава на детето.


Примерен списък с предмети:
1. Мобилен телефон – бизнесмен, Wink работа в М-тел, тел. техник  blum
2. Конец – моделиер, дизайнер
3. Книга – писател
4. Химикалка – преводач
5. Отвертка – техник, майстор
6. Мишка – компютърен специалист, учен
7. Спринцовка – лекар, фармацефт
8. Черпак – готвач, дегустатор
9. Количка – шофьор, пилот
10. Кубче – архитект
11. Цветни моливи – художник, рекламен специалист
12. СD – музикант, певец, композитор, DJ
13. Портмоне – банкер, финансист, бизнесмен
14. Снимка – фотограф, видеооператор
15. Топка – спортист, футболист
16. Гребен – фризьор
17. Калкулатор – инженер, програмист
18. Вестник – журналист, репортер
19. Плюшена играчка – актьор, кукловод
20. Бижу – бижутер, модел / мистър
21. Линия - правият път в живота good 


 
« Последна редакция: януари 11, 2009, 19:24:00 от Bulechka™ » Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #25 -: януари 11, 2009, 20:12:16 »

В нашия край бабите съблюдават "престъпулката" да се направи при нарастваща луна (както и всяко друго ново начинание де).

Спомням си като малка на престъпулките, как ни даваха по една филия с халва и сирене и ни караха да тичаме с всички сили надолу по улицата, за да тича така и прохождащото детенце. Имаше и нещо за връзване с червен конец, но не си спомням точно какво беше... Също и в началото мисля, че момиче и момче държат детенцето в ръце и тичат с него, докато майката тръпне от страх, да не го изпуснат  smile
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: януари 11, 2009, 20:17:16 »

При нас също се слага отпечатък от крачето е тестото и така се изпича питката.Когато е опечена си личат очертанията.
Също така знам ,че е хубаво да се слагат предемети ,с които детето по рядко контактува,за да има наистина спонтанност и първичност в реакцията.
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #27 -: януари 11, 2009, 20:22:47 »

О, това за крачето не го знаех, много е сладко  girl_in_love Когато (и ако) ми дойде момента, непременно ще го направя !

ПП. Иначе аз съм дръпнала из най-отдолу книгата, върху която са били наредени всички други неща. А вие ? Или може би е Offtopic ...
Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: януари 11, 2009, 20:35:37 »

и аз не го знаех това за крачето, но е много много сладко  Girl_hide

Аз съм хванала Указател на улиците на гр. Пловдив  laugh ROFL bouncinggirl  и в този момент някой казал, "ми сега каква ще стане, уличница ли?"  funnytooth, а майка ми в ужас извикала: "кой го сложи този указател там?" и баща ми си признал smile
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: юни 23, 2009, 19:54:23 »

Аз съм хванала Указател на улиците на гр. Пловдив  laugh ROFL bouncinggirl  и в този момент някой казал, "ми сега каква ще стане, уличница ли?"  funnytooth, а майка ми в ужас извикала: "кой го сложи този указател там?" и баща ми си признал smile

Ели - този лаф с указателя и уличницата направо разведри деня ми ;-) tease Bravo good Bravo

Аз щя ходя на питка тази неделя и сега прочетох, че се освен подарък и сладко, се остават парички в кърпата за бебето.
Символична ли трябва да е сумата или не? Споделете примерни суми - 5, 10, 20, 50, или повече (купила съм подарък)?  give_rose
« Последна редакция: юни 23, 2009, 20:00:54 от Anichka » Активен
Страници: 1 [2] 3 4  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines