Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 19:24:53

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 4  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Традиции и обичаи след появата на бебето  (Прочетена 117726 пъти)
 
a
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 414


вече съм мама на принцеса голяма


Моят сватбен албум

« -: март 19, 2008, 17:14:54 »

публикувам тази тема защото ми предстои погача на бебчето и искам да ви питам кога се прави и какви са традицийте и обичайте
има ли някои по специални ритуали които се правят
даите повече инфо
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: март 19, 2008, 17:34:19 »

Заповядай малко инфо  smile

Според църковната традиция първите 40 дни след раждането посещения при майката и бебето не се допускат. Но когато дългоочаваният 40 ден настъпи се отива на църква, където се чете така наречената “чиста” (“очистителна”) молитва. Едва след това може да се направи първото, голямо събиране в чест на бебето – “Погачата”.

Погачата е един вид представянето на бебето пред обществото. На гости се канят само жени, които “наричат” на бебето, и деца. Може би тази традиция има общо с ористниците в приказките. Приготвя се специална ритуална сладка погача, а и се сервират най-вече сладки неща. Непременно трябва да има купичка с мед. Всички гости носят подарък за бебето и нещо сладко за майката. В бяла кърпа, поставена обикновено върху самата питка всеки гост оставя символична сума пари, с която бебето да си купи сън. Според някои тези пари се поставят под възглавничката на бебето, но идеята е същата. Майката завръзва тази кърпа и според това колко силно затяга възела определя дали бебето ще е скъперник или ще харчи повече. Завързаното вързопче се слага някъде нависоко. Тук тълкуванията се различават леко, но са сходни. Някои казват, че това се прави, за да стигне детето високо, други – за да има високи идеали.

След това две жени, които имат двама живи родители разчупват питката над главата на майката и бебето. Първото парче се отделя за Богородица. После някоя от жените трябва да “захрани” бебето като топва парченце от погачата в мед и леко намазва устничките на бебето. Всеки от гостите се почерпва с парче от питката. По традиция от къщата не трябва да се изнася нищо, за да не стане детето крадец и за да се секне кърмата на майката.

Този красив ритуал, както и все друг има разновидности в действията, а и в някои тълкувания, но важното е че всички гости се събират, за да видят бебчето и да му пожелаят здраве, късмет и всичко най-добро в дългият живот, който го очаква напред, за да стане човек!


Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: март 19, 2008, 17:38:15 »

добре мила много хубава информация си представила :bravo:имам въпрос!!сефте :Pнали когато майкат аи бебето се прибират у дома след родилния дом пак се събират сватовете/майки и бащи/братя сестри да ги посрещнат това значи че не е спазена традицията за 40те дена или.......
Активен
a
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 414


вече съм мама на принцеса голяма


Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: март 19, 2008, 17:39:28 »

на мен пък майка ми и свкърва ми казаха че трябва да се направи погачата няколко дни преди 40ия ден тоест преди "очистването" shok
нещо не разбирам кое е правилното
Активен
martididi
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 55


Нежна бяла в шепи нося любовта ...


« Отговор #4 -: март 19, 2008, 17:44:43 »

Ние направихме погачата на 40-тия ден и да допълня трябва да сте само женска компания Вико единствения мъж.
Активен
Rossistela
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1863



Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: март 20, 2008, 13:17:36 »

Погачата се прави до 40-тия ден,кой когато си прецени.Погачката на Стела я направихме,когато стана точно на месец,защото датата беше удобна за нас и нашите гости,не заради друго.Но,Клео,наистина трябва да има само жени,които са орисниците на бебчо,а събирането с роднини след изписването си е по желание и е друго..Всичко много хубаво е описано в поста на m_a_g_i_vs.
А точно на 40-тия ден майката и бебето ходят при поп,който да им чете Майчината молитва.
Активен
сиска
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2533


Така ми е добре...


Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: март 21, 2008, 11:09:35 »

Аз например незнаех,че погачата се прави до 40-тия ден =]Мислех,че е точно на 40-тия ден!!!А то какво било.....В нета четох за традициите и ,че жените ,които се канят на погача не трябва да са в цикъл (един вид да бъдат чисти)  crazy Май във всеки регион на България по различен начин го правят!
Активен
ina_lemon
Наблюдаващ
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2310


Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: март 21, 2008, 11:11:41 »

Аз знам за тази ЧИСТА МОЛИТВА, която се прави на майката с детето на 40-ия ден в църквата.Честно казано с погачата и нейната символика не съм изобщо запозната.Не мога да кажа дали тук в Бургас го има или не, нямам спомен като че ли и сестра ми да е правила, пък тя има две деца.
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: март 21, 2008, 11:57:19 »

това за цикъла по принцип не е хубаво жена в цикъл да влиза при бебето.....но това са бабени девитини според мен и аз също съм чувала че е добре да няма на погачата жена в цикъл за това обикновено се канят по-възрастни жени и млади /малки/ момичета give_rose
Активен
Rossistela
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1863



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: март 21, 2008, 13:01:01 »

Това за цикъла на мен ми е малко смешно (както и много други деветини),но пък една приятелка като дойде на нашата погачка каза,че е неразположена и затова трябва да го прошепне на бебчето в ухото,та всичко да е ок kezz

Иначе наистина в различните краища на БГ е различна традицията-в Петрич например правят погачката на бебето още при изписването от родилния дом-носят там питка,но каква е процедурата не зная (не е такава дълга и широка като при нас pardon ).
Иначе при посрещането на гостите у дома трябва да има задължително освен питка и мед и халва smile
Активен
Биa'
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44


Директор!.......на цирка.


Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: март 23, 2008, 22:54:12 »

ние направихме погачата на трябва да 40 не трябва да има мъже всеки носи сладко за да е сладък живота на бебето омесва се погача задължително от жена която има двама живи родители.За сега това се сещам ако се сетя още нещо ще пиша
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: март 24, 2008, 14:14:46 »

Ние направихме Погачата точно на 40-ия ден и след Църквата се събрахме само жени, с изключение на моя син и сина на една приятелка, който е колкото Косьо, беше много хубаво!!! good
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: май 11, 2008, 22:19:41 »

Ние днес правихме погача на нашият пич и бяхме само жени,а мъжете навън празнуваха и те pardon бебчо няма още 40 и при нас се прави преди 40,само че не знаеха че трябва да се захрани с питката и отнесох едно викане като му поднесох залък с мъничко мед,но на него взе че му хареса и бабите дето ме о викаха ме накараха после пак да му дам,ама то мед почти нямаше на залъка та не знам дали от меда или ей така му хареса blum на майката и стиснаха лук върху главата,и чупи орехи да е игриво и отракано детето pleasantry и чушки имаше ама тях не знам за какво бяха nea и качихме на високо паричките и част от погачата,мен малко ме обвиниха,че аз и още едно момиче ги разчупвахме,че много отчупвам ,а и погачите бяха 3<казаха ни или 1 или 3,и понеже бабите правиха и кумата и чупихме три погачи,а каченото парче беше от погачата на кумата>. А и нищо не се изнася поне при нас и майката изпраща гостите само до вратата,но не излиза навън. И всеки носи сладко и се оставя на масата. А и понеже не може да питаме всяка жена в цикъл ли е,са казали под всеки килим да се сложи червен конец и на входната врата преди гостито.


* DSC01882.JPG (57.45 KB, 225x314 - видяно 67729 пъти.)
Активен
estrella
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 590



Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: май 12, 2008, 18:07:26 »

Аз вчера бях на погача за първи път-бяхме само жени и малки деца,носехме нешо сладко и подаръци,оставихме парички в кърпата,която после качиха на високо,после разчупиха сладка питка над бяла кърпа,опъната над главата на майката и бебто и ги захраниха с парче,натопено в мед(на бебето само докоснаха устните) и май друго не се сещам.Предстоят ми още 2 погачи следващите 2 седмици,така че пак ще пиша  smile
М/у другото и 3-те погачи са след навършване на 40ден,Роска защо трябва да е преди това?
Активен
Lilko
Регистриран

Публикации: 2



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: май 12, 2008, 18:36:11 »

Всичко написано от m_a_g_i_vs  е точно така.Мога да добавя, че бебето на 40 ден освен на църква се води и в 4 къщи, където родителите трябва да са живи и те трябва да му дадът захар и яйце.
Активен
Страници: [1] 2 3 4  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines