Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 01:22:38

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За изоставените деца в домове  (Прочетена 12277 пъти)
 
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« -: март 14, 2008, 09:04:42 »

Здравейте, реших да направя тази тема, защото с мъжа ми сме решили за Великден, ако може да си вземем едно дете от дом "Майка и дете". Като гледам по телевизията какви ужасии стават и решихме да напраим поне няколко дни щастливи за такова дете, да почувства и то празника. Само едно ни "притеснава", че може да се привържем към това дете и да го осиновим в последствие, но чак толкова напред в бъдещето няма да мислим засега. Пуснах един запитващ мейл до Агенцията за закрила на детето с питане може ли така да се вземат деца за празниците и ще видя какво ще ми отговорят. Вие какво ще кажете за нашето желание, може да ни помислите за луди, но така ги чувствам нещата.
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: март 14, 2008, 09:16:22 »

Мисля, че едно такова взимане на дете за празниците малко усложнява нещата, защото и детето се привързва и вие се привързвате, което може да го накара да страда в последствие, че няма такова семейство, че е изоставено, че е само. Защото това не е за постоянно, а само за празниците. Иначе идеята ти е много благородна и добронамерена good Bravo
Активен
renka_87
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 486


Най-чакания месец Април


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: март 14, 2008, 09:19:27 »

И аз съм си го мислила това да вземем дете за празник,но се отказах като го обсъдихме,че наистина не само ние можем да се привържем,а и самото дете,което всъщност означава,че ще го нараним и ще бъде нещастно cray
Активен
tonitta
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2429



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: март 14, 2008, 09:29:03 »

Няма да крия,че и аз съм се замисляла над този въпрос,но като се позамислих и посъветвах с разни хора стигнах до същия извод като Zahira ....
Идеята е супер, но това не е домашен любимец, това е дете, което има чувства и мисли....
Първо за няколко дни не може да се осъществи по-близък контакт...А когато най-после се сближите и спечелите доверието му ще трябва да се разделите и детето да се върне в жестоката реалност sad
Била съм в такива домове като малка, когато носихме с татко дрешки и играчки и искам да ви кажа, че тогава за пръв път видях сълзи в очите на баща ми...Няколко малки сладурковци се втурнаха наведнъж към него с викове"татако!" и се сгушиха в нас....След това баща ми направо се замисли дали да не се приберем с едно от тях, но за жалост не можеш да осиновиш всички деца от домовете.Та мисълта ми е, че въпросът е доста деликатен заради обърканата психика на тези дечица, тъгата и мъката, която крият в себе си, обърканите им мисли...И човек трябва да е психически добре подготвен за една среща с тях...Да може да отговаря на въпросите им без да ги лъже, а в същото време да е достатъчно внимателен и деликатен.
Иначе не бива и да ги забравяме и пренебрегваме, но не е ли по-жестоко да ги вземем само за няколко дни в нашия малък, съвършен свят, да им покажем колко е хубав живота от другата страна на дома и тъкмо да започнат да мечтаят за такъв живот и ние да ги върнем към действителността...
Звучи тъжно и жестоко, но според мен това е действителността...А вече всеки сам си прави своя избор....
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: март 14, 2008, 09:30:26 »

И ние сме го мисли това с привързването на детето, но все пак според мен по-големият плюс е да изкара един нормален празник в детството си отколкото николко. А може да го вземаме и събота и неделя. Има един лаф по добре 50 % от нещо, отколкото 100 % от нищо. То детето така и така си страда, че е изоставено, не знам още нямам отговор от Агенцията, ще си помислим още, но да бъде истински щастливо дори и за няколко дни, според мен е нещо.
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: март 14, 2008, 10:01:50 »

goldi, едва ли някой ще ви помисли за луди - това е нормално и чисто човешко желание да подариш малко топлота на някой, който се нуждае от нея.
Аз, обаче, споделям мнението на тонита. По Коледа се беше заформила ожесточена дискусия по същия въпрос в няколко форума, вкл. и в bg-mamma. Там няколко майки на осиновени деца и няколко служителки в такива домове се бяха аргументирали много точно и успяха да ме убедят, че "взимането по празници" далеч не е найдобрия вариант за тези наранени душички.
Според мен е много по-добре да се организират активности за целия дом, да се участва в програмата "Голям Брат" (или нещо подобно).
Преди да вземете решение, помислете и върху някои други последици за детето:
- какво се случва с "децата-късметлии" (тези, които са били взети в нечий дом за празниците), когато се приберат в дома при "необлагодетелстваните деца" (тези, които никога никой не взима за празниците и които, докато другите деца се радват на внимание и подаръци, събират в себе си яд, мъка и злоба)
- на каква възраст трябва да бъде детето, за да може да осъзнае защо го взимате и защо го връщате
- на каквато и да е възраст детето, задължително в него ще има искричка надежда, че щом го взимате за празника, значи има шанс да го вземете за винаги. И когато го върнете обратно, няма начин да не се породи в него съмнението, че отново не е било достатъчно добро и не сте го харесали достатъчно.

Колкото и добре да се държите с детето, момента в който го връщате обратно в дома за повечето от тях си е още едно изоставяне. И колкото по-щастливо и спокойно е било през тези няколко дни, толкова повече ще го боли, когато го оставите.

Това си е моето мнение, обаче. Така или иначе, преди да разрешат вземане на дете, се организират срещи и с инспектори и с психолози и с директора на дома.
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: март 14, 2008, 10:10:15 »

Оххххх донякъде, напълно ви разбирам, донякъде не. Ще видим като гледам отрицателните страни са повоче от положителните, но ние искахме да вземем голямо дете, на 12-13 г., което разбира долу-горе, че го вземаме не завинаги, а за празниците. Сега като ви чета сигурно ще се откажа от идеята.
Активен
tonitta
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2429



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: март 14, 2008, 10:22:57 »

Точно това имах предвид Alucinado  *THUMBS*И може да се изтъкнат още много аргументи,но се страхувам,че може да прозвучи жестоко или укоряващо и затова ще си замълча....
Сигурна съм,че идеята ви е породена от добри чувства, но goldi  мислиш ли, че щастието може да се измерва в проценти или да разсъждаваме,че "То детето така и така си страда..." и още едно страдание или разочарование няма да са кой знае какво!
Не ме разбирай погрешно-не те виня или укорявам, даже напротив-трябва по-често да се замисляме над съдбата на тези дечица, но както казва  Alucinado  самите домове трябва да престанат да съществуват под тази си форма, а да имат все повече програми за приобщаване, за интеграция, а ние можем да помогнем като ги посещаваме по-често, а не само по празниците и да се сближаваме постепенно с тях, да преценим можем ли да поемем такава отговорност като приемането на такова дете по празниците, почивните дни, на екскурзия....Може би така ще бъде по-плавен и по-ясен самия процес за децата...
Но мисля, че от самата Агенция ще ти отговорят по-ясно и ще разяснят какъв е реда...Предполагам и се надявам, че има и проучване на самите семейства, за да не могат децата да попадат в домове с лоша среда или още по-лошо при някой педофил...
Ще се радвам да споделиш с нас какво са ти отговорили!Поне на мен ще ми бъде интересно да разбера какъв е реда.
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: март 14, 2008, 11:22:54 »

Мила аз мисля че мож да напарвоите друго.Просто занеси в някой дом разни неща на децата и прекарай време с тях.Така хем ще си направила нещо добро и тези деца ще се зарадват и ще получат топлинка.Хем няма да даваш напразни надежди хем тези деца ще усетят част от магията на празника.Наистина смятам че е трудно за тези деца и смятам че когато вземеш дете то не трябва да е само за празниците защото това носи и радост и болка и за детето и за хората които го вземат.
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: март 14, 2008, 14:55:02 »

това за мен е малко нож с две остриета!
1.никога не можем да знаем с какво настроение и мисли идва у нас това дете!какво усеща то-"ето идват взиамт ме и после ще ме върнат като вещ,която са използвали"аз лично ако съм в дом и съм даже на 18 бих си мислила точно това!
2.за да предотврати да го върнат това дете може да направи какво ли не/децата за изобретателни не бива да ги подценяваме/ще се старае всеячесеки да ви спечели,ще прави какво ли не за да за да го обикнете да го поискате но не за "празниците' или "съботите и неделите'  а за винаги!
3.какво се случва с психиката на това дете когато се върне в дома!как ще се чувства то!да получило краткотрайна радост но всичко в един прекрасен миг свършва!
4.по въпроса с това че ще се привържете до степен да си го вземете в къщи...ами аз не мисля че за 3 дни съжителство мога да реша да го взема за цял живот!!и то само на базата на емоционална връзка!
5.в повечето случаи когато върнете детето то може да ви намрази за това че сте му показали миг на радост и след това сте му я отнели!децата за много лесно раними!
въпреки това е много благородно и отговорно решение!поемайки активите и пасивите всеки сам за себе си трябва да шрецени способен ли е да го направи
Активен
Diavolitsa
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 373



« Отговор #10 -: март 14, 2008, 18:12:11 »

О, колко позната тема. Аз много исках да вземем с милото едно детенце за коледа (казваше се Ивайло и го видях в един репортаж по телевизията). Почнах да правя запитвания и т.н. Но милото и родителите ми ме разубедиха. Аргументите - посочени в по-горните мнения. И наистина сега като чета май съм направила по-доброто за детето. Може да прозвучи много гадно но е така.
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: март 17, 2008, 08:09:36 »

това за мен е малко нож с две остриета!
-"ето идват взиамт ме и после ще ме върнат като вещ,която са използвали"аз лично ако съм в дом и съм даже на 18 бих си мислила точно това!

Като гледам реакцията може би не се изразих правилно с думата "вземем", сигурна трябваше да кажа "поканим на гости" за празниците едно детет от дом. Защото не мога да разбера по какъв начин ние ще го използваме като вещ, и какво точно ще му е използването. При положение, че искаме да му напраим само добро, не виждам никакво използване и от двете страни. Но в крайна сметка тези почивни дни бяхме с приятели, които са канили за Коледа такова дете, и ни казаха, че като са го питали какво искаш да ти донесе дядо Коледа и то казало- нищо, за нищо не мечтая защото знам че няма да ми се сбъдне. И като са го завели в магазина за играчки и му казали избери си каквото искаш, детето страшно много се зарадвало. В крайна сметка им благодарило, че са го взели за празниците, и сега пак ще им дойде на гости и за Великден. А те си имат и друго дете. Така, че всичко е индивидуално и зависи от характерите на самите хора и на децата. Та в крайна сметка това което исках да кажа е, че като им казахме какво мислим, мъжа ми каза, че решим ли да вземем дете ще го вземем за винаги, а не само на празниците. Остава само добре да помислим. Благодаря на всички за изказаните мнения
Активен
veselyshko
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1013


красота :)


« Отговор #12 -: март 17, 2008, 11:56:48 »

Goldi поздравявам те за благородното ти намерение  give_rose give_rose give_rose Малко хора биха предприели такава стъпка- браво на вас  give_rose
Аз също съм си мислила много по този въпрос и мнението ми и изводите до които съм стигнала се припокриват с тези на Тонита и Алусинадо! Просто си представям  мъката в очичките и душичката на детенцето когато се връща в дома след дните прекарани в една нормална семейна обстановка и сърцето ми се къса  cray Една позната лекарка ми беше разказвала преди време как вземала деца за да прекарат празниците с тях. Как те били много щастливи, но когато настъпвал момента да ги връщат в дома се раздирали от плач и я умолявали да останат завинаги- тя каза,че в такива мометни сърцето и се късало от мъка  sad Така че и аз лично за себе си съм на мнение, че това не е най- доброто нещо за едно такова дете- но наистина различните деца приемат нещата по различен начин  good
Успех в тази благородна кауза Goldi  Good luck
Активен
martididi
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 55


Нежна бяла в шепи нося любовта ...


« Отговор #13 -: март 18, 2008, 13:17:49 »

Ех goldi,защо няма повече хора като вас???И дано има по-малко хора,които смятат постъпката ви за лудост!
Вярно е и вие се привързвате и то се привързва,но ако можете поне веднъж в месеца да прекарвате събота и неделя с него ще е чудесно!
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: март 18, 2008, 15:36:01 »

Ами първоначалната ни идея беше първия път да го вземе за Великден, и после ако му хареса няма проблем да го вземама всяка събота и неделя. Но после четох мненията за плюсовете и минусите, и доста мислих, но и мъжа ми като каза, че хванем ли се на хорото ще го играем както трябва, не на иди си, ела си, и ако го вземе ще е завинаги, та сега още не съм решила какво да правим. А и нямам абсолютно никакъв отговор на писмото ми до Агенцията за закрила на детето, явно тях други неща ги вълнуват, да ви кажа честно очаквах да ми отговорят веднага, а минаха вече повече от пет дни и нищо
Активен
Страници: [1] 2  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines