Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 29, 2024, 15:22:17

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: В кой ден от седмицата ще бъде вашата сватба,гражданск  (Прочетена 201072 пъти)
 
Evriala
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 204



Моят сватбен албум

« Отговор #210 -: януари 25, 2013, 13:36:01 »

  Не знам дали е разрешено два поста един след друг, но наистина имам нужда от помощ. Говорихме и с друг свещеник, който се намира извън населеното място в което ще се извърши сватбата и той казал, че сме избрали много хубав ден. Обяснил, че задушницата започва от петък вечерта и свършва към 11 на следващия ден, а вечерта, когато ще е и самият ритуал,започва Светия дух един наистина хубав празник за сватби, казал че от този миг навлиза светлината в душите на хората, топлината и т.н. и  да не си променям датата защото била много хубава. Ох не знам какво да правя, хич не ми се иска да скверня каквото и да било, почитам мъртвите, не знам какво да правя. По телефона се опитвам да оредя нещата и да търся свободна друга дата, но имам чувството, че всичко е против мен и само 22.06 ми остава, кошмар! А за юли месец, когато са починали близките ми казал да не правя сватба, че съм потъпквала паметта им, а и не върви на 7 и 13 да носим годишнини и на края на месеца сватба!
  Моля за съвет, какво да правя, кажете вие какво бихте направили, идва ми да заплача  cray
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #211 -: януари 25, 2013, 13:40:29 »

Ами това, което ти е казал може наистина да е така smile Аз не съм чак толкова просветена. Попитайте още няколко и ако и те потвърдят значи всичко е ОК smile
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #212 -: януари 25, 2013, 13:45:21 »

 Не знам дали е разрешено два поста един след друг, но наистина имам нужда от помощ. Говорихме и с друг свещеник, който се намира извън населеното място в което ще се извърши сватбата и той казал, че сме избрали много хубав ден. Обяснил, че задушницата започва от петък вечерта и свършва към 11 на следващия ден, а вечерта, когато ще е и самият ритуал,започва Светия дух един наистина хубав празник за сватби, казал че от този миг навлиза светлината в душите на хората, топлината и т.н. и  да не си променям датата защото била много хубава. Ох не знам какво да правя, хич не ми се иска да скверня каквото и да било, почитам мъртвите, не знам какво да правя. По телефона се опитвам да оредя нещата и да търся свободна друга дата, но имам чувството, че всичко е против мен и само 22.06 ми остава, кошмар! А за юли месец, когато са починали близките ми казал да не правя сватба, че съм потъпквала паметта им, а и не върви на 7 и 13 да носим годишнини и на края на месеца сватба!
  Моля за съвет, какво да правя, кажете вие какво бихте направили, идва ми да заплача  cray

аз намерих тази много стара статия:
http://paper.standartnews.com/archive/2004/02/14/theday/s3990_11.htm

http://nmitev.com/blog/%D1%86%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BA-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #213 -: януари 25, 2013, 13:53:25 »

Тази втората и аз я бях постнала тук някъде smile
Активен
Evriala
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 204



Моят сватбен албум

« Отговор #214 -: януари 25, 2013, 14:18:25 »

Много ви благодаря, аз продължавам да досаждам по телефоните на ямболлийте. За сега се откри дупка за 29 юни, на която дата пък се е родила дъщеричката на Кумовете ни и имат имен ден сина им и баща ми. Надявам се поне за нея да успеем и се надявам да не изникне пак някой канон или поверие, защото вече много ми идва. Ох дано и те нямат нищо против. Не съм си и представяла, че ще е такава олелия за датата !
Много ви благодаря момичета за бързото съдействие !
Активен
Marion
Новак
*
Публикации: 17



« Отговор #215 -: януари 25, 2013, 14:41:13 »

И на мен не ми се иска да е на задушница.Забравих да спомена, че попа каза, че в 4 часа камбаните бият за радост и именно  след този час вече няма проблем да е венчавката. Надявам се да успея да се вмъкна в друга дата сега търсим решение, дано Господ е с нас та всичко да се подреди!

Грях е да влизаш в храм и да бъдеш суеверен.
Трети ноември, денят на нашата свтаба също бе задушница, нещо, което разбрах няколко дни преди сватбата, когато отидох до църквата да купя сватбените свещи. Датата, която исках за сватба първоначално бе 2 ноември - моят рожден ден и се падаше петък. Ние нямахме време и възможност да си запазим дата изобщо и това свърши майка ми, като ми каза, че за втори не са ѝ позволили и няма да има сватби, а са ѝ казали в църквата за трети вечерта без да уточняват, че е задушница и аз казах ОК, въпреки, че не ми се искаше сватбата да е в събота, защото по принцип е ден на мъртвите.
Излишно е да казвам колко се разтроих като разбрах и единствения вариант, който имах е да отменя цялата сватба при положение, че всичко е платено и организирано, а след това започват постите, а в гражданското всичко беше заето до Коледните пости, също така в Приморец, където беше сватбената вечеря нямаха свободни дати напред и дори за нашата дата ни я дадоха, защото по случайност гост от сватбата ни я бил запазил за свой повод, но се отказа и преотстъпи на нас, когато разбра.
Разплаках се в църквата и изобщо не знаех какво да правя. Нямахме избран поп, исках, който ми се падне и дойде поп да разговаря с мен и ми каза, че те самите няма да ни оженят ако е забранено.
На трети сватбите в църквата започваха от 16:00 следобяд, а ние бяхме с час 17;30 часа и попа ми каза да не се страхувам от мъртвите и, че задушница е до обяд и не се женим на задушница.
В крайна сметка реших да не отменям сватбата и не живея с мисълта, че съм извършила грях, влязох в храма с чисто сърце, смирена и с цялото си уважение към тази институция, не съм имала никакви претенции и суети, пих от чашата на църквата, свещите ни бяха църковни, не съм избирала конкретен поп да ни венчае и държах да се показва възможно най-малко плът от мен.
Венча ни същия поп, който тогава ме успокояваше, дори ни чакаше на портала и толкова се зарадвах като ни псрещна. Изнесе невероятен и незабравим за мен ритуал с хор и камбани, въпреки, че не сме плащали и никой не ни е искал пари за това. Църковния ни брак струваше 100лв и не ми се вярва зарди тази сума да ни оженят на всяка цена. И преди нас имаше, и след нас продължиха венчавките.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #216 -: януари 25, 2013, 14:51:30 »


Венча ни същия поп, който тогава ме успокояваше, дори ни чакаше на портала и толкова се зарадвах като ни псрещна. Изнесе невероятен и незабравим за мен ритуал с хор и камбани, въпреки, че не сме плащали и никой не ни е искал пари за това. Църковния ни брак струваше 100лв и не ми се вярва зарди тази сума да ни оженят на всяка цена. И преди нас имаше, и след нас продължиха венчавките.
Много яко heart Аз мисля, че той ви е бил на късмет smile
Активен
Evriala
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 204



Моят сватбен албум

« Отговор #217 -: януари 25, 2013, 14:57:06 »

Знам, че самият факт да си суеверен е грях, но това което прочетох на няколко места наистина много ме притесни. Като прочетох поста ти Marion, се разплаках. Много се радвам за вас и ви пожелавам дълъг и щастлив семеен живот. За сега успях да оредя събитието за 29 юни. Надявам се  с това да се изчерпват премеждията и тревогите и по нататък вече всичко да върви по вода!
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #218 -: януари 25, 2013, 15:01:39 »

Знам, че самият факт да си суеверен е грях, но това което прочетох на няколко места наистина много ме притесни. Като прочетох поста ти Marion, се разплаках. Много се радвам за вас и ви пожелавам дълъг и щастлив семеен живот. За сега успях да оредя събитието за 29 юни. Надявам се  с това да се изчерпват премеждията и тревогите и по нататък вече всичко да върви по вода!
29 юни е † Св. първовърховни апли Петър и Павел. (Петровден), страхотен празник.
айде спокойно я карай вече, важното са добрите ти помисли smile в крайна сметка .
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #219 -: януари 25, 2013, 16:45:45 »

Знам, че самият факт да си суеверен е грях, но това което прочетох на няколко места наистина много ме притесни. Като прочетох поста ти Marion, се разплаках. Много се радвам за вас и ви пожелавам дълъг и щастлив семеен живот. За сега успях да оредя събитието за 29 юни. Надявам се  с това да се изчерпват премеждията и тревогите и по нататък вече всичко да върви по вода!
Браво good Много хубава дата smile А и като цифра е хубава...аз много обръщах внимание и на самата цифра blush
Активен
Lidsy
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 78



« Отговор #220 -: февруари 25, 2013, 13:40:28 »

При нас празненството ще бъде в събота, а ще подпишем в сряда. Това е старо сръбо-торлашко поверие (най-подходяща според него е срядата и през септември, на тези, които ще се омъжват през август им предстоят големи промени в живота, пак според това поверие събота е най-лошият възможен ден за сватба и т.н.), малко кофти ме притиснаха роднините ми, аз исках да е през септември, просто заради това, че няма да е 40 хиляди градуса и самият месец ми е любим, а те държат на август, за да може всички да бъдат в България. Все още не съм се примирила, че ми се дава наклон на онова, дето аз го нямам  werewolf, но какво да се прави, не съм чак такъв егоист.
« Последна редакция: февруари 25, 2013, 13:45:25 от Lidsy » Активен
iskrichkavn
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 109



Моят сватбен албум

« Отговор #221 -: февруари 25, 2013, 14:08:32 »

Постовете ви тук ме накараха да погледна църковния календар. Ние нашата дата я избрахме като първата възможна пролетна такава - 11 май. Но в последствие се оказа, че е официален работен ден, което наложи да отменим с 1 седмица, т.е. на 18-ти. Тъжно ми стана, бяхме си я харесали много като дата, и сега като поглеждам календара е имало защо - 11.05 тази година е Светла събота. По-запознатите може би ще кажат какво значи. На мен ми звучи като прекрасна дата за едно ново начало, но може би Бог си знае работата. Оставаме си на 18-ти - Св. мчци Теодот Анкирски, Петър, Дионисий и дружината им и св. 7 девици. Важното е, че не е задушница!
А гражданския ще го направим по-рано, все още не сме решили дата, не е важно за нас, просто подпис върху един документ..
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #222 -: февруари 25, 2013, 15:55:00 »

При нас и гражданския и църковният брак ще са в един ден- 25.08/неделя/. Аз неискам да се женим събота и държа на неделята, не само от религиозни причини/не съм от най-вярващите/, а и колокото и смешно да звучи на някой астрологигески причини. Преди да си изберем датата няколко пъти бях проверила дали може да ни венчаят на тази дата и като отидохме пак питах.
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #223 -: март 04, 2013, 23:04:45 »

Нашето подписване е в понеделник, защото това беше единствената възможна дата и за нас и за консула. За църковния брак още нямаме дата, но вероятно ще е в понеделник (няма да има гости, така че няма с кой да се съобразяваме). А и доколкото си спомням неделя и понеделник са дни, на който се разрешава по принцип брак. Май няма да е зле да видя темата за църковния брак, че на мен за всичко ми се струва, че има време, а то времето лети smile
Активен
Noir
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 525



« Отговор #224 -: март 05, 2013, 13:12:44 »

Нашият граждански брак е в сряда - утре, 06.03  blum
А иначе за църковния избрахме 29.06 - Петровден, което е събота.
Активен
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines