Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 20, 2024, 08:25:35

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 28 29 [30]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Как да бъдат облечени гостите ни?  (Прочетена 206445 пъти)
 
Мрявка
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 775



« Отговор #435 -: януари 08, 2014, 11:40:26 »

Ние имахме "дрескод: елегантно облекло" пишеше след дълго мислене и преправяне на сватбения ни сайт и поканата. И трябва да кажа, че нямаше нито един човек, който не се беше постарал, голямата част от жените бе с дълги официални рокли, мъжете с вратовръзки/папийонки и черни костюми. Делийски незнам защо си мислиш, че всички имат като гости на сватбата необразовани роднини от село?! Ние с моя мъж бяхме решили, че роднини до девето коляно, които не са част от живота ни няма да каним. Тъй като и двамата живеем извън граница от многи години (мм почти цял живот, аз 8-9 години вече) роднините при нас са далечни познати, нашата сватба бе почти само от приятели, роднините бяха ограничени до родители, лелите (и от двете страни лелите живеят в чужбина от десетки години) и до тук! Получихме страшно много добри отзиви от гости на сватбата, за това че е била младежка и енергична без "посадени роднини" не спадащи към нашето интелектуално ниво и начин на живот, явление, което се среща често в бг и става точно тогава цирка! Може би звучи малко преувеличено, но хората необразованите и простаците не са в редиците на приятелите ни, дори и да имахме (а ние дори незнам имаме ли, понеже не поддържаме контакти както казах по горе) такива роднини не бих ги поканила на сватбата си. За мен разбиранията, че сватбата е сборище на роднини до девето коляно са чиста отживелица. Сватба е място, на което събираш най-значимите в живота ти хора, а не такъва, които не понасяш или си виждал един път в живота!
Активен
blackisback
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #436 -: януари 08, 2014, 12:03:56 »

Това за мен е частен случай. Както и всеки един, защото две еднакви сватби няма. Има такива, които си приличат.

Вярно, че баба ми не е на моето "интелектуално ниво", но това е жената, която ме е отгледала от малка, която (с извинение) ми е бърсала четирибуквието и няма как да не я поканя. И не, защото не искам, а защото за мен е един от най-скъпите ми гости.
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #437 -: януари 08, 2014, 12:30:11 »

аз не разбирам защо се хващате за баби и дядовци и роднини от село. Естествено че няма всички даже и да разберат думата "дрескод", но повечето ще я разберат и ако искат ще я уважат. Какво толкова ако има дрескод.

 Offtopic blackisback аз понеже съм македонка, и мога да споделя следното: Миналата година на сватбата на братовчед ми в македония бяха поканени 30 колеги от София ( Софиянци), сватабта беше ноември месец, и искам да ти кажа че Българите бяха най-зле облечени. Мадамите бяха с копринени плажни рокли и зимни ботуши, без официални прически, а мъжете с вълнени полувери и дънки. Останалата част от 350 гости бяха с костюми мъжете и вечерни дълги рокли жените всички с официялни прически. За нас е общо прието че на сватба се ходи с най-хубавите дрехи, даже и се казва "какво си се изтупал като за на сватба", същото важи и за излизан по заведения, винаги с грим и с прическа и с хубави дрехи, даже и за дневно кафе  girl_wink
Активен
Мрявка
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 775



« Отговор #438 -: януари 08, 2014, 12:31:08 »

Хаха, да мисля, че стана ясно за какво говоря - необразовани, а и образовани простаци, преувеличено казано, за да е ясно. Тук не става въпрос за най-близките роднини - баби, дядовци, родители, в моя случай и лели. Ставаше въпрос за родата до девето коляно, която "трябва да бъде поканена" на сватба, нищо, че в ежеднвния ни живот не играе никаква роля!
« Последна редакция: януари 08, 2014, 12:34:20 от Мрявка » Активен
blackisback
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #439 -: януари 08, 2014, 14:02:48 »

Да, очевидно не сме се разбрали smile

Мариола, вероятно е така. Надявам се не си се засегнала по някакъв начин. Дадох го като пример за неподходящо обличане. Нямам наблюдения при официални събития, на които съм била да е имало някакви гафове в това отношение. Дано и да нямам. Особено на моето събитие biggrin
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #440 -: януари 08, 2014, 15:45:32 »

Мадамите бяха с копринени плажни рокли и зимни ботуши, без официални прически, а мъжете с вълнени полувери и дънки.
това за съжаление мога да го потвърдя и не знам защо се счита че плажните рокли са официални, от 5 сватби, на 4 видях дори Кумите да са така облечени. даже едната беше с плажни връзки на гърба, роклята й. smile
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #441 -: януари 08, 2014, 19:41:19 »

Миналата година на сватбата на братовчед ми в македония бяха поканени 30 колеги от София ( Софиянци), сватабта беше ноември месец, и искам да ти кажа че Българите бяха най-зле облечени.

Да, за съжаление, точно това исках да обясня в горния пост. Живеейки по 8-10г извън БГ, много от вас забравят родната действителност. Това е бедна държава и на всичкото отгоре, понякога просто не можеш да намериш необходимите дрехи. Аз например имам подходящи костюми, но те всички са купени извън БГ, от Англия! У нас просто няма такива. За жените е малко по лесно. Както казах, аз лично съм фен на дрес кода, но оценявайте реално родната действителност. Повечето емигранти всъщност емигрират от малки населени места, а там за 10г нещата се влошиха много. То , ако не се бяха влошили, едва ли и вие бихте поели по този път smile.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #442 -: януари 08, 2014, 21:10:16 »

 Според мен липсата на финансови средства не е причина за лошото облекло на българина, включително и на сватбата. Причината са много, започва се от манталитета и начина на живот...и се стига до липса на вкус и увлечение, по това, което е модерно, т.е. дрехите , които ни правят различни от останалите. За възрастните хора няма да говорим, но съм убеден, че повечето слагат облекло, което е най-новото закупено от тях та дори и преди 30-40 години. Проблемите са при облеклото на приятелите, състудентите, съучениците, колегите.. Със сигурност те , или повечето имат финансова възможност, но се движат както всички останали, обличат се по-начин, по-който искат да са различни - ефектно, но евтино и различно, често без вкус към облеклото за официални събития. Не можеш да накараш познат, който ходи по анцуг в центъра на населеното място считайки, че това е облекло за сред обществото, да облече нещо подходящо за официално събитие. Няма как да стане ! Само един пример ще дам - Гърция и Италия, в неделната сутрин повечето се обличат официално, ходят на църква, следва кафе, и всички са като на сватба - облекло, прическа ... А у нас - по анцунг или дънки изтрезняваме от купона от предната вечер - защото сме бедни. Пиене и ядене му е майката. И днес половината се хвалим какво сме си купили от Илиянци, от битака, а не от нормалните магазини. Какво очакваме по отношение на облеклото на гостите на сватбата - нищо  ! 90 % от българите не свързват ходенето на ресторант с подходящо официално облекло.
Активен
Мрявка
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 775



« Отговор #443 -: януари 09, 2014, 08:01:47 »

Делийски изобщо не съм съгласна, че не може да се намери хубаво официално мъжко облекло в БГ. Напротив, има доста добро облекло на наистина добри цени. Като примери ще дам андрюс, агресия това са БГ Марки, разполагащи с доста добри мъжки костюми. Костюма на баща ми за сватбата бе от Андрюс: черен, класически, страхотно изпълнение. Аз имам око за мъжки костюми, защото често купуваме такива за мъжа ми, от Д&Г през Версаче, Бос та до БГ марки като Андрюс и Агресия. Качеството изобщо не е чак толкова лошо, изпълнението за парите, които струват костюмите на Андрюс например си струва цената, дори бих казала, че струва повече и от цената си, но тя е напасната на българския пазар. Друг е въпросът, че особено в София могат да се намерят и чужди марки като Бос, също и Сватбен център продават страхотни официални костюми, от там купухме "смокинговия фрак" на мъжа ми за сватбата, беше италианско произвдоство, и отново мнгоо добро изпълнение за цената си. Та места има, желание трябва и разбира се гптовност за една такава инвестиция, един черен класически костюм в гардероба на мъжа никога не е излишен.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #444 -: януари 09, 2014, 09:14:28 »

Не съм била на американска сватба, но синовете са ходили поне по на 5-6 на колегите си. Даже малкият беше скоро шафер, със смокинг. Срещу 300 $, под наем, дори и за него се намерило /или са му шили/облекло. Казвам дори, защото е 2.13. Останалите мъже, а и час от жените са били също с дрехи под наем. Професионалните снимки са така направени, че не личи, колко не по мярка са им От любителските се виждат и грозно опнати, и възкъси рокли, и доста широки костюми. smile Материите били отвратителни, според сина ми. Той смята, че неговото облекло е много по- скъпо от наемите за останалите. Та мисълта ми е, че дори богати и образовани младоженци, имат нескопосано облечени роднини Wink, които не са сметнали, че инвестицията си заслужава. За другите сватби казват същото - дрескод, но дрехи под наем. Ама то на снимка не личи, ще те нагласят как да застанеш, кое рамо да повдигнеш и кой крак да подвиеш. За съжаление тук тази услуга с дрехите под наем я няма дори и в големите градове, пък какво остава за малките. Македонската поговорка си я имаме и ние - "издокаран, като за сватба", но се възприема като прекалено издокаран за съответния случай Wink. Разни хора, разни идеали, различни ценностни системи...Не можем да ги променим, а и не си струва да се терзаем толкова smile
Активен
госпожица
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 923



Моят сватбен албум

« Отговор #445 -: януари 09, 2014, 09:40:07 »

На мен пък баба ми, която е само на пенсия и живее на село и не е ходила в университет си е купила от вълнение 2 нови тоалета за сватбата още преди аз да си купя рокля,  тъй че има ли желание има и начин.  Мисля, че и тази тема се разводни излишно с неща дэвкани преди няма и 5 страници.  Ако някои влезе,  за да види как е добре да изглежда като гост на една съвременна сватба,  ще научи само, че е плостяк и беден селянин и по- добре да си стои у дома
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #446 -: януари 09, 2014, 11:34:16 »

svekarva, е сега ако някой прочете и я грабне тази идея и я осъществи за България ще е чудесно. Wink И при нас е така, дори брат ми и неговите шафери бяха с костюми под наем (много специфичен модел са и само за сватба стават), бяха много хубаво качество обаче и си бяха точно по техен размер (става дума за неговата сватба). Понякога наистина, ако не носиш костюм на работа и ти трябва само за официални поводи, е много по-удобно да си вземеш под наем, отколкото да си купиш (предвид че ако си купиш и след 1-2 години напълнееш или отслабнеш реално не можеш да го носиш повече).

Макар че аз не виждам на цялата българска беднотия как може да сме толкова взискателни по повод дрескод. На нашата сватба 99% бяха облечени прекрасно, останалия 1% не ми направиха впечатление на деня, но после на снимките забелязах имаше 2-ма души - един мъж с мрежести обувки (по принцип са много скромно и бедно семейство, няма как да очаквам да се издокара човека) и сестрата на мъжа ми беше с ленена бяла рокля и сандали с бяла платформа (някакви фасони правеше, не стана ясно точно защо, но не съм се интересувала особено, това са си техни отношения между брат и сестра).
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #447 -: януари 09, 2014, 14:08:06 »

Някои явно смятат постовете ми за заядка, а аз просто описвам ситуацията, такава, каквато я виждам. Бил съм на много бедни сватби, без дрес код и са изглеждали добре. По големия проблем е , когато на някоя сватба се появи голям контраст. Бях се заканил да пусна малко снимчици, просто чакам да мине повечко време. За съжаление, не всички се съобразяват с обстановката. Например - изискана сватба, изискан ресторант, семейство лекари, гости - светила разни, доценти и т.н. Една от най-близките приятелки на булката (не роднини от 9то коляно) беше облечена с обикновена лятна рокличка, а детето и (около 2-3г) беше с пластмасови джапанки от 2лв и се разхождаше направо по памперс (без нищо върху него). Нестига това, ми и се опитваше да е център на внимание, защото явно само тя от всичките приятелки имаше малко дете и доста се въртяха около нея.На летните сватби, редовно се ходи в плажни рокли и сандали, особено тези около морето или на басейни. На който не му се е случило е просто щастливец smile

Относно облеклото - преди 2г когато се жених в Сватбения център имаше един единствен смокинг, турско производство. В другите фирми също не намерих нищо подобаващо. Няма база за сравнение с това, което се продава в Англия например. Там от един размер има 3 подразмера и веднага се обличаш. У нас размерите са ограничени и стандартни - или не ти седи добре или все нещо трябва да преправяш.Не мога да споря за качеството, но факт е , че у нас са по разпространени спортните и офис костюмите, всичко останало си е жива екзотика.Това естествено не пречи да има дрес код, човек може да е прилично облечен, даже и без да е в костюм.Братовчеда, който ще се жени лятото, разказва, че в Италия не е прието да се ходи с риза с къс ръкав. Аз пък си мисля, че Август е страшно непрактично, може би винаги трябва да се търси необходимия компромис smile
« Последна редакция: януари 09, 2014, 14:40:47 от Deliysky » Активен
Страници: 1 ... 28 29 [30]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines