Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 14:52:33

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 28 29 [30] 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Танците  (Прочетена 232493 пъти)
 
Iztre6tqlka
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 508



Моят сватбен албум

« Отговор #435 -: януари 19, 2012, 10:54:56 »

Някой може ли да даде линк за хоро Бяла Роза, че съм го забравила/не че много съм го знаела/ но сватба без него не минава

www.youtube.com/watch?v=a-FPG1b-U50
www.youtube.com/watch?v=bSJCW8J7AQo
 pardon
Активен
Hecate
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 441



Моят сватбен албум

« Отговор #436 -: януари 19, 2012, 11:01:58 »

Бяла роза се играе на т.нар. Ганкино хоро, тези клипчета са доста объркващи, защото всеки играе както може и не може, не че има лошо, важното е купон да става. Общо взето на първото клипче хората масово играят Ганкино, а тези тримата в средата показват колко могат Wink, тъй като явно Ганкиното хоро е проста работа за тях. А тези от второто и те не знаят какво правят smile
За целта най-добре ползвайте самоучителя за хора в ю-туба.
Активен
buburina
Новак
*
Публикации: 15



« Отговор #437 -: януари 19, 2012, 11:22:52 »

Между другото за самоучител препоръчвам сайта horo.bg, ето пример за ганкиното: http://horo.bg/index.php?menunode=28&show=material&materialid=145

Иначе тримата в средата на първото клипче играят джангурица, страхотно, но и малко по-трудно хоро  Bravo
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #438 -: януари 19, 2012, 12:42:41 »

Такова хоро "Бяла роза"  НЯМА!!! Повечето танцуващи по сватбите, върху тази иначе хубава песен на Славка Калчева танцуват "Ганкиното хоро". То обаче е в съвсем друг размер (за тези които не ме разбират - ритъма е различен). Това става така поради простата причина за която има и съответната народна приказка - "Знае само ганкиното". Аз лично съм пробвал Ганкиното вместо Дайчово (на песента "А бре воденичарю"). Също става. Но не е там проблема а в това, че се излагаме. Ще проверя дали има по подходящо хоро за Тази песен, и ще пиша пак.  give_rose
« Последна редакция: януари 19, 2012, 15:27:04 от AIVEN » Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #439 -: януари 19, 2012, 13:27:53 »

По принцип на песента Бяла роза повечето хора играят Ганкино хоро.
На нея се играе по принцип Джангурица ,но тя е по сложничка.


anna_karenina на тези песни които си изброила се играе ширто или право,но може и Мелнишко хоро-сравнително лесно и красиво хоро.
« Последна редакция: януари 19, 2012, 13:30:18 от gucci » Активен
skylife
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1308



Моят сватбен албум

« Отговор #440 -: януари 19, 2012, 14:15:05 »

Хаха, откакто ходя на народни танци, и аз като чуя "хорото Бяла роза" и почвам - бе ууууу, няма такова хоро...хаха

А понеже и аз не съм чула за такова хоро - Кралско, за това питах. Не че знам всички хора, ама...

А джангурицата не е чак толкоз трудна, за обичането на народните танци пак имам едно на ум, защото аз хич не харесвах такава музика, ама сега - 4 години по- късно - като я чуя и сърцето ми заиграва.

Освен това - има вече Фолклорна дискотека в София - САМО с народна музика. Там се събират доста можещи хора - може да ходите да позяпате (особено в петъчно-съботно-неделните дни) blush (да знаете, че вътре не се пуши...)
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #441 -: януари 19, 2012, 14:33:18 »

Вече и във Варна има такава дискотека.
Аз също вече доста време играя ,но не съм чувала за кралско и ще ми е интересно да го видя това хоро.
Активен
bamce
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 967


dream on....


Моят сватбен албум

« Отговор #442 -: януари 19, 2012, 14:34:42 »

Така  значи,всички  сме  от  различни  краища.За  мен  на  песента  Бяла роза  се  играе  право  хоро,при някой  се  нарича  криво.За  мен правото  се  различава много  от  Ганкино  еле пък от  Дайчово.Тези  две  гора  са  много по-бързи  и  ритмични,отколкото правото  хоро.
Май  най-добре  ще  е  да  пуснеш  самоучителя или да помолиш  някой ,който може  да  играе  народни  танци,да  пуснет е музиката  и  да  те  научи.

Относно  кралското,да  не  е  Граувско?
Активен
theone
Професор
****
Публикации: 482



« Отговор #443 -: януари 19, 2012, 15:05:17 »

мисля, че е добре тези въпроси с хората да се опростят максимално. в смисъл малко вероятно е гостите да са наясно точно кое хоро как се танцува. дори да са всеки край ги танцува различно...
идеята за дискотеките е много добра, вместо да се мъчите в къщи отидете с любимият и там със сигурност ще научите нещичко, пък ще се и забавлявате  give_rose
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #444 -: януари 19, 2012, 15:53:27 »

Така  значи,всички  сме  от  различни  краища.За  мен  на  песента  Бяла роза  се  играе  право  хоро,при някой  се  нарича  криво.За  мен правото  се  различава много  от  Ганкино  еле пък от  Дайчово.Тези  две  гора  са  много по-бързи  и  ритмични,отколкото правото  хоро.
Май  най-добре  ще  е  да  пуснеш  самоучителя или да помолиш  някой ,който може  да  играе  народни  танци,да  пуснет е музиката  и  да  те  научи.

Относно  кралското,да  не  е  Граувско?
По отношение на "Клалско" хоро и аз мисля че става дума за Граовско. Просто някой не е дочул. Обаче това как се играе Право на Бяла Роза акъла не ми го побира. Защото Джангурицата и Ганкиното и двете са неравноделни, докато Правото е равноделно. Трябва да си голям виртуоз, за да го направиш от "Криво" да стане Право. Дори и да успееш останалите няма как да не почнат да те дърпат. Това заслужава да се види. Да нямате в предвид "Търновско право" (Двойното право)? Макар, че и то не е възможно да се приспособи. Както вече казах - пародията е пълна.... blum Веднъж едни играха Правото хоро върху Дунавското на Дико Илиев!!! Направо ми се къса сърцето....

P.S. Кажете къде е тая Фолктека, за да ида да се поразкъша малко. danceg danceg danceg
« Последна редакция: януари 19, 2012, 16:04:01 от AIVEN » Активен
D.J. Алекси
Ентусиаст
**
Пол: Мъж
Публикации: 131


Ако искаш сърце да дадеш, сърце ти трябва да имаш


Моят сватбен албум

« Отговор #445 -: януари 19, 2012, 16:10:38 »

 Относно "Бяла Роза" и "Ганкино хоро" двете са в различен размер. Това което сме учили в музикалното преди много години по теория на музиката и помня е:
"Бяла Роза" (както казва и колегата Aiven, няма такова хоро "Бяла Роза") размера все пак е 9/8 раз - два - три - ЧЕТИРИ (с четвърти дълъг дял) или "широка девятка"
В същия ритъм са: "Варненски Кючек" - Добруджански регион, "Черкеза" - Северна България, "Самоковско хоро" - Шопска област и  "Джангурица" - Македонска фолклорна област.

"Бяла хубава мома" е в същия ритъм на "Бяла Роза"

http://www.youtube.com/watch?v=avoZtUMgEFA

"Ганкино хоро" или "Копаница" размера е 11/6 раз - два - ТРИ - четири - пет (с трети дълъг дял)
Активен
theone
Професор
****
Публикации: 482



« Отговор #446 -: януари 19, 2012, 16:23:26 »

aiven, ако не се лъжа фолктеката (ако така се нарича това чудо) е в подлезът на НДК...
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #447 -: януари 19, 2012, 16:35:29 »

А в пловдив някой да знае за нещо такова
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #448 -: януари 19, 2012, 16:48:54 »

Във Варна е в кафенето на Спортна зала.
Активен
juliet
Любопитен
*
Публикации: 34


« Отговор #449 -: януари 19, 2012, 17:47:31 »

На бяла роза хората танцуват Ганкино хоро(и аз така де), така че за по-сложни вариянти може да се мисли само, ако на сватбата присъсвтат достатъчно гости, които ще могат да се хванат. Ние на нашата сватба, за да направим леко шоу на гостите, си бяхме избрали да изтанцуваме с кумовете едно по-неизвестно хоро, което обаче е в ритъма на правото, за да може хората да играят в голям кръг около нас, а ние в средата да си се вихрим на спокойствие без да дърпаме другите. Колкото до дискотеката в София - Клуб на хорото се казва и се намира в една от залите на бившата Дабъл вижън в подлеза на НДК.
Активен
Страници: 1 ... 28 29 [30] 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines