Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 10:54:45

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кога мислите е най-подходящо да се кръсти бебето?
Малко след раждането baby_girl baby_boy
Поне като е на 6 месеца  Baby_G Baby_b
След годинка Girl Boy
Няма да си кръщавам бебето  nea

Страници: [1] 2 3 ... 17   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Кръщенето  (Прочетена 239374 пъти)
 
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« -: февруари 24, 2008, 12:16:34 »

Кръщенето е първото тайнство, което приобщава към християнството всеки човек. Добре е детето да се кръсти преди да стане на 1 годинка. Ако то носи името на светец може да се кръсти на имения си ден. Тайнството Кръщение се извършва само веднъж и затова е неповторимо като раждането на човека. Особено важен е изборът на този, който ще въведе новия християнин във вярата. Той става негов кръстник и започва да се счита за духовен наставник на детето. Заедно с родителите той се грижи за кръщелника си и се задължава да го напътства в праведен живот. Желаещите да бъдат кръстници трябва да са източно православни християни и да са кръстени.
За да се подготвите за ритуала планирайте всичко предварително. Определете църквата или манастира, където искате да бъде кръстено детето и проучете какви са условията за извършване на ритуала.
Кръщението се извършва от свещеник като кръщаемият се потопява три пъти в купела със свещена вода в името на Отца, Сина и Св.Дух. Кръстеният младенец се очиства от греха на родителите си.  Преди потопяването във водата свещеникът миропомазва кръщавания, като прави малки кръстчета на челото, гърдите ръцете му с осветен елей. Така се освещават ума,чувствата и волята му. Бялата дреха (кърпа), с която се дарява кръщелника, символизира полученото вече опрощение на греховете. Кръстът, който свещеникът полага върху кръщаемия показва, че той трябва да приема всички изпитания с търпение към Христос. Трикратното обикаляне около купела изразява радостта от съединението с вярата. Отрязването на косите на новопокръстения означава, че той става раб Божи. Запалените свещи, които всички присъстващи държат, са символ на божието просвещение.
     
По традиция трябва да носите голяма бяла хавлия, бяла кърпа за лице и сапун за извършване на ритуала, две големи свещи, които можете да закупите от църквата, бутилка червено вино, бурканче мед и китка здравец. Кръстникът трябва да купи нови дрехи за детето според канона те трябва да са бели. Добре е да се носят за освещаване кръстче, медалион и икона, които ще ползва кръстеният.  За здраве на кръщелника в храма се носят и се раздават погача, бонбони, пчелен мед и сладкиши.
За да няма суетене, всички формалности около кръщелното свидетелство се оформят преди кръщението. В края свещеникът само подписва документа. След приключване на църковния ритуал можете да поканите гостите си в заведение за почерпка.

Източник
Активен
dgudge
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1007


Щастлива съпруга и майка


Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: февруари 25, 2008, 12:56:32 »

Браво Булечка наистина важна тема, защото не всеки знае до кога трябва да се кръсти детето, само ми е чудно на братовчеда на мъжа ми след кръщенето се оказа , че искат още пари  shok това навсякъде ли е така или където мине?
Активен
maria_lakova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4170



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: март 10, 2008, 10:57:22 »

На нас с мъжа ми ни предстои да кръщаваме бебето на кумците другата седмица на 22 март. Той няма още годинка - почти на 9 месеца е. Така са решили родителите му, а и после аз с големия корем или с новородено бебе няма как да ходя, така че всеки си преценя сам за себе си кога ще кръсти детето си!  good
Живот и здраве и ние догодина ще мислим кога ще кръстим нашето съкровище!  girl_in_love Momy
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: март 10, 2008, 12:17:06 »

Ние трябваше да кръщаваме бебчето на нашите кумци сега на 04,01 ама заради лошото време го оставихме за април май.ще го кръщаваме в Троянския манастир.Иначе доколкото разбрах всеки манастир си казва какво иска за кръщенето.знам че трябва да има вино пита мед хавлия.
Активен
Little_Sweet_Didka
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1731



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: март 10, 2008, 13:12:46 »

Аз мисля нашето пате да го кръстим след годинка...но не се знае какво ще ни хрумне и как ще се завърти живота pardon
На кумувете детенцето сега на 27-ми февруари стана на 2 годинки и още не са я кръстили. pardon
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: март 10, 2008, 13:47:44 »

Ние ще кръщаваме детето на кумците сигурно на Гергьовден, то е на две годинки. Знам, че кръстницата купува пълно облекло за детето, от бельо, чорапки до горно облекло и хавлия. Това се носи в църквата и после като извадят бебето от водата го обличат с тия дрехи дето кърстницата ги е занесла.
Активен
danieIa ☼
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1407



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: март 10, 2008, 14:05:47 »

Искам да ви питам нещо малко  Offtopic. Може ли кумата ми да ми бъде кръстница? И после отново да ни кумува на църковната сватба? Ние първо се оженихме, после аз ще се кръстя и накрая ще е и църковния ни брак smile.
Активен
dgudge
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1007


Щастлива съпруга и майка


Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: март 10, 2008, 14:11:12 »

Аз мисля , че може. Преди децата на кръстниците ако не самите кръстници са ставали кумове на младото семейство. good
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: март 10, 2008, 14:24:54 »

Нашите кумци казаха че ще видят каквоискат от манастира и сме се разбрали да каже какво трябва да взимаме или да си ги хареса нещата а аз ще и дам парички да му вземе нещо.по принцип знам че кръстника кръщава ама при нас аз ще кръщавам бебеока щото само аз съм кръстена
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: март 10, 2008, 14:45:19 »

Искам да ви питам нещо малко  Offtopic. Може ли кумата ми да ми бъде кръстница? И после отново да ни кумува на църковната сватба? Ние първо се оженихме, после аз ще се кръстя и накрая ще е и църковния ни брак smile.
Може,защо да не може...няма никакъв проблем *THUMBS*на много хора кумове са им кръстниците  smile
Активен
MALENA
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 379



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: март 11, 2008, 21:13:16 »

Здрави и живи мисля да кръстим нашите момиченца на 2 месеца, колкото по-рано толкова по-добре  Wink. Аз съм кръстена на 40 дни, при нас навърши ли бебчо 40 дни и се кръщава.
Активен
martididi
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 55


Нежна бяла в шепи нося любовта ...


« Отговор #11 -: март 18, 2008, 13:46:53 »

Виктор още не е кръстен,този пропуск ще наваксаме евентуално лятото Юли-Август месец.
Еми я кръстихме на година и три месеца в Троянския манастир на 17-ти Август.
Традицията изисква бебето да бъде кръстено до 40-тия ден,ама някак си не си го представям това нещо.Я си представете едно декемврийско или януарско бебе да го кръщават на 40 дни аууу
Активен
MALENA
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 379



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: март 18, 2008, 13:57:41 »

Традицията изисква бебето да бъде кръстено до 40-тия ден,ама някак си не си го представям това нещо.Я си представете едно декемврийско или януарско бебе да го кръщават на 40 дни аууу
Аз съм родена на 31 декември и съм кръстена началото на февруари, там където се кръщават бебетата има отопление.
Активен
martididi
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 55


Нежна бяла в шепи нося любовта ...


« Отговор #13 -: март 18, 2008, 14:09:08 »

Аз съм родена на 31 декември и съм кръстена началото на февруари, там където се кръщават бебетата има отопление.
Е,ако има добре,но аз съм виждала бебета,които ги кръщават във общата зала,където отоплението е слаба работа.
Активен
eli_m
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1131


Щастието на човека е в малките събития!


Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: март 18, 2008, 15:45:21 »

Помогнете ми GROAN Скоро съм канена на кръщене и не знам какво да купя /или се дават пари/?!?
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 17   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines