Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 23, 2024, 22:40:23

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Взимане на булката  (Прочетена 117280 пъти)
 
maya_bunny
Професор
****
Публикации: 456



Моят сватбен албум

« Отговор #345 -: март 06, 2008, 11:32:02 »

Винаги, когато съм била край булките преди да дойде момчето със свитата си, направо съм настръхвала, когато се чуе музиката! Аз съм го преживявала заедно с булката този миг на вълнение- направо стомахът ти се побърква от емоция yahoo! Какво да ви пука за публиката, че я има и говори, направете го за вас си! Все пак ми е болно да виждам, че то от вътре не ви идва да го има.

Мнооооого съм съгласна с това! smile И аз точно на сватба на една позната се убедих, че искам жива музика. Усетих,  че съм на сватба, когато дойде младоженеца и "думна тъпана" - толкова вълнуващо и върховно!!!  good Усетих и че съм българка! Много хубаво усещане, много истинско  Bravo

Не мисля, че на момичетата не им идва отвътре, просто повечето скоро не са били на сватби и си представят едва ли не няколко мазни циганина, някаква излагация и т.н. Няма такова нещо. Аз ангажирах трима човека - тъпан, акордеон и гайда и беше много хубаво. Наистина се развълнувах, но не съм плакала чак, даже и на майка ми забраних!  beating Не искам сълзи, дори за момент, само усмивки. А и е такъв микс от емоции, че честно казано и в музиката не съм се вслушала, но я имаше като хубав фон.

Била съм и на взимане на булка без жива музика ... и даже без всякаква музика. Голяяяяяяяяяяяма тъпотия, направо се чудиш къде си попаднал ... даже и младоженеца нещо се чудеше откъде да я захване и булката по едно време насред тишината и цялата стая хора, каза:"Хайде, няма ли да ме взимате?" Ама много тихо и смотано  nea По едно време сбутах брат и с думите: "Иди пусни нещо, дори да е диско или някакъв ТВ да работи ..." Еми умряла работа.

Съвета ми към момичетата, които не искат жива музика е поне да осигурят диск с БГ народна музика, нещо весело, живо! Все пак повода е един от най-хубавите и все пак сме българиииииииииииии! Wink
Активен
Kittcat
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 80


« Отговор #346 -: март 06, 2008, 12:17:41 »

Ох, супер звучи всичко, определено искам и аз да ме взимат със шумутевица  Bravo Bravo Bravo

Надявам се да не съм  Offtopic , но къде в София мога да намеря подходящ оркестър за такова взимане? Мойто коте не знае (понеже е от Благоевгра, пък сега не върви да вземе оркестър от там, нали?)  nea
Активен
Alannah
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 476



Моят сватбен албум

« Отговор #347 -: март 06, 2008, 12:48:04 »

maya_bunny, ако имаш време, прехвърли страниците назад, за да видиш кой как си го чувства good. Имах предвид коментари като цитирания по-долу, който, за съжаление, не е самотен в темата nea. Авторът не го цитирам, за да не звучи като заяждане, защото съм много далеч от това. Но се чудя за себе си какво да мисля от такова изказване. Кое й дава всъщност усещането, че е българка?! Това, че говори български ли или това, че живее тук в България? В родината ни живеят и много чужденци, които вече се справят с езика. Не разбирам къде е разликата между нея и тези хора? Някои от тях дори ценят повече и от нас богатствата на България.
Цитат на:  link=topic=87.msg28116#msg28116 date=1175329319
Момичета, някои просто не обичаме този момент с българската музика. Не мога да говоря от името на всички  момичета, но ще ви кажа как е при мен. Аз съм българка и определено много се гордея с това, но въпреки всичко не ми харесва българската народна музика, просто не ми допада като звучене. Това си е въпрос на вкус и според мен няма нищо общо с това дали си българин и дали се гордееш с този факт!  smile Именно заради това, че не ми харесва музиката, тя ще отсъства на моята сватба, пак повтарям- не защото не се гордея, че съм българка или защото се притеснявам да се показвам.  smile
Искам да ви кажа, че имам приятелка японка, която ми изпрати 1999г. пощенска картичка на японски и английски, която представя български танцьори в носии докато играят хоро. Също така съм виждала видеоматериали от бг. фолклорни концерти в изискани зали в Сеул (Корея), Токио (Япония) и немалко други места по света. Никого не насилвам да си променя мисленето!!! Но ми безкрайно неприятно и някак смешно да гледам, че парадират с нещо, което буди съжаление, а не респект. Няма да слагам offtopic, защото си е по темата.
« Последна редакция: март 06, 2008, 12:54:02 от Alannah » Активен
maya_bunny
Професор
****
Публикации: 456



Моят сватбен албум

« Отговор #348 -: март 06, 2008, 15:29:31 »

За съжеление повечето от нас изобщо не познаваме БГ народна музика и както едно време като бяхме неориентирани келеши казваме: "Ааааааа не ми харесва, в никакъв случай." А за такива поводи като сватба е просто идеална и се радвам, че поне там присъства.

А за мнението, което си цитирала, пак ще кажа онова клише: Шарен свят, всеки си е раличен и няма смисъл да се задълбочаваме.
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #349 -: март 06, 2008, 17:14:23 »

мен не са ме взимали с музика и в нас не свиреше музика но  не беше тъпотия или умряла работа!!имаше толкова емоции всички се смееха говореха пожелаваха целуваха а и ние не останахме повече от 10 минутки в къщи дойдоха аз излязох не е имало бутане на  врати или даване на пари закичи ги кумата с бутониерите и това беше едно наздраве и излязохме какво толкова всеки го прави както го разбира или усеща в крайна сметка това си е  Моята сватба и ще е както аз го искам нали Wink а и при нас нямаше толкова време за разни ритуали и такива ми ти работи  pardon
Активен
Алексчето
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1301



Моят сватбен албум

« Отговор #350 -: март 06, 2008, 18:13:18 »

Мен, освен че не ме взеха от нас, нямаше взимане на булката. Нямаше музика, нито купуване, просто дойдоха гостите, сложих им бутониерите, вдигнахме наздравица, и тръгнахме. Пък и бяхме само около 10 човека. Много добре мина, просто съм ходила доста по сватби и за моята лично не исках нищо такова.  smile Радвам се че стана така, както на мен ми харесва, в крайна сметка си равя сватбата за мен и милото.
« Последна редакция: март 06, 2008, 18:15:38 от aleksa_sm » Активен
micedj
Сватбар
***
Публикации: 163



Моят сватбен албум

« Отговор #351 -: март 07, 2008, 13:14:33 »

Аз съм от Сандански и в нашия край песента е с малко по-различен текст:

Ела се вие, превива, мома се с рода прощава.
-Прощавай, мамо и татко,
и ти ле рода, леле, голема!
Досега съм ви слушала,
От сега свекър, леле, свекърва/2
Досега братец и сестри,отсега зълви, девери.
Ела се вие, превива, мома се с рода прощава.

 cray cray cray
Активен
maya_bunny
Професор
****
Публикации: 456



Моят сватбен албум

« Отговор #352 -: март 07, 2008, 14:59:33 »

Sorry, Клео, не исках да обидя никой - споделих впечетления и преживявания от сватба, на която съм била, това не означава че важи за всички останали! Wink
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #353 -: март 07, 2008, 21:22:58 »

kleo_20,aleksa_sm и всички останали момичета, които сте пропуснали вземането по различни причини - НИКОЙ ТУК не е искал да ви обиди или да окачествява сватбите ви. Лично аз не съм присъствала на вашите сватби и не мога да кажа какви са били. По снимките личи невероятния купон и вашето щастие!!!
Просто хората сме различни и имаме различно мнение. Аз лично си милея за българския фолклор и за мен вземането на булката, извеждането й от бащиния дом означава много. Разбира се говорим за музиканти, които са професионалисти и знаят къде се намират, следователно се държат подобаващо.
Няма причини да има обидени - просто всеки прави сватбата си така, както му харесва!!! give_rose give_rose give_rose
 
Активен
Алексчето
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1301



Моят сватбен албум

« Отговор #354 -: март 07, 2008, 22:15:22 »

Plamik, мила въобще не съм се обидила, или съм се почуствала обидена. Аз просто споделих как ме взеха. Разбира се, че сватбата е такъв празник, на който според мен, всеки трябва да си го изживее, както на него си му харесва. С взимане или без взимане важното е да остане красив спомен. give_rose
Активен
Alannah
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 476



Моят сватбен албум

« Отговор #355 -: март 10, 2008, 15:49:38 »

Ооооо, разбира се, че не съм искала да обидя никой girl_impossible! Аз това и казах всъщност. Подразни ме това, че "българи" обиждат фолклора ни и БЪЛГАРСКОТО ANGRY! Не съм казвала кой как да си режисира сватбата NO. Много ясно, че ще си я направите, както вас ви удовлетворява и ще е най-хубавата за вас самите! Но това не означава, че е толкова хубава и за останалите. Аз също я правя за себе си и въобще не храня илюзии, нито преследвам амбиции да се харесва на хората nea. Дори вече има засегнати сред близките от това, че не позволявам да се пуска ориенталска музика, че не искам кючеци и подобен род изпълнения. Но който е заради нас там, ще се забавлява на НАШАТА сватба. След като аз умея обратното, то значи, че и другите го могат. Ако не искат, да не идват. Аз от сърце се веселя, каквото и да ми предложат, но в моя ден аз си решавам какво да пускам.
За да обясня като заключение какво имах предвид, ще се позова на една аналогия: На нас циганите ни миришат и ни отвращават, но при тях е обратното- казват, че ние им миришем неприятно и им действаме зле. Това съм го чула с ушите си. Така че да не хвалим сами свабите си (както правят някои постоянно), а да оставим всеки да си има мнение. Аз исках да защитя българското, а не да сравнявам сватбата си с вашите. Всяка е хубава сама за себе си. Всяка се харесва на някой и не се харесва на друг. Но имаме 3 неща, които ни определят като БЪЛГАРИ- СТРАНАТА (не държавата), ЕЗИКЪТ и ФОЛКЛОРЪТ! Не сме по-големи от тях, за да ги обиждаме! На който не му харесва някое от трите- просто да мълчи! Защото едва ли е толкова велик, че да ги създаде по-хубави, за да се харесат на всички!
« Последна редакция: март 10, 2008, 17:21:01 от Alannah » Активен
maya_bunny
Професор
****
Публикации: 456



Моят сватбен албум

« Отговор #356 -: март 10, 2008, 16:06:15 »

Браво! Голяма си сладурана!  good За всичко ли така се палиш? Wink
Хубаво е да попаднеш на толкова позитевен и боен човек! smile
Активен
eli_m
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1131


Щастието на човека е в малките събития!


Моят сватбен албум

« Отговор #357 -: март 11, 2008, 16:16:31 »

Добре. Аз държа много на българските традиции, но не разбирам колко пъти се взема тая булка!?! Веднъж на годежа, веднъж на сватбата...още някъде? Та той не ме е връщал, че пак да си ме взема.
И още нещо: при условие, че града където се прави сватбата не мой роден, аз не живея там, тогава какво правим? Взима ме ат приятел? Къде е традицията тук?
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #358 -: март 11, 2008, 16:21:55 »

аз също не съм се убидила!!хехе споко а и не съм пропуснала взимането  blum :Pвзеха си ме но беше съвсем тихо и спокойно в края на крайщата неделя 9 часа сутринта да не събуждаме блока  tease tease
според мен всеки трябва да си го усеща и да го направи както му е приятно и както си е мечтал винаги тогава е наистина най-хубаво give_rose
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #359 -: март 11, 2008, 16:26:20 »

Добре. Аз държа много на българските традиции, но не разбирам колко пъти се взема тая булка!?! Веднъж на годежа, веднъж на сватбата...още някъде? Та той не ме е връщал, че пак да си ме взема.
И още нещо: при условие, че града където се прави сватбата не мой роден, аз не живея там, тогава какво правим? Взима ме ат приятел? Къде е традицията тук?


Ще се опитам да ти отговоря до колкото мога....къде е традицията? Булката се взема един единствен път - на самата сватба. Годежа си е годеж. Тогава официално се обявява връзката на двамата. Това разбира се е в минало време, защото сега двойките си живеят от години заедно.
Относно родния град - аз знам от баба ми и майка ми, че сватабата се прави там, от където е момчето. (Нищо, че лафа е от където жената, от там и родата.  laugh) В случая на моите родители - сватбата им е била в родния град на баща ми. Майка ми са я взели от дома на леля ми.
Мисля си, че винаги може да се намери решение, дори сватабата да не е в родния град на момичето. Само да има желание и разбиране и от двете страни.
Дано съм се справила с обяснението... pardon  give_rose
Активен
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines