Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 19:24:34

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: С какво захранихте вашето бебе?
Каша - 4 (6.6%)
Плодово пюре - 9 (14.8%)
Зеленчуково пюре - 25 (41%)
Сок - 19 (31.1%)
Друго - 4 (6.6%)
Общ брой гласове: 61

Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Захранване на бебетата  (Прочетена 167117 пъти)
 
mirindadimi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 747



Моят сватбен албум

« Отговор #75 -: септември 16, 2008, 11:49:01 »

6 навършени месеца
(седми месец)

Въвежда се зеленчуково пюре. Зеленчуците са незаменими източници на важни хранителни вещества, които регулират храносмилателната система. Като за начало се започва с 3-4 чаени лъжички зеленчуково безглутеново пюре /на етикета e посочено дали съдържа глутен/, смесено с малко кърма, вода или адаптирано мляко, за да може бебето по-лесно да го преглътне. Дава се на обяд, задължително след кърмене или хранене с адаптирано мляко. Ако дадете пюрето, когато бебето е гладно, то няма да го приеме и ще започне да плаче. Това е така, защото бебето очаква храната, която досега е получавало. Когато се засити с мляко, то вече е в добро настроение и готово за откриването на нещо ново. Постепенно даваното количество пюре се увеличава, докато замени едно хранене.
Първото пюре трябва да съдържа най-много 2 основни съставки и всяка следваща седмица до края на 7-ия месец трябва да включвате нещо ново.
Пример:
Първа седмица - три дни по 3-4 лъжички "Финно картофено пюре" на Семпер на обяд след кърмене или хранене с адаптирано мляко, следващите три дни по 4-5 лъжички "картофи и моркови" на Хип, седми ден само кърма или адаптирано мляко на обяд.
Втора седмица - по половин бурканче "тиква и картофи" 125гр. на Хип. или една трета "картофи, ориз и мляко"-190гр. на Ганчев.
Третата седмица - по 1 бурканче 130гр. например: "букет от зеленчуци" на Гербер или "царевица и картофи" на Семпер, или половин бурканче на Ганчев "тиква картофи ориз и мляко";
Четвърта седмица можете вече да давате пюрета, съдържащи домати, чушки, спанак, броколи, тиквички, като количеството е в зависимост от желанието на бебето.
Количеството пюре, което давате на бебето на обяд не трябва да надвишава 190гр.

Зеленчуковите безглутенови пюрета, които са подходящи да се дават през първия месец от захранването са:
Ганчев - картофи, ориз и мляко; тиква, картофи, ориз и мляко; зеленчуково; зеленчуково с ориз; асорти от зеленчуци с масло. Всички са 190гр.
Хип - моркови-125гр; тиква-125гр.; ранни моркови с картофи-125гр.; тиква и картофи-125гр; пресни зеленчуци-125 гр.
Гербер - зеленчукова крем супа-130гр., букет от зеленчуци-130гр., моркови-80гр., броколи-80гр. Ако бебето ви се сърди на другите пюрета, тези най-вероятно ще му харесат.
Семпер - финно картофено пюре, моркови, царевица с картофи, броколи, тиква, тиквички с картофи - всички са от 135гр.
Алете - картофи и моркови-190гр., финно зеленчуково пюре-190гр.

През третата седмица след започване на зеленчукови пюрета, въвеждате плодово пюре за следобедна закуска. В първите дни давате по около 100гр., след това може да увеличита според желанието на детето до 190гр. на хранене.
Захранването с плодови пюрета става по-бързо, защото то вече пие плодови сокчета.

Подходящи пюрета са:
Ганчев - ябълка, ябълка и морков, тиква и морков, ябълка и тиква, банан, асорти ябълка, асорти банан, круша, банан.
Хип - ябълка, ябълка и банан, тиква и ябълка, круша, слива, морков и ябълка, круша и ябълка.
Ам-Ам - ябълка и морков, банан и ябълка, банан и круша, круша, слива.
Гербер - сливи, круши, ябълков крем, ябълки със сушени сливи, ябълка и морков.

Kакво ще кажете за тази схема за късно захранване? Мен ме притеснява това, че при зеленчуковите пюрета много бързо се минава на дву и три копмонентни, a и плодовите пюрета са включени без да се спазава схемата на постепенния прием.
От всичко, което до сега намерих по въпроса тази схема най ми допада, т.к искам да започна със зеленчуково пюре и после плодово. А тези каши са ми тъмна Индия, какво им е полезното на тях.
Но нека по - компетентните споделят мнение! blush
« Последна редакция: септември 16, 2008, 12:25:37 от mirindadimi » Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #76 -: септември 16, 2008, 14:05:32 »

mirindadimi какво да ти кажа ,аз съм толкова объркана crazy с това захранване от толкова много информация че вече се питам  дали ще се справя   sad.Още се чудя с какво и кога да започвам  girl_impossible
Активен
ivana
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 284



Моят сватбен албум

« Отговор #77 -: септември 17, 2008, 09:04:06 »

Майчета каката ми е захранена по старата система,Тинка сега и нея я захранвам по нея и честно да си кажа няма проблеми!Вече си хапваме плодови и зеленчукови пюренца,сокът само й го включих този месец а не 2-рия како е писано в началото на темата!От този месец ще влючим местните пюрета и жълтъка.Можем вече да даваме и кашички,но аз ще пропусна по простата причина че много надува изкуственоп бебето а тя сега на 4м. е 6770кг.А нормата е 10 на годинка!!!
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #78 -: септември 23, 2008, 13:21:19 »

Искам да попитам мога ли да започна захранването с някое разхлабващо пюре (например : тиква,сини сливи,круша )защото много често сме запечени и все си мисля че като почнем ще и се нормализира ритъма на изхожданията.И колко дена след като съм започнала с 2лъжички,после 3 лъжички мога да и дам цялото количество бурканче и между кой хранения да го въведа сутрин или следобед
Активен
virgin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 573


Вече съм мами на две малки мадами!


Моят сватбен албум

« Отговор #79 -: септември 23, 2008, 13:32:54 »

Маги, аз захранването го започнах с еднокомпонентно плодово пюре (по съвет на д-р Молева). Няма проблем да е някое от тези, които си изброила. На мен ми каза да давам сутрин и следобед м/у храненията. Аз така и започнах, но вече давам на Ели само следобяд и то в кисела. Първо давах х2 лъжички преди и следобяд и т.н. и като стигнах х6 вече започнах по цялото пюре.
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #80 -: септември 23, 2008, 15:30:13 »

Майчета каката ми е захранена по старата система,
а може ли малко да обясниш за невежите като мен в общи линии каква е тя? аз трябва да се замисля вече за захранване!!! не мога да почна при 6 навършени месеца, защото ако се наложи да почна работа когато тя е на 10-11 м. нали все пак трябва с нещо да се храни това дете докато ме няма? crazy
Активен
sabeva_07
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 506


I am Happy!


Моят сватбен албум

« Отговор #81 -: септември 27, 2008, 21:32:12 »

Аз съм за ранното захранване, движа се по схемата която Булечка е описала на първата страничка.Другият месец след 12 Октомври почваме кухня.За сега пием сокчета, хапваме плодово пюренце по-малко и от вчера започнах захранване със зеленчуково.Докато навърши 4 месеца трябва да е свикнал защото от кюхнята само пюренца ще дават и ще си ги хапваме с удоволствие както сега.
 yahoo yahoo yahoo
Активен
Мая
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 592



« Отговор #82 -: септември 29, 2008, 09:45:50 »

И аз почнах да давам сокче от ябълка...ама моето юначе не мога да го разбера...веднъж се облизва като дете в сладкарница,...друг път плюе ...Многоо странна е тази работа...
Купих чайте на Хип с ябълка и май него повече го харесва...МАй ще минем на чай вместо сок , а и чайчето ми се вижда по-добиря вариант huhhuh.gif
Живот и здраве след 2 седмици почвам и с пюренце от картоф - да видим как ще сме с него pardon

Мамита храната /пюренца или храна от кухня/ можели да се затопля в микровълнова или е необходимо закупуване на нагревател ??

И да питам за кашите....от кога могат да се дават?
Активен
virgin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 573


Вече съм мами на две малки мадами!


Моят сватбен албум

« Отговор #83 -: септември 29, 2008, 10:06:23 »

Майче, аз всичко топля в микровелето - даже и водата за млякото пак там и топля. good
За кашите...ами то си пише на кутиите на всяка каша, но питай си педито за всеки случай.
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #84 -: септември 29, 2008, 10:09:53 »

Ние днес започнахме да се захранваме като първо в менюто ни беше пюре от ТИКВА ,ето какъв беше резултата.Аз знам че пюрета не се топлят в микровълнова ,а само на водна баня като са студени иначе се дават със стайна температура.Аз сокчета не съм давала и няма да давам  Искам да попитам нещо дадох пюрето между сутрешното и обедното хранене  няколко лъжички,това достатъчно ли е или трябва и следобед пак да дам малко.И колко дена трябва да давам само еднокомпонентно пюре и след тиквата мога ли да продължа така: ранни моркови,картоф, моркови + картоф,круша,ябълка и след тези да дам оризова каша.Колко време след започване на захранването се въвежда жълтък и месо ?Благодаря предварително
« Последна редакция: септември 29, 2008, 11:04:01 от m_a_g_i_vs » Активен
Мая
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 592



« Отговор #85 -: септември 29, 2008, 10:57:10 »

..................като първо в менюто ни беше пюре от ТИКВА ,ето какъв беше резултата.
Резултата е една малка тиквичка DANCE
Активен
virgin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 573


Вече съм мами на две малки мадами!


Моят сватбен албум

« Отговор #86 -: септември 29, 2008, 16:00:00 »

Аз знам че пюрета не се топлят в микровълнова ,а само на водна баня като са студени иначе се дават със стайна температура.

А защо да не се топлят на микровълнова... scratch one-s head Е, то и аз ги топля само като са студени, но пък това за микровълновата ми е много чудно. Никой от двете педита не ми е направил забележка за това. huhhuh.gif nea
Относно захранването - абе много се шашках като започнах в началото, какво да давам, кога да го давам и т.н. Всяка майка си усеща кога бебчо е готов за захранване и дали да му даде нещо или не. good Може и да ме линчувате, но на Ели й дадох да опита сладолед на 5 месеца. Как да не му дам на детето като ме гледа "като циганче" и мляска с уста. smile С глутена мислех да изчакам, но пак се случи така, че си хареса от моята питка и .... blum
От опит мога да кажа вече, че захранването не е толко страшно, колкото ми се струваше преди да започна. Така, че давайте смело и се вслушвайте най-вече в малките муцунки. girl_wink
Извинявам се за дългия пост. blush
Активен
Vessi
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #87 -: септември 29, 2008, 23:16:03 »

Оф ето ме и мене.Нашият фъстък отказва ябълка под какъвто и да е вариант вече минахме през тиквата морковите сливите и прасковите резултата 2 дни яде на третия отказва.Как сте с акането от както сме почнали с пюретата /20-50гр. сутрин и следобед/ нещо спряхме да пълним памперса. Това е вече 3 седмица някои път по веднъж на ден някои път няма и толкоз.
Активен
JeniB
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 28



« Отговор #88 -: септември 30, 2008, 01:03:02 »

Само да допълня , че препоръките за захранване след 6ти месец са освен на СЗО и на нашето министерство на здравеопазването.

Маги много сте сладки smile
Аз до колкото съм чела  хубаво първото нещо, което даваш да го даваш по- дълго време само него, за да свикне коремчето на бебето с новата храна. Все пак до сега бебето е яло съвсем различно нещо. Хубаво е като се дава ново нещо да се дава до обяд, за да може при евентуална реакция да се реагира ( ако дадеш следобед и има реакция през нощта ще ти е по-трудно). Всяко ново нещо се дава по 1-2 лъжички и всеки ден увеличаваш дозата. Към вече въведено нещо може да прибавяш ново. Примерно въвела си тиква, давала си я няколко дни и не е имало реакция , след това може да дадеш тиква+нещо друго. Хубаво е да се въвежда само 1 нов продукт, за да не се чудиш при реакция от какво се е получила.

Иначе ние ще почва в сряда с оризова каша. Препоръчва се за начало защото има близка консистенция като кърмата.

Активен
JeniB
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 28



« Отговор #89 -: септември 30, 2008, 01:05:34 »

Освен това утре ще ви преведа в една моя книга какво пише за храносмилателната система на бебетата в ранна възраст. Има обяснение на ензимите, които се отделят и разни други такива неща. Става въпрос, че в първите месеци не се усвояват различни от кърмата храни.
Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines