Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 20, 2024, 12:43:38

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: С какво захранихте вашето бебе?
Каша - 4 (6.6%)
Плодово пюре - 9 (14.8%)
Зеленчуково пюре - 25 (41%)
Сок - 19 (31.1%)
Друго - 4 (6.6%)
Общ брой гласове: 61

Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Захранване на бебетата  (Прочетена 167497 пъти)
 
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: септември 07, 2008, 16:25:21 »

аз неискам да давам сок ,затова сега се чудя и проучвам какво първо мога да дам ама като гледам май тези който не са давали сокчета на бебетата си са почнали със зеленчуково пюре
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #61 -: септември 07, 2008, 16:27:18 »

...тези който не са давали сокчета на бебетата си са почнали със зеленчуково пюре
Даааа!!! good

Но по принцип е най-правилно да се започне захранването с храна максимално близка до кърмата/АМ, като консистенция!
Активен
mirindadimi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 747



Моят сватбен албум

« Отговор #62 -: септември 07, 2008, 20:24:23 »

И аз не искам да давам сокове. Маги ти от кой месец мислиш да я захраниш Габи? blush
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #63 -: септември 07, 2008, 20:29:24 »

ми за сега мисля поне още 1 месец да изчакам и тогава някъде към 5 и половина 6 навършени още не съм решила точно,но със сигурност сокове аз няма да давам ,ще започна или със зеленчуково пюре или оризова каша ,аз все още чета за тези захранвания доста за да видя кое е най добре и как да започна ,има толкова много информация и толкова противоречиви мнения че аз много се обърках даже
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: септември 07, 2008, 20:35:41 »

ето нещо за соковете
Лекарят съветва да захраните със сок? Сменете лекаря.
Ако вашият педиатър ви съветва да започнете захранването със “няколко капки сок”, сменете го – това означава, че той от няколко години даже не се е заглеждал в медицинска литература.
За съжаление заради заболяването на моята дъщеря, ми се наложи от близо да контактувам с опитен лекар – нефролог. Тя доста подобно ни консултира по всички свързани с храненето. Цитирам думите й :”Сокът е твърде тежък продукт, който съдържа много киселини, минерални соли и захар. Даже за възрастните, сокът е прекалено концентриран продукт, който е нужно да се разреди с вода. А децата е по-добре да пият компот.”
Сокът по-често от плодовото пюре предизвиква алергии и дразни червата. Ако е въведен твърде рано - и дисбактериоза. Плодовото пюре е за предпочитане, защото в самото пюре се съдържа целулоза, която неутрализира концентрацията на агресивните вещества.
Представете си човек с проблеми със стомаха, с черният дроб, с бъбреците. На какво диета е той? Каши! Добре сварени с вода, не с мляко. А не на сокове! Бебето се храни с кърма, която се усвоява почти напълно от организма или при нужда с адаптирано мляко. При бебето храносмилателната система още не е напълно развита, затова първата храна трябва да е нещо по-леко. А на него му се дава сок!

И така, какво може да се случи от ранното въвеждане на сока:

1. Раздразване на стомашно-чревния тракт.
2. Дисбактериоза
3. Проблеми с бъбреците (както при моята дъщеря – оксалурия).
4. Проблеми със задстомашната жлеза (като следствие е огромния брой болни от панкреатит в нашето поколение).

Алергията може да не се прояви веднага. Случва се някъде около месец след ранното въвеждане на сока, появява се алергия – “Непонятно от какво, нищо ново не сме давали”.
Зная, че има деца, за които това не се касае. Но да проверявам, отнася ли се това за моето собствено дете, аз не се наемам.
И сега за сока и анемията (някои наши лекари настояват за сока, като на “панацея” за анемията).
Моят син на 2 месеца хемоглобинът му беше 86 (хемолитична анемия в следствие конфликт на кръвните групи). Тъй като считам, че болестите трябва да се лекуват от лекари-специалисти, а не от участъковите педиатри, то ние се обърнахме към специалист – хематолог. И ето какво ми се удаде да разбера :
1. Грамотните лекари знаят, че растителните храни не повишават хемоглобина.
2. Сок от 3,5 месеца е много рано. Хемоглобинът от това няма да се повиши. Нашият хематолог счита, че ползата от сока е нулева, а вредата за стомашно-чревният тракт – голяма.
Второто си дете захраних след петият мезец и разликата беше огромна. Нито запек, нито разстройство, нито някакъв друг проблем с корема. При всичките тези страшни приказки за анемията. Без захранване и желязосъдържащи препарати покачихме хемоглобина от 86 на 110. Като при нас наистина имеше АНЕМИЯ, а не физиологическо понижение на хемоглобина, което се наблюдава при почти всички бебета на възраст между 3 и 6 месеца. А сок започнахме да даваме на 7,5 месеца. И то по съвсем мъничко – колкото да оцвети водата
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #65 -: септември 07, 2008, 20:43:41 »

Защо нашите майки са ни давали сок...
За създаването на този материал ме подтикна една дискусия в родителския форум, за захранването със сокове. За съжаление, защитниците на този метод, освен “ние пием и всичко е наред” или “ нашите майки са ни давали”, други аргументи не привеждат.
Точно за тях ще поговорим. Защо нашите родители е можело да дават, а ние не бива да го правим. Този материал е особено важен за майки на недоносени деца. Тъй като, за съжаление неонатолозите твърде рядко четат съвременна литература, а разчитат на знанията получени от старите учебници потвърждаващи, че за дечицата е много необходимо даването на сокове още от вторият месец.
Добре, прекъсвам дърдоренето и започвам по същество.
Методиката на въвеждане на сок и била особено разпространена в периода до 70х години. При това не само в Русия, ами и в Европа и Америка. Но още от края на 60х години са се появили първите препоръки за ограничаване на подобни хранителни мерки за децата. Русия, както винаги е на опашката, наблюденията за “буржуазките” деца нямат тежест, нужно е било 15 пъти да настъпиш габърчето, за да осъзнаеш случващото се.
При наблюдение на 6-12 годишните, които са отраснали с вълната на ранното даване на сок, е събрана информация за това, че подобни методи могат да имат дългосрочни последици. Опасността идвала не толкова от моментните алергични реакции, но и от реакцията на организма в по-късен етап.
Стомашно-чревният тракт на бебето още почти от раждането получава неадаптирана храна (в препоръките, сокът е трябвало да започне от 3х седмица) и е работел в екстремални условия. И в момент на физиологически стресови ситуации, просто се сривала, “закичвайки” детето с букет от заболявания, от типа на гастрит, панкреатит, проблеми с червата и т.н.
И все пак, връщайки се към това време, нека се припомним, че основно са разчинали на изкуственото хранене (а в този период се е считало, че е по-добре да дохранваш бебето с адаптирано мляко, отколкото да се поддържа кърменето, и майките са съветвани колкото се може по-скоро да се възползват от услугите на детските ясли, за да могат да ходят на работа) – бебето се е нуждаело от допълнителни източници на хранителни вещества. Ето така е станал актуален принципа – “по-малкото зло”.
Да, соковете в качеството си на първа храна, нанасят вреда. Недостатъчната хранителна стойност при отсъствие на кърма на млечните смеси с небалансиран състав на кристалната захар (а нашите майки трябва да помнят, как са пресявали захарта от смесите със ситото), кравето мляко или кефира за бебето е повече от опасна. Дефицитът на хранителни вещества провокира тежки дефекти в развитито, като проблемите със стомашно-чревният тракт първо: се проявяват по-късно (често чак в пубертета), и второ са потенциално познати и теоретически излечими.
А сега цифрите...
Ще дам за пример желязото. Точното му съдържание в различните хранителни източници, подходящи за кърмачето и каква е потребността му от него.
В кърмата, съдържанието на желязото е незначително само по себе си, около 0,04 мг на 100 гр. Но желязото в кърмата е с уникална биологична усвояемост – 50-75%. При нито един друг продукт в света не е така – тоест усвоеното количество в мкг/100 гр. е 20-30.
В съвременните адаптирани смеси, съдържанието на железният сулфат е от порядъка на 0,2-0,4 мг/100 гр. (в обогатените смеси – 0,6 мг/100 гр). Като пресметнем неговата биологична усвояемост (около 20%) излиза, че усвоеното количество е 40-120мкг/100 гр.
По данни на СЗО 20 мкг/100 гр. се явява достатъчно количество за удовлетворяване на потребностите на бебето на възраст 6-8 месеца. В адаптираните млека, в които няма допълнителни стимулиращи усвояването фактори, съдържанието на желязо както е видно е завишено.
А в млечните смеси, с които са ни хранили нашите майки, съдържанието на желязо е било 2 пъти по-ниско, отколкото в кърмата -0,02 мг/100 гр. адаптирано мляко. Тоест, за бебето, което по това време е било хранено с изкуствено мляко, профилактиката на желязодефицитната анемия е била доста актуална. Затова, защото от достъпното за това време хранене, бебето е получавало 1/10 от необходимото количество желязо.
Особено важно това е било за недоносените бебета, затова, защото собствените им запаси от съкратения срок на вътреутробното развитие са били минимални, и по правило се изчерпват до вторият месец коригирана възраст.
Соковете се явяват като някакво алтернативно решение. Защото на бебето във възраст на физиологическа незрялост за захранване, не е възможно да предложиш твърда храна (парченца от нещо, пюрета).
Активен
m_a_g_i_vs
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1261


Сърцето ми се раздели на две....


Моят сватбен албум

« Отговор #66 -: септември 07, 2008, 20:45:09 »

...и продължението ....
...Храната трябва да е течна. Такава, като соковете и бульонът (сега е ясно от къде идва и страстта на педиатрите от старата школа да нахранят бебето със “супичка” още на 4-5 месеца).
Та така, соковете... съдържанието на желязото в обогатеният ябълков сок е около 0,4-0,5 мг/100 гр. Усвояемостта е около 1-2%,тоест около 4 мкг/100 гр.
Поради това, че с възрастта физиологическият спад от желязо в организма (порядъка на 4 месец) в храната на бебето е трябвало да има вече достатъчно количество такъв източник на желязо – сокът. И като извънредна мярка давали поне по 100 гр. сок на ден. Но няма как да дадеш изведнъж 100 гр. сок. Затова го въвеждали колкото е възможно по-рано, за да се удължи периода на привикване. Да се заглади стресовия ефект.
А защо препоръките са били всеобщи? Причината е проста – как педиатрите биха разбрали, дали майката изключително кърми или дохранва с краве мляко? Затова препоръките е трябвало да бъдат стандартизирани.
Това горе-долу е всичко. Основната беда е във това, че в условията на съвременното хранене на бебето, плюсовете на ранното въвеждане на сокове са загубили актуалност. А когато даже и ползата е съмнителна, какво остава?
И накрая: никой не набеждава соковете като “всемирното зло”. Когато соковете се въведат в правилният за тях момент,те влизат в ново качество – като стимулатори на ферментативната дейност при детето, което получава голямо количество “тежки” продукти – когато в менюто на бебето вече са въведени каши, зеленчуци, плодове, месо, риба, кисело-млечни продукти... просто всичко с времето си.


Но в крайна сметка всеки сам решава как да постъпи със захранването на собственото си бебе
« Последна редакция: септември 07, 2008, 20:48:04 от m_a_g_i_vs » Активен
mirindadimi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 747



Моят сватбен албум

« Отговор #67 -: септември 07, 2008, 21:47:55 »

ми за сега мисля поне още 1 месец да изчакам и тогава някъде към 5 и половина 6 навършени още не съм решила точно,но със сигурност сокове аз няма да давам ,ще започна или със зеленчуково пюре или оризова каша ,аз все още чета за тези захранвания доста за да видя кое е най добре и как да започна ,има толкова много информация и толкова противоречиви мнения че аз много се обърках даже
И аз така мисля, защото Гого има много чувствително стомахче! pardon
Тия статиийки съм ги чела, звучат доста убедително, но ще се посъветвам и с педито тя какво ще предложи за захранване, ако не се дават сокове. Свеки каза, че мъжа ми го е захранила на 5-6 месеца с картофено пюре, така че ще помага blum
Активен
Vessi
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #68 -: септември 10, 2008, 23:44:19 »

Ох 100 души 100 мнения Тук в Канада започват захранване след 6 месец и то с оризова каша.Тити е на почти 4м Опитахме сок от ябълки не ще повръща Опитахме морковен сок по става 2-3 лъжички на ден минава номера.Пробвахме пюре от моркови върви пробвахме от сладки картофи....и като каза няма да ака това дете цял ден.обадихме се на лекаря тои каза никакви други храни преди 6 м. Аз съм на мнение 4е детето само си показва какво кога и как, а и общото мнение е за късно захранване.Относно вида на храната като че ли е подобре плодова от колкото зеленчукова за начало но....кои може да каже
Активен
Мая
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 592



« Отговор #69 -: септември 11, 2008, 08:29:03 »

Дааа както каза Веси 100 души 100 мнения  pardon
Аз понеже имам малко особено мнение за Ам angry, а се наложи да храня малкия с такова, съм решила да почна да захранвам от 4я месец...АМ си е чиста химия кой каквото и да ми говори tease. Предпочитам да давам храна отколкото да ми се "надува" детето /това си е страничен ефект за мен от АМ/

Танче, искаш да кажеш че захранването трябва да е с нещо течно като кърма/АМ, т.е да разбирам сокче ли?

А дали със зеленчуково или плодово...май няма разлика....Май ако хареса много сладките плодови пюренца може да не искат безвкуснте зеленчукови  Girl_hide
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #70 -: септември 11, 2008, 09:32:02 »

Танче, искаш да кажеш че захранването трябва да е с нещо течно като кърма/АМ, т.е да разбирам сокче ли?

Ми да!!! good
Аз така започнах и нямах никакви проблеми с Косьо!!!
Активен
virgin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 573


Вече съм мами на две малки мадами!


Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: септември 11, 2008, 12:38:40 »

И аз съм чувала някои да казват, че ако дадеш на детето първо плодово пюре, после не искало да яде зеленчуковото. crazy За мен това си е леко pleasantry глупаво да се твърди, защото си зависи изцяло от детето. Това, че са малки, не означава, че нямат вкусови предпочитания. Има някои деца, които въпреки, че са захранени с плодово пюре, предпочитат вкуса на зеленчуковите. girl_wink
Захраних Ели първо с плодово пюре и смея да твърдя, че досега не сме имали проблеми с храната (да чукна на дърво). good Засега ми е отказала само мусаката от месните пюрета на Ганчев. Ама и тя си е отвратителна де, защото са сложили и подправки вътре. bad Нямаме особени предпочитания и към определена марка пюрета или сокове даже. На мама милото мече си хапва всичко. Bravo

Активен
Isabel
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 297



« Отговор #72 -: септември 11, 2008, 21:00:29 »

Аз захраних бебка със зеленчуково пюре, сега днеска дадох и оризова каша - доста й хареса, за разлика от пюретата angry Как ще се научи да ги яде , не знам pardon
Активен
mirindadimi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 747



Моят сватбен албум

« Отговор #73 -: септември 11, 2008, 21:14:10 »

Аз захраних бебка със зеленчуково пюре, сега днеска дадох и оризова каша - доста й хареса, за разлика от пюретата angry Как ще се научи да ги яде , не знам pardon
A сокчета давала ли си й преди захранването с пюре?
Активен
Isabel
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 297



« Отговор #74 -: септември 12, 2008, 19:18:05 »

A сокчета давала ли си й преди захранването с пюре?

Не, мила, не съм! blush blush
Четох, четох много из нета, по едно време се реших, после пак се отказах pardon
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines