Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 25, 2024, 14:04:46

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: С какво захранихте вашето бебе?
Каша - 4 (6.6%)
Плодово пюре - 9 (14.8%)
Зеленчуково пюре - 25 (41%)
Сок - 19 (31.1%)
Друго - 4 (6.6%)
Общ брой гласове: 61

Страници: [1] 2 3 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Захранване на бебетата  (Прочетена 167957 пъти)
 
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« -: февруари 05, 2007, 15:42:09 »

Как лъжичката измества биберона?

Нищо не може да се сравни с щастието на майката да наблюдава как нейното бебе расте.

Особено през първата година - наддава на ръст и тегло с темпове, които никога няма да се повторят, започва да се усмихва, научава се да сяда, а не след дълго изненадващо се изправя, изрича първите срички, идва първото зъбче. Но за да се случи всичко това, бебето има нужда от нови хранителни вещества, които липсват или са в недостатъчни количества в кърмата или изкуственото мляко.

И така настъпва моментът на захранването с продукти, различни от млякото. Този период е доста дълъг и сложен, защото през всеки месец идва ред на нещо ново в менюто на бебето. За да минете с вашето дете успешно през него, трябва да запомните:

Всяка нова храна трябва да се въвежда постепенно, в рамките на една седмица.

Никога не давайте две нови храни едновременно.

Още при първата различна храна, която в случая е плодовият сок, започнете да храните детето с лъжичка. То трябва да свикне с нея, за да ви е по-лесно да му давате след това кашите и пюретата. Освен това лъжичката е вашата мярка при захранването.


Как протича смяната на биберона с лъжичката:

Втори месец.

Това е времето, когато бебето за пръв път ще вкуси нещо различно от млякото. Започва се с плодов сок. Първите сокчета трябва да са от ябълка или морков. С всеки друг плод или зеленчук рискувате да предизвикате стомашно разстройство или алергия. Най-добре е в началото вие да приготвяте сока. Не пропускайте мерките за хигиена. Измийте си ръцете поне три пъти със сапун и хладка вода. После измийте старателно плода. Настържете го в съд, изплакнат с преварена вода, като задължително използвайте пластмасова или порцеланова стъргалка, тъй като металната убива витамините. После прецедете получилата се каша през изгладена марля.
Първия ден дайте само 1 чаена лъжичка сок.
Всеки следващ ден увеличавайте количеството с по 1 чаена лъжичка, докато стигне 50 мл един път дневно, което се дава между две хранения с мляко. Сокът винаги трябва да е прясно изцеден. Не е желателно да запазвате остатъка за следващия ден.
Когато правите сок от моркови, по възможност ги проверете дали не съдържат голямо количество нитрати. На всеки по-голям пазар вече има такива лаборатории. При внасянето на сок от всеки нов плод захранването пак става постепенно, за два-три дни.


Трети месец.

Пресният плодов сок от време на време може да се заменя с плодово пюре от готовите. То трябва да съдържа само плод. Захранването става постепенно за 3-4 дни, като се започва с две-три лъжички и през следващите дни се добавят по 1-2.
Плодовия сок вече можете да давате по 2 пъти на ден.


Четвърти месец.

Идва ред на зеленчуково пюре, което пак се въвежда постепенно. То може да е домашно приготвено или готово. Ако го купувате, първо прочетете състава му. Трябва да съдържа брашно (или нишесте), мляко, сварен, смлян зеленчук, масло, сол и захар.
След като бебето свикне с пюрето, спокойно можете да заместите с него обедното шише мляко. До следващото хранене трябва да има по-голяма пауза - 3,5 до 4 часа.
Към средата на 4-ия месец въведете и жълтъка. Давайте четвъртинка твърдо сварен жълтък в началото веднъж седмично, а след това 2 пъти седмично.
Яйцето трябва да бъде прясно и да се вари най-малко 10 минути.


Пети месец.

Време е да захраните бебето с плодов кисел. След седмица заменете с него следобедното мляко. Можете да го редувате с готова каша, която е лесна за приготвяне.

Шести месец.

Обедното зеленчуково пюре постепенно може да се замени с месно. Използвайте само готовите, защото те са специално приготвени, а месото в тях е много фино смляно.
Захранването става така: давате 1-2 лъжички от новата храна, а след това дохранвате със зеленчуково. Постепенно в следващите дни се увеличава дозата на месното пюре за сметка на зеленчуковото, докато се стигне до пълно заместване. После редувате: 1 ден месно, 1 ден зеленчуково. В следобедното хранене запазете кисела.
От шестия месец бебето преминава на петкратно хранене.


Седми месец.

Вече можете да смените млякото в 9 ч. с вкусната попара със сирене.
Тя се приготвя от хляб или сухар, колкото половин филийка, една равна лъжичка захар, една лъжичка масло и сирене на големина колкото 4 бучки захар. Залива се с вряла вода. Захлупва се с чинийка и след 5 минути се пасира леко с лъжичката. Преди да започнете да храните детето с нея, винаги проверявайте дали не е прекалено гореща.


Осми месец.

Вече можете да приготвяте месното пюре и вкъщи от добре сварено и ситно смляно телешко или пилешко месо. За да е още по-богато на хранителни вещества домашното пюре, добавяйте в бульона, в който го варите, пресни зеленчуци. Но не забравяйте да пасирате и тях преди хранене. Може да приготвяте и пюре от варена риба, но трябва внимателно да почистите месото и от най-дребната кост.
От осмия месец давайте на бебето и около 50 мл бульон преди пюрето. Той трябва да е от зеленчуци в деня, в който давате местно пюре, и от месо - в деня, в който детето поема зеленчуково пюре.
Ако бебето има голям апетит и поема по 180-200 мл на хранене, може да премине и на четирикратен хранителен режим.


До края на първата година не давайте повече от 200 мл храна на прием. Обикновено около 8-ия месец поникват първите зъбки. Опитвайте се да давате на бебето коричка от хляб или солета, за да го приучите да дъвче. В тези случаи не го оставяйте само - може да се задави. То трябва да е седнало и да е пред очите ви.

Към края на първата година се дава т. нар. преходна храна. Тя е близка до тази, която вие ядете, но задължително трябва да е без запръжка, по-безсолна и леко пасирана.
Активен
mariya
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 304


Горда мама


« Отговор #1 -: февруари 18, 2007, 15:49:47 »




лелее, не искам да споря мила, но прочетох само до сока от 2рия месец....недопрочетох...
явно си копирала темата отнякъде....
само ще кажа, че в приетия за България национален план за храненето е отбелязано че до 6тия месец на бебета се дава САМО мляко - било то кърма или адаптирано
с удоволстиве бих коментирала захранване на бебета и въвеждане на новите храни Dance
« Последна редакция: ноември 28, 2008, 12:04:01 от Teo » Активен
seny
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 643


щастлива мама на двама


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: февруари 18, 2007, 16:39:55 »

Нека да се включа и аз. На моята дъщеричка и дадохме да пие плодов сок още на 10-ия ден-разбира се по мъничко. Аз в началото бях против, но доктора ми обясни, че по този начин по-лесно ще се справи с коликите и със запека, който имаше...и да ви кажа честно имаше право - почти не ми е плакала /като цяло 4-5 пъти/...но всеки сам си решава - има много виждания по тези въпроси и само майката може да реши кое да спазва и кое не...
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: февруари 19, 2007, 10:48:17 »

Тази статия не е мое наблюдение, аз все още няма бебче Girl_sing, но доста чета!!! Reading

А иначе съм съгласна със Сени, че всяка майка си решава, какво и кога да даде или не на малкото Sunshine съкровище!!! girl_wink
Активен
mariya
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 304


Горда мама


« Отговор #4 -: февруари 19, 2007, 19:46:33 »

за да реши всяка майка какво и кога да му дава трябва наистина много да е чела...ако реши и пържоли ли ще му даде на 1 месец blum, но ако лекар препоръча сок от 10ия ден то веднага ще го сменя....всеки лекар знае, че стомахчето на бебето няма ензими, които да преработват друга храна освен млякото до 6тия му месец, имаше даже филмчета скоро че това може да окаже много негативно влияние върху стомаха на детето в последствие..води до тежки алергии (пример за съжаление е брат ми... cray)good
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: февруари 20, 2007, 13:22:47 »

Ами, майката ще прецени дали това, коетоказва лекаря й допада или не! Girl_sing Може и с друг да се консултира и така, за да няма проблеми после girl_impossible!!!
Активен
mariya
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 304


Горда мама


« Отговор #6 -: февруари 20, 2007, 18:21:59 »

Curtsey Напълно съм съгласна, че трябва да се чуе повече от едно мнения  blush
Активен
seny
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 643


щастлива мама на двама


Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: февруари 23, 2007, 00:25:04 »

Curtsey Напълно съм съгласна, че трябва да се чуе повече от едно мнения  blush
Аз също ... и тъй като идеята ми се стори налудничава в началото /аз също бях изчела сума ти книги как детето трябва само да се кърми до незнам кой си месец и даже вода да не му се дава  crazy / се допитах и до друг лекар и до други жени с чиито деца се занимава докторът... Всички ми казаха, че са много доволни от него и за нищо не ги е подвел /а видях и дечицата им/. И реших да му се доверя, за което казвам и до ден днешен не съжалявам. Детенцето ми е живо и здраво, справи се със запека /без лекарства, химии и др. интервенции, които повечето лекари предписват/, почти не е имала колики както казах и да чукна на дърво до сега е боледувала само веднъж. Все неща които дължа до голяма степен на компетентните и навременни съвети на този доктор.
А колкото до многото литература - да изчетох не малко ... и колкото мнения за и против има за едната теза, толкова има за и против другата, но както вече казах: какво да слуша наистина всеки си решава сам... Истината е, че ние сме отглеждани по системата, която Bulechka_TS е цитирала и която сега е много модерно да се отрича ... всеки да си прави изводите... /а и нали хората, които пишат книги как да се гледат деца също трябва да живеят от нещо  tease /
Може и да е прозвучало малко груубо, за което извинявайте и повярвайте ми - не искам да обиждам никой - просто пак казвам всеки решава сам за себе си...
Активен
mariya
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 304


Горда мама


« Отговор #8 -: февруари 23, 2007, 12:08:19 »

seny, аз съм от тези  crazy дето до 6тия месец само кърмеха  danceg
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: февруари 23, 2007, 12:10:54 »

seny, аз съм от тези  crazy дето до 6тия месец само кърмеха  danceg
Абе важното е как се чувстват бебоците.Да им е добре.На брат ми жена му също кърми само до 6 месец но беба не се чувстваше добре все плачеше милата и наддаваше по 200-300 гр  Oh my ... само.Но тя ипорито отказваше даже и добавка мляко да й дава.Незнам това не ми се струва нормално.Принципа е принцип това е ясно но не може да си тормозиш детето ако не се чувства добре така,нали?
Активен
seny
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 643


щастлива мама на двама


Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: февруари 23, 2007, 12:13:34 »

Въпрос на избор и собствено решение, както казах... Аз кърмих малката почти до осмия, но не само ... хапвахме и други неща. И отбиването си стана съвсем естествено без стресови ситуации и изпълнения и за двете ни ...А иначе - не можех да си представя, че в жегите няма да и дам вода каквото и да пишеха че в кърмата имало достатъчно и децата нямали нужда от повече - толкова жадно пиеше ... tease
Активен
seny
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 643


щастлива мама на двама


Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: февруари 23, 2007, 12:14:13 »

Точно така е fiibi_bg  Bravo good
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: февруари 23, 2007, 12:47:13 »

seny, аз съм от тези  crazy дето до 6тия месец само кърмеха  danceg
Абе важното е как се чувстват бебоците.Да им е добре.На брат ми жена му също кърми само до 6 месец но беба не се чувстваше добре все плачеше милата и наддаваше по 200-300 гр  Oh my ... само.Но тя ипорито отказваше даже и добавка мляко да й дава.Незнам това не ми се струва нормално.Принципа е принцип това е ясно но не може да си тормозиш детето ако не се чувства добре така,нали?

Въпрос на избор и собствено решение, както казах... Аз кърмих малката почти до осмия, но не само ... хапвахме и други неща. И отбиването си стана съвсем естествено без стресови ситуации и изпълнения и за двете ни ...А иначе - не можех да си представя, че в жегите няма да и дам вода каквото и да пишеха че в кърмата имало достатъчно и децата нямали нужда от повече - толкова жадно пиеше ... tease

Момичета съгласна съм с вас! И според мен е НАЙ-важно бебчето да се чувства добре, а и всяко бебе реагира по различен начин, нали!!! girl_wink
Активен
seny
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 643


щастлива мама на двама


Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: февруари 23, 2007, 15:17:11 »

Момичета съгласна съм с вас! И според мен е НАЙ-важно бебчето да се чувства добре, а и всяко бебе реагира по различен начин, нали!!! girl_wink

Точно така е Bulechka_TS  Bravo . Не може стриктно и сляпо да се придържаш към някакъв принцип само защото някой е казал, че така трябва.  tease
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: февруари 23, 2007, 15:19:57 »

Момичета съгласна съм с вас! И според мен е НАЙ-важно бебчето да се чувства добре, а и всяко бебе реагира по различен начин, нали!!! girl_wink

Точно така е Bulechka_TS  Bravo . Не може стриктно и сляпо да се придържаш към някакъв принцип само защото някой е казал, че така трябва.  tease

Съгласна съм! good
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines