Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 29, 2024, 18:41:58

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Въпрос за един странен обичай  (Прочетена 41872 пъти)
 
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #90 -: април 01, 2009, 08:11:24 »

Аз съм от Бургаско и тук го има този обичай.
На една сватба,някой от компанията ни беше откраднал петел и го беше сложил в багажника на колата.
Каква гонка падна на бензиностанцията щом отвориха багажника.... ROFL
Доста се посмяхме.
Аз не намирам нищо странно в този вид кражба-щом едно семейство допуска тези хора в домът си,значи са достатъчно близки да си имат доверие.
Освен това,в повечето случаи се "крадът" предмети със символична стойност.
А в крайна сметка,каквото и да откраднат приятелите на младоженеца,то едва ли ще е по ценно за родителите от тяхното дете.
Активен
*trinity*
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 450



Моят сватбен албум

« Отговор #91 -: май 31, 2009, 22:44:41 »

 Ама че странен обичай!Да си призная за първи път чувам(чета)за нещо подобно което се прави на сватби.Ами че аз не виждам смисъл да си крада нещо за "новият "дом (нище че живеем там вече от 3 години.Аз малко по-малко съм си открадвала каквото ми трябва от къщата на нашите и може да не е останало какво да си вземам на сватбата  danceg
Активен
kiss_me
Новак
*
Публикации: 16


« Отговор #92 -: юни 06, 2009, 20:32:00 »

При нас във Варна го има обичая и си го спазваме. Баба ми като се е женила, от страната на дядо ми са опитали да откраднат прасето и е станало такъв смях, че на всяко събиране все си припомнят деня на сватбата. А дали е хубаво или не, лощо или не всеки сам си преценява, но това е все едно да коментираме дали младоженеца трябва да купува булката или да я взее по любов. Това си е традиция и си е останала с времето.
Активен
*trinity*
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 450



Моят сватбен албум

« Отговор #93 -: юни 06, 2009, 22:01:27 »

Ами аз също съм от Варна ама не бях чувала ч е се "краде" на  сватбата  smile  А  за традициите мисля че вески си решава кое точно да спази и по какъв начин и така се прават и нови традиции
Активен
siss
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 463



Моят сватбен албум

« Отговор #94 -: юни 17, 2009, 20:54:56 »

Аз също съм от Варна. И ние си откраднахме нещо то къщата на снаха ми, като ходихме да я вземем, мисля една картина от секцията беше. Сега като се върнем назад, се забавляваме с това. А каритната още стои в бащиният дом good
Активен
dark_avenger
Ентусиаст
**
Публикации: 127


« Отговор #95 -: юни 25, 2009, 21:23:27 »

Обичаят си го има и никак не е странен, просто всичко е на маитап, да има разнообразие.Странното в случая е че имаме толкова много и различни национални традиции, че те вече ни станаха безинтересни, някои от вас даже ги тълкуват като селски, и загърбваики родното се обърнахте да взаимствате от скучните американски и европейски сватби.Наричате такива мероприятия тузарски, а какъв е проблема да не се срамуваме от собствените си традиции и обичаи и да спазваме тях?Нека някои да отвори една тема - Традиции от България и там булките от различни краища да споделят малко инфо.
Активен
betina
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 107



Моят сватбен албум

« Отговор #96 -: юни 28, 2009, 16:23:36 »

Аз бях чувала само за този ритуал, краде се от къщата на булката и й се дават вече в новата къща,от Варна съм но не знам да го има при нас. Но миналата година като се жени на милото сестра му се наложи да я взимат от нас. И по едно време в ресторанта малкия племенник на младоженеца минава край мен и държи един парфюм на Булгари и едно сувенирно слонче, при което си казах"а това е като моето слонче и парфюм..." но толкова. После сядам на масата си и приятелят ми вика че от нас са "откраднали парфюма ми, слончето, дистанционното за TV и DVD, както и една малка картина от Ню Йорк". Казах че си искам, естествено парфюма ми е подарък от милото, слончето от майка като ходихме на Троянски манастир а и освен това ми развалят колекцията от седем слончета за пълно щастие в дома, дистанционните няма как ще ни трябват, а картината приятелят ми много държи на нея защото си я донесе от Америка. Да но на сватбата ни върнаха само дистанционните. След няколко дни казвам на булката няма ли да ми ги върне и тя ми вика ама трябвят ли ти  Oh my ..., ха beating че това са ми подаръци това да не е било нейна къща и нейни вещи, че да ми вика трябват ли ти. Е върна ги но чак след месец...Честно казано не ми стана приятно...
Активен
*trinity*
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 450



Моят сватбен албум

« Отговор #97 -: юни 28, 2009, 19:56:19 »

АААА много неприятно  NO!Как така ще взимат от къщата (не стига че не на булката) ами и няма да ви ги върната нещата?Това много ме наплаши и ще взема да си прибера всички неща които някой може да отмъкне за да няма нищо иначе ще има beating.НЕ стига че ще ги черпим в реторанта ами и ще ми крадат нещата и няма да ми ги върнат!Все пак се радвам че си успяла да си вземеш нещата обратно.Дано на вашета сватба да няма такива проблеми  good
Активен
betina
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 107



Моят сватбен албум

« Отговор #98 -: юни 28, 2009, 20:07:07 »

тринити, как ще скриеш всичко нали виждаш какво пишат по-нагоре - телевизори крадяли Oh my ..., иначе мен ща ме взимат от дома на майка ми- т.е родния ми дом а ако вземат нещо то поне пак при ме ще дойде, ама като се замисля по-добре нищо да не вземат...ььь само мен smile
Активен
*trinity*
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 450



Моят сватбен албум

« Отговор #99 -: юни 28, 2009, 21:39:10 »

Ааа аз само да ги видя да ми вземат нещо!Ще кажа на приятелките ми да следят дали някой няма "да го знае"този ритуал.Да се надяваме че няма да има такива гости чеее.. hunter
Активен
bergeria
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 705



Моят сватбен албум

« Отговор #100 -: юни 29, 2009, 09:37:34 »

Относно "краденето" от дома на булката е възможно предварително да се разберете с малдоженеца да си вземете нещо, което ще ви трябва и то да бъде "откраднато". На последната сватба,  на която бях направиха точно това, даже аз им посочих, кое е нещото за крадене ( беше оливерник). А като малка си спомням на сватбата на един от братовчедите ми булката каза, кои са и любимите неща, които така или иначе ще си занесе в новия дом и ние ги взехме и един вид ги пренесохме там smile
Активен
dezmand
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 185



Моят сватбен албум

« Отговор #101 -: юли 10, 2009, 23:09:11 »

Аз съм от Стара Загора и този обичай си го има  smile Кумата трябва да открадне нещо символично.Едва ли трябва да изпадаме в паника , че ще ни украдът къщите  insane – все пак достатъчно интелигентни хора сме и знаем ,че всичко се прави за забавление и да има хубави емоции покрай обичаите  girl_wink
Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #102 -: юли 12, 2009, 13:44:25 »

Аз съм от Стара Загора и този обичай си го има  smile Кумата трябва да открадне нещо символично.Едва ли трябва да изпадаме в паника , че ще ни украдът къщите  insane – все пак достатъчно интелигентни хора сме и знаем ,че всичко се прави за забавление и да има хубави емоции покрай обичаите  girl_wink
Това не само в Ст. Загора се прави а и доста пъти вече виждам че се прави и в Пловдив ! Забавно е де !   good
Активен
mi6kata_85
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 527



Моят сватбен албум

« Отговор #103 -: юли 13, 2009, 14:47:00 »

 и на мен ми казваха,че ще крадат, ама на мен нещо не ми се понрави и се уговорихме нищо да не вземат...и от пожарната ги отказах laugh(представяте ли си пожарната кола,стълба и аз слизам по нея с роклята...)
Активен
BuBsy
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 36


"malka sladka gushki"


Моят сватбен албум

« Отговор #104 -: юли 22, 2009, 11:58:09 »

Честно казано и аз за пръв път чувам за такъв обичай! Но всеки край си има по нещо интересно... по- скоро създадено за емоция, "кудош", а и имат хубава символика...
Лошото е обаче, че хора разни и не знаеш кой с каква мисъл....
Иначе би било купон, ако знаеш че идват съвестни хора. А това пък за надиграването за този предмет и паричките...също е готино! Все пак- още помощ за младите!
Аз мисля, че при нас го няма този обичай.....а и искрено се надявам някой да не реши случайно да го приложи... че ще ме крадат от друго място! DANCE
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines