Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 18, 2024, 23:01:00

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковния брак да стане ли официален  (Прочетена 19720 пъти)
 
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: май 19, 2007, 07:47:06 »

честно казано момичета май нашите са атеисти  :danceg:и не съм присъствала на сватба в джамия! Иначе съм гледала на диск такъв ритуал в турция,  :mad_girl:но не е интересно, защото ходжата пее само на арабски и почти не му се разбира, но мисля че и там не е официален. А доколкото знам при арабите, понеже мъжа може да има повече от 1 жена, питат само него дали я взима и родата на булката дали я дават!!!!!!!! Oh my ... Представяте ли си!!!!!
Активен
prin4ipessa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: май 21, 2007, 12:36:51 »

Аз тук имам една колежка мароканка и тя ми каза, че при тях традицията била много интересна както и самия ритуал. Булката и младоженеца се обли4али в златни одежди и сядали на трон (от онези преносимите тронове дето в миналото робите са ги носили на раменете си) и така ги носели към джамията, но дали там брака в джамията е официален не съм я питала.

Ох, май взех да се отплесвам от темата... blush
Активен
vanessa
Сватбар
***
Публикации: 262



« Отговор #17 -: май 26, 2007, 18:44:36 »

За мен църковния брак е много по-важен,при него се венчаем пред Бог,а гражданския-един подпис.
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: май 26, 2007, 21:35:16 »

За мен църковния брак е много по-важен,при него се венчаем пред Бог,а гражданския-един подпис.

Все едно са мои думи това!!! Bravo Много съм съгласна!!! good
Активен
katia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



« Отговор #19 -: май 27, 2007, 12:50:58 »

така е!и аз съм съгласна,че църковния е по-важен!
дори в Гърция хората като правят сватба правят само в църквата.всички гости идват там само.а в ресторанта идват само най-близките-50,60  човека!
а граждански въобще не правят-направо носят в общината свидетелството за църковен брак и те директно им дават граждански-без да се подписват!
де да беше и тук така..... Girl_sing
Активен
MayaB
Любопитен
*
Публикации: 27


« Отговор #20 -: февруари 29, 2008, 17:10:04 »

Не, против съм. За мен гражданският брак е водещият и е нормално така да бъде. Да не говорим, че църковният брак е станал по-скоро мода, отколкото израз на вяра. А всъщност колко от хората, които се венчават, посещават редовно църква???....
Активен
a
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 414


вече съм мама на принцеса голяма


Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: февруари 29, 2008, 17:17:10 »

Цитат
Не, против съм. За мен гражданският брак е водещият и е нормално така да бъде. Да не говорим, че църковният брак е станал по-скоро мода, отколкото израз на вяра. А всъщност колко от хората, които се венчават, посещават редовно църква???....
аз не съм съгласна че църковният брак е по скоро мода за мен той даже е по важен от гражданския
когато двама човека са се врекли пред бога то е за винаги
аз постоянно чувам за разводи а за колко разстрогвания на църковния брак сте чули pardon
пък и не е задължително всеки ден да посещаваш църква за да си вярващ.
Активен
lilsan/Лили
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 439


Любовта е поезията и слънцето на живота!


Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: февруари 29, 2008, 17:19:55 »

Аз подкрепям идеята църковният брак да стане официален. И за мен той е по-важен. Нали при него "сливате душите си в една". Смятам, че човек има право на избор и ако иска да се венчае само в църква това трябва да бъде равносилно на подпис в гражданското.

Не, против съм. За мен гражданският брак е водещият и е нормално така да бъде. Да не говорим, че църковният брак е станал по-скоро мода, отколкото израз на вяра. А всъщност колко от хората, които се венчават, посещават редовно църква???....
Аз не съм съгласна с теб MayaB. И а смятам, че честотата на посещенията в църквата, не определят дали вярваш в Бог или не. Разбира се, уважавам мнението ти, но имам право да не се съглася с теб.
« Последна редакция: февруари 29, 2008, 17:26:26 от lilsan » Активен
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: февруари 29, 2008, 18:57:35 »

Според мен двете неща са доста различни. Все пак когато длъжностното лице те попита съгласен/а ли си да сключиш брак ти се съгласяваш с някаква законова рамка на семейството, описана в семейният кодекс, струва ми се неествствено това да се случва в църквата.
Активен
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: март 13, 2008, 06:57:09 »

аз бих се венчала само в църква, ако можеше, обаче не мога да си представя как ще се справят с всички формалности - все пак всичко трябва да е законно, а в църквата май даже не искат документите на кумовете.. ще стане голямо мазало ако трябва да водят подобна документация  pardon малко като при личния ми лекар ще стане - ще има да се пише, пише, а за какво всъщност съм отишла.. не се знае
Активен
Bybet0
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 679



Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: март 13, 2008, 13:23:47 »

И аз съм на мнение църковния брак да стане официален. Според мен нека има граждански брак, нека има и църковен и човек да има правото да избере къде иска да се венчае. Мисля, че не е толкова трудно да се осигури от към законност. Как го правят хората из цял свят???? Сега малко политика да намеся  pardon, но и преди в България църковния брак е бил официален. Само дето един 9-ти септември малко променил нещата, пратил леко църквата на заден план, за да издигне Партията и Държавата  god И затова сега има граждански брак  girl_wink Горе долу ритуалите са същите като в църквата: Вино-Шампанско, корони...т.н. Май малко се отплеснах в обясненията си... write Сори...
А от друга страна, ако църковния брак е официален ще спести мнооогоооо разхождане на хората насам натам. Само че нека всичко да си е по закон и канон. И да си помислят добре тези, които искат да сключват църковен брак, защото той принципно е сложен за разтрогване. Тогава съм сигурна, че църковния брак няма да е само МОДА pleasantry
Благодаря за вниманието и търпението, че май дори политиците говорят по-малко... Ashamed
Активен
MayaB
Любопитен
*
Публикации: 27


« Отговор #26 -: март 14, 2008, 10:58:06 »

В интерес на истината хората по целия свят не го правят... В повечето държави се изисква от закона брак пред лице, представител на държавната власт. Така е във Франция, Германия, Испания и т.н. Общо взето така е в почти всички европейски държави. (В Щатите не е така - църковният представител може да представлява държавата при брака). И това не е вследствие на развитието на българския политически живот, а вследствие на стремежа за разделяне на църковната и държавната власт през 16, 17, 18 век.... И не е толкова лесно да се помени законово.... Това все пак е начин на устройство на държавата. Сключвайки брак човек наистина попада в законова рамка и има съответните права и задължения, дефинирани в нормативните актове като Семейния кодекс. Да не говорим, че в конституцията ни е записано, че сме правова държава, т.е. законът има примат над всичко.... Така че, нещата не са толкова прости и въобще не става дума за политическо наследство от близкото минало...
И аз се отплеснах, ама какво да се прави.... girl_wink
Активен
Bybet0
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 679



Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: март 14, 2008, 16:25:31 »

Само на кратко, може малко да се отклоня от темичката, за което моля Извинете  Ashamed, но само да кажа, че в Гърция, Италия и Австралия църковният брак е официален, също така в Чехия, Португалия и Испания е официален за приетата за национална религия ( Католици ), а всички други трябва да сключат първо граждански брак,а в Шотландия може да се сключва официлен църковен брак, като за това има специални свещенници, които се ползват със законови права.  Обещавам да не споря повече  give_rose, но съм на мнение, че в България може да се направи нещо подобно на идеята от Шотландия.

Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: март 14, 2008, 16:40:19 »

Сключвайки брак човек наистина попада в законова рамка и има съответните права и задължения, дефинирани в нормативните актове като Семейния кодекс. Да не говорим, че в конституцията ни е записано, че сме правова държава, т.е. законът има примат над всичко.... Така че, нещата не са толкова прости и въобще не става дума за политическо наследство от близкото минало...
И аз се отплеснах, ама какво да се прави.... girl_wink
Аз пък да попитам, какви задължения ми вменява гражданския брак? И в какви законови рамки ме вкарва? Нима тези, които нямат сключен граждански брак са незаконни? Това нещо с правата и задълженията не ми стана ясно.  crazy  Offtopic

А относно узаконяването на църковния брак, аз също съм ЗА. Вричането пред Бог е нещо свято, нещо което човек избира дали иска да направи. И ако се узакони и църковния брак - хората ще имат избор.  Wink
Активен
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: март 14, 2008, 21:06:34 »

Ето тук можеш да прочетеш законовата рамка. Когато те попитат дали си съгласна да се омъжиш и кажеш 'да' се съгласяваш именно с тях. И пред закона има голяма разлика дали една двойка има брак или не. Това не е нещо свято, а нещо, което регламентира взаимоотношения. За закона семейство сте само, ако имате граждански брак. Това си има и предимства и недостатъци. Всеки си преценява. Предполагам повечето в този форум сме преценили, че предимствата са повече Wink
Активен
Страници: 1 [2] 3  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines