Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 16:32:44

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковния брак да стане ли официален  (Прочетена 19722 пъти)
 
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« -: април 10, 2006, 10:23:16 »

Четох, че църквата в България иска официализирането на църковния брак.
Идеята е хората сами да избират дали да сключват брак само в църквата или само в гражданското, като и двете да си имат юридическата стойност.
Вие как мислите?
Активен
Ирина
Любопитен
*
Публикации: 49



« Отговор #1 -: април 10, 2006, 11:34:21 »

До колкото зная в Гърция младоженците си избират едно от двете места.

По-лесно е за младоженците, избират си само едното место.
Но от друга страна църквата се превръща и в административно учреждение. Мисля, че не трябва да е така.  nea
Активен
al_stoev
Ентусиаст
**
Пол: Мъж
Публикации: 99



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: април 10, 2006, 11:59:03 »

Слушах наскоро по радиото, че в Гърция църквата е част от държавата по конституция, докато в България църквата е отделена и независима. Затова най-вероятно църковния брак няма никаква административна стойност при нас.

А иначе е добре да не се ходи и на двете места, а само на едното, което младоженците изберат. Е разбира се може да изберат и двете.

Активен
Zori M
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 62


Любовта е лудост!


Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: април 10, 2006, 12:51:07 »

Според мен ще е хубаво младоженците да избират между двете  Wink
Активен
DIVA
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



« Отговор #4 -: април 12, 2006, 09:45:58 »

Не съм съгласна с това  nea
Нека църквата си остане свято място и всеки вярващ да се врича във вярност на любимия и пред Бог.
Остана сега да се въведат и там база данни .... смешна работа !  crazy
Активен
mariya
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 304


Горда мама


« Отговор #5 -: април 12, 2006, 09:51:03 »

Напълно съм съгласна с Дива! good
Църквата си е свято място, съвсем ще се опорочи така.... nea
Активен
ani4ka
Сватбар
***
Публикации: 201



« Отговор #6 -: април 13, 2006, 07:40:32 »

според мен хората би трябвало да имат избор, а не да са длъжни да сключват граждански брак, за да могат да сключат църковен....А това за което говорят DIVA и Mariya....би могло да се избегне това опорочаване например с някакви бюра-центрове в които да става самото записване, плащане и където да се води цялата картотека...а за църквата да остава самия ритуал....но пък би следвало хората да скючват църковен брак когато са вярващи и това да има много голям смисъл за тях-духовно, а не само за да узаконят връзката си...
Активен
Ивета
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 105



« Отговор #7 -: април 14, 2006, 13:51:13 »

Аз пък си мисля, че ако се узакони църковния брак, то тогава ще се намалят разходите, на тези които желаят да сключат само църковен брак.
Така те няма да плащат и на двете места.
Активен
DIVA
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



« Отговор #8 -: април 17, 2006, 10:44:11 »

Ок...
Замислете се по въпроса относно това сродяване !!!!
Не дай си боже в един момент от живота ти да вземе да те кръсти приятеля ти !!!
Тогава !?!?!?
Няма да можете да сключите църковен брак !
Е тогава какво правим !?!?  beating
« Последна редакция: април 17, 2006, 11:51:55 от Teo » Активен
Ирина
Любопитен
*
Публикации: 49



« Отговор #9 -: април 18, 2006, 11:13:06 »

Аз пък си мисля, че ако се узакони църковния брак, то тогава ще се намалят разходите, на тези които желаят да сключат само църковен брак.
Така те няма да плащат и на двете места.

Това определено  е така.
Но не е добре църквата да става административна сграда.
Активен
prin4ipessa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: май 18, 2007, 10:50:23 »

Аз съм ЗА! Доколкото съм запозната в католическата религия църковния брак е официален и дори е по-важен от гражданския. Освен това мисля, че би могло да се избегне цялото усложнение с разните там документи и все пак малко или много ще е финансово облекчение.
Активен
ROSI KRASTEVA
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3674


ЩАСТЛИВИ ЗАЕДНО


Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: май 18, 2007, 10:53:22 »

аз съм също ЗА, но не всеки може да си позволи и църковния, ето примерно на нас ни обявиха една сума, а после се увели4и е не 4е е много, но както казах не всеки може да отдели още средсва
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: май 18, 2007, 10:55:04 »

ами, аз като съм от друга вяра май не е много редно да правя коментари, но нека наистина брака да е само на едното място!
Активен
prin4ipessa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: май 18, 2007, 11:05:17 »

ами, аз като съм от друга вяра май не е много редно да правя коментари, но нека наистина брака да е само на едното място!

Защо да не е редно да правиш коментари? Всеки има право на мнение независимо от вярата си. Ти например можеш да споделиш как е в твоята вяра ако искаш. Би било интересно да се направи едно такова сравнение според мен.  smile
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: май 18, 2007, 11:07:15 »

ами, аз като съм от друга вяра май не е много редно да правя коментари, но нека наистина брака да е само на едното място!

Защо да не е редно да правиш коментари? Всеки има право на мнение независимо от вярата си. Ти например можеш да споделиш как е в твоята вяра ако искаш. Би било интересно да се направи едно такова сравнение според мен.  smile

Съгласна съм!!! good Bravo
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: май 19, 2007, 07:47:06 »

честно казано момичета май нашите са атеисти  :danceg:и не съм присъствала на сватба в джамия! Иначе съм гледала на диск такъв ритуал в турция,  :mad_girl:но не е интересно, защото ходжата пее само на арабски и почти не му се разбира, но мисля че и там не е официален. А доколкото знам при арабите, понеже мъжа може да има повече от 1 жена, питат само него дали я взима и родата на булката дали я дават!!!!!!!! Oh my ... Представяте ли си!!!!!
Активен
prin4ipessa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: май 21, 2007, 12:36:51 »

Аз тук имам една колежка мароканка и тя ми каза, че при тях традицията била много интересна както и самия ритуал. Булката и младоженеца се обли4али в златни одежди и сядали на трон (от онези преносимите тронове дето в миналото робите са ги носили на раменете си) и така ги носели към джамията, но дали там брака в джамията е официален не съм я питала.

Ох, май взех да се отплесвам от темата... blush
Активен
vanessa
Сватбар
***
Публикации: 262



« Отговор #17 -: май 26, 2007, 18:44:36 »

За мен църковния брак е много по-важен,при него се венчаем пред Бог,а гражданския-един подпис.
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: май 26, 2007, 21:35:16 »

За мен църковния брак е много по-важен,при него се венчаем пред Бог,а гражданския-един подпис.

Все едно са мои думи това!!! Bravo Много съм съгласна!!! good
Активен
katia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



« Отговор #19 -: май 27, 2007, 12:50:58 »

така е!и аз съм съгласна,че църковния е по-важен!
дори в Гърция хората като правят сватба правят само в църквата.всички гости идват там само.а в ресторанта идват само най-близките-50,60  човека!
а граждански въобще не правят-направо носят в общината свидетелството за църковен брак и те директно им дават граждански-без да се подписват!
де да беше и тук така..... Girl_sing
Активен
MayaB
Любопитен
*
Публикации: 27


« Отговор #20 -: февруари 29, 2008, 17:10:04 »

Не, против съм. За мен гражданският брак е водещият и е нормално така да бъде. Да не говорим, че църковният брак е станал по-скоро мода, отколкото израз на вяра. А всъщност колко от хората, които се венчават, посещават редовно църква???....
Активен
a
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 414


вече съм мама на принцеса голяма


Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: февруари 29, 2008, 17:17:10 »

Цитат
Не, против съм. За мен гражданският брак е водещият и е нормално така да бъде. Да не говорим, че църковният брак е станал по-скоро мода, отколкото израз на вяра. А всъщност колко от хората, които се венчават, посещават редовно църква???....
аз не съм съгласна че църковният брак е по скоро мода за мен той даже е по важен от гражданския
когато двама човека са се врекли пред бога то е за винаги
аз постоянно чувам за разводи а за колко разстрогвания на църковния брак сте чули pardon
пък и не е задължително всеки ден да посещаваш църква за да си вярващ.
Активен
lilsan/Лили
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 439


Любовта е поезията и слънцето на живота!


Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: февруари 29, 2008, 17:19:55 »

Аз подкрепям идеята църковният брак да стане официален. И за мен той е по-важен. Нали при него "сливате душите си в една". Смятам, че човек има право на избор и ако иска да се венчае само в църква това трябва да бъде равносилно на подпис в гражданското.

Не, против съм. За мен гражданският брак е водещият и е нормално така да бъде. Да не говорим, че църковният брак е станал по-скоро мода, отколкото израз на вяра. А всъщност колко от хората, които се венчават, посещават редовно църква???....
Аз не съм съгласна с теб MayaB. И а смятам, че честотата на посещенията в църквата, не определят дали вярваш в Бог или не. Разбира се, уважавам мнението ти, но имам право да не се съглася с теб.
« Последна редакция: февруари 29, 2008, 17:26:26 от lilsan » Активен
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: февруари 29, 2008, 18:57:35 »

Според мен двете неща са доста различни. Все пак когато длъжностното лице те попита съгласен/а ли си да сключиш брак ти се съгласяваш с някаква законова рамка на семейството, описана в семейният кодекс, струва ми се неествствено това да се случва в църквата.
Активен
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: март 13, 2008, 06:57:09 »

аз бих се венчала само в църква, ако можеше, обаче не мога да си представя как ще се справят с всички формалности - все пак всичко трябва да е законно, а в църквата май даже не искат документите на кумовете.. ще стане голямо мазало ако трябва да водят подобна документация  pardon малко като при личния ми лекар ще стане - ще има да се пише, пише, а за какво всъщност съм отишла.. не се знае
Активен
Bybet0
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 679



Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: март 13, 2008, 13:23:47 »

И аз съм на мнение църковния брак да стане официален. Според мен нека има граждански брак, нека има и църковен и човек да има правото да избере къде иска да се венчае. Мисля, че не е толкова трудно да се осигури от към законност. Как го правят хората из цял свят???? Сега малко политика да намеся  pardon, но и преди в България църковния брак е бил официален. Само дето един 9-ти септември малко променил нещата, пратил леко църквата на заден план, за да издигне Партията и Държавата  god И затова сега има граждански брак  girl_wink Горе долу ритуалите са същите като в църквата: Вино-Шампанско, корони...т.н. Май малко се отплеснах в обясненията си... write Сори...
А от друга страна, ако църковния брак е официален ще спести мнооогоооо разхождане на хората насам натам. Само че нека всичко да си е по закон и канон. И да си помислят добре тези, които искат да сключват църковен брак, защото той принципно е сложен за разтрогване. Тогава съм сигурна, че църковния брак няма да е само МОДА pleasantry
Благодаря за вниманието и търпението, че май дори политиците говорят по-малко... Ashamed
Активен
MayaB
Любопитен
*
Публикации: 27


« Отговор #26 -: март 14, 2008, 10:58:06 »

В интерес на истината хората по целия свят не го правят... В повечето държави се изисква от закона брак пред лице, представител на държавната власт. Така е във Франция, Германия, Испания и т.н. Общо взето така е в почти всички европейски държави. (В Щатите не е така - църковният представител може да представлява държавата при брака). И това не е вследствие на развитието на българския политически живот, а вследствие на стремежа за разделяне на църковната и държавната власт през 16, 17, 18 век.... И не е толкова лесно да се помени законово.... Това все пак е начин на устройство на държавата. Сключвайки брак човек наистина попада в законова рамка и има съответните права и задължения, дефинирани в нормативните актове като Семейния кодекс. Да не говорим, че в конституцията ни е записано, че сме правова държава, т.е. законът има примат над всичко.... Така че, нещата не са толкова прости и въобще не става дума за политическо наследство от близкото минало...
И аз се отплеснах, ама какво да се прави.... girl_wink
Активен
Bybet0
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 679



Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: март 14, 2008, 16:25:31 »

Само на кратко, може малко да се отклоня от темичката, за което моля Извинете  Ashamed, но само да кажа, че в Гърция, Италия и Австралия църковният брак е официален, също така в Чехия, Португалия и Испания е официален за приетата за национална религия ( Католици ), а всички други трябва да сключат първо граждански брак,а в Шотландия може да се сключва официлен църковен брак, като за това има специални свещенници, които се ползват със законови права.  Обещавам да не споря повече  give_rose, но съм на мнение, че в България може да се направи нещо подобно на идеята от Шотландия.

Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: март 14, 2008, 16:40:19 »

Сключвайки брак човек наистина попада в законова рамка и има съответните права и задължения, дефинирани в нормативните актове като Семейния кодекс. Да не говорим, че в конституцията ни е записано, че сме правова държава, т.е. законът има примат над всичко.... Така че, нещата не са толкова прости и въобще не става дума за политическо наследство от близкото минало...
И аз се отплеснах, ама какво да се прави.... girl_wink
Аз пък да попитам, какви задължения ми вменява гражданския брак? И в какви законови рамки ме вкарва? Нима тези, които нямат сключен граждански брак са незаконни? Това нещо с правата и задълженията не ми стана ясно.  crazy  Offtopic

А относно узаконяването на църковния брак, аз също съм ЗА. Вричането пред Бог е нещо свято, нещо което човек избира дали иска да направи. И ако се узакони и църковния брак - хората ще имат избор.  Wink
Активен
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: март 14, 2008, 21:06:34 »

Ето тук можеш да прочетеш законовата рамка. Когато те попитат дали си съгласна да се омъжиш и кажеш 'да' се съгласяваш именно с тях. И пред закона има голяма разлика дали една двойка има брак или не. Това не е нещо свято, а нещо, което регламентира взаимоотношения. За закона семейство сте само, ако имате граждански брак. Това си има и предимства и недостатъци. Всеки си преценява. Предполагам повечето в този форум сме преценили, че предимствата са повече Wink
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: март 14, 2008, 21:30:05 »

Аз съм против,не ме разбирайте погрешно,за мен църковният е по важен от другият,но не всички искат да има църковен брак и ще е не демократично да ги задължават да го сключват,а няма как и двата да са официални и всеки да си избира ще стане такава каша...
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: март 15, 2008, 10:05:40 »

Arlina, когато говерох за святост имах предвид църковния брак. Аз лично не мисля, че една жена трябва да е омъжена задължително, за да роди дете, да го отгледа и възпита по най-добрия начин. Има достатъчно примери за обратното - несемейните двойки, който си живеят в мир и разбирателство. Важното е всеки да прецени как го разбира и кое мисли,че е най-добре за него.  smile

 nadenceto™, никой не може да задължи другия да прави нещо, което не иска. Става въпрос за право на избор (дали само граждански или само църковен), за спестяване на нерви (къде, коя ритуална работела; къде, кога  венчавали в църква).

Това разбира се е лично мое мнение. Аз самата съм избрала да се омъжа, да имам църковен брак и не бих заменила усещането за нищо.  Wink give_rose
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: март 15, 2008, 10:11:34 »


 nadenceto™, никой не може да задължи другия да прави нещо, което не иска. Става въпрос за право на избор (дали само граждански или само църковен), за спестяване на нерви (къде, коя ритуална работела; къде, кога  венчавали в църква).


e да ама сега не те ли задължават ако искаш църковен,трябва да сключиш и другият искаш или не иначе забравяш за църковния,което пак не е нито демократично,нито нормално за времето в което живеем.....но искаме или не ни задължават да го направим... не мисля,че ще се приеме това църковният брак да е официален,то хиляди други неща не могат да оправят,та това ли ще направят blush
Активен
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: март 16, 2008, 20:03:40 »

Arlina, когато говерох за святост имах предвид църковния брак. Аз лично не мисля, че една жена трябва да е омъжена задължително, за да роди дете, да го отгледа и възпита по най-добрия начин. Има достатъчно примери за обратното - несемейните двойки, който си живеят в мир и разбирателство. Важното е всеки да прецени как го разбира и кое мисли,че е най-добре за него.  smile
Напълно съм съгласна good Разбрахте какво имаш предвид, но се опитах да направя разграничение между двата вида брак. Мисля, че причините поради които сключваш граждански и църковен брак са различни.
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: март 16, 2008, 20:27:13 »

Мисля, че причините поради които сключваш граждански и църковен брак са различни.
Именно  good.
Активен
Страници: 1 2 3 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines