Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 10:31:45

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 ... 25 26 [27]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 284579 пъти)
 
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #390 -: февруари 23, 2015, 09:54:30 »

То по-скоро спорът е бил на коя сватба по-напред да се отиде... Нали са канели по цяло село, а понякога и по три села. Та като има две сватби ще има гостите да тичат ту до горната, ту до долната улица blum
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #391 -: февруари 23, 2015, 10:35:31 »

Да, като се замисля, основната причина е да се запазят мира и спокойствието, толкова важни при силни емоции, каквито са сватбите и ражданията. Дори и кавичките в поста на Наделина не са нужни, ако се погледне от тази страна  smile. Преди година бяхме на сватба на сина на наши приятели в Новотела. Имаше още една сватба, много по- голяма и много по-пищна от нашата. Дечицата от едната зала редовно притичваха в другата и даже мен /дето бях само гостенка/ ме хвана яд, като чух две момиченца да си шушукат, че другата булка имала по- хубава рокля, щото се влачела по земята, пък и було имала, а нашата - нямала. Хехе, признавам си, че отидох да я видя и даже постоях малко, защото имаха жива музика. Ако беше стигнало до ушите на булката, ей ти го скандал или поне гаден поглед към свекървата, дето е поканила такава приятелка Wink
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #392 -: март 05, 2015, 12:24:06 »

Извинявайте, че се намесвам, но в случая проблема не идва от двете сватби а от завистта човешка. Ако хората са завистливи и свадливи проблемите в новото семейство няма да закъснеят и без да са видели чуждата сватба. Това че не трябва да се засичат двете сватби на едно място е много разпространено суеверие, или може би поверие или традиция.? Може би напоследък тези понятия се размиха и не знаем техния изначален смисъл?  pardon
Както знаем суеверията са плод на нечие развинтено въображение, crazy тоест вярваш в нещо, измислено от теб самия (идва от Своеверие). Хубаво е да се знае, че суеверията, въпреки че тук са сложени заедно с поверията и народните обичаи, всъщност са съвсем различни неща. Yes За суеверията трябва да се говори като за такива и да не се бъркат с народните традиции и обичаи, които в голямата си част произхождат от моралните и църковни порядки. В противен случаи тези понятия ще се смесят в едно общо и накрая ще се изгуби смисъла като няма да знаем кое, как и защо се прави. sad Мисля че е важно когато правим нещо да знаем какъв е смисъла и с какви чувства го правим. На пример, много хора не знаят защо сватби се правят само в Неделя и Понеделник. Предполагат че това е някакво суеверие. Сигурен съм, че има от тях такива, които ако знаеха причината не биха вдигнали сватба в Събота или в Петък. Разбира се има и много, които знаят причината, но за тях собствените желания са по-важни. Странно как загърбваме църковните канони, народните традиции и обичай, а в същото време сме подвластни на някакви Своеверия, които са плод, единствено на нечии нездрав разум. ???
  В случая, смисъла на това да не се срещат две сватби е, да не би младоженеца да погледне с "лоши очи" към чуждата булка, тоест да му хареса и да я пожелае в мислите си. Всички знаем че това е голям грях. beating beating beating Защо! Ами ако на точно този ден на него му минават такива мисли през главата, как мислите? Дали е на добре? Освен това е казано "Не пожелавай жената на ближния" GRUMPY GRUMPY GRUMPY Проблема обаче не е в чуждата булка а в самия него и ако той на този ден си позволи да мечтае за чужди булки, това е ясен знак за бъдещи проблеми с настоящата му жена. От друга страна колкото верен и съвестен да е един мъж не бива да бъде изкушаван на този ден по този начин.  stop stop stop
 Ето защо аз съм ЗА, това да не се срещат две сватби на едно място. Не защото вярвам на суеверия, а заради конкретна причина, превърнала се в народна традиция. Не случайно в църквата младоженците от предишната сватба излизат през страничния вход, когато има такъв.
 give_rose give_rose give_rose
« Последна редакция: март 05, 2015, 12:36:46 от AIVEN » Активен
kamiy
Любопитен
*
Публикации: 30


« Отговор #393 -: октомври 20, 2017, 14:41:04 »

Здравейте, аз не мисля да спазвам почти никоя традиция, даже приятеля ми вече ми е виждал модела за рокля.  yahoo Не мисля, че е задължително да се спазват  Wink
Активен
Страници: 1 ... 25 26 [27]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines