Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 22:05:29

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 ... 24 25 [26] 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 284596 пъти)
 
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #375 -: февруари 19, 2015, 14:19:35 »

Трябва да се прави разлика между поверие, обичай, традиции и суеверия.

Защо пък да трябва? Всеки сам може да прецени на кое да вярва, кое да спазва или не и как да възприема спазваните и неспазваните поверия, обичаи, традиции и суеверия, пречупени през собствената му призма, собствените му ценности и вяра и не по-малко важно населеното място, от където е.
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #376 -: февруари 20, 2015, 12:46:50 »

Момичета, мислихте ли как ще ви изведат при "вземането на булката"? По-скоро кой ще ви изведе. На места бащата извежда булката, на други- младоженецът, на трети -кумът.Вие на кой вариант се спряхте?
« Последна редакция: февруари 20, 2015, 13:17:44 от Деница Звездица » Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #377 -: февруари 20, 2015, 13:19:09 »

Привет,
обичаят е само един. Извежда Бащата. Това е традицията от едно време. Даже и в Американските сватби. В съвремието по различни причини и мотиви може да те изведе Кума. Но никога Младоженеца! На него те дават след подписа (или венчавката, ако няма такъв).
Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #378 -: февруари 20, 2015, 14:34:33 »

Съгласна с Делийски. Младоженецът не трябва да извежда булката, на него му я дават. Дали вече ще го направите с официално даване - баща ти те предава на мъжа ти и те води и до олтара (по американски) или кума те извежда и до ритуалната те подкрепя той е въпрос на личен избор.

Мен ме изведе кума, в ритуалната докато не влязохме си бях с него. Вече влизайки там си бях подръка с Мечи smile
Активен
miauka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 793


"Не е важно какъв си-важното е да си добър човек!"


Моят сватбен албум

« Отговор #379 -: февруари 20, 2015, 15:25:04 »

Тук в Благоевград масово извежда кума.Аз съм родом от Варна и на сватбите които съм била бащата извежда булката.Аз исках татко да ме изведе.След това кума ме заведе в колата,помогна ми да сляза.В ритуалната зала аз влязох с кума,а ММ с кумата.И така след подписа вече си ходехме заедно с младоженеца.Точно това символизира традицията,бащата/кума те извежда от бащиният дом и след подписа/венчавката те предава на съпруга ти и новият ти дом.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #380 -: февруари 20, 2015, 22:10:26 »

Принципно баш традицията е бащата да те изведе и да те предаде на кума, след което тръгвате към ритуалната. Понякога по някакви причини те извежда директно кума, тоест прескача се извеждането от таткото smile
Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #381 -: февруари 21, 2015, 01:07:49 »

За съжаление не винаги можем да спазим традициите, а и наскоро етох един наръчник по български традиции - да ви кажа някои направо си противоречат в зависимост от конкретния край на България. Така че извода е - спазете каквото желаете и за каквото имате възможност и което ви е на сърце smile
Активен
geritta1
Новак
*
Публикации: 11


« Отговор #382 -: февруари 21, 2015, 09:12:40 »

Здравейте, момичета! А какво ще кажете за суеверието за две булки, че не трябва да се виждат. Какво знаете за това?
Активен
djosi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 620



Моят сватбен албум

« Отговор #383 -: февруари 21, 2015, 09:26:30 »

Ако две булки се засекат, трябва да се здрависат и да си разменят по нещо  smile
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #384 -: февруари 21, 2015, 10:44:36 »

Здравейте, момичета! А какво ще кажете за суеверието за две булки, че не трябва да се виждат. Какво знаете за това?

По-добре да не се виждат, за да не си развалят настроението в размисли "ама тя е по-хубава от мен".  girl_haha
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #385 -: февруари 21, 2015, 18:10:28 »

Типично по женски и комплексарски smile Как може да гледаш другата булка и да си мислиш, че е по-хубава от теб? За вашият съпруг,  Вие сте най-хубавата! Красотата не е само външна (ако не сте го разбрали досега) Поверието е много елементарно и причината поради която навремето, подчертавам навремето не е трябвало да се срещат 2 булки, също е много елементарна smile
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #386 -: февруари 21, 2015, 18:19:22 »

И коя е причината?

Иначе баси мьжете понякога сте верно досадни. Оствете ни да си правим празни женски прикази. Надето беше иронична.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #387 -: февруари 22, 2015, 03:24:16 »

Та както казах, навремето преди да кажем 200 години си е имало съвсем логична причина.Повечето от вас знаят, че тогава булката е била честна, даже някои хора са се женели малко на сляпо. Граждански ритуал не е имало, въпросната среща е можело да се състои пред църквата. Та тогава може би се е допускало, че младенеца като види чуждата невеста и видиш ли, може да размисли smile

 :offtopic:Иначе се извинявам на засегнатите от предния пост, не е умишлено, но аз не видях никакъв майтап. За 10г съм се наслушал на подобни бисери, и то съвсем сериозни (по време на работа). Като се почне от това как никоя друга на сватбата не трябва да е с бяло (евентуално да не засенчи булката) и се стигне до............... Ако си мислите, че вашия любим ще хареса някоя повече от вас, по добре не се омъжвайте за него. Защото няма значение къде и кога, той пак ще си хареса един ден друга smile
Аз имам 2 брака, първият от които неуспешен. Повярвайте ми, ако има някъде камъче колата ще се обърне. Дали сега или след 10г., все тая smile
« Последна редакция: февруари 22, 2015, 03:25:48 от Deliysky » Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #388 -: февруари 22, 2015, 08:46:01 »

Хаха, ами много от забраните нямат обяснение по книгите. Казано е "на лошо е" и толкова...По същия начин и две кърмачки не бива да се срещат, а ако това стане - разменят си нещо за да не им "прехвръкне" млякото. Сигурно се е случило няколко пъти при подобни ситуации нещо и са го извели като общовалидно правило. Да не говорим и че самите попове не могат да венчаят двойките едновременно и ако в селото има една църква, може и да се скарат коя сватба е първа. Пък и понеже всички са пийнали и до бой почти без причина може да се стигне...Знае ли се...По- добре две сватби да не се засрещат, взаимоотношения всякакви, а на такова тържество само скандал му липсва. Wink Wink
« Последна редакция: февруари 22, 2015, 08:50:17 от svekarva » Активен
dreamcometrue88
Професор
****
Публикации: 492


« Отговор #389 -: февруари 22, 2015, 10:42:36 »

Ааа, и ние сме честни! blum laugh
Активен
Страници: 1 ... 24 25 [26] 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines