Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 17:29:02

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 284590 пъти)
 
megyto
Сватбар
***
Публикации: 207



Моят сватбен албум

« Отговор #315 -: май 22, 2013, 20:38:35 »

Мерси момичета, и на мен така ми изглеждаше логично, ама знам ли nea
А за обувката как беше - чието име не се изтрие, тя ще е следващата булка ли?
Ми то щото си мисля, че е много възможно всичките да се изтрият, та затова мисля да правя хвърляне на букет, все някоя да се излъже догодина blum

Някъде видях по-назад един коментар, за обичай, за конци в менче и пръстен, та която мома изтегли пръстена тя ще е следващата булка, но не намерих кометара с описанието. Знае ли някой нещо, да направя това след гражданското за момите, които няма да могат да дойдат на самата сватба, а ще са само на подписването. Това ми прилича на обичая дето май се правеше на Еньовден ден - Еньова буля ли беше, или нещо се бъркам ???? Но на мен ми звучи добре щото пък гражданското ще е баш на Еньовден.
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #316 -: май 22, 2013, 20:47:01 »

За обичая с менчето не зная нища, но ми стана интересно и ако намериш нещо моля да споделиш.
А за обувката е - което име се изтрие първо или няй-много тя е следващата булка.
Активен
AliTia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 593



Моят сватбен албум

« Отговор #317 -: май 22, 2013, 21:25:44 »

megyto, този обичай се нарича Ладуване. Не знаех, че се прави и по сватбите обаче. Ето една по подробна статийка Wink
http://horo.bg/index.php?menunode=5&show=material&materialid=212
Активен
pavletutka
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 258


10.08.2013 г.


Моят сватбен албум

« Отговор #318 -: май 22, 2013, 22:38:52 »

Аз съм се нареждала два пъти за букета, първият път бременна с второто ми дете  smile, а предното лято вече с две големи деца. Ами какво да правя като още не съм била булка.  pleasantry
Активен
megyto
Сватбар
***
Публикации: 207



Моят сватбен албум

« Отговор #319 -: май 22, 2013, 22:54:30 »

Да, Еньовата буля е разновидност на Ладуването и се прави на Еньовден. Мисля, че във форума само някой беше споменал за ритуал с менче и пръстен на конче и който го изтегли ще е бъдеща булка, но не можах да го намеря, а иначе и аз не знаех за такъв ритуал на сватби, но знам ли може би не е същото, пък и то в различните краища има различни традиции. На мен ми стана интересно, защото моето гражданско ще е точно на Еньовден, а и ще имам неомъжени близки, които няма да са на сватбата, та един вид алтернатива на хвърлянето на букета.
А аз даже някъде бях намерила и наричанията за какъв момък ще се ожениш, но нещо не мога да ги намеря. А и съм чела, че някъде си слагат еньовата китка с пръстенчето под възглавницата, за да сънуват бъдещия си жених.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #320 -: май 23, 2013, 22:00:50 »

http://www.znam.bg/com/action/showArticle;jsessionid=9BAB89CB625D88233A233779BCE03810?encID=212&article=1845049939
megytoр гаданията са във втората половина на статията good Wink
Активен
megyto
Сватбар
***
Публикации: 207



Моят сватбен албум

« Отговор #321 -: май 24, 2013, 09:47:36 »

Златна си Svekarva! Точно това търсех good
Активен
malkabulka
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 394


31.08.2013


« Отговор #322 -: юни 04, 2013, 21:59:53 »

megyto,
На последните сватби, на които бях, ми писаха името на подметката, само ако бях при булката докато чакахме младоженеца.

Колкото до букета, според мен се нареждат, които искат да се нареждат, дали ще им дадеш точна дефиниция или не...дали има смисъл? Някои се стесняват да застанат там, други са мераклийки Wink
Аз откакто съм сгодена, си имам извинение, преди се нареждах най-отзад, а на последната сватба преди да дойде предложението ми, букета улучи мъжа ми право в носа в малките часове на купона  Girl_hide
Активен
formite
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 341



« Отговор #323 -: юни 05, 2013, 21:01:35 »

Охо, и аз не се надявам скоро да съм булка, но всички приятели все ни подпитват "че им се ходи на сватба". На 25.05 бях на сватба и им казах на другите дружки, че съм си наточила ноктите специално за букета. Първо беше надяждането с торта, защото сватбата от 67 човека беше почти изцяло от неженени двойки. С моя приятел спечелихме   yahoo . След което беше хвърлянето на букета, аз застанах най-отпред, след което ДЖ-я ни накара да се разместим и аз застанах точно зад булката.  В залата на ""My choice" тавана е доста ниско и бях сигурна, че булката ще го удари горе, както и стана. Почти направих шпагат за да го хвана.  Girl_hide И сега стой гордо на секцията ми заедно с поканата, късметчетата от църквата и подаръчетата  smile
Активен
Lillly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 599



Моят сватбен албум

« Отговор #324 -: юни 25, 2013, 14:51:52 »

Момичета, може ли да ми кажете какво е поверието за воала? Аз го дадох на една приятелка, но не мога да намеря информация какво означава това и какво се прави след 40 дни. Разбрах, че толкова време трябва да се пази при нея и после да си го взема, но не знам как точно  huhhuh.gif
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #325 -: юни 25, 2013, 15:44:05 »

Аз знам, че на 40я ден идва момичето, което пази воала у вас на гости. Трябва да я почерпиш добре, за да си откупиш един вид воала.
Аз много искам да спазя тази традиция- на самата сватба да ме разбули кумата, да даде воала на някоя гостенка, като аз не знам на кого го е дала и на 40я ден ти идва на гости въпросното момиче. При мен проблема е, че сигурно ще ми дадат воала на заем- магазина, от който е роклята дават разни неща на заем, и ще трябва да го върна преди 40я ден. Затова се чудя как хем да спазя тази традиция, хем да си върна воала на хората на време.
Активен
Poli_87
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 39



« Отговор #326 -: юни 28, 2013, 22:22:40 »

Момичета, да ви питам дали сте чували за следния обичай: когато младоженеца дойде в деня на сватбата при мен в стаята, му се дават питка и баница и той трябва с тъп нож да изреже кръг в средата и да го запълни с пари  nea  На мен ми звучи доста остаряло, но все пак аз почти нямам опит със сватбените обичаи и за това реших да питам тук.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #327 -: юни 29, 2013, 07:14:04 »

Чувала съм нещо подобно за Пещера от баба ми: на бъдещия зет се предлага баница в тава, той с лявата си ръка, само един път трябва да вземе от тавата максимално голямо парче, с което да нахрани свитата си от сватбари. Нарича се "зетьова баница" и символизира добрите отношения с тъста и тъщата - те винаги ще помагат /дават храна/ на младото семейство.
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #328 -: юни 29, 2013, 23:24:52 »

Аз съм виждала някакъв подобен вариант на тази " зетьова баница" , за която говори свекърва,  като  булката беше от Раднево
Активен
Миши
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 405



« Отговор #329 -: юли 02, 2013, 09:17:23 »

Това се прави в нашия край. Меси се пита и баница в кръгла тава и като дойде младоженеца се слагат една върху друга. Подава му се нож и с едната ръка трябва да отреже кръга на баницата. Ако ножа се чуе да тропа по тавата ще си имат момченце. После парчето се изважда и се оставя да си го хапнат сладко след сватбата. Поне при леля ми се оказа вярно и си имат вече един голям мъж Wink
Активен
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines