Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 02:12:42

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 284602 пъти)
 
irishka
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 302



Моят сватбен албум

« Отговор #255 -: юли 29, 2012, 07:09:32 »

Аз зная, че бялото платно се прибира от свекървата и когато се роди първата рожба, тя трябва да ушие пелена (или чаршафче - забравих) на бебето. Baby
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #256 -: юли 29, 2012, 09:43:14 »

Аз зная, че бялото платно се прибира от свекървата и когато се роди първата рожба, тя трябва да ушие пелена (или чаршафче - забравих) на бебето. Baby
И аз мисля да направя същото. При нас и в църквата ни искат платно и няма да е реквизит на ресторанта Wink
Активен
mery_bery
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 223



Моят сватбен албум

« Отговор #257 -: юли 29, 2012, 21:36:04 »

irishka -благодаря ти за инфото най-накрая ще му намеря мястото и на това:) @}->--веднага го завещавам на свекито:)
Lionelsa -то си е наше бялото платно и си ни го дадоха от ресторанта -барабар със счупените чаши-по-едрите парчета:) good
Активен
irishka
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 302



Моят сватбен албум

« Отговор #258 -: юли 29, 2012, 21:46:52 »

Моля, моля Мери Бери, нали за това е форума - да споделяме каквото знаем.
А за чупенето на чашите - нали поверието е, че колкото парченца, толкова момиченца и момченца в семейството? Та има нещо символично в това, че "повиват" парченцата в платното.  baby_girl baby_boy
Активен
mery_bery
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 223



Моят сватбен албум

« Отговор #259 -: юли 30, 2012, 13:35:16 »

хахах да така е:)поверия и обичай -колкото си искаш:) good
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #260 -: юли 30, 2012, 16:55:32 »

Момичета, гледам, че назад се е обсъждало това дали е на лошо, че шаферите били гаджета или били женени. Такива суеверия няма - това си е чиста традиция. Дали някой иска да я спазва, или не, е въпрос на избор. Щом в днешно време има кумове, които се запознават на сватбата, може да има и женени шафери.  good
Идеята едно време е била, че кумовете подкрепят семейството, ето защо те са били даже с по 10-тина годинки отгоре над младоженците. Шаферите по стара традиция са били неженени. Не е случайно, че играят именно ръченица. Това им е позволявало първо да се задяват помежду си, а след това да танцуват на кумовете. Така един вид са се доказвали.
А дали може да са братя или сестри, честно казано не знам. И на мен ще ми е интересно да разбира как е било прието като обичай.
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #261 -: юли 30, 2012, 17:19:11 »

Това с бялото платно единствено в Благоевградската църква май го искат. Така и не ми стана ясно какво се прави с него преди моята сватба и понеже в нашата църква не поискаха, не взехме.

Чашите и чупенето само във форума съм го чела, на никоя от сватбите, на които съм присъствала, не са чупили чаши.  А свекървата какво го прави това платно с парчетата от чаши после?
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #262 -: юли 30, 2012, 17:23:01 »

Чашите се чупят в ресторанта и после сервитьорите събират стъклариите  blum Не знам свекървата да прави нещо с парчетата. Просто за удобство и по-бързо събиране на счупените стъкла чашите са чупят над платното.
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #263 -: юли 30, 2012, 17:38:15 »

Това с бялото платно единствено в Благоевградската църква май го искат. Така и не ми стана ясно какво се прави с него преди моята сватба и понеже в нашата църква не поискаха, не взехме.

Чашите и чупенето само във форума съм го чела, на никоя от сватбите, на които съм присъствала, не са чупили чаши.  А свекървата какво го прави това платно с парчетата от чаши после?

Доколкото разбрах в църквата се върви по него, и се застава върху него и не знам по какви причини има и розови листа. Явно платното е с цел листата после да се съберат в платното, за да не метат след всяка сватба. За ресторанта не знам дали ще ми трябва. Аз лично бих предпочела да нямаме  blum Колкото до чашите - счупеното е на късмет и отдавна съм се зарекла, че ще хвърляме чаши  tease
В София доколкото помня от сватби, след ресторанта свекървата постила платното в "новият" дом на булката и го сгъва след нея. Но после какво го прави не съм питала. Нашето понеже така и така ще го купуваме, реших да го направим след време на нещо за бъдещото ни дете или по някакъв начин да влезе в употреба, понеже хич не си падам по неща които се пазят безцелно.
Сега въпроса е да го бродирам ли с нашите имена или да го оставя така, ако после ще го правя чаршаф за  Baby
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #264 -: юли 30, 2012, 17:52:46 »

Какво пречи да има бродерия?  good Ти после пак можеш да го направиш на чаршаф, а в единия край да си остане бродерията с вашите имена. Даже може в последствие да направиш и бродерия с името на детето и датата на раждането например.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #265 -: юли 30, 2012, 18:15:26 »

От бялото платно се правят първите дрешки на бебето. Свекървата така е посрещала снаха си, на бяло платно, за да покаже, че ще се грижи за новия член на семейството. Така пише в гнигата за традиции и ритуали, но нещата вече съвсем не изглеждат така. Представям си бебе с дрешка от найлонов плат  Wink.......
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #266 -: юли 30, 2012, 23:10:07 »

И аз като Kiwi за първи път тук във форума чувам за това чупене на чаши и прибиране на платното от свекървата.  pardon По сватбите, на които съм ходила и в чиято организация съм помагала не е имало такова нещо.

Това за семейното положение на шаферите ме разсмя.  Girl_hide Шаферите са били най-добрите приятели на булката/младоженеца. И дори, ако е имало бременни сред тях се е смятало за късмет и голямо плодородие. Те са участвали в цялата подготовка на сватбата, месенето на обредните хлябове, каненето на гостите и от вечерта преди сватбата са били съответно при булката и младоженеца цялата нощ, после им помагат за приготовлението и по време на цялата сватба. Така те демонстрирали, че няма да изоставят приятеля/ката си в новия му/й живот и винаги ще му/й помагат.
Активен
RosaBosa
Регистриран

Публикации: 5


« Отговор #267 -: август 01, 2012, 14:44:11 »

Такааа... Първо малко предистория - Преди 2 години изживях онзи невероятен момент на предложението за брак. Веднага се втурнахме да организираме сватбено тържество. Поради  болест в семейството на жениха  се наложи да отложим сватбата и направихме годеж. Свекър ми , свекърва ми и бъдещият ми съпруг ме изведоха от дома на родителите ми и свекърва ми ме посрещна в нейният дом както си му е реда - с платното, питките, даровете.... Мина се време и най -накрая се решихме да направим венчавка и сватбено тържество. Оказа се обаче , че след като веднъж съм излязла официално от бащиният си дом,сега не мога да изляза пак от там, а трябва да изляза от дома на свекъра, където са ме посрещнали и приели. Проблем нямам с това по принцип. Проблемът е , че в необятното пространство на мрежата не можах да открия нито един пример са сватба , при която булката не излиза от бащината къща. Свекърва ми може да ми обясни как точно трябва да се случат нещата, но на мен ми се ще да видя повечко информация по този въпрос. Питах баби , лели и всякакви възможни, но се оказа , че в рода и съм първата , която се годява, всички направо се омъжвали. Ще ви бъда благодарна ако споделите вашият опит или знанията си по този въпрос. huhhuh.gif
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #268 -: август 01, 2012, 14:58:35 »

За мен това е поредната глупост. Какво като си живяла там досега. Ако имаш желание, отиди си у вас и нека мъжът ти те вземе оттам. Ако пък не - просто той трябва да дойде от някъде и да те изведе оттам, където живеете в момента! Всичк е въпрос на желание  организация!
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #269 -: август 01, 2012, 15:01:21 »

Е, в този форум има  Wink. Излизат от хотелски стаи /когато цялата сватба е изнесена от населеното място/, имаме и случай, когато двата рода се събират направо в обредната зала или ресторанта, пък миналото лято имаше подобен на твоя случай, когато младоженците излязоха заедно от апатамента и тръгнаха към кумовете. Случаи всякакви...Щом си първата в рода, каквото и да направиш, все ще е правилно.
Активен
Страници: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines