Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 15:44:57

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 284655 пъти)
 
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #225 -: юни 05, 2012, 16:52:53 »

Всеки си преценя в какво и как вярва..Но защо пък да не се се спазят някой неща? Аз също ще имам едно подаръче, да го подаря ако се засека с друга булка..не толкова от страх, че нещо може да се случи, а по-скоро защото ще ми е приятно да го направя  pardon Който не вярва в суеверията и не го интересува просто да не чете темата.
Активен
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #226 -: юни 05, 2012, 17:04:31 »

 :offtopic:Деничка пишем ти бавно, понеже виждам, че четеш трудно -  темата е - ако си пропуснала да прочетеш - Суеверия, поверия и обичаи - за това тук пишем за това, какви суеверия, поверия и обичаи съпътстват сватбата. Кое в заглавието на темата не ти е ясно???
За това и пишем - живеем в свободна страна, всеки може да си вярва, в каквото си иска.
Ти като тръгнеш да се жениш ще разбереш защо бъдещите булки се интересуват от такива неща, до тогава трай и не се заричай в какво ще вярваш или не.  Offtopic

Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #227 -: юни 05, 2012, 17:14:42 »

Аз не вярвам в суеверията, но ме интересува темата, затова пиша на воля, In Love и Tsutsi. Темата не е с членска карта - записан час в гражданското.  pardon

Това да подариш на друга булка подарък пред залата е готино и аз бих направила същото, ако се засечем някъде из сградата. Но ужасът, с който някои хора питат:"А какво ще се случи, ако видя друга булка?" или "А ако шаферите са женени?!" и съответните отговори, които получават:"Трябва да направиш еди-какво си, за да не стане еди-що си" ме хвърлят в джаза. Ако някой вярва в такива неща, а друг го насърчава, няма начин да не получи един стабилен размисъл от мен по въпроса, не щото много знам, а защото не мога да приема за нормално да се насърчаваме във вярата в тия дивотии. Ако аз ви кажа, че съм чувала от лелинчо си, че трябва едно куче да се обеси в името на сватбата, вие ще се хвърлите ли да го направите от ужас пред непознатото? Защото прабългарите са си правили такива неща да ви кажа и това си е обичай, по-стар от много други, които трескаво се обсъждат тук. При това казвам обичай, а не суеверие. Не съм против хубавите обичаи, а против идиотските суеверия, присъщи на изостанали хора и само за суеверията съм писала, не за обичаите. Не че половината от обичаите не са просто реакции на ужас от някакви суеверия...

Мисля, че трябва да се насърчват само добрите традиции, които са се утвърдили във времето с нещо смислено в основата си и добро във времето, а не сляпо да правим нещо, защото друг го правел. Та нали за всичко в живота си човек си задава въпроса "Защо се прави така?" Нима за суеверията по сватбите не бива да се прилага трезво разсъждаване? Айде, моля ви се. 99% от булките в тази тема просто имат нужда от потупване по рамото и уверение, че всичко ще върви, пък те ако трябва и салто да направят. Аааааа!  nea

И ще ви замоля да не се пробвате да ме стряскате с фразите как нещо си ще видя като тръгна да го правя. По тая логика аз мога да ви стряскам с ипотеки, банки, дела, разводи, деца и т.н., ама не ми е това целта. Суеверията нямат нищо общо с истинските проблеми на хората, те са си само някаква реакция на вътрешните страхове на човек. И не ме мислете дали няма да ми дойде до главата, моята сватба отдавна се готви, нищо че вие не сте наясно, тъй че е късно за стряскане вече.  tease

П.П. Пишете бавно, защото си пишете бавно, не се оправдавайте с мен.  pardon
« Последна редакция: юни 05, 2012, 17:20:19 от Деничка Звездичка » Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #228 -: юни 05, 2012, 17:17:28 »

Без обиди и намеци!!!

Аз не вярвам в такива неща и не съм ги спазвала.Като искате да си усложнявате живота моля ваш си е.
Активен
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #229 -: юни 05, 2012, 17:31:34 »

Деничка тя цялата сватба е изтъкана от суеверия и обичаи - хората ги спазват защото искат и се надяват да урочасът брака си за успех. Даже пожеланията, които получаваме са нарицателни да ни върви. Щом не вярваш не го прави - има хора, вярват и го правят.
Защото бракът и сватбата са едно от най-важните неща за един човек и спазвайки поредица обичаи и суеверия вярва, че ще му върви и така му е добре. На теб като не ти е добре - не го прави. Но не обвинявай другите какви са и в какво да вярват - тяхно право си е да вярват в каквото си искат.
Тебе като не те страх от уроки, лош късмет, раздели и т.н. ходи в гражданското, удари един подпис и си отивай в къщи.
Маги - извинявай, но за какво е тази тема ако не да споделяме суеверия и обичаи? Като я смятате за излишна махнете я и толкоз.
Активен
Hecate
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 441



Моят сватбен албум

« Отговор #230 -: юни 05, 2012, 17:38:07 »

Аз съм на принципа - ако един обичай/ суеверие ще ме зарадва - правя го, ако не ми харесва - не го правя. Важното е на вас да ви е забавно, дами. Притеснения други имаме и без това, не ми трябват и такива от свръхестествен характер.
Младоженежът си ходи с мен на всички проби - рокли, грим, прически и т.н., защото ми харесва и ми е далеч по - забавно с него отколкото с момичетата или притеснителните и критични майки.
Ако видя друга булка, сигурно ще й помахам за нейн ужас, но има много обичаи, които ми харесват и са ни запазили като българи и идентичност, които мисля да спазя.
Ако държите на една личност да ви е шафер/ шаферка, какво значение има дали е женен, развеждан и т.н.? Предполагам ще държите именно тя/ той да сподели радостта от деня Ви.
Каквото и да направите няма как да избегнете всички суеверия, които някой някога е измислил. Хубаво е да знаем за повечето от тях, за да сме подготвени за реакцията на тълпата според мен.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #231 -: юни 05, 2012, 17:47:25 »

Момичета не исках да звуча грубо... huhhuh.gif Просто и аз както и много други момчета във форума изразяват мнението си. За вас някое суеверие или обичай ви се струват тъпи, не нужни или идиотски, за други са важни. Просто трябва да проявяваме солидарност към разбиранията и идеите на другите. Ако някое момиче има нужда от потупване на рамото или успокоение...то къде по-добре от този форум ще я разберат?? Мен ако всичко ми беше ясно или нямах нужда от нищо, нямаше и във форума да влизам  Wink Съжалявам за  Offtopic
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #232 -: юни 05, 2012, 18:21:47 »

In Love, ти като каза успокоение, се замислих, че просто всеки си има своя начин да успокоява. Аз например не обичам мрънканици и охканици, такава натура съм (не че не ми се случва и на мен), особено пък ако са за неща, дето тотално не можем да ги променим или предвидим. Моето успокоение към приятелите ми винаги е било малко да поразмахам пръст, да накарам човека да се стегне, да му кажа директно какво мисля, пък ако трябва и да му плясна един зад врата. Може да не работи винаги, но за дребните неща просто трябва понякога друг да те поизправи, а не само да те слуша. Така че - въпрос на характер и в тая връзка май имаме нещо общо в мотивацията с теб, само начините ни за справяне са различни.

На мен много ми се иска момичетата, които пишат тук, да не ги е страх от нищо и грам да не се дават на суеверия, защото човек трябва да вярва в добрите неща, пък и мисля, че те сами трябва да се нахъсват, че нищо лошо няма да стане, при никакви кофти подредби на звездите и вярванията, това имах предвид. А обичаите иначе пак казвам, че са друга бира, там всеки нека си привзима каквото пожелае, има супер мъдри и умни неща между тях понякога.

 give_rose
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #233 -: юни 05, 2012, 19:11:57 »

Hecate абсолютно те подкрепям- ако ти харесва го правиш, ако не- не го правиш.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #234 -: юни 05, 2012, 19:48:56 »

Маги - извинявай, но за какво е тази тема ако не да споделяме суеверия и обичаи? Като я смятате за излишна махнете я и толкоз.


Изказах мнение както и ти по-горе.Това е!
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #235 -: юни 05, 2012, 20:16:03 »

Tsutsi, уроките и лошия късмет, са различно нещо от суеверията.

Написах поредния по-остричък пост ( 2 страници по-назад), за да накарам момите да помислят малко преди да се шашкат. Защо да не се виждат 2 булки?!? Ами помислете малко? Единственото разумно обяснение е " Защото булката е много , ама много хубава и неузнаваема в този ден" . Нещата в древността не са били като днес, хората  преди брака не са имали допир, да не говорим за секс. Любовта и друженето са били в други измерения. Много от браковете са били нагласени и уредени, разводите   са били забранени. И може би е имало реална опасност да харесаш чуждата булка, да се разколебаеш, а предполагам е имало и такива случаи. Точно затова "предвидливите баби" са изобретили това поверие. Ако внимателно вникнете и в другите поверия , ще откриете, че много от тях имат съвременно измерение,а останалите са плод на болни мозъци.Освен това чули, недочули и веднага приобщават всякакви поверия. Точно номера с двете булки и католическо поверие и няма нищо общо с християнския свят. Ако не вярвайте , питайте в някоя църква.
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #236 -: юни 06, 2012, 09:36:30 »

Я, кажете какви суеверия знаете за обличането на сватбената рокля след сватбата, че това с двете булки вече го разбрахме.
Активен
Christy
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 758



Моят сватбен албум

« Отговор #237 -: юни 06, 2012, 09:47:11 »

Аз до тука съм 100%-ов развод бе lol Значи само друга булка не успях да видя хахха, а роклята си я обличах почти месец след това за фотосесия, двама от шаферите ни бяха двойка, мани...мани  tease Край, потоп, мъка и тъга, ужас до безкрай.... дали да не си събера багажа от сега да не се мъчим до 7-мата година, че нали тогава пък тя била критична и то... много суеверия много нещо, понякога се чудя някои хора как спят от толкова мъдруване и пророкуване...
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #238 -: юни 06, 2012, 10:36:32 »

Я, кажете какви суеверия знаете за обличането на сватбената рокля след сватбата, че това с двете булки вече го разбрахме.

Е те тук ме разби.Аз знам нещо, че не трябвало да се облича друга сватбена рокля преди да се ожениш, защото нямало да се бракуваш.Но аз бях толкова години под ред Снежанка с на майка роклята, че сватба не трябваше и да сънувам  biggrin колкото хора толкова и измислици, защото повечето са измислици.

Апропо скоро си мислех да си облека роклята да видя как ми седи сега.Аз толкова си я харесвах, че чак ме е яд, че е само за един ден.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #239 -: юни 07, 2012, 03:27:54 »

Я, кажете какви суеверия знаете за обличането на сватбената рокля след сватбата, че това с двете булки вече го разбрахме.

Аз знам много и според мен всичките са антилогични и глупави. Да не е облича роклята една година, да се държи в гардероб или в кутия и да не се пере 1г, и не знам какво ли не още. Хората в цивилизованите страни си обличат роклите по 5 пъти поне, само за една годшна и си правят фотосесии в целия свят, навсякъде където отидат.
Активен
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines