Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 18:10:00

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 284591 пъти)
 
emetoem
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1064



Моят сватбен албум

« Отговор #210 -: юни 01, 2012, 19:50:07 »

Много странна история е това с шаферите, аз съм била 3 пъти шаферка, единият от които на сестра ми. В края на краищата не са ли кумовете по-важни от шаферите? Не бях чувала , че има изискване и за тях smile
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #211 -: юни 01, 2012, 19:51:25 »

Аааа това вече не го приемам  blum и то защото на всички сватби, които съм гледала (на познати) и едната, на която бях тази година, шаферите бяха сестри/братя. Тъй че това отпада  funnytooth
А и защо да не може pardon.Нещо не намирам логика (аз все търся такава).

Ох, кой ме накара да се забъркам в тази тема Girl_hide

emetoem , и аз съм на това мнение- по-важни са кумовете. Аз си мислех, че сестра/ брат не може да е кума/кум, но ето че на една от скорошните булки точно сестра и и е кума.
« Последна редакция: юни 01, 2012, 19:53:49 от Мариелка » Активен
mery_bery
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 223



Моят сватбен албум

« Отговор #212 -: юни 01, 2012, 21:27:07 »

Много кофти инфо получи,но нали затова сме да казваме ,кой какво знае blush.И аз знам,че не е на хубаво за шафера да е брат или сестра на булката-тва е като да се видят 2 булки на сватбата.В повечето случай шаферите на сватбите,на който съм била са били 1 братовчеди или приятели-а й да не говорим ,че има и някакво ограничение за шаферите като възраст,но нз коя е nea.Всичките тези неща ,който ги споменах,ще разпитам с точност какво е поверието и най-вече какви биха били последствията евентуално,иначе защо да се казва-това не трябва,онова не трябва.Всичко дет се вика е от опита или някакви езически суеверия-честно казано и аз нз-по-възрасните ни казват какво е било някога май:)> затова така се получава:)
Активен
jenifer
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 77



« Отговор #213 -: юни 01, 2012, 21:54:35 »

На мен пък изобщо не ми пука ако срещна булка на моята сватба, даже ще я поздравя.  yahoo
Активен
beboranka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 132



« Отговор #214 -: юни 02, 2012, 09:04:49 »

Отосно притеснението ми, че шаферите, които съм си избрала са омъжени! Вече нямам притеснения  yahoo Говорих с по- възрастни хора и те ми обясниха така, че някого шаферството се е връщало, която двойка ви стане на вас шафери, вие после ставате на нея или обратното. Така при всички положение едните ще са женени. Говорих и с мама и при тях е било така. Е ние не сме им били на тях, но пък и те не бяха на хората, които някога им бяха шафери. Така че се доверявам на по възрастните, та нали традициите се предават от тях  smile
Активен
geritta1
Новак
*
Публикации: 11


« Отговор #215 -: юни 02, 2012, 18:16:28 »

Какво, какво момичета  казвате за две булки на сватбата им? Не трябва да се засичат пред ритуалната зала ли? Ако някой знае да каже!
Активен
beboranka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 132



« Отговор #216 -: юни 03, 2012, 10:37:57 »

Какво, какво момичета  казвате за две булки на сватбата им? Не трябва да се засичат пред ритуалната зала ли? Ако някой знае да каже!

Не трябва да се виждат, не било на хубаво. Ако се видят трябва да си подаряват по нещо.
Активен
Деска
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 107



Моят сватбен албум

« Отговор #217 -: юни 04, 2012, 08:48:01 »

Какво, какво момичета  казвате за две булки на сватбата им? Не трябва да се засичат пред ритуалната зала ли? Ако някой знае да каже!

аз също го знам това даже, когато ходих да записвам час в ритуалната зала изрично я попитах мацката там дали има други записани преди или след нас smile Аз съм чувала, че ако се засекат 2 булки задължително трябва да си подарите по нещо, аз даже въпреки всичко си бях подготвена носех си в чантата подаръче от тези за гостите
Активен
geritta1
Новак
*
Публикации: 11


« Отговор #218 -: юни 04, 2012, 20:23:53 »

А ако едната булка стои в колата и само се разминат двете сватбени коли трябва ли пак да си разменят нещо булките?
Активен
Миши
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 405



« Отговор #219 -: юни 04, 2012, 23:26:22 »

А ако едната булка стои в колата и само се разминат двете сватбени коли трябва ли пак да си разменят нещо булките?

Само ако се видят важи това за размяната smile
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #220 -: юни 05, 2012, 03:43:31 »

Ей, не пълнете с глупости главите на хората!!! Мислете малко преди да питате!
Относно миждането на 2те булки, това е пълна простотия, наследство от стари догми.
1. Поверието е католическо!
2. Има реално измерение - да не би младоженеца да хареса другата булка и да размисли. Ако ви е страх от това, дерзайте, ако сте съвременна жена, пропуснете повечето мнения в тази тема. give_rose
Активен
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #221 -: юни 05, 2012, 11:35:39 »

В гражданското в Пълдин има специална стая за размисъл, там ако една булка излиза, а друга влиза, тази която влиза чака другата и така не се виждат. Важното е шоу да има  blum
Активен
gothic_queen
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 453



Моят сватбен албум

« Отговор #222 -: юни 05, 2012, 14:40:16 »

Мариелка( ще се върна по-назад в темата,за което се извинявам)но само да кажа,че моя мъж е бил шафер и на сестра си и на брат си(съответно при сватби в София и в Сандански)и не е имало проблеми Wink
Активен
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #223 -: юни 05, 2012, 15:47:25 »

Моите шафери също са брат ми и сестрата на мъжа ми. Какво е това суеверие? Не го бях чула  Oh my ...
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #224 -: юни 05, 2012, 16:02:06 »

Милички, 

Аз съм била на 13 сватби в последните 2 години и съм била шаферка 4 пъти. 2 пъти бях шаферка с брат ми и младоженците още са заедно, един път бях шаферка с мъжа ми и въпреки това сватбата се състоя и младите са щастливи и досега. Също така, като се жених, се засякохме по пътя към ритуалната зала с друга булка и си махахме през прозорците на колите, пък още не съм се развела. Също така, преди бракосъчетанието се срещнахме 3 булки (!!!) пред залата и нямахме какво да си подаряваме, но това не попречи на сватбата. Спокойно, няма да се разведете, всичко ще бъде наред! Казва ви го булка, преминала през това!


 pleasantry pleasantry pleasantry
П.П. Всъщност нито съм се женила, нито съм била шаферка. Кумувала съм веднъж с брат ми на наши приятели, които се ожениха като студенти и нищо им няма и до ден днешен, но не вярвам да се дължи на някакви особени наши намеси като кумове с родствена връзка. Момичета, това горе ли искате да чуете, за да ви е спокойно?

Никой не може да ви гарантира, че бракът ще оцелее при някакви тежки обстоятелства, та ако ще и патриархът да ви венчае или целият форум да ви каже, че всичко ще е наред. Това и вие прекрасно го знаете, но у себе си трябва да имате увереност, че нищо няма да е по-силно от желанието да имате здраво семейство. Това желание не бива да се влияе от никакви бабини заклинания и обичайни практики от крайните села. Каквото и да ви каже дедо ви, майка ви, стринка ви или чичото на владиката, да не ви дреме. Бракове са сключвани и след само ден познанство и са издържали до живот, това трябва да са примерите, които ще ви останат в ума, а не разказът на някоя леля, че третата й братовчедка се развела, защото видяла друга булка в гражданското и те си знаели още тогава, че не нещо не било наред (О, Боже!). За да си запази човек семейството, трябва да има воля за много неща и първото от тях трябва да бъде да плюете на суеверията, нали затова сте модерни млади хора и се жените както си му е реда, а не като в Индия, Пакистан, Иран и т.н.? Докажете го на практика, бе да му се не види. 

П.П.С. Делийски, много интересен коментар.  good
Активен
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines