Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 23, 2024, 16:37:16

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 285612 пъти)
 
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #180 -: май 03, 2012, 14:19:49 »

Тази неща не се ли хвърлят на излизане от църквата? На мен са ми казвали така. Леле, колкото хора питаш, толкова различни неща ше чуеш!
Деска, в чиния се смесват жито, дребни бонбонки и стотинки + китка със здравец и червено мушкато. При излизането булката хвърля в четири посоки (на кръст) от сместа и останалата част с въпросната китка я "измита" от чинията. Накрая чинията се чупи. Всичко това се прави с цел плодородие, берекет и щастие. smile
Активен
lunno momiche
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1602


"Има само едно щастие в живота: да обичаш и да бъд


Моят сватбен албум

« Отговор #181 -: май 03, 2012, 14:23:07 »

veseto_87, въпросният обичай е характерен за Казанлък и Стара Загора. Тук никога не съм го срещала. Това са си специфични обичаи на даден регион.
Иначе и там и тук се спазва обичаят за хвърляне на жито, бонбони и стотинки от кумата след църковния ритуал. Или там само късметчета се хвърляха след църквата май...  pardon
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #182 -: май 03, 2012, 14:25:06 »

veseto_87, въпросният обичай е характерен за Казанлък и Стара Загора. Тук никога не съм го срещала. Това са си специфични обичаи на даден регион.
Иначе и там и тук се спазва обичаят за хвърляне на жито, бонбони и стотинки от кумата след църковния ритуал. Или там само късметчета се хвърляха след църквата май...  pardon
Ясно! Благодаря за разяснението. Може би обаче ще трябва да питаме в църквата дали ще разрешат да хвърляме нещо в двора?
Активен
lunno momiche
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1602


"Има само едно щастие в живота: да обичаш и да бъд


Моят сватбен албум

« Отговор #183 -: май 03, 2012, 14:27:50 »

Попитайте, но едва ли ще е проблем. Навсякъде разрешават. Wink
Активен
jenifer
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 77



« Отговор #184 -: май 03, 2012, 15:25:30 »

Не намерих по подходяща тема да питам за един проблем - циганите, които просят и досаждат на вас и гостите пред църквата, както и тези при гражданското, които свирят и са плътно до вас, докато не се качите в колата. Била съм на повече от 10 сватби и винаги едно и също. Никога не бих им дала пари, само, за да се махнат, това си е направо изнудване. Вие какво мислите по въпроса?
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #185 -: май 03, 2012, 15:30:18 »

На нашата сватба ще има доста яки мъже, та мисля че бързо ще се разкарат! smile
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #186 -: май 03, 2012, 15:34:04 »

Веси, яки-неяки манговците са като мухиии- гониш го,а то пак идва...Миналата седмица бях на сватба и пред църквата беше ужас на излизане- гониш ги,ама файда никаква.Разграбиха половината късмети, че и почнаха да просят  beating. Трябва да се помолят някои от гостите (мъже) да ги сплашат или знам ли...
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #187 -: май 03, 2012, 15:38:55 »

Ние затова късметите мислим да ги раздаваме, а не да ги хвърляме. Ще се справим с тях, сигурна съм. Ще бъдат предупредени някои хора...
Активен
sunbunni
Професор
****
Публикации: 455



« Отговор #188 -: май 03, 2012, 19:14:49 »

Аз се притеснявам да не дойдат пред входа да ми свирят като чуят клаксоните  beating
Активен
Деска
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 107



Моят сватбен албум

« Отговор #189 -: май 03, 2012, 20:06:06 »

Деска, в чиния се смесват жито, дребни бонбонки и стотинки + китка със здравец и червено мушкато. При излизането булката хвърля в четири посоки (на кръст) от сместа и останалата част с въпросната китка я "измита" от чинията. Накрая чинията се чупи. Всичко това се прави с цел плодородие, берекет и щастие. smile
а това назад зад гърба ли се хвърля или напред?
Активен
Миши
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 405



« Отговор #190 -: май 03, 2012, 20:32:18 »

Деска, в чиния се смесват жито, дребни бонбонки и стотинки + китка със здравец и червено мушкато. При излизането булката хвърля в четири посоки (на кръст) от сместа и останалата част с въпросната китка я "измита" от чинията. Накрая чинията се чупи. Всичко това се прави с цел плодородие, берекет и щастие. smile

При нас е същият обичай, като мога да добавя , че леля ми се огледа в едно огледало и го хвърли зад гърба си, а стотинките, житото и бонбоните пред себе си.
Активен
mery_bery
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 223



Моят сватбен албум

« Отговор #191 -: май 16, 2012, 13:33:53 »

И при нас го има този обичай с житото-майка ми го каза,че на излизане от нас-когато ме извеждат пред мен тя ще разпръсне в 4те посоки жито,с цел да идва плодородие от всякъде,както и да ни е осигурен хлябът-така ми каза майка.После ни лисва водата пред колата-като никой не трябва да минава пред нас-иначе ще има шамари:))))) funnytooth-така ни го разправяше майка и се скъсахме да се смеем:),а да не говоим,че има специално изсушени цветя,който в този ден се накисват във вино,набъбвали и ставали големи,след това ги слагаме в менчето за лискане пред колата-това знам като инфо:) от нашия край. give_rose
Активен
sunbunni
Професор
****
Публикации: 455



« Отговор #192 -: май 16, 2012, 14:30:55 »

Какви са тези цветя?  nazdrave
Активен
mery_bery
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 223



Моят сватбен албум

« Отговор #193 -: май 16, 2012, 14:59:17 »

не знам и аз-за 1 път ги видях в къщи-майка ми се занимава с тях и ми каза ,че им викат  ROFL трътки:)мн се смях като разбрах-ще питам -всъщност по сорт какви са:) и ще пиша good
Активен
sunbunni
Професор
****
Публикации: 455



« Отговор #194 -: май 16, 2012, 15:20:06 »

 focus трътки  funnytooth Да не са на принципа на "цъфтящия чай" ?  pleasantry
Активен
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines