Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 26, 2024, 15:03:06

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 285804 пъти)
 
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #165 -: май 03, 2012, 08:25:59 »

Питах и в моята тема, но мисля че тук ще го видят повече хора. Чували ли сте нещо по въпроса, че хризантемите били цвете на раздялата и не се слагали на сватба?
Активен
sunbunni
Професор
****
Публикации: 455



« Отговор #166 -: май 03, 2012, 08:28:45 »

Това не съм го чувала  nea Ами за перлите - били сълзи и не знам какво си още... с това няма да се съобразявам! 1 000 000 суеверия  tease направо  star
Активен
yl
Професор
****
Публикации: 319



Моят сватбен албум

« Отговор #167 -: май 03, 2012, 10:25:18 »

Весе, хризантемите са официалното цвете на Япония - символ на младост и живот, легендата е много хубава:
Цитат
Историята разказва за зъл китайски император, който изпратил 300 младежи и девойки на острова да търсят цветето, за което се вярвало, че съдържа елексира на живота. То трябвало да бъде откъснато от хора с чисти сърца, но младежите така и не се върнали от острова, те останали там, а мястото нарекли Япония. Златножълтата хризантема на Японски е “кику”, което означава слънце, изобразена е на държавния герб, на националния флаг, на монетите и на висшия японски орден, който се нарича и Орден на Хризантемата.
Активен
rady17
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 377



« Отговор #168 -: май 03, 2012, 10:28:28 »

И аз не съм чувала нищо такова, единственото, което знам за цветята е броят им, за четен и не четен кога се поднасят smile
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #169 -: май 03, 2012, 10:31:56 »

Момичета не знам дали въпроса ми е за тук, но аз да питам- Ако хванеш букета на сватба колко време трябва да го съхраняваш? Бях чела, че трябва да го пазиш до своята сватба или че трябва да го пуснеш в река...
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #170 -: май 03, 2012, 10:36:16 »

Мариелка, никога не съм се замисляла за такова поверие. Моя букет, който хванах преди една година някъде, си стои във ваза вкъщи от тогава.
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #171 -: май 03, 2012, 10:48:09 »

 Чувала съм и друга легенда за хризантемите   smile
 Градината нa един от японските богове (не си спомням кой точно  blush ) била прочута със своята красота. Хората можели да влизат свободно и да й се радват, ала не бивало да докосват цветята. Една жена се разхождала късно вечер и се спряла пред най-хубавото. Искайки да зарадва съпруга си, го откъснала, за да му го занесе. В този момент се появил богът и й казал, че ще я накаже, като остави на съпруга й толкова години живот, колкото са листенцата на цветето. Това щяло да се случи още на следващата сутрин. Тя погледнала и се ужасила - то имало само четири листенца. Затова тя извадила иглата от косата си и цяла нощ разделяла листенцата на още и още по-малки и по-тънички. Когато на сутринта богът видял какво е сторила, се усмихнал. Цветето имало десетки мънички листенца и било станало още по-прекрасно. Така жената дала на съпруга си много години живот  smile

 Мариелка, не знам дали навсякъде е така, но мисля че хванатия на сватба букет, се откупва от булката след определен период от време.
« Последна редакция: май 03, 2012, 11:22:42 от michelle » Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #172 -: май 03, 2012, 10:58:32 »

Букетите и жартиерите, са напълно нови "традиции" в българските сватби и затова всичко свързано с тях идва или от Американските филми или са измислени от нас.
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #173 -: май 03, 2012, 11:02:06 »

Как ще е нов букетът? Аз съм гледала много стари сватби, на които булката е имала букет. Включително и майка ми преди 25 години.
Активен
lunno momiche
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1602


"Има само едно щастие в живота: да обичаш и да бъд


Моят сватбен албум

« Отговор #174 -: май 03, 2012, 11:12:15 »

veseto_87, става въпрос за хвърлянето на букета, като традиция, а не за самия букет.  girl_wink
michelle-че, чудесна легенда си споделила!  Flower

Момичета, аз да споделя нещо - момичето, което хвана букета от нашата сватба се ожени миналата седмица, преди всички останали девойки, които бяха се наредили да хванат букета.  Curtsey
Аз не знаех, че букетът се откупувал. Но явно и без да се откупи - върши работа.  LAUGHTER   blum
« Последна редакция: май 03, 2012, 12:05:36 от lunno momiche » Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #175 -: май 03, 2012, 11:35:14 »

И аз съм го чувала това, че булката трябва да го откупи, ама моята позната булка не го знае и се чудя сега какво да го правя...
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #176 -: май 03, 2012, 11:45:21 »

Как ще е нов букетът? Аз съм гледала много стари сватби, на които булката е имала букет. Включително и майка ми преди 25 години.

А майка ти хвърляла ли си е букета, откупвала ли го е и т.н. за това ставаше въпрос.
Активен
Деска
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 107



Моят сватбен албум

« Отговор #177 -: май 03, 2012, 14:08:24 »

 аз имам следни въпрос smile  Когато излизам от нас след извеждането се хвърля жито чупи се някаква чиния .... някой може ли да ми разясни това ?
Активен
sunbunni
Професор
****
Публикации: 455



« Отговор #178 -: май 03, 2012, 14:10:30 »

Чиния не знам да се чупи  nea Виждала съм да се излива чаша вода пред колата на булката и майка й да хвърля и чашата... какъв е замисъла не знам
Активен
lunno momiche
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1602


"Има само едно щастие в живота: да обичаш и да бъд


Моят сватбен албум

« Отговор #179 -: май 03, 2012, 14:17:14 »

Деска, в чиния се смесват жито, дребни бонбонки и стотинки + китка със здравец и червено мушкато. При излизането булката хвърля в четири посоки (на кръст) от сместа и останалата част с въпросната китка я "измита" от чинията. Накрая чинията се чупи. Всичко това се прави с цел плодородие, берекет и щастие. smile
Активен
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines