Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 15:43:27

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 284586 пъти)
 
dany_87
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 463



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: май 04, 2011, 00:40:29 »

мале това за булото наистина е много интересна идея,не я бях чувала smile
Активен
Barborana
Сватбар
***
Публикации: 251



« Отговор #31 -: май 14, 2011, 02:08:53 »

И на мен ми допадна идеята с булото. give_rose
Дори не знаех, че има обичай по свалянето му (разбулването на булката). Някой може ли да сподели повече информация по този въпрос?
Активен
posum
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: май 15, 2011, 18:44:09 »

Каква е традицията за калесването на кумовете? Свекър ми се притръшква да върви той да ги калесва.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: май 15, 2011, 22:33:36 »

posum, най-близките роднини/приятели с едно шише ракия отиват да канят гостите на сватбата. Не му убивай на човека мерака. Нека ходи  girl_wink
Активен
Tonina
Професор
****
Публикации: 354



« Отговор #34 -: май 31, 2011, 18:56:31 »

Момичета, имам нужда от мнение и съвет. Какво мислите относно това, че "младоженците не трябва да се виждат до сватбата  т.е. предният ден е добре всеки спи в дома си" (или при роднини или приятели ако е от друг по-далечен град). Честно да ви кажа аз съм такава "буря" и единствено половинката ми, който е пълна противоположност на мен като темперамент (спокоен, уравновесен и хладнокръвен) може да ми действа успокояващо, за да спя нормално (като се има предвид паниката, която със сигурност ще ме обземе). В този ред на мисли, искам да попитам, задължително ли е това правило да сме разделени преди сватбата?  sad Благодаря за предварително!
Активен
drazena
Ентусиаст
**
Публикации: 84


Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: май 31, 2011, 19:19:40 »

И по нашия край са се калесвали гостите с бъклица, с ракия и може би други неща, които не помня, това е още от времето, когато е нямало телефони, покани  и т.н., и наистина е хубаво щом някой има желание.
По повод обичаите, когато сестра ми прави годеж, на другия ден идваха братът на зет ми и още няколко роднини да носят сладка ракия, добре че имах агент сред тях, че да ми  кажат да сме си вкъщи, защото идея нямахме за този ритуал и можеше да дойдат и да няма никой smile
Активен
Barborana
Сватбар
***
Публикации: 251



« Отговор #36 -: юни 01, 2011, 12:29:59 »

Тонина, аз като цяло не съм суеверна и мисля че трябва да постъпиш така, както ти самата ще се чувстваш добре и ще си спокойна преди Големия Ден! Разбира се, че този обичай не е задължителен!  ncnvnk
Активен
tinkarbell
Ентусиаст
**
Публикации: 74



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: юни 02, 2011, 07:53:36 »

Tonina  наистина няма задължителни обичай ще направиш това което ти харесва и те кара да се чувстваш спокойна все пак това е твоя ден :)успех
Активен
heruvimche
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 164



Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: юни 02, 2011, 09:15:48 »

В нашия край част от традицията е малко по-различна:

- В ресторанта свекървата захранва и двамата младоженци, след това свекървата и тъщата се захранват взаимно с по-големички залци. Така взаимно "си затварят устите", за да не се бъркат много-много в семейния живот на младоженците.

- В края на тържеството, когато вече всички са в новия дом на младоженците, булката сяда с гръб към гостите, кумата я разбулва и закичва някое неомъжено момиче, което ще е следващата булка (мен до сега два пъти са ме забулвали, та най-сетне проработи "заклинанието" Bravo)

Активен
Tonina
Професор
****
Публикации: 354



« Отговор #39 -: юни 02, 2011, 09:40:20 »

Barborana, tinkarbell, много благодаря!! Поуспокоих се малко...Наистина се чудех толкова ли е задължително да се спазва. Не мога да разбера защо трябва да се товарим с такива поверия и страхове. Пък и аз се връзвам. Още един път, мерси  smile
Активен
fl0r1ta
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 61



Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: юни 16, 2011, 14:50:06 »

Да Ви споделя и аз моя проблем с един от обичаите  crazy Тъй като аз и милото сме от различни градове имахме проблем с това от къде ще ме вземе той  angry Една приятелка ми предложи,ако не си намерим от къде може от тях  Bravo , при което на вечеря с кумовете аз споделям за неиното предложение и те ми казват,че има обичай да се открадне нещо от къщата  Oh my ... Сега ще ми е притеснено да сме при тях,а общо взето където и да сме ще ми е притеснено,а незнам какво да направя,но най-вероятно да говори милото с хората където ще са с него да го пропуснат този обичай  huhhuh.gif
Активен
Barborana
Сватбар
***
Публикации: 251



« Отговор #41 -: юни 16, 2011, 15:25:30 »

А разглеждате ли вариант, да "режисирате" кражбата smile Т.е. вие да купите нещото, което ще се открадне от къщата, да го сложите на видимо или предварително уговорено място, че да могат кумовете спокойно да си го "забършат" smile Така хем си имате традицията, хем няма да се притесняваш
Активен
kotence199
Регистриран

Публикации: 3


« Отговор #42 -: юни 16, 2011, 19:32:56 »

а някой знае ли за обичая за крадене на булката?
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: юни 17, 2011, 00:11:47 »

Какво точно те интересува за този обичай?
Активен
fl0r1ta
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 61



Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: юни 17, 2011, 09:52:53 »

Barborana,това наистина е много добро предложение  yahoo Не се бях сетила,но така ще направим  smile Благодаря ти много  good
Активен
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines