Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 10:14:10

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 [2] 3 4 ... 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 284578 пъти)
 
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: октомври 21, 2010, 17:37:57 »

Аз не бих ползвала чужди чаши, колкото и да са хубави, не за друго, а защото те са си чужд спомен. На годишнините например моите родители си пият от чашите. Някакси не ми се иска да им отнемам спомена. Но пък всеки има право на избор.
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: ноември 02, 2010, 23:03:21 »

Чашите, които ползвахме ние, свекитата бяха ги купили отнякъде преди доста време (дори вече не помня откъде и кога), но пък много ги харесах, защото бяха в унисон със синия цвят на сватбата - бяха в тъмносиньо. И си намерихме и шампанско, бутилката на което беше същият тъмносин цвят.  danceg Но не бяха ползвани преди това за ритуални. Просто им развалихме комплекта от 6 чаши. (Е, нашите си стоят украсени с панделката  girl_wink). Честно казано не бих ползвала чужди ритуални чаши (независимо на кого са), поради абсолютно същата причина като svetli.
А за бокалът в църквата - един ден като стигнем до този етап, задължително ще си купя такъв (ако трябва предварително ще го осветя в някоя църква). И то не заради друго - би ме било гнус да пия от чаша, която нито знам къде е стояла, нито кой е пил от нея, нито как са я мили. (аз дори в ресторантите не ползвам чаши - винаги пия със сламка от шишето, е с изключение на случаите, когато пия шейк или някакъв коктейл - но тогава пак пия от сламката и не докосвам ръба на чашата.)
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: януари 27, 2011, 00:28:49 »

Вижте какво намерих за сватбените традиции в един сайт:


Традиция 1: Младоженците не трябва да се виждат до сватбата  т.е. предният ден е добре всеки спи при роднини или приятели.

Традиция 2: Булката трябва да носи нещо старо, нещо ново, нещо на заем, нещо синьо, червен конец и нещо наобратно, за да не я урочасат.

Традиция 3: Булката изписва имената на свои неомъжени все още приятелки на подметките си, чието име се изтрие първо или най-много, тази ще се омъжи най-скоро.

Традиция 4: Булката се забулва от кумата преди да излезе от дома.

Традиция 5: Кумът посреща младоженеца с бъклицата, ако няма бъклица по традиция е забранено да се взима булката.

Традиция 6: Младоженецът да не вижда роклята на булката до сватбата.

Традиция 7: Младоженецът, като отива за булката, да не минава по път, по който вече е минал, т.е да не се минава по обратен път целия ден.

Традиция 8: Когато младоженецът стигне до дома на булката, той трябва да премине през три порти, да се пребори с трудности и да откупи булката, като напълни обувката и с златни монети, докато тя и пасне идеално.

Традиция 9: Булката се извежда от дома и от неомъжено момче или момиче, за целта се използва бял пешкир или някаква лента. Отпред я държи водачът, а от другите два края булката и младоженецът.

Традиция 10: Когато излизат от дома на булката, се полива вода или булката рита менче с вода, украсено със здравец и монети във водата, за здраве и късмет.

Традиция 11: Когато булката се извежда от дома й, майка й държи менче с вода и в него е потопена китка от здравец и цветя. Булката застава на изток и пръска с китката на кръст, което се повтаря три пъти и след това майката на булката хвърля водата от менчето пред булката да й върви по вода.

Традиция 12: На излизане от дома си булката хвърля зад гърба си чиния с жито, монети, бонбони и едно яйце.

Традиция 13: Булката когато излиза от тях не трябва да се обръща назад и не трябва да се връща в тях поне 3 дена.

Традиция 14: Булките се стараят да не се видят около ритуалната зала или църквата, тъй като се смята, че не е на хубаво. А ако все пак се видят трябвало да си разменят по нещо.

Традиция 15: Броят на късметчетата може да е в съответствие с годините на булката, но има и друго нещо - някои хора казват-да са 1/3 от броя на гостите, и също да са нечетен брой.

Традиция 16: Менче се ритва и в ресторанта, като в него има обикновено 2 цвята на бяло и червено цвете. Белият за момче, червеният за момиче. Гадае се, че който цвят излезе по-напред такова ще бъде първото отроче на семейството.

Традиция 17: В някои краища на България в ресторанта не се рита менче, а се чупят чаши и се казва "колкото парченца толкова момченца".

Традиция 18: Свекървата захранва младото семейство с питка със мед и сол, с мед - за да им е сладък живота, а със сол - като символ на солените и горчиви моменти, които съпътстват всеки брак. На някои места и булката захранва свекърва си с хапка пита, като сама решава, дали да я поднесе с мед или сол.

Традиция 19: Кумът пръв танцува с булката. Всеки следващ /независимо мъж, жена или дете/, който танцува с булката й дава пари. Накрая младоженецът я откупва с цвете.

Традиция 20: Булката повежда първото хоро, който се хване й дава пари.

Традиция 21: Танц на кумовете с торта и петел - това е вид жест към кумовете, като те заедно с танцьори, които носят съответно торта и петел играят ръченица, като целта на кумовете е да откупят с пари тортата и петела.

Традиция 22: Разчупване на питка от младоженците - целта е да се види, кои ще отчупи по-голямото парче, съответно той ще командва в семейството.

Традиция 23: Захранване с торта - прави се между младоженците, за сладък и щастлив семеен живот. След това се дава и на кумовете. Захранването се повтаря и от всички неженени двойки на сватбата, като пожелание за скорошна такава.

Традиция 24: Хвърляне на букета на булката към всички неомъжени дами на сватбата. Която от тях го хване - то тя е следващата булка.

Традиция 25: Сваляне на жартиера на булката от младоженеца, без да се ползват ръце - със зъби. След това той се хвърля към всички неженени господа на сватбата, а който го хване е следващия младоженец.

Традиция 26: Булката след сватбата може да занесе венчето в манастира Св.Мина и да го остави на иконата на Св. Мина за младоженци.

Традиция 27: Сватбената рокля не се пере до раждането на първото бебе.
Активен
Mariaid
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 883



« Отговор #18 -: януари 27, 2011, 13:18:04 »

 Bravo Бравооо!За половината даже и не бях чула!  blum
Активен
alo_madona
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 204



Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: февруари 05, 2011, 11:07:07 »

Всичко е описано прекрасно, аз лично повечето обичаи  ще ги спазя,защото всеки един от тях носи голям смисъл и трябва да се предава на поколенията за да се запазят тези ритуали и за напред
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: февруари 05, 2011, 20:26:05 »

 smile И аз мисля така! Много е важно да се пазят традициите за идните поколения! Дори да не го направим на нашата сватба, е хубаво да можем да разкажем какви традиции има.
Активен
Denitsa_Holland
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 110



« Отговор #21 -: февруари 09, 2011, 21:14:24 »

Лелеееее ще ги прочета утре на моят човек. Очаквам нещо като  Oh my ... crazy   sarcastic
Активен
deni878
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44



Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: април 01, 2011, 12:34:27 »

Здравейте момичета,

много хубави ритуали си имаме, само че понякога дори не им разбирам смисъла  smile
Примерно не зная нищо за това, защо родителите на младоженеца не отиват с него до дома на булката за да я вземат. Вие знаете ли защо се прави това? Аз съм ходила на сватби във Варна и там няма такъв ритуал, а мисля че е в област Добрич. Мен ще идват да ме вземат от там във Варна и затова се чудя. smile
Освен това не зная нищо и за захранването в дома на булката, кой го прави-кумата или тъщата?
Ако някоя от вас е запозната с тези ритуали, ще съм ви много благодарна да споедлите вашето мнение.  smile
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: април 01, 2011, 13:33:46 »

deni878, в дома на булката нейната майка ги захранва на изпроводяк, а свекървата ги захранва в ресторанта или след това, като се приберат в новия за булката дом.

За първи път чувам такава глупост - родителите на момчето да не присъстват на вземането на булката. Всички най-близки на младоженеца отиват с него, за да я вземат.
Активен
once_upon_a_time
Професор
****
Публикации: 421


« Отговор #24 -: април 01, 2011, 13:42:34 »

Аз съм го чела някъде това, но тогава традицията е била след венчавката булката да се въведе в къщата, в която ще живее - това е било именно дома на свекърите. Там те я посрещали и въвеждали с всичките му приветствия и обичаи. Нормално е сега да не се спазва smile
Активен
deni878
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44



Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: април 03, 2011, 17:07:15 »

lionelsa, благодаря ти много за отговора..
тъй като покрай нашата бъдеща сватба изгледах доста други..и варненски и добрички..и наистина се чудих кой прави захранването в дома на булката, тъй като на всяка една сватба е различно..и от свекървата и от майката и от кумата имаше..и не бях сигурна кой всъщност тряба да го прави:)...
по отношение на не присътвието на родителите на момчето при вземането на булката..ами има го..и аз много също като теб се чудех..лошото е че на мен ми се иска те да присъстват при вземането ми..а не да ни чакат пред ритуална зала..дано да можем да ги убедим да дойдат..smile
а сега се сетих и друго..ами традиция ли е надиграването за булото на булката?..не говоря за хвърляне на букета или жартиера..а за самото було..присъствахме на сватба, на която имаше такова надиграване..затова ми е любопитно вашето мнение:)
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: април 03, 2011, 18:14:38 »

Едно време кумата е сваляла булото, като булката е седяла с гръб към гостите. Давала го е тайно от булката на някой от присъстващите. След 40 дни този някой се обаждал на младоженците и им отивал на гости. Гощавайки го, те са откупували един вид булото.

Някой дори го прибират в отрбичка, за да не се разкъса и булката го хвърля подобно букета към гостите. И пак на същия принцип на 40-я ден, хваналия булото отива на гости на младоженците.

once_upon_a_time, наистина свекървата посреща младоженците на прага на новия им дом, но родителите на младоженеца присъстват на абсолютно всички обичаи, за това те отива и на вземането на булката. По-назад в темите съм разказвала подробно за това.
Активен
alo_madona
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 204



Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: април 04, 2011, 09:06:52 »

Това със булото ми се виьда мн интересно yahoo yahoo . Ще помисля да го включим в програмата и се надявам да стане интересно и за този ,който ще го пази до 40 ден Bravo
Активен
vilenceto
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: април 05, 2011, 17:30:04 »

Относно традициите за булото, не съм сигурна дали е традиция, но на нашата сватба Ди Джея предварително даде идея, когато ме разбулят булото да се даде на най-близката ми приятелка, като той да каже няколко думи, от сорта че булото трябва да се предаде в добри ръце, ръце, които ще го пазят и т.н. много трогателно го беше измислил, а пък за мен този човек си беше точно сестра ми. Получи се много мило, миличката ми се просълзи, а после трябваше да поведем, двете заедно, хорото.
Активен
tinkarbell
Ентусиаст
**
Публикации: 74



Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: април 06, 2011, 08:33:56 »

Здравейте момичета, прочетох доста интересни неща някой от които изобщо не съм чувала например това за булото, но в различните части на България има различни обичай и традиции и е нормално да не знаем всичко. Аз искам посрещането в ресторанта на сватбата ми да е по традиционно, затова ви моля ако знаете други такива интересни обичай да ги споделите  smile. Ще ви бъда много благодарна
Активен
Страници: 1 [2] 3 4 ... 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines