Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 27, 2024, 06:54:20

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 285844 пъти)
 
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: юни 29, 2011, 18:22:58 »

Обаче трябва да проверяваш по-често, да не се окаже, че всичките са изтрити, когато се сетиш да погледнеш!  sarcastic
Активен
pink_panther
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 350



Моят сватбен албум

« Отговор #61 -: юни 30, 2011, 17:16:14 »

Хахаха, дааа, и аз това си помислих!  danceg Дано да не забравя  pardon и ще го направя това! Наистина е готина закачка!  Bravo
Активен
V_e_S_i
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 879



Моят сватбен албум

« Отговор #62 -: юли 01, 2011, 07:35:01 »

Определено и аз ще го направя, много е готино! Знам за тази "традиция" още от преди 3 години, когато бях кума и от тогава съм си решила, че ще го направя.  yahoo danceg yahoo
Активен
love.net
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 168



« Отговор #63 -: юли 01, 2011, 11:28:51 »

Май във всеки край има различни традиции...При нас трябва да те изведе или бащата на булката ,или брат й...а не неомъжено момченце  huhhuh.gif pardon Аз съм чувала ,че не бива да се носят перли ,бли символ на сълзите и носели нещастие. huhhuh.gif А за булчинското хоро при нас е така- всички играят право хоро в кръг,отстрани някой близък на булката стои с чантичката й и който иска да играе с булката слага пари в чантичката и танцува в средата на хорото с нея.
Активен
V_e_S_i
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 879



Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: юли 01, 2011, 11:43:41 »

Това за перлите го знам и аз, а пък за булчинското хоро при нас ще бъде бъде така - булката го води и тя дава букета си на следващия, който се хване на хорото, той го дава на следващия след него и накрая на хорото, в който остане букета (мъж или жена) такъв  ще е полът на първото дете. Това ни го каза DJ-я и на нас ни хареса. Това с парите на мен лично не ми допада много, много nea nea nea
Активен
steli4ka
Ентусиаст
**
Публикации: 96



Моят сватбен албум

« Отговор #65 -: юли 01, 2011, 12:19:32 »

Момичета и на мен това с парите не ми звучи много хубаво. Още повече, че сега пари не се пръскат така, както едно време. Не стига, че подаръците за сватба се изродиха под формата на "фийикийски знаци", гостите сами си поемат нощувките в хотелите, ами и да ги караме да отрупват младоженците с пари отново за да се хванат и на хоро..  "Традициите не са това което бяха", за едни това важи и осъвременяваме ритуалите, украсата и какво ли не, а за други се държим здраво и ни е страх да приемем промяна, дали от суеверие или по друга причина  crazy
Активен
pink_panther
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 350



Моят сватбен албум

« Отговор #66 -: юли 01, 2011, 12:48:38 »

Точно заради това, всеки може сам да си избира какво да предпочете за своята сватба.  good и да си прецени, кои ритуали да има и кои да няма. smile
Аз за това булчинско хоро честно казано не бях чувала. Не знам в кой край се прави тази традиция. Бъдещите ни кумове ни разказаха за това. Били са на сватба, на която го е имало и двамата бяха във възторг, много им е харесало и е било много забавно. Така че не винаги гостите го приемат като "поредното даване на пари", а даже напротив, забавно им е!  yahoo
На моята сватба не мисля, че ще го има, защото наистина ми е непознат обичай и ако тръгна да събирам обичаи от различните краища на България, край няма да има!  tease
Активен
love.net
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 168



« Отговор #67 -: юли 01, 2011, 13:18:00 »

Така е обичаите на всякъде са различни...Наистина хорото е забавно и не е задължаващо за никого smile Тук в Добруджа този обичай с чупенето на чаши не съм го срещала... и както е казала pink_panther  ако тръгне човек да събира обичаи от цялата страна няма да стигнат 2 дена  biggrin
Активен
V_e_S_i
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 879



Моят сватбен албум

« Отговор #68 -: юли 01, 2011, 13:48:56 »

silvaki, да така е! На на DJ-а като се срещнахме ни предложи няколко неща и ние си избрахме какво да има и какво не.
Активен
love.net
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 168



« Отговор #69 -: юли 01, 2011, 14:12:34 »

Да ,според мен зависи какво сте наели дали Ди джей или оркестър ,или някой човек,който да води цялото събитие и игри ,май накрая те си ''избират'' обичаите.Всеки знае различни неща ,излизат винаги нови идеи ,въпроса е дали ще ти харесат или дали да  повярваш на суеверията. smile girl_wink
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #70 -: юли 01, 2011, 22:27:27 »

Момичета, дайте съвет!  smile Аз искам да имаме ритуала с чупенето на чашите, но ресторантът е с мокет.  huhhuh.gif Избрах възможно най-тънкостенните, но пак не съм сигурна, че ще ги счупим. Вариантът е да се обърнем и да ги треснем с все сила  sarcastic, обаче пак не е сигурно, че ще стане!
Активен
pink_panther
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 350



Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: юли 02, 2011, 00:41:45 »

хаха Това наистина е хубав въпрос!  tease Не знам и аз как може да стане. Няма ли нешо като дансинг там да ги счупите.  Може да си земеш още една чашка и да  пробваш!  sarcastic
И аз се замислих онзи ден за този ритуал. Ако не се лъжа е след като ни посрещнат в ресторанта и свекървата ни захрани и после пиеш шампанско и хвърляш чашата. Така ли е?  ohah А, назад или напред се хвърлят.
Активен
drazena
Ентусиаст
**
Публикации: 84


Моят сватбен албум

« Отговор #72 -: юли 02, 2011, 06:50:59 »

pink_panther, таква е последователността, а чашите се хвърлят назад, ние искахме да го правим, но се отказахме, защото имаше много деца на сватбата, някои от които току що проходили и се притесних да не остане някое парче стъкло за беля.
Булченското хоро от Шуменския край, което знам аз е булката води хорото с букет или чантичка, всеки който сложи пари се хваща до булката. Варианти много, аз мислех да нямам булченско хоро, но свеки и мама поискаха и имаше, после ми казаха че парите се пазели за първото дете.
Активен
love.net
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 168



« Отговор #73 -: юли 02, 2011, 10:53:44 »

Да и нас ни разубедиха с този ритуал на чупенето на чаши...Собственичката ни разказа случай ,в който младоженците счупили чаши,след това персоналът бързо смел стъкълцата обаче явно останало някой дребнички и детенцето на сестрата на булката си разрязло крачето  shok :(След това го водили бърза помощ и т.н. мн неприятно станало и ние също се отказахме от този ритуал. smile
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #74 -: юли 02, 2011, 22:01:19 »

О, това с останалото стъкло наистина е неприятен момент.  scratch one-s head Обаче, пусто, много искам да го имаме този ритуал. Ще го обсъдим с тези от ресторанта, да видим те какво ще кажат. Аз мисля, че стъклата няма да се разлетят по този мокет, то въобще май няма да се счупят чашите. 
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines