Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 29, 2024, 01:28:05

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 285978 пъти)
 
mery_bery
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 223



Моят сватбен албум

« Отговор #195 -: май 17, 2012, 12:33:36 »

 sarcastic ROFL funnytooth много смях пада с тея трътки:),нз какви са все още малки цикламени,исушени много добре изглеждат,и като се  накиснат ми казаха ,че ставали големи  laugh трътки
Активен
beboranka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 132



« Отговор #196 -: май 29, 2012, 14:59:50 »

Здравейте, искам да попитам дали знаете нещо за пускането на бели гълъбчета от младоженците при излизането от църквата. Не знам дали е традиция и какво гласи, но съм го виждала на няколко сватби и много ми хареса Good luck
Активен
mery_bery
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 223



Моят сватбен албум

« Отговор #197 -: май 29, 2012, 18:00:55 »

До колкото ми е известно,поверието е ,че когато излетат заедно двойката гълъби-означава,че младите ще вървят в синхрон в семейния им живот,а иначе ,който гълъб  поведе,при отлитането- този от младоженците ще е водещ в семейния живот на двойката. good
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #198 -: май 30, 2012, 17:28:41 »

А това с пускането на гълъби стар обичай ли е? Защото и аз го забелязвам в последните 5 години, но за мен е нещо като нова мода. Харесва ми, но не съм сигурна, че аз бих го направила (веднъж пусках гълъб и замалко щях да го убия girl_impossible funnytooth)
Активен
Vivid
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 396



Моят сватбен албум

« Отговор #199 -: май 30, 2012, 19:01:25 »

Не мисля, че пускането на гълъбите е обичай - по-скоро в просто красиво (както да пускате летящи фенери, пеперуди, да има фойерверк и т.н). Аз не бих пуснала, защото ще ме е страх гълъбите да не ни изцапат, животинки са все пак, не можеш да ги контролираш...
Активен
beboranka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 132



« Отговор #200 -: май 30, 2012, 19:24:11 »

Не знам дали е стар обичай и аз съм го забелязала от няколко години. А днес някъде прочетох, че се пускат, защото са вечните символи на любовта и свободата. Vivid много си права, че може да стане и някой гаф  girl_impossible Но на мен много ми харесват и сигурно ще пускаме smile
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #201 -: май 31, 2012, 10:34:57 »

Ние пускахме и беше много красиво, наистина! smile Не знам дали е стар обичай, но това с посоката и аз съм го чувала.
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #202 -: май 31, 2012, 10:45:52 »

   ГЪЛЪБ

       Обща символика: Символиката на гълъба несъмнено е свързана с неговата мека белота и нежното му гугукане, с красотата, изяществото, кротостта и питомността на птицата. При древните евреи Г. бил образ на изкуплението. В юдеохристиянската символика гълъбът е олицетворение на Светия Дух, на чистотата и скромността.
 Когато в библейския разказ Г. донася маслинената клонка на палубата на Ноевия ковчег, той символизира надеждата, хармонията и отново откритото щастие. Образът на гълъб и маслинена клонка отвеждат към идеята за мир и нов живот. Гълъб и лилия олицетворяват Благата вест,  а 12 гълъба символизират 12-те Апостола.
 В много традиции Г. се явява като небесен предвестник и символ на душата на починалия, както и знак за нейното без- смъртие. В християнската иконография е познат разказа за мъченика Поликарп, чиято душа излиза след смъртта му в об-раза на гълъб.
 В езическите възприятия Г. е птицата на Афродита и се асоциира със завършека на любовната игра. В обикновения жаргонен език Г. е един от най-универсалните метафори, из-ползвани за жените,  за изразяване на хармония и семейно щастие.

Tова е копирано от нета и смятам ще задоволи любопитството ви, мили момичета. smile give_rose
Активен
beboranka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 132



« Отговор #203 -: май 31, 2012, 16:01:09 »

Така какво чух днес, че шаферите не можело да са омъжена двойка Oh my ... , знаете ли нещо по въпроса? Защото ние сме си избрали наши приятели, но те имат брак!
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #204 -: май 31, 2012, 18:56:20 »

Аз съм чувала, че шаферката трябва да е неомъжена, а шаферът неженен...
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #205 -: юни 01, 2012, 10:32:29 »

Аз знам, че между шафера и шаферката не може да има нищо интимно - не може да са дори гаджета, пък с брак абсурд. Аз като го знам това и ми е странно, че мои познати двойки стават шафери двамата, ама всеки както сам си прецени.
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #206 -: юни 01, 2012, 14:56:41 »

С моя приятел също ще бъдем шафери тази година. Никога не съм чувала, че не може да са гаджета...Важното е, че и младоженците не са го чували  blum
Активен
mery_bery
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 223



Моят сватбен албум

« Отговор #207 -: юни 01, 2012, 15:57:58 »

Темата за шаферите идва от самото им избиране-шаферката от страната на момчето,а шаферът от тази на момичето.Била съм 4 пъти шаферка и условието затова ,че не трябва да са двойка много добре го знам:) girl_wink.Има и нещо друго-1 година след като си била шаферка не трябва да стъпваш в брак.
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #208 -: юни 01, 2012, 19:20:18 »

Направо ме шашнахте  girl_impossible mery_bery откъде го знаеш това, някой ти го е казвал или е като неписан закон... Да оставим настрана гаджосването, ама това шаферът да е от страна на булката, а шаферката- от на младоженеца и да не се омъжваш до година след сватбата ми идва в повечко...

В случая аз ще съм шаферка на сестра ми и не виждам по-подходяща  ROFL. А ако имам щастието да се омъжа преди изтичането на тази година, хич няма да ми пука за суеверието  banana
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #209 -: юни 01, 2012, 19:28:31 »

Мариелка, аз ще те отчая още мъничко като ти кажа, че аз пък знам, че не може на брат или сестра да бъдеш шафер/шаферка. На всички сватби, на които съм била сестрите и братята на булката на младоженеца са си обикновени гости, като част от семейството са само.
Активен
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines