Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 29, 2024, 06:27:53

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 286004 пъти)
 
love.net
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 168



« Отговор #105 -: ноември 14, 2011, 22:07:11 »

аз за роклите научих друго-от роклята й, ако има момиченце ,се шие малка рокличка за кръщенето  Wink така правели в САЩ ,една позната е омъжена там и така ще прави със своята рокля,ще си ушие рокличка за дъщеричката си  smile май всеки вярва в каквото си иска
Активен
geritta1
Новак
*
Публикации: 11


« Отговор #106 -: декември 11, 2011, 12:12:11 »

Здравейте, отново момичета! Попитах защо две булки не трябва да се виждат, защото когато бях на сватба нашата булка я бяхме скрили в колата, но другата кола на другата булка мина покрай нашата кола. Дали трябва да се притеснява моята приятелка? Много Ви благодаря предварително за отговорите.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #107 -: декември 18, 2011, 01:31:51 »

Здравейте момичета, повечето ритуали които изброявате по-назад в темата съм ги чувала, но нещо ме жегна когато прочетох това: "Не е хубаво сватбата Ви да бъде по време на пост, защото е казано, че ще се разкайвате". Нашата сватба ще е по време на Коледните пости, но ние не мислим да правим църковен брак в деня на подписването, а след като мине година от сватбата. Мислите ли, че в такъв случай трябва да ме притеснява това поверие  shok  nea
Активен
heruvimche
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 164



Моят сватбен албум

« Отговор #108 -: декември 18, 2011, 11:49:17 »

Ето какво открих:

През 2011 година дните, в които според църковния календар може да се сключи църковен брак са:

 Януари –всички недели и понеделници
 Февруари – всички недели и понеделници
 Март - не може да се сключва брак
 Април – не може да се сключва брак
 Май – всички недели и понеделници без 1ви май
 Юни - 5, 6, 13
 Юли – всички недели и понеделници
 Август – 21, 22
 Септември – всички недели и понеделници
 Октомври – всички недели и понеделници
 Ноември – 6, 7, 13, 14
 Декември – 26

На практика в различните райони на България, а дори и в различните църкви се прилагат различни правила – по-често свещениците разширяват кръга от дни, през които венчават, а понякога значително го стесняват.  Повсеместно се спазва забраната единствено за най-строгия пост - Великденския. Затова и най-добрата информация за това ще можете ли да сключите църковен брак на избрания от вас ден, можете да откриете, като посетите избрания от вас църковен храм.

Ето кога не се позволяват сватби и изключенията от правилото, а под курсива можете да откриете и пояснения:


1. През Великия пост - от Сирни заговезни до Томина неделя
 2. През Петровия пост
 3. През Богородичния пост
 4. През Рождественския (Коледния) пост.
 5. Срещу и в сряда, петък и събота и срещу неделя, срещу и в дванадесетте Господски и Богородични празници и срещу и в дните: 5 януари, 29 август - Отсичане главата на св. Йоан Кръстител, и 14 септември - Въздвижение на светия Кръст Господен (Кръстовден).

Св. Синод разрешава на енорийските свещеници при изключителен случай да извършват тайнството брак през дните от 27 декември до 4 януари, без да искат предварително разрешение от епархийския архиерей.

 Коледният пост започва на 15 ноември и продължава до 25 декември.  Еднакъв по  строгост с Петровия пост и не толкова строг, колкото Богородичния или Великденският пост.

През вторник, сряда, четвъртък, петък и събота не може да се сключва брак, тъй като сряда и петък са еднодневни постове, а събота е ден на мъртвите, а позицията на църквата е, че бракът сключен във вторник или четвъртък ще се консумира в сряда или петък, когато е ден на пост.

На предния ден и през Господските и Богородичните празници,  повечето от които са неподвижни (на една и съща дата всяка година) също са забранени венчаванията. Тези празници са:
 Кръстовден – 14 септември
 Рождество Христово – 25 декември
 Богоявление – 6 януари
 Сретение Господе – 2 февруари
 Свето Благовещение – 25 март
 Цветница – 28 март
 Възнесение – 13 май
 Петдесетница – 8 седмици след Великден в неделя – 12 юни 2011г.
 Преображение – 6 август
 Успение Богородично – 15 август
 Рождество Богородично – 8 септември
 Въведение Богородично – 21 ноември

Брак не се разрешава и на 29 август - Отсичане главата на Йоан Кръстител.
Активен
m0onlight
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1638


Любовта е чудо– вярвай в чудесата !


Моят сватбен албум

« Отговор #109 -: декември 19, 2011, 14:37:59 »

InLove_Girl, миличка, вярваш ли в разни суеверия? Аз не мисля, че е така, аз също не вярвам. За мен сватбата се прави така, както я разбират САМИТЕ МЛАДОЖЕНЦИ, т.е. няма правилни и неправилни неща. Ние също нямаме църковен брак, защото имахме много гости, които не бяха от града, съответно всички тези хора трябваше да ги разхождаме през всякакви ритуали и т.н. Дори се подписахме деня преди сватбата, така че на самия ден гостите се разпределиха от страната на булката и младоженеца или направо в ресторанта за посрещането и изнесения ритуал. Църковен брак ще сключим може би догодина на същата дата може би с родители и кумове. Така че според мен ако не вярваш в такива неща, нямаш основателна причина да се тревожиш  girl_wink
Това е мое мнение, разбира се  Curtsey
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #110 -: декември 19, 2011, 19:29:21 »

Да ти кажа m0onlight изобщо не съм суеверна  pardon, не съм и силно вярваща, но все си имам едно на ум  blush. Ние много държим на датата за сватба и тъй като е в постите решихме да няма църковен брак /друг е въпроса, че милото питал в една от църквите в Бургас и му казали, че нищо че било пости....щели да направят изключение  Oh my ... / И си мислех ок пости са , няма църковен брак - няма проблем. Днес разпитах всички познати и ме увериха, че наистина е така. Ясно е че не спазвам църковните канони по принцип, но пък чак пък постите да наруша...ми се видя много. Важното е че няма проблем  Yes
Активен
m0onlight
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1638


Любовта е чудо– вярвай в чудесата !


Моят сватбен албум

« Отговор #111 -: декември 20, 2011, 12:16:36 »

InLove_Girl,
дам, винаги ще се намери някоя църква, за която не е проблем датата - за някои бизнеса е по-важен  Wink
Щом не си суеверна, няма от какво да се притесняваш - направете си нещата така, както на вас ви харесва  give_rose
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #112 -: декември 20, 2011, 12:35:52 »

Да , така е най-добре smile В интерес на истината голяма част от притесненията свързани с тези обичаи и традиции ги предизвикват близките - не им позволявайте да ви объркват....ние все още годеж не сме направили, а ако знаете колко борба водих да не спазвам обичаите. Правете само неща които харесвате и както ги чувствате.  give_rose
Активен
love.net
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 168



« Отговор #113 -: декември 20, 2011, 14:30:32 »

Обичаите не са това,което са били.Не всеки спазва всичко,а всеки прави това,което му е по вкуса или по джоба,така или иначе това е един от най-важните дни в живота на човек и мисля,че само младоженците трябва да взимат мнение какво ще се случва на техния празник. girl_wink
Активен
m0onlight
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1638


Любовта е чудо– вярвай в чудесата !


Моят сватбен албум

« Отговор #114 -: декември 20, 2011, 14:54:58 »

О да! silvaki е абсолютно права - само младоженците трябва да си решават как да протече ТЕХНИЯ СВАТБЕН ДЕН! Колкото повече хора се бъркат, толкова по-лошо става и накрая в старанието си да угодят на всички може да се изпокарат. Ние направихме грешката да дадем на родителите да отговарят за едно нещо.... луднахме!  girl_impossible  Oh my ...  shok
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #115 -: декември 20, 2011, 16:59:57 »

аз държа да спазя само поверието да не ми вижда роклята и да ме вземе от дома на моите родители , от обичаите- рязането на тортата, чупенето на питата. Не искам да ми пълни обувката с пари, да внимавам с кой крак ще стъпя първо и да ритам менчето.  tease biggrin insane
Активен
love.net
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 168



« Отговор #116 -: декември 20, 2011, 18:29:07 »

emmmmmy ти сама си избираш кое да направиш,няма правило,че задължително трябва да наравиш тея традиции Wink
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #117 -: януари 09, 2012, 14:44:07 »

 Аз да попитам по повод поверието, че младоженецът не трябва да те вижда в булчинската рокля преди сватбата. То ясно, че всеки сам си решава, но по принцип става дума за конкретната рокля, с която ще си на сватбата или за всякаква булчинска рокля. Мисля в събота да пробвам модели и се чудя дали да водя бъдещият ми мъж с мен. smile
Активен
Bibsi8792
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1096



« Отговор #118 -: януари 09, 2012, 15:00:53 »

Аз да попитам по повод поверието, че младоженецът не трябва да те вижда в булчинската рокля преди сватбата. То ясно, че всеки сам си решава, но по принцип става дума за конкретната рокля, с която ще си на сватбата или за всякаква булчинска рокля. Мисля в събота да пробвам модели и се чудя дали да водя бъдещият ми мъж с мен. smile
Абе ако мен ме питаш не го води на пробите smile Макар че и аз ходих със съпруга си за рокля той не видя нищо ... не че мерих но все пак smile вреше се в магазините са костюми.
Или пък варианта е да го вземеш ,но да не показваш никаква емоция пред него ,зашото той ше разбере коя рокля ще ти допадне най много smile
Активен
heruvimche
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 164



Моят сватбен албум

« Отговор #119 -: януари 09, 2012, 20:08:02 »

Аз да попитам по повод поверието, че младоженецът не трябва да те вижда в булчинската рокля преди сватбата. То ясно, че всеки сам си решава, но по принцип става дума за конкретната рокля, с която ще си на сватбата или за всякаква булчинска рокля. Мисля в събота да пробвам модели и се чудя дали да водя бъдещият ми мъж с мен. smile

Според мен не толкова заради суеверието, но нямаш ли близка приятелка (две или три, с които имате близък вкус), с която да отидеш, женското око винаги е по-полезно? Моят мъж винаги иска да си изказва мнението за много неща, но понякога греши, а след това вижда, че наистина съм била права. Например, като избирахме рокличка за моминското парти, само една ми хареса, той каза, че е най-грозната, която съм мерила. Обясних му корекциите, които ще се направят, той така и не можа да се примири. След като рокличката стана готова и ме видя с прическа, грим, токчета и НАЙ-КРАСИВАТА рокличка, мнението му се обърна на обратно. От опит ти го казвам, иди с приятелки...
Активен
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines