Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 05, 2024, 08:27:57

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 35   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: А какво ще кажете за жартиерите? - 2 част  (Прочетена 164668 пъти)
 
peps_01
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 54



« Отговор #435 -: март 07, 2012, 19:10:17 »

С риск въпросът ми да изглежда много глупав - мога ли да попитам хвърлянето на цвете като заместник на жартиера, за някоя етнографска област ли е характерно или си е общобългарски обичай? Благодаря предварително!  smile
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #436 -: март 07, 2012, 21:56:26 »

Deliysky, едва ли може да приемем за статистика колко сватби си снимал и какво е било, защото може да те наемат само двойки, които харесват ритуала, пък на друг фотограф да се паднат само такива, които не го харесват. Шанс най-малкото, но не и чиста статистика.
Повярвай ми, чиста статистика е. 10 годишна. Пък да ти споделя, председател съм на една асоциация,   - общувам с много колеги и при тях е така.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #437 -: март 07, 2012, 21:57:43 »

С риск въпросът ми да изглежда много глупав - мога ли да попитам хвърлянето на цвете като заместник на жартиера, за някоя етнографска област ли е характерно или си е общобългарски обичай? Благодаря предварително!  smile

На никоя, просто е алтернативен вариант. Нито това, нито жартиера е български обичай. Жартиера е взаимстван от западния свят.
Активен
peps_01
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 54



« Отговор #438 -: март 08, 2012, 00:06:09 »

Мхм, мерси за отговора   smile В крайна сметка милото май предпочита да не хвърля нищо, макар че на мен много ми хареса идеята за цветето. Това да са ни кахърите  smile
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #439 -: март 08, 2012, 15:08:32 »

С риск въпросът ми да изглежда много глупав - мога ли да попитам хвърлянето на цвете като заместник на жартиера, за някоя етнографска област ли е характерно или си е общобългарски обичай? Благодаря предварително!  smile
Не знам дали сте забелязали но при другите народи (освен при някой бивши Руски републики), народните носии не включват закичване с цветя. Това е широкоразпространен обичай само по нашите географски ширини и най-вече при Българите. Нашата родина е като Райска градина по отношение на разнообразието от цветя. Да не споменавам всеизвестния факт че България е страната на какво?????? give_rose give_rose give_rose
Който не знае да пита дядо си или баба си - какво означава, когато мома извади цветето си от косата и го подхвърли на някой момък. Ролята на цветята в любовта между Българите е възпявана в много народни песни. Нека си припомним песента - Лале ли си, Зюмбул ли си, Гюл ли си...   още - С бяла роза във косата... - без която почти не минава сватба. "Една Българска роза" на Паша Христова... Има и още много други.
Е разбира се този обичай го няма в турските и циганските региони. Там се крадат или откупват. funnytooth funnytooth funnytooth
поради което не очаквам от всички да го харесват. Още повече че говорим за време което е достатъчно отдалечено от нашето и вече навлязоха доста западни обичай и порядки. Не е лошо да си припомним и нашите все пак. give_rose give_rose give_rose
« Последна редакция: март 08, 2012, 15:11:00 от AIVEN » Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #440 -: март 08, 2012, 15:20:43 »

Казано по-просто хвърлянето на цвете по българска традиция означава, че ти харесваш този младеж, та не върви много да се хвърля место жартиер.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #441 -: март 08, 2012, 15:25:11 »

Казано по-просто хвърлянето на цвете по българска традиция означава, че ти харесваш този младеж, та не върви много да се хвърля место жартиер.
Едното няма нищо общо с другото. Но предполагам, че се досещаш.  bqsnasym
Всъщност какво символизира хвърлянето на жартиера??? Не съм мислил по този въпрос.
« Последна редакция: март 08, 2012, 15:27:49 от AIVEN » Активен
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #442 -: март 08, 2012, 15:25:34 »

Ние ще правим хвърлянето на жартиера - гледах доста сватби и ми направи впечетление, че хвърлянето създава голям купон  Bravo Моят годеник два пъти е хващал жартиера преди да ме срещне, младите ергени трябва да получат шанс да покажат пред всички, че вече искат да минат по венчилото  Bravo
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #443 -: март 08, 2012, 15:27:27 »

Който го хване ще е следващия оженил се, същото като с букета е.Затова не мисля, че е удачно да се заменя с цвете, а и за момичетата има букет.Има вариянти с вратовръзка или предварително махнат жартиер, намиращ се в джоба на младоженеца.Но тези "ритуали" се правят в повечето случай в края на сватбата, когато повечето са пийнали и настроението е на макс.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #444 -: март 08, 2012, 15:31:12 »

Който го хване ще е следващия оженил се, същото като с букета е.Затова не мисля, че е удачно да се заменя с цвете, а и за момичетата има букет.Има вариянти с вратовръзка или предварително махнат жартиер, намиращ се в джоба на младоженеца.Но тези "ритуали" се правят в повечето случай в края на сватбата, когато повечето са пийнали и настроението е на макс.
Смисъла на ритуала е ясен. Въпроса е какво символизира самият жартиер? Тоест защо се хвърля жартиер а не нещо друго?
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #445 -: март 08, 2012, 15:32:17 »

Трябва да питаме някой американец, ама дали ще знае  blum
Активен
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #446 -: март 08, 2012, 15:33:58 »

Съгласна съм с Магито - гледах една сватба , на която един от момчетата хвана жартиера и умря от кеф. Същото е като букета - голям купон става. Младите ергени така се надяват да бъдат следващите младоженци. На всички сватби, хората дето ги хванаха толкова се радваха. Така, често ако приятелките им са с тях на сватбата разбират, че скоро ще получат заветното предложение - много е сладко  Bravo Bravo Bravo
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #447 -: март 08, 2012, 15:42:45 »

Ето две интересни четива по въпроса:
http://modimy.blogspot.com/2012/01/blog-post_4542.html
http://www.bgnevesta.com/?go=wedding_day&p=accessories_2
Активен
peps_01
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 54



« Отговор #448 -: март 08, 2012, 16:12:12 »

какво означава, когато мома извади цветето си от косата и го подхвърли на някой момък

Малко се учудих, когато Deliysky каза, че не е на никоя, т.е. не е българска традиция. Помислих, че аз нещо съм се объркала. Хем по принцип съм чела, а и в много български песни се пее за това  smile Или когато момъкът краде китката от момата, като най-често става или на мегдана, или на седянката.
Искаме сватбата ни да е съвкупност, както от традиционни ритуали, така и да има по-съвременни акценти (дано само да се получи нещо...).
Няма никакви спорове, че е интересно и забавно хвърлянето на жартиера - това е още един акцент от сватбата и всеки избира дали ще го включи в сценария  smile
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #449 -: март 08, 2012, 16:53:12 »

Ами не е много ясно от тези линкове. Особено от първия където превода е неточен и има доста несвързани думи и изречения. Това което аз разбрах е че в древността Тълпата очаквала парче от дрехата на младоженката - за късмет. И понеже тя не искала да си къса роклята им подхвърлила част от бельото си. Това сигурно е било по време на сватбата на кралицата- може би, според мен. Едва по-късно късмета който трябвало да споходи уловилия това парче от дрехата и се свървал със вероятността същия човек да се превърне скоро в младоженец. И едва в наши дни (предполагам) се появило разделението на жени и мъже. Тоест едните хващат букета а другите - жартиера. Разбрах също че при евреите това парче от дрехата не е жартиер а панделка. Малко е объркано но като се има в предвид колко държави е обиколил този обичай, нищо чудно че е претърпял толкова трансформации.
Активен
Страници: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 35   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines