Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 23, 2024, 05:37:47

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 2 част  (Прочетена 148572 пъти)
 
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #375 -: януари 09, 2009, 10:18:14 »

По традиция кумувете кръщават децата-въпреки че при нас не е така защото първо се роди детето и го кръстиха едни хора,а след това се женихме и други ни бяха кумуве.
И аз така знам, затова ми е странно, че не може за брат/сестра да са кумове, а може да са кръстници на племенниците си.
Иначе не е задължително кумовете да са кръстници на децата, но така е прието и е като традиция.
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #376 -: януари 09, 2009, 13:06:19 »

Е то е традиция кумството да се предава по наследство от родители на деца ама спазва ли го някой.Аз изобщо не харесвам кумувете на нашите,а на мъжо ми кумувете на техните също не става,щото те са раведени-и кумувете и родителите му.Аз не познавам някой който да спазва тази традиция,но може и да не е така.
Активен
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #377 -: януари 09, 2009, 17:10:59 »

За мен е по-важно да се изберат хора, на които можеш да разчиташ и които са ти близки, вместо да се спази някаква традиция и да поканиш почти непознати хора. А за кръщаване на детето съвсем  smile

Я вече миналите по този път да споделят, вълнуващ ли им беше ритуала в църквата. Че напоследък често се случва да се претупва и не се разбира много pardon
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #378 -: януари 09, 2009, 17:16:38 »

Напълно си права,че трябва да са хора на които да ръзчиташ,че аз както казах леко збърках с нашите ама връщане няма.А за църковния ритуал дали е вълнуващо зависи от това до колко държиш на него.За мен той беше най-важен от всичко около сватбата и ми беше много вълнуващо.А и ние бяхме в Св.София където обстановката е страхотна и има места за сядане на гостите,което придава много голяма тържественост на ритуала.Въпреки,че съм била на сватба на която леко ми писна от църковния ритуал защото си бяха избрали дълга служба,и то се проточи ужасно много,а гостите прави и само пристъпват от крак на крак.Но тържествеността на църковния ритуал е нещо уникално.
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #379 -: януари 09, 2009, 17:20:33 »

Аз като на всяка манджа мерудийка, ама....
(x)kali_gali , това за предаването на кумството по наследство почти никъде не се спазва и съм съгласна със Слънце, че е важно да са хора, които уважаваме и с които се разбираме.
А иначе за ритуала, какво да ви кажа....аз исках да имаме църковен брак, защото за мен това е много по-свято вричане. Нашият ритуал за мен беше хубав и стойностен. Нямаше излишни и скучни приказки. Всяка дума на свещеника ме удряше право в сърцето. Разбира се имаше и лафове за разведряване на обстановката. Но момичета, през това реме имах усещането, че в църквата сме само аз и половинката ми. Така, че ако силно го искате и вярвате в свещеността на това тайнство, направете го. Ще си позволя да перифразирам думите на една съфорумка smiling_rain, която не веднъж е казвала, че е хубаво да поговорим със свещеника преди това. За да сме сигурни, че е правилния човек и че няма да претупа нещата през пръсти и само заради парите. Ако мислите, че ще ви венчаят, за да ви вземат парите, то по-добре известно време след сватбата се венчайте в някоя малка църквичка при Вашия свещеник.
Извинете ме за дългия пост и дано съм била ясна! Не пропускайте църковния брак, ако наистина го желаете!  give_rose
 
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #380 -: януари 09, 2009, 17:31:08 »

Слънце, ние като кумувахме това лято църковния брак беше в църквата във Варна, която е близко до гарата (съжалявам, но не й помня името, мога да проверя). Младоженците бяха избрали краткия ритуал и не беше никак досаден или претупан - напротив, беше супер. Единственото нещо, което мина по-бързо е това, че обикаляхме само един път, а не три. И това беше така само, защото аз настъпвах шлейфа на булката и без малко да се пребием на няколко пъти. Незнам как се озовах от нейната страна, а не от страната на младоженеца, но това че не се пребихме си беше цяло чудо. Само че, и аз като Плами да кажа - вижте се добре с попа! Те бяха си харесали друг поп, но тогава не знаели, че може да си поръчаш точно този, който искаш. И им се падна един, който булката като го видя, щеше да припадне. За него всички знаят как казва на гостите, че са дошли само да се напият и т.н. Та човека след като си свърши с нормалния ритуал при тях се отплесна да обяснява колко труден и гаден е живота и такива други неща. Мисля, че някои поне от гостите бяха седнали, обаче аз накрая едва си седях на краката. Та съвета ми, ако ще ползвате случайно нея църква (тя по принцип е много хубава и хората я препоръчват) да питате и да си поръчате конкретния човек.
Активен
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #381 -: януари 10, 2009, 10:24:39 »

Бубка, мисля, че знам за коя църква и поп говориш  smile За съжаление има доста такива, които си говорят много бързо и неразбрано и не се обръщат лично към младженците със свои думи. Но пък съм присъствала и на много прочувствени церемонии. Ще видим дали ние ще можем да се "преборим" за свестен свещеник.
Вие не бяхте ли на 20 юни? От църквата казаха ли ви, че има проблем за датата?
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #382 -: януари 10, 2009, 10:29:10 »

Мила, ние сме на 27 юни. Конкретно за час не сме ходили, но като бяхме на проучване - казаха, че датата е ОК.
Активен
eli_m
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1131


Щастието на човека е в малките събития!


Моят сватбен албум

« Отговор #383 -: януари 10, 2009, 10:34:51 »

Оф! И ние се чудим още за дата за Църковния ни брак! crazy До сега сме решили само, че искаме да е след Великден, и по-възможност да е топло. Месец май не ми е от любимите...Така че за сега си мисля за Юни!
Активен
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #384 -: януари 10, 2009, 10:38:36 »

Мила, ние сме на 27 юни. Конкретно за час не сме ходили, но като бяхме на проучване - казаха, че датата е ОК.
Ами то и 27ми попада в Петровите пости, затова питам. Аз очаквах да кажат, че не е проблем, но ни казаха, че не е желателно и само ако сме имали нещо спешно ще ни венчаят по време на тези пости  pardon Та сега мислим за друга дата  nea

eli_m, ако сте си избрали църква от "по-стриктните" и искате да е в събота: имай предвид, че само 13 юни е разрешен за църковен брак, защото 6ти е Задушница, а 20ти и 27ми за през Петрови пости. Иначе ако искате да е в неделя имаш и 7ми и 14ти. Успех с избора  good
Аз така си бях харесал юни месец, а сега сигурно ще остане да е юли sad
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #385 -: януари 10, 2009, 10:46:38 »

 Oh my ... О, това изобщо не ни го каза тоя поп  Oh my ...
Ако наистина не може в тези Петрови пости ще се гръмна. Ние и ресторанта запазихме вече  Плачещо момиче
Активен
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #386 -: януари 10, 2009, 10:49:54 »

Не се притеснявай! Щом не ви го е казал попа, значи не смята, че е проблем. Много хора наричат тези пости "малки" и никъде не пише, че има забрана за църковен брак тогава. Аз дори очаквах и на нас да ни кажат, че е ОК. Но сега вече след като са ми казали, че не е хубаво и някак си няма да ми е добре да настоявам точно за тази дата pardon
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #387 -: януари 10, 2009, 10:53:43 »

Мен ме притеснява това, че този поп дори казваше, че  може да ни кумуват нашите кумци  crazy Явно толкова ги разбира и спазва тези неща. Направо не мога да повярвам как може всеки да си тълкува нещата както му изнася  girl_impossible
Ето един календар на Постите за 2009, който открих. Дано помогне на всички, които тепърва ще си избират дата.

ВЕЛИК ПОСТ
Започва на 2 март, понеделник, след Неделя Сиропустна /Сирни заговезни/, и трае до 18 април включително, до Възкресение Христово.

ПЕТРОВИ ПОСТИ
Започват на 15 юни след Петрови заговезни на 14 юни – Неделя на Всички светии, и траят до 28 юни включително, до Петровден.

БОГОРОДИЧНИ ПОСТИ
Те започват на 1 август след Богородични заговезни на 31 юли, и продължават до 14 август включително, до Успение На Пресвета Богородица.

КОЛЕДНИ ПОСТИ
Започват на 15 ноември след Коледните заговезни на 14 ноември, и траят до 24 декември, Бъдни вечер, включително, до Рождество Христово на 25 декември, петък, когато се блажи.

Активен
eli_m
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1131


Щастието на човека е в малките събития!


Моят сватбен албум

« Отговор #388 -: януари 10, 2009, 11:03:38 »

eli_m, ако сте си избрали църква от "по-стриктните" и искате да е в събота: имай предвид, че само 13 юни е разрешен за църковен брак, защото 6ти е Задушница, а 20ти и 27ми за през Петрови пости. Иначе ако искате да е в неделя имаш и 7ми и 14ти. Успех с избора  good
Аз така си бях харесал юни месец, а сега сигурно ще остане да е юли sad
Да, избрали сме си църква, но не сме проверявали за конкретна дата! Но много ми се иска да е събота, защото няма да е в София!  pardon Ще си помислим сериозно над думите ти, но вече почти се навих за 13 юни!
Активен
nia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 766



Моят сватбен албум

« Отговор #389 -: януари 10, 2009, 15:36:38 »

Слънце и Бубка   отидете направо в конкретна та църква , която сте набелязали и питайте директно за всичко , което ви интересува. В смисъл изнесена венчавка , Петрови пости , кой може и кой не може да кумува и т. н.  Питайте и в някоя друга църква и ще ви кажат друго- поне на мен в двете църкви където питах ми казаха две различни неща.
 Нашата сватба е на 20. 06.09 и в църквата в която смятаме да се венчаем ми казаха , че няма проблем заради постите (писала съм малко по- напред в темата)
 Откачена работа , ама все пак живем в България  crazy crazy crazy crazy crazy

УСПЕХ
Активен
Страници: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines