Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 23, 2024, 08:23:46

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 2 част  (Прочетена 148587 пъти)
 
tulip12345
Регистриран

Публикации: 6


« Отговор #90 -: април 20, 2008, 12:01:40 »

Здравей kleo_20,

Датата беше проблемът. На 04.08 са все още Богородични пости(от 31.07. до 15. 08 са Богородични пости).
Плюс това , ако ни бяха казали по-рано, поне нямаше да ходим до църквата. Ама това на сватбата да те върнат!?! Boy cry





 
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #91 -: април 21, 2008, 09:46:38 »

kiksi, съжалявам ако си се засегнала от предишния м пост.  give_rose
Не съм ревностен защитник на Българската Православна Църква по никакъв начин (и не мисля, че постовете ми доказват противното). Но за сметка на това съм защитник на правилата и нормите - все пак те са създадени с някаква цел и не е редно всеки да ги погазва и прекрачва както си иска (не става в-с за теб, не бързай да се засягаш Wink ). И, естесвено съм съгласна с изказаните мнения, че въпросните правила трябва да са едни и същи за всеки град или село и за всяка църква. Но, уви, не е така! И аз, лично, не мога да го променя, колкото и да роптая и да обиждам и да се тръшкам. И да се замислям и да не се замислям - положението е такова...

Относно думата, която съм използвала - "прищявка" (защото виждам, че много те е подразнила, а това далеч не ми е било цел) - това беше образно казано. Все пак, официално са обявени дните, в които може и не може да се сключи църковен брак - вие сте избрали ден, в който ОФИЦИАЛНО НЕ МОЖЕ да се сключи такъв, организирали сте си всичко около този ден, макар да сте знаели (ако не сте знаели - вината не е на Църквата), че не е разрешено да се Венчаете на общо основание. Никой не ви е обещал да ви венчае, т.е. никой не ви е подвел или излъгал (за разлика от други случаи). Ами, в такъв случай, не виждам как вината ще е у Църквата...

Не го разбирам аз това нещо - хем искаш да вървиш против установените норми и искаш да се направят отстъпки от правилата за твоя си случай, хем ги класифицираш по много нелицеприятен начин... Интересно ми е, ако получиш писмо с разрешение за извършване на венчавката на желаната от теб дата (което искрено ти пожелавам) дали ще ти се промени тона, с който се изказваш за тази далеч не толкова съвършена институция  huhhuh.gif

П.С. Моля те, да не ме разбираш погрешно - знам колко е важно да присъстват родителите ти на сватбения ти ден (на всичко - дори и да е в 2, 3 или 5 дни разхвърляно), и знам колко е трудно да се нагласи "сценария" към всички странични обстоятелства. Аз, лично, бих постъпила по друг начин (в никакъв случай нямаше да планирам сватба със сестра ми в разстояние от една седмица и в различн градове - това е емоционално, финансово и физическо изпитание за цялото семейство), но това не означава, че не уважавам твоето решение и не разбирам притесненията ти - просто изказвам мнение. Много е лесно да съдим и обвиняваме, но понякога грешката си е лично наша и колкото и да се опитваме да я закачим на някой друг - не се получава.
« Последна редакция: април 21, 2008, 09:48:46 от Alucinado » Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #92 -: април 22, 2008, 10:01:08 »

Alucinado, благодаря ти за изчерпателния коментар.
Вчера ти написах доста дълъг отговор тук, но нещо стана - с хостинга на сайта явно имаше проблем и не успях да го публикувам. Сега едва ли ще успея да го възпроизведа същото, ама нищо. Съжалявам, че пак  Offtopic

Не съм искала да влизам в конфликти, толерантна съм към чуждото мнение, просто наистина е много сложно при нас всичко и може би съм доста чувствителна в момента, затова съм се позасегнала...
Радвам се, че си изясняваме нещата и всеки си аргументира мнението, без нападки и грозни думички sad

Значи се оказва, че сме на едно мнение - и аз съм за това правилата и нормите да се следват, животът ни би бил много по-лесен тогава.
Но наистина да ги има и те да важат за всички! Това ме дразни в цялата ситуация - че на определени места може, а на други - не може, че се споменават някакви изключителни случаи в печатните издания на Българската Православна Църква, а няма ясни критерии, които да са определящи за тях. Ако имаше такива ясни критерии и единна практика в подобни случаи - щях да го приема, осъзнавайки, че примерно нашият случай не попада в категорията на "изключителните". Но след като няма...как да не се ядосвам sad

Виня на 1-во място обстоятелствата, след това - себе си. Ако обстоятелствата бяха по-различни или ако от рано бях по-запозната в каква ситуация мога да изпадна поради липсата на ясни правила, сега нямаше да се вайкам пред вас...
Единствените ми критики са насочени към липсата на ясни правила и критерии, които да важат за всички епархии и съответно - духовни околии и към отношението на някои от Божиите служители в чисто човешки план - държаха се меко казано невъзпитано някои от тях, вместо с добра дума да ми кажат как стоят нещата, едни резки отговори, даже не спират за минутка някои, аз вървя подире им... с насълзени очи. На мен ми беше ясно, че ще ми откажат, аз просто исках да ми обяснят за тези изключителни случаи и как бих могла да постъпя в дадената ситуация. Вярвай ми, държала съм се изключително смирено и възпитано, без нагли претенции, просто питах и обясних каква е ситуацията. Ами...не че свещениците трябва да играят ролята на психоаналитици, но те трябва да са главният пример за проява на човечност и добрина. Не правя обобщения за всички, има и такива, които само с една дума, успяват да докоснат сърцето ти и да събудят позадрямалата в него вяра, но този път не бяха такива.

Та не искам да вървя против правилата, исках само да знам какви са те и дали моят случай отговаря на тях. Е, както се вижда в темата, такива май липсват sad Не искам и отстъпки, ако противоречат на правилата. Но това с изключителните случаи не е моя измишльотина, така че не съм виновна, че искам да питам, дали моят случай е такъв...

А дали ще ми се промени мнението, ако ми разрешат - ще ми се промени мнението в още по-положителна посока за Сливенския митрополит Йоаникий, който така или иначе винаги ми е изглеждал като много одухотворен и благ човек, но не и мнението относно абсурдността на ситуацията около Българската Православна църква...

П.С. Мнението ти за сватбата на сестра ми и моята, го споделям напълно. Но пак обръщам внимание - че такива са обстоятелствата. Не знам кога ще имат възможност да се върнат родителите ни отново (може да мине и повече време, все пак не живеят в Европа), баща ми си идва за кратко...И от мен може би се очаква да кажа на сестра ми да не се жени, след като се чувства узряла за семейство и деца, защото аз съм по-голяма и първа съм дала зявка ли? Няма да го направя... Така че обвинявам обстоятелствата основно. Но ако беше на мое място, да знаеш, колко е сложно да съобразиш всичко основно с родителите си, които са на хиляди километри от теб (какво да правим, като така ни се е стекъл животът), може би щеше да ме разбереш по-добре.
А за българската Църква, там има друг елемент, дано съм била, достатъчно ясна.
И пак ти благодаря, че подкрепяш мнението си с аргументи  good. Надявам се, че и аз съм успяла да го направя!
Активен
Bybet0
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 679



Моят сватбен албум

« Отговор #93 -: април 22, 2008, 12:49:04 »

Имам едно въпросче. Някой да е правил венчавка в църквата Св. Георги на Патриарх Евтимий в София? Искам да видя снимки от вътре как изглежда, че няма да имам възможност да я видя, а ако ще я запазваме трябва да я капарираме утре. Много ще съм благодарна за малко съдействие give_rose
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #94 -: май 08, 2008, 13:23:42 »

След като дълго ви занимавах с моите неволи около силното ни желание за венчавка в православен храм и Богородични пости и свързаните с това сложни обстоятелства - родител в чужбина, сватбата на сестра ми и т.н., мисля, че е редно да споделя и развитието на случая в крайна сметка.

10 дни преди Великден писах на Сливенския митрополит молба, в която излях душата си съвсем честно. Реших, че точно преди този голям празник, сигурно ще е доста зает и може да не ми отговори бързо, затова взех да издирвам телефони. И на 5-те телефона, които открих в Интернет, БТК и Софсправка цял ден никой не ми вдигаше и се отчаях, на 2-рия ден ми вдигна някаква касиерка, която ми даде друг номер и най-накрая се свързах със секретаря на Митрополита.

Обясних му какво е положението и че наистина ми трябва бърз отговор, независимо какъв ще е. Човекът беше изключително разбран и мил, каза, че Митрополитът е прочел молбата ми, но не е дал отговор и се ангажира да говори лично с него и да го помоли за бързо решение.

Секретарят спази обещанието си и на другия ден получих отговор - отрицателен. Каза, че Митрополитът е проявил разбиране към ситуцията, но не искал да създава прецеденти като разреши, защото тогава твърде много хора ще започнат да искат без основателни причини и т.н.

Човекът дори ми каза, какво Църквата разбира под "изключителни случаи" - когато някой от младоженците или най-близките е много зле и може да си отиде скоро от този свят и т.н. Жалко само, че това не е никъде упоменато.

Странно, но след като получих отказа, просто ми олекна и се смирих вътрешно. Казах си, че явно Бог не иска да е така и няма какво да съжалявам. Може би затова помогна и проявеното този път човешко отношение на църковните служители, т.е. на Сливенския митрополит Йоаникий, макар че не съм разговаряла лично с него, и на неговия секретар г-н Янев. Просто този път отказът беше съпроводен с човещина и разбиране, а не с груби думи и присмех както от някои бургаски свещеници.

Спрях да се ядосвам, просто го приех за нещо нормално и даже взех да се чудя, как може да съм мислила толкова неправилно в някои отношения и решихме, че ще направим сватбите със сестра ми през една седмица - на 16.08 и на 23.08. въпреки произтичащите от това неудобства.

Уведомихме татко, но след 2 дни той се обади най-неочаквано с радостна новина - успял е да си уреди нещата горе-долу и да си смени полета с няколко дни по-рано и се оказа, че можем да направим сватбата на 26.07.2008 г., макар че ще си дойде буквално 2 дни преди сватбата, но поне ще има повече време между моята сватба и тази на сестра ми.
Много ни изненада новината, но и ни зарадва, защото преди това изглеждаше невъзможно да се върне по-рано.
Оттам обаче се притесних, защото се сетих, че записванията в Ритуалната зала за юли вече са започнали да текат от началото на април (за август почваха чак от май), а и че в църквата, която искам, може да няма часове.

Обаче успях да хвана последния влак за изнесен граждански ритуал на 26.07, в църквата, която исках часовете бяха заети, но аз така или иначе искам венчавката да е по-рано следобяд и питах служителката в църквата (свещениците ги нямаше), дали може по-рано.
Тя каза, че от 16 до 17 ч не се правят венчавки, защото има вечерня.
Аз попитах, дали може тогава в 15:00 или в 15:30.
Не било практика, каза жената, но каза, че ще пита свещеника, дали ще разреши.

На Разпети петък нещата се наредиха както исках - успях да се запиша за изнесен ритуал, свещеникът ми разреши да се венчаем в желания от нас, по-ранен час. От ресторанта се съгласиха да почнем по-рано и бях много учудена как за 2 дни успях да уредя всичко, свързано с новата дата - 26.07.2008 г. Казах си, че Господ ми е помогнал. Прибрах се вкъщи страшно щастлива, направих си великденска украса вкъщи и няколко часа по-късно дойде лошата вест, че баба е починала.
Точно в деня, в който всичко се нареди ...
Но понякога съдбата си играе с нас по странен начин...
Активен
Bella_Bella
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 29


« Отговор #95 -: юни 28, 2008, 10:04:59 »

момичета, някой да е имал сватба в Александър Невски??? priest

 give_rose
Активен
niki_5553
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 54



Моят сватбен албум

« Отговор #96 -: юни 28, 2008, 11:47:31 »

Мисля,че в Александър Невски не правят венчавки,но не съм 100% сигурна!
Активен
Bybet0
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 679



Моят сватбен албум

« Отговор #97 -: юни 28, 2008, 20:53:46 »

момичета, някой да е имал сватба в Александър Невски??? priest

 give_rose

Не правят венчавки, нито кръщенета, поради статута му на Храм-паметник от 1998 или 1999 не сам сигурна за годината. Последно там се венчаха политикът Венцислав Димитров и Мария Грънчарова. pardon
Активен
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #98 -: юни 28, 2008, 21:30:03 »

в Невски само царят/президентът на държавата могат да се венчаят Wink
Активен
Bella_Bella
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 29


« Отговор #99 -: юни 29, 2008, 11:29:00 »

Благодаря Ви за отговора. Ние искахме много там, но.... pardon сега трябва да проверя за нещо друго. Ако имате някакви предложения, ще съм много благодарна. аз не съм в БГ и е доста трудно. Girl_sing

 give_rose
Активен
Regina94
Професор
****
Публикации: 476



« Отговор #100 -: юни 29, 2008, 16:33:47 »

Ние искахме много там, но.... pardon сега трябва да проверя за нещо друго. Ако имате някакви предложения, ще съм много благодарна. аз не съм в БГ и е доста трудно.
Tydary, аз се омъжих в чужбина, но с български свещеник. Той ми спомена че в БГ колкото по-скромен храм избереш толкова по-добре. Големите църкви били много комерсиализирани, женели на едро и понякога една венчавка била 10-15 мин. За да имаш истински, дълбок и духовен ритуал трябва спокойствие. Освен това малките църкви се изпълват с твои гости само и се създава много уютна атмосфера.
Не съжалявай за АНевски, потърси нещо по-малко.
Активен
Wienerin
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 491


Живеем истински, тогава когато умираме от любов!


Моят сватбен албум

« Отговор #101 -: юни 29, 2008, 18:35:17 »

Tydary бих ти препоръчала Семинарията, много е красиво, отдалечено и не е "масовка". Има разкошен парк към църквата и Семинарията и атмосферата е приказна  heart когато беше нашата сватба нямаше никакви външни хора, не знам случайност ли беше или не, но си бяхме само ние и гостите ни и беше много хубаво  good
Активен
no4ko24
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 971



Моят сватбен албум

« Отговор #102 -: юни 30, 2008, 08:07:27 »

Аз да се оплача от църквите и отношението. Много съм разочарован, и те са едни меркантилнииии  sad вчера се кръщавахме с милото, в същата църква сме си запазили и за венчавка. Първо ни бяха казали енда сума за кръщене, а попът ни поиска повече накрая. Освен това събраха по 2 кърпи, а ни бърсаха с една - първо краката, после главата  crazy и то от една вода и за двамата, която не изглеждаше много чиста. Най-много ме разочарова обаче наистина отношението и това, че само за пари е всичко - по 50 лв на човек, и допълнително някакви 20 лв, които били заради снимките.  nea
Активен
Bella_Bella
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 29


« Отговор #103 -: юни 30, 2008, 11:23:26 »

Tydary бих ти препоръчала Семинарията, много е красиво, отдалечено и не е "масовка". Има разкошен парк към църквата и Семинарията и атмосферата е приказна  heart когато беше нашата сватба нямаше никакви външни хора, не знам случайност ли беше или не, но си бяхме само ние и гостите ни и беше много хубаво  good

благодаря много. досега не бях чувала че там има църква. но ще отида да видя как стоят нещата
 give_rose
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #104 -: юни 30, 2008, 12:43:36 »

Момичета моето мнение е, че църквата страшно много се е комерсиализирала, самите свещеници не спазват църковните канони, пости и т. н. това не го казвам просто ей така, а от преките ми наблюдения от поне 10 свещеника. Всичко ми се вижда опошлено и принизено, а не трябва да бъде така. Не може да има различни правила, не може да се правят хиляди изключения, не е редно да плащаш подкупи на свещеници, а и такива случаи има. Всички тези неща ме накараха въобще да нямам църковен ритуал. А ако ми се прииска съм решила да ида след 1 година примерно в някой манастир и да се оженя там, харесала сам араповския манастир до асеновград, много романтично и истинско място. наскоро бях и питах за венчавки, бяха много мили и любезни-казаха ми и ми показаха официалния ценоразпис за цяла българия 60 лева е венчавката, поне съм сигурна, че ако го направя там свещеника ще бъде искрен и самта церемония ще е по-истинска.
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines