Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 23, 2024, 06:08:25

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 2 част  (Прочетена 148583 пъти)
 
lilsan/Лили
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 439


Любовта е поезията и слънцето на живота!


Моят сватбен албум

« Отговор #75 -: април 18, 2008, 14:58:48 »

Съгласна съм с Alucinado относно мението и за църквата. Когато избирахме датата за сватбата си се съобразихме и с това кога са Богородичните пости, защото бяхме избрали август месец. Освен това трябваше и да се съобразим с кума ни, който в периода около сватбата ни беше страшно зает, а трябваше да дойде от Щатите.
Така, че те разбирам Kiksi, защо си прибегнала до написването на това писмо, но смятам че не е редно, тъй като (извинявай мила) не виждам наистина наложителна причина църковният брак да се състои точно на тази дата.
Активен
hellen
Ентусиаст
**
Публикации: 143



« Отговор #76 -: април 18, 2008, 15:08:26 »

Според Православния календар за 2008 г. не се позволява венчание:
· Във времето на Великия пост - от Сирни заговезни до вторник на Светлата седмица /09.03.2008-22.04. 2008/
·През Богородичните пости /31.07.2008–5.08.2008/
· По времето на Коледните пости - от Коледни заговезни до Въведение Богородично - Ден на Християнското семейство /13.11.2008-21.11.2008/ и от Игнажден до Богоявление /20.12.2008-06.01.2009/

Kleo тези дати откъде ги намери? Според мен "вторник на Светлата седмица" е на 29.04, а не на 22.04, като венчавки се правят от 30.04 нататък. Богородица е на 15.08, така че Богородичните пости са до 15.08, а не до 05.08 и венчавки правят от 16.08 нататък. Проверила съм и двете дати, тъй като първо сватбата ни щеше да е след Великден и трябваше да знаем от коя дата нататък да избираме, но след това се наложи да я отложим евентуално за края на Август или началото на Септември и ходих пак да питам кога през Август ще може да се венчаем.
Активен
Bybet0
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 679



Моят сватбен албум

« Отговор #77 -: април 18, 2008, 15:10:17 »

Alucinado, принципно си права, спор няма, няма и за какво да се убижда някой  good Все пак си говорим и кометираме. Последно искам да кажа само и се извинявам за пореден път за отклонението от темата, това е последно обещавам blush , но моето писмо до общината не беше да разрешат само за моя милост да се изнесе книгата, а по принцип да се внесе като предложение да се разреши изобщо, като се определят някакви норми и принципи, защото и общината и бъдещите младоженци могат само да спечелят от това.
Иначе за църковния брак и аз мисля, че може би няма да разрешат, но надеждата умира последна. Затова съвет към бъдещите младоженци - да посетят първо църквата и да разберат кога е разрешено и кога е забранено венчаването и след това да избират дата, за да не стават подобни неприятни ситуации good Мисля, че спокойно във всяка една църква ще обяснят кои са позволените дни за венчавка и вече всеки сам да определни кога, къде, какво.
За себе си съм проверила дните разрешени за венчавка, затов съм си избрала една прекрасна неделя  butterfly
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #78 -: април 18, 2008, 16:11:19 »

Bybet0 ,  Offtopic в крайна сметка успя ли да се пребориш с бюрократичната машина и ще разрешет ли или още не знаеш?
Аз не се обиждам на никой, просто благодаря на тези, които проявиха разбиране към начина, по който се чувствам, днес си пуснах писмото и ще почакам, ама място не мога да си намеря.
Ако някой ми беше казал, че първо с църквата трябва да се почне щях да му бъда много благодарна...Ама как ме е яд, че не се сетих сама...Ама при мен - много обстоятелства - родители в чужбина, бургаска истерия покрай Гражданското - как нямало места и т.н....всеки говори как това било най-важното, защото голяма навалица имало и т.н.
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #79 -: април 18, 2008, 17:02:56 »

Благодаря, Kleo за подробната информация, но нищо не си написала за тези "изключителни случаи", в които се разрешава венчаване, с изключение на дните на Великия пост.
Това го пише на църковните календарчета, които ги продават по храмовете, а изведнъж се оказва - че всъщност няма такива ...
Тогава Църквата да си коригира изданията sad

Кикси, при тези причини, които си изтъкнала би трябвало да ти разрешат. На мен не искаха даже да ми приемат молбата, понеже аз си бях избрала датата по други причини (така да се каже имах прозрение, че това трябва да бъде НАШАТА дата, но няма да обяснявам сега, пак става въпрос за 02.08, но в София). Казаха ми, че единственото което признавали било - някой от родителите в чужбина (при теб това е факт), бременност (това не ми стана много ясно - защо биха позволили при бременност при положение, че дали ще се сключи брак на 02.08 или на 16.08 при това положение е почти едно и също?!) и някакви от този род. На мен ми стана много криво също, защото това е нашата дата и никоя друга дата (и година!) няма да е НАШАТА.  cray
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #80 -: април 18, 2008, 19:15:37 »

Кикси, при тези причини, които си изтъкнала би трябвало да ти разрешат. На мен не искаха даже да ми приемат молбата, понеже аз си бях избрала датата по други причини (така да се каже имах прозрение, че това трябва да бъде НАШАТА дата, но няма да обяснявам сега, пак става въпрос за 02.08, но в София). Казаха ми, че единственото което признавали било - някой от родителите в чужбина (при теб това е факт), бременност (това не ми стана много ясно - защо биха позволили при бременност при положение, че дали ще се сключи брак на 02.08 или на 16.08 при това положение е почти едно и също?!) и някакви от този род. На мен ми стана много криво също, защото това е нашата дата и никоя друга дата (и година!) няма да е НАШАТА.  cray
Най-накрая светлинка в тунела! След като всички ме убеждаваха как няма да ми разрешат! Така или иначе не мога да знам все още, та аз едва днес си пуснах писмото, но ти благодаря, защото ми даде надежда smile
А това откъде ти го казаха, в смисъл църковен служител ли?
Съжалявам за датата ти, аз не съм имала такива прозрения, нито съм държала на дата, даже не помня с милото на коя дата тръгнахме, горе-долу помня кога беше запознанството ни само - началото на юли някъде, та затова много не се вълнувам. Но сигурно се чувстваш кофти, разбирам те, като държиш на нещо и го искаш, аз примерно държа сватбата ми да е пролетта или лятото и сигурно щях да се съобразя с каноните на Българската Православна църква, ако родителите ми не бяха в чужбина (тя майка ми се върна по-рано поради други причини, за които може би ще пусна отделна тема)...
Но не се притеснявай за датата - ще имате нова, ваша си, важна за вас дата, а какво по-хубаво от това...
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #81 -: април 18, 2008, 19:29:30 »

Alucinado и lilsan, позициите ви може би са правилни, не се сърдя, ми се струва малко пресилено да наричате прищявка желанието ми родителите ми, в частност баща ми, да присъства на това важно за мен събитие. Аз съм виновна до известна степен, че не съобразих, че са Богородични пости, за да кажа на баща ми, че като не може да си дойде по-рано или за по-дълго, може и да няма сватба, така че направо за сватбата на сестра ми да идва.
Но ми е мъчно, че наричате прищявка нещо, при което наистина има по-особени обстоятелства - родители в чужбина, които не могат да се връщат по всяко време на годината от хиляди километри и сватбата на сестра ми, която е на 16.08.2008 г. и то в друг град. Как си представяте да направим 2 сватби през 1 седмица в различни градове и оттам нашите - директно на самолета в трети град?
Нищо лошо не искам да кажа против Църквата, но как може да няма единна позиция за тези изключителни случаи? Както примерно ме учуди, че в Пловдив не можело да се правят венчавки в събота, а в другите епархии - може. Ами това би трябвало да се реши от ръководството на Светия синод, не мислите ли? Ако канонът повелява събота да се почитат мъртвите - ок, но нека да е така навсякъде, нали изповядваме една вяра и в София, и в Пловдив, и в Бургас.
Такова е мнението ми и за изнасянето на официалната книга, пак в един град може, в друг - не може. Ако не може - ок, но така да е в цяла България, нали по един закон встъпваме в граждански брак. Как така всеки кмет си решава еднолично, това според мен би трябвало да е заложено в Семейния кодекс - правила и изключения и т.н. Не би трябвало подобни неща да са волеизявления на органи на местната власт, а на законодателната. Нали всички живеем в една държава и би следвало да се ползваме  с еднакви права?
Активен
tulip12345
Регистриран

Публикации: 6


« Отговор #82 -: април 18, 2008, 22:11:47 »

здравейте, smile
Нека да разкажа за нашата сватба wedding, която беше на 04.08.2007г. в Плодвив. Всичко вървеше по вода, докато не стигнахме до църквата. Там ни чакаха попове-"бодигарди", специално пратени от пловдивския метрополит,които да не допускат свещеника в църквата да венчава. Те ни изгониха и казаха, че венчавка няма да има. Толкова грубо и грозно отношение отстрана на духовници не бях виждала през живота си. Тогава в момента , когато влезнах в двора на църквата, не доумявах защо свещеник крещи "Ами вие за сеир ли го правите", т.е. за венчавката. И представете си само, това беше на сватбения ни ден. Предният ден кръстихме сапруга ми, защото той е холандец и е протестант. Нямаше проблем и с църкавата, свещеника ни обеща, че ще ни венчае на следващия ден. Искахме да сме сигурни, че ще имаме венчавка. Потърсихме метрополита, той се криеше, за да не дава разрешения за венчаване. При предишния метрополит е нямало никакав проблем, като подадеш предварително молба. Аз съм вярваща, съпругът ми също. Но все още си мисля дали да се венчаем в църква,погнуси ме отношението на църковните ни служители. Ние бяхме за 2 седмици в България, за да направиме сватбата. Не винаги може да си вземеш отпуска или да пътуваш ,когато си поискаш. Пък и всичките ни гости от Холандия, толкова е трудно да се организират толкова много хора от чужбина. Те също бяха разочаровани, че не се състоя венчавката ни. И казаха, че не е редно, след като сме се записали за венчавка от месец май 2007, да не състои. А колкото за пропуснатата ни венчавка, вече нямам и желание.  В България всеки си прави, каквото си поиска. Как може в Пловдив да е забранено, другаде да може. Пак и на същата дата, когато беше нашата венчавка, на моя приятелка в друга църква в Пловдив се е състояла венчавката й. На какво прилича това. Хаос! shok priest


ето какво пише за църковния брак
 При изключителни случаи обаче могат да стават венчавки с благословията на епархийския архиерей и във всички други забранени за това дни, освен през дните на Великия пост. Св. Синод разрешава на енорийските свещеници при изключителни случаи да извършат тайнството брак през дните от 26 декември до 4 януари, без да искат предварително разрешение от епархийския архиерей.


Много се радвам , че мога да споделя моите преживявания.
Да живее любовта, това е най- важно. heart weddingday

Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #83 -: април 18, 2008, 22:32:24 »

Kiksi, няма да си сменям датата, само няма да имам църковен ритуал тогава, а ще го направим на 20 август по всяка вероятност.  girl_wink
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #84 -: април 19, 2008, 11:09:28 »

здравейте, smile
Нека да разкажа за нашата сватба wedding, която беше на 04.08.2007г. в Плодвив. Всичко вървеше по вода, докато не стигнахме до църквата. Там ни чакаха попове-"бодигарди", специално пратени от пловдивския метрополит,които да не допускат свещеника в църквата да венчава. Те ни изгониха и казаха, че венчавка няма да има. Толкова грубо и грозно отношение отстрана на духовници не бях виждала през живота си. Тогава в момента , когато влезнах в двора на църквата, не доумявах защо свещеник крещи "Ами вие за сеир ли го правите", т.е. за венчавката. И представете си само, това беше на сватбения ни ден. Предният ден кръстихме сапруга ми, защото той е холандец и е протестант. Нямаше проблем и с църкавата, свещеника ни обеща, че ще ни венчае на следващия ден. Искахме да сме сигурни, че ще имаме венчавка. Потърсихме метрополита, той се криеше, за да не дава разрешения за венчаване. При предишния метрополит е нямало никакав проблем, като подадеш предварително молба. Аз съм вярваща, съпругът ми също. Но все още си мисля дали да се венчаем в църква,погнуси ме отношението на църковните ни служители. Ние бяхме за 2 седмици в България, за да направиме сватбата. Не винаги може да си вземеш отпуска или да пътуваш ,когато си поискаш. Пък и всичките ни гости от Холандия, толкова е трудно да се организират толкова много хора от чужбина. Те също бяха разочаровани, че не се състоя венчавката ни. И казаха, че не е редно, след като сме се записали за венчавка от месец май 2007, да не състои. А колкото за пропуснатата ни венчавка, вече нямам и желание.  В България всеки си прави, каквото си поиска. Как може в Пловдив да е забранено, другаде да може. Пак и на същата дата, когато беше нашата венчавка, на моя приятелка в друга църква в Пловдив се е състояла венчавката й. На какво прилича това. Хаос! shok priest


ето какво пише за църковния брак
 При изключителни случаи обаче могат да стават венчавки с благословията на епархийския архиерей и във всички други забранени за това дни, освен през дните на Великия пост. Св. Синод разрешава на енорийските свещеници при изключителни случаи да извършат тайнството брак през дните от 26 декември до 4 януари, без да искат предварително разрешение от епархийския архиерей.

Ох, мила, направо се просълзих, докато го четох. Ако нещо подобно ми се случи на моя сватбен ден, съм сигурна в едно - никога няма да се венчая в църква повече, защото самите божии служители ще излезе, че са много по-далече от Бога, отколкото аз. Ще скътам голата вяра в сърцето си и тя ще ми е достатъчна, за да ме свързва с Бог, а не посредничеството на някакви лицемерни "Божии служители", които проповядват да се върши добро, а в действителност не им се откъсва една добра дума от устата, пък дори и с нея да ти откажат венчавка.
Просто имам чувството, че така ще ми се промени мисленето ...

Радвам се, че споделяш мнението ми за хаоса - ама то и фактите го доказват. Дано някои хора, които тук защитават ревностно Българската Православна църква и общините, да го прочетат и да се замислят. Защото тук не става въпрос за "прищявки" и Църквата да ни угажда, щото уж сме много вярващи, пък искаме да вървим срещу каноните...Става въпрос за това да има единна политика в такива случаи, единни, ясни правила за всички епархии в България и подопечните им духовни околии и ако ни откажат - ок, но да знаем, че нашият случай не отговаря на изискванията или пък че така се процедира в цяла България...
Жалко, жалко ... едва ли в Холандия, откъдето се върнах само преди 2 седмици (бях за малко, ама съм очарована отново от тази страна), може да се случи такова нещо...
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #85 -: април 19, 2008, 11:13:56 »

Kiksi, няма да си сменям датата, само няма да имам църковен ритуал тогава, а ще го направим на 20 август по всяка вероятност.  girl_wink

Радвам се, че все пак ще си имате вашата дата, която сте си искали, дори ибез венчавка в храм.
Ние държим да е на една дата всичко, защото родителите ми трябва да отпътуват, а и сватбата на сестра ми допълнително изключва този вариант...А пък аз наистина искам родителите ми да са до мен в църквата Плачещо момиче
Активен
tulip12345
Регистриран

Публикации: 6


« Отговор #86 -: април 19, 2008, 14:56:37 »

  Сватбаааа

Здравей Kiksi,

Определено такова нещо не може да се случи в Холандия. Тук "да" означава да и "не" е не. Ние ще се венчаем сигурно тук , в Холандия в Протестанска църква. След случилото се на сватбата ни, не искам да се венчая в наша църква, мъжът ми също е разочарован. Представи си да организираш всичко перфектно и нещо такова да се случи. Не съм си и представяла, че ще ни изгонят едва ли не от църквата. Това не е ли грях от страна на църквата. Просто нямам думи с какво да опиша това, което почувствах.  cray
Не обичам да давам съвети, но ако не ти разрешат, просто иди в друга епархия на същия ден и се венчай. Пожелавам ти успех и стискам палци.  good

Активен
ssiillvvyy
Любопитен
*
Публикации: 31


Моят сватбен албум

« Отговор #87 -: април 19, 2008, 15:27:17 »

Ами при нас за снимане с апарат си имаше една такса - 5лв, за снимане с камера - друга такса - 15лв, но и двете са отделно от таксата за венчавката. Явно навсякъде е различно, затова най добре питай. Ако сумите не са големи не е проблем и да ги платите на място ако се наложи.

Благодаря Ви Звездиче и Хелън - май ще се наложи да си питам! sad

А някой знае ли в църквата Шафери - необходими ли са и имат ли някакво участие в ритуала!?
Майка ми казва, че било задължително да имаш - а ние може и да нямаме, ако излключим съвсем дребните дечица, но те пък не могат да вземат участие в ритуали! smile
Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #88 -: април 19, 2008, 15:41:09 »

За шаферите - да, необхоми са. На нас ни казаха че може да са просто млади хора. Единият шафер носи Свеща пред булката , когато се обикаля около масата, а другият носи друга свещ след тях. При нас единият шафер беше синът на 8 години, а другото момченце беше кръщелникът ми. Иначе, няма някакви ограничения за пола.
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #89 -: април 19, 2008, 19:34:43 »

tulip12345 аз не разбрах защо са отказали да ви венчаят??какъв е бил вашият особен случай pleasantry
Нещо аз ли не схванах!в тази църква не женят ли или какъв е бил проблема всъщност!Четох и така и не ми стана ясно каква е причината
Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines