Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 26, 2024, 01:07:59

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 2 част  (Прочетена 147158 пъти)
 
Tanya
Новак
*
Публикации: 8


« -: февруари 08, 2008, 10:07:17 »

Здравейте,
Ще ставам кума на 03.05.2008г., но вчера когато булката се обадила да ангажира свещеника (тъйкато искат точно определен) и казали, че от 01.01.2008г. не се извършват венчавки в събота  Oh my ..., виждам, че много от вас ще сключват брак в събота и ще ви бъда благодарна ако ми кажете дали сте си запазили час в църква и къде.
   

Модератор: Старата тема е ето ТУК!  good
« Последна редакция: февруари 16, 2008, 14:53:13 от maria_lakova » Активен
vesi1983
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 176



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: февруари 08, 2008, 10:13:01 »

В кой град е това с венчавките, защото и аз бях чула това и бях до църквата да питам, но от там даже не бяха чували и ни казаха, че ако има нещо ще ни се обадят и най-вероятно ако стане така, няма да важи за вече записалите се.
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: февруари 08, 2008, 10:18:04 »

Tanya, това със забраната на венчавки в събота все още не е влязло в сила (поне според повечето свещеници в Пловдив) Предполагам, че сватбата ще е в Пловдив, защото идеята за пълна забрана на съботни венчавки е на тамошния митрополит и се отнася само за "неговия район".
Ние, например, сме запазили час за "Св.св. Петър и Павел", тамошният свещеник каза, че това:
1. все още не е влязло в сила
2. най-вероятно няма и да влезе, защото среща неодобрение от голяма част от църквите в града

Продължават да записват за венчавки и са обещали на всички "съботни" младоженци, че щом са записани - ще бъдат венчани.
Доколкото разбрах, положението е същото и в Св.Богородица (а и в още много църкви)
Предполагам, че конкретния свещеник, който булката си е избрала, споделя мнението на въпросния митрополит (не знам дали така му е титлата, всъщност) и за това отказва да прави венчавки в събота. Ако държат на датата - да си намерят друг свещеник. Успех!
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: февруари 08, 2008, 10:51:29 »

Аз не знам дали ще сте съгласни, но си мисля дали няма да е добра идея да направим някакъв списък на православните църкви и да напишем коя е голяма, коя е малка (горе долу примерно за колко човека е подходяща), каква е цената там, къде се намира и т.н. Мисля, че един такъв "наръчник" би бил полезен за всички бъдещи булки  give_rose (като мен  blush)
Активен
Tanya
Новак
*
Публикации: 8


« Отговор #4 -: февруари 08, 2008, 11:44:17 »

Благодаря за отговорите, Alucinado става въпрос за Хасковския регион, но там е важно какво казва Пловдивския митрополит.
Чесно казано бях много изненадана като чух новината снощи, а младоженците веднага смениха датата за 11.05 ( неса записали никакви часове още), и като видях колко много момичета от форума се омъжват в събота им казах да изчакат и да проверят по-подробно.
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: февруари 08, 2008, 11:51:42 »

ами то, като се замислиш - 10.05 ще бъде работен ден тази година, а и ако си държат на този свещеник и не е проблем да правят неделна сватба - няма лошо.

Аз не знам дали ще сте съгласни, но си мисля дали няма да е добра идея да направим някакъв списък на православните църкви и да напишем коя е голяма, коя е малка (горе долу примерно за колко човека е подходяща), каква е цената там, къде се намира и т.н. Мисля, че един такъв "наръчник" би бил полезен за всички бъдещи булки  give_rose (като мен  blush)
Аз мисля, че може да се направи такъв синтезиран наръчник. Могат да се пуснат отделни теми за отделните градове. Всеки влиза, пише информацията, която има, а модератор я синтезира в първото мнение (и естествено изтрива другите мнения след като прехвърли информацията, за да не се получи като останалите теми от по 60-70 страници). Аз съм с две ръце ЗА.
« Последна редакция: февруари 08, 2008, 14:49:03 от Alucinado » Активен
gadamer4e
Сватбар
***
Публикации: 214



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: февруари 11, 2008, 13:49:16 »

Може ли някой да ми даде прясна информация за Семинарията - цени, условия, тоест ще се съберат ли 100 човека там? Ние ще ходим в четвъртък натам, но все пак още впечатления няма да са ми излишни
Активен
Kittcat
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 80


« Отговор #7 -: февруари 11, 2008, 21:55:56 »

Здравейте,

аз съм нова в сватбените трески. Днес запазихме час за ритуална зала с моя любим за 17ч., но в Св. Неделя ни казаха, че не можели да венчаят в 18ч. Някой от вас знае ли дали това важи за всички черкви, или има някои (като например Св. София), които да венчавт в 18ч. Иначе трябва да сменяме часа в ритуалната зала и направо не ми се мисли sad
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: февруари 11, 2008, 23:32:08 »

Нашата венчавка беше в Св.София в 18 часа-последен час мисля.
Активен
ani4ka1710
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 871


Никога не е късно да постъпиш правилно!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: февруари 12, 2008, 07:46:25 »

А пък нашата ще е изнесен ритуал и даже ще е към 19.00часа, в Пловдивския окръг нали има някаквъ заповед за забрана на съботните венчавки, ама тя била до 17.00 часа и след това нямало проблем, абе само глупости мислят , то малко притеснения имаме за другите работи а сега и с тези неща.
Така че мисля че няма проблем за часа.
Активен
Kittcat
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 80


« Отговор #10 -: февруари 12, 2008, 08:58:22 »

Много ви благодаря за окуражителната информация, дами  Bravo Днес отиваме да видим дали ще можем да запазим Св. София за 18ч smile
Активен
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: февруари 13, 2008, 07:16:24 »

Благодаря за отговорите, Alucinado става въпрос за Хасковския регион, но там е важно какво казва Пловдивския митрополит.
Чесно казано бях много изненадана като чух новината снощи, а младоженците веднага смениха датата за 11.05 ( неса записали никакви часове още), и като видях колко много момичета от форума се омъжват в събота им казах да изчакат и да проверят по-подробно.


много е странно тази забрана за съботните сватби. какви са мотивите им затова? аз съм от София, но не казаха, че има проблем за църковен брак на 10.05 (събота)


Може ли някой да ми даде прясна информация за Семинарията - цени, условия, тоест ще се съберат ли 100 човека там? Ние ще ходим в четвъртък натам, но все пак още впечатления няма да са ми излишни

gadamer4e, за цени не мога да ти кажа, но бях на венчавка в Семинарията, около 200 човека бяхме общо, и бяхме наистина много, за 100 не мисля, че е проблем. младоженците направиха страхотни снимки в паркова обстановка, така че мястото е чудесно! успех smile
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: февруари 13, 2008, 09:15:17 »

zvezdiche, мотивите са, че по църковните канони събота е ден за почитане на мъртвите и не е редно да се извършват венчания (за кръщенетата не съм сигурна).
Освен това за църквата деня се сменя вместо в 24:00 часа, в 17:00 (или 17:30 - не го запомних точно).
А и съм чела (преди доста време), че венчавки не са разрешени в събота срещу неделя - в смисъл това не е нещо ново и току-що измислено. В София не би трябвало да има проблем, защото тази забрана идва от Пловдивския митрополит - т.е. тя важи за всички храмове и църкви в подопечния му район. В София - не.

Аз не разбрах обаче, забраната важи от 17:00 (или 17:30) в петък до същото време в събота, или само в събота до 17:00 (или 17:30)?
Активен
vesi1983
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 176



Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: февруари 13, 2008, 11:54:01 »

Относно забраната за венчавките в събота в Пловдив и региона важи от 1.07.08.защото нямало как да отменят вече записалите се, все пак сме запазили и в дома и ресторанта.Дали записват още незнам.
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: февруари 13, 2008, 11:55:16 »

vesi, това официална информация ли е?
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines